10 olyan élelmiszerek, amelyek rosszak a vesére
Által: RMKidney 2017. május 6-án
Mint a szervezetbe beépített nagy szűrőeszköz, a vesék nyilvánvalóan nagyon fontosak. Függetlenül attól, hogy ők még mindig egészségesek vagy problémákat szenvednek egy ideje, vannak olyan élelmiszerek, amelyek egyszerűen nem egészségesek a vesék kezeléséhez. Lehet, hogy meglepte a tetteseket.
A veséknek meg kell őrizniük a kalcium és a foszfor ásványi anyagok megfelelő egyensúlyát, a normál körülmények között eltávolítják a felesleges mennyiséget. Vesebetegség esetén a vesék nem szűrik le a felesleget, ahogyan kell, a tejet kevésbé biztonságos fogyasztani. Ahelyett, hogy eltávolítaná az extra foszfort, a vesék megragadják a kalciumot a csontokból, hogy megőrizzék az egyensúlyt. Segít a vesebetegségben, például a joghurtban, a sajtban és a tejben lévő foszfortartalmú ételek csökkentésére, hogy az egyensúlyt a normális szinthez közelítse.
Krónikus vesebetegség
A krónikus vesebetegség, amelyet krónikus veseelégtelenségnek is neveznek, a vesefunkció fokozatos elvesztését írja le. A vesék szűrik a hulladékokat és a felesleges folyadékokat a véréből, amelyek ezután kiválasztódnak a vizeletében. Ha a krónikus vesebetegség előrehaladott állapotba kerül, veszélyes folyadékszintek, elektrolitok és hulladékok keletkezhetnek a szervezetben.
A krónikus vesebetegség korai stádiumában kevés jel vagy tünet lehet. A krónikus vesebetegség nem válhat nyilvánvalóvá, amíg a veseműködése jelentősen romlik.
A krónikus vesebetegség kezelése a vesekárosodás progressziójának lelassítására összpontosít, rendszerint a mögöttes ok ellenőrzésével. A krónikus vesebetegség előrehaladhat a végstádiumú veseelégtelenség miatt, amely mesterséges szűrés (dialízis) vagy veseátültetés nélkül végzetes.
A krónikus vesebetegség jelei és tünetei az idő múlásával alakulnak ki, ha a vesekárosodás lassan halad. A vesebetegség jelei és tünetei lehetnek:
- Hányinger
- Hányás
- Étvágytalanság
- Fáradtság és gyengeség
- Alvási problémák
- A vizeletmennyiség változásai
- Csökkent a mentális élesség
- Izomrángások és görcsök
- Láb és boka duzzanata
- Tartós viszketés
- Mellkasi fájdalom, ha folyadék áramlik a bélés körül
- Légszomj, ha folyadék keletkezik a tüdőben
- A magas vérnyomás (magas vérnyomás), amelyet nehéz ellenőrizni
A vesebetegségek jelei és tünetei gyakran nem specifikusak, vagyis más betegségek is okozhatnak. Mivel a vesék nagyon alkalmazkodók és képesek az elvesztett funkció kompenzálására, a jelek és tünetek nem jelennek meg mindaddig, amíg visszafordíthatatlan károsodás nem fordul elő.
Mikor kell orvoshoz fordulni?
Beszéljen orvosával, ha bármilyen vesebetegség jele vagy tünete van.
Ha olyan betegsége van, amely fokozza a vesebetegség kockázatát, akkor az orvos rendszeres irodai látogatáskor valószínűleg vizelet- és vérvizsgálatokon keresztül ellenőrizni fogja a vérnyomását és a vese működését. Kérdezze meg kezelőorvosát, hogy ezek a vizsgálatok szükségesek-e az Ön számára.
Krónikus vesebetegség akkor fordul elő, amikor egy betegség vagy állapot károsítja a veseműködést, ami a vesekárosodást több hónapon át vagy évek alatt ronthatja.
A krónikus vesebetegséget okozó betegségek és állapotok a következők:
- 1. vagy 2. típusú cukorbetegség
- Magas vérnyomás
- Glomerulonephritis (gloe-mer-u-low-nuh-FRY-tis), a vese szűrőegységének gyulladása (glomeruli)
- Intersticiális nephritis (in-tur-STISH-ul nuh-FRY-tis), a vese tubulusainak és a környező struktúrák gyulladása
- Policisztás vesebetegség
- A húgyúti traktus tartós elzáródása olyan állapotoktól, mint a megnagyobbodott prosztata, vesekövek és egyes rákos megbetegedések
- Vesicoureteral (ves-ih-koe-yoo-REE-tur-ul) reflux, olyan állapot, amely a vizeletet veszi vissza a vesére
- A visszatérő vesekárosodás, más néven pielonephritis (pie-uh-low-nuh-FRY-tis)
A normális vese körülbelül 1 millió szűrőegységgel rendelkezik. Minden egység, amelyet glomerulusnak neveznek, összekapcsolódik egy tubulussal, amely összegyűjti a vizeletet. A magas vérnyomás és a cukorbetegség – például a magas vérnyomás és a cukorbetegség – a vesefunkcióban kárt okoznak, és károsítják ezeket a szűrőegységeket, összegyűjtik a tubulusokat és hegesedést okoznak.
Az egészséges vese (balra) eltávolítja a vérből származó hulladékot és megőrzi a szervezet normális kémiai egyensúlyát. A folyadékkal töltött zsákok (jobbra), nevezett ciszták, jellemzik a policisztás vesebetegséget.
Kockázati tényezők
A krónikus vesebetegség kockázatát növelő tényezők a következők:
- Cukorbetegség
- Magas vérnyomás
- Szív és érrendszeri betegségek (kardiovaszkuláris)
- Dohányzó
- Elhízottság
- Afroamerikai, őslakos vagy ázsiai-amerikai
- Családi vesebetegség története
- Rendellenes veseműszer
- Régebbi kor
szövődmények
A krónikus vesebetegség a szervezet szinte minden részét érintheti. A lehetséges komplikációk közé tartozhat:
- A folyadékretenció, ami a karjaid és lábaink duzzadásához, magas vérnyomáshoz vagy folyadékhoz vezethet a tüdejében (tüdőödéma)
- A vér káliumszintjének hirtelen emelkedése (hiperkalémia), ami károsíthatja a szív működését és életveszélyes lehet
- Szív és érrendszeri betegségek (kardiovaszkuláris)
- Gyenge csontok és a csonttörések fokozott kockázata
- Anémia
- Csökkentett nemi vágy, merevedési zavar vagy csökkentett termékenység
- A központi idegrendszer károsodása, ami nehézséget okozhat a koncentrálódás, személyiségváltozások vagy görcsrohamok kialakulásában
- Csökkent az immunválasz, ami sebezhetőbbé teszi a fertőzést
- Pericarditis, a szív alakú magzati membrán gyulladása (perikardium)
- Terhességi szövődmények, amelyek kockázatot hordoznak az anya és a fejlődő magzat számára
- A vesék irreverzibilis károsodása (végstádiumú vesebetegség), amely végül dialízist vagy veseátültetést igényel a túlélésért
Megelőzés
Vesebetegség kialakulásának kockázatának csökkentése érdekében:
- Kövesse az over-the-counter gyógyszerekre vonatkozó utasításokat. A nonprescription fájdalomcsillapítók, például az aszpirin, ibuprofen (Advil, Motrin IB, mások) és acetaminofen (Tylenol, mások) használata esetén a csomagoláson feltüntetett utasításokat követik. A túl sok fájdalomcsillapító bevétele vesekárosodáshoz vezethet, és általában kerülendő, ha vesebetegsége van. Kérdezze meg kezelőorvosát, hogy ezek a gyógyszerek biztonságban vannak-e Ön számára.
- Fenntartja az egészséges súlyt. Ha egészséges testsúlyod van, akkor a hét legfontosabb napjai fizikailag aktívak legyenek. Ha fogyni szeretne, beszéljen orvosával az egészséges fogyás stratégiáiról. Gyakran ez magában foglalja a napi fizikai aktivitás növelését és a kalória csökkentését.
- Ne dohányozzon. A cigaretta dohányzás károsíthatja a vesét és a meglévő vesekárosodást még rosszabbá teheti. Ha dohányos vagy, beszélj orvosával a dohányzásról való leszokást célzó stratégiákról. Támogató csoportok, tanácsadás és gyógyszerek mind segíthetnek abban, hogy megálljanak.
- Kezelje kezelőorvosait orvosával. Ha olyan betegségek vagy állapotok vannak, amelyek növelik a vesebetegség kockázatát, az orvosával együtt dolgozzon, hogy ellenőrizhesse őket. Kérje orvosát a veseelégtelenség jeleit kereső tesztekről.
A vesebetegség diagnózisának első lépéseként kezelőorvosa megvitatja önnel a személyes és családi előzményeit. Többek között orvosa kérdéseket tehet fel arról, hogy diagnosztizált-e Önnek magas vérnyomása, ha olyan gyógyszert vett be, amely hatással lehet a veseműködésre, ha észrevette a vizelési szokások megváltozását, és van-e bármilyen családtagjai, akiknek vesebetegsége van.
Ezután az orvos fizikális vizsgálatot végez, ellenőrizve a szív vagy a véredények problémáit, és neurológiai vizsgálatot végez.
A vesebetegség diagnózisához szükség lehet bizonyos tesztekre és eljárásokra, például:
- Vérvétel. A vesefunkciós tesztek a vérben lévő hulladéktermékek, például a kreatinin és a karbamid szintjét keressék.
- Vizeletvizsgálatok. A vizelet egyik mintájának elemzése olyan krónikus veseelégtelenséget mutató rendellenességeket tárhat fel, amelyek segítenek azonosítani a krónikus vesebetegség okait.
- Képalkotó tesztek. Orvosa ultrahangot használhat a vesék szerkezetének és méretének felmérésére. Néhány esetben más képalkotó vizsgálatok is alkalmazhatók.
- Vérszövet minta eltávolítása a teszteléshez. Orvosa javasolhat vese biopsziát a vese-szövet minta eltávolítására. A vese biopsziát gyakran helyi érzéstelenítéssel végzik, hosszú, vékony, a bőrön és a vesén keresztül bejuttatott tű segítségével. A biopsziamintát laboratóriumba küldjük tesztelésre, hogy segítsen meghatározni, mi okozza a vese problémáját.
Vesebiopszia során orvosa tűt használ a laboratóriumi vizsgálatokhoz kis vese-szövetminták eltávolítására. A biopsziás tűt a bőrön keresztül helyezzük el, és gyakran egy képalkotó eszköz irányításával, például ultrahanggal irányítjuk.
A mögöttes okoktól függően egyes vesebetegségek kezelhetők. Gyakran azonban a krónikus vesebetegség nem gyógyítható.
A kezelés rendszerint olyan jelenségek és tünetek megfékezését szolgáló intézkedésekből áll, amelyek csökkentik a szövődményeket és a betegség lassú progresszióját. Ha a veséi súlyosan megsérülnek, szükség lehet a végstádiumú vesebetegség kezelésére.
Az ok kezelésének
Orvosa a vesebetegség lassítására vagy ellenőrzésére fog dolgozni. A kezelés lehetőségei az októl függően változnak. De a vese károsodása tovább romolhat, még akkor is, ha a mögöttes állapotot, például a magas vérnyomást kontrollálták.
Komplikációk kezelése
A vesebetegség szövődményei ellenőrizhetők, hogy kényelmesebbé tegyék Önt. A kezelések a következők lehetnek:
- Magas vérnyomású gyógyszerek. A vesebetegségben szenvedő betegek súlyosbodhatnak a magas vérnyomásban. Orvosa ajánlhat gyógyszereket a vérnyomás csökkentésére – általában angiotenzin-konvertáló enzim (ACE) inhibitorok vagy angiotenzin II receptor blokkolók – és a vesefunkció megőrzésére. A magas vérnyomású gyógyszerek eredetileg csökkenthetik a veseműködést és megváltoztathatják az elektrolitszintet, ezért gyakori vérvizsgálatokra van szükség a beteg állapotának megfigyeléséhez. Orvosa valószínűleg vízpótlást (vizelethajtót) és alacsony sótartalmú étrendet is ajánl.
- Gyógyszerek a koleszterinszint csökkentésére. Orvosa javasolhatja a statin nevű gyógyszereket a koleszterinszint csökkentésére. A krónikus vesebetegségben szenvedők gyakran magas koleszterinszintet tapasztalnak, ami növelheti a szívbetegség kockázatát.
- Anémia kezelésére szolgáló gyógyszerek. Bizonyos esetekben kezelőorvosa javasolhatja az eritropoetin hormon (uh-rith-roe-POI-uh-tin) kiegészítését, néha hozzáadott vasalommal. Az eritropoetin kiegészíti a vörösvérsejtek termelésének támogatását, ami enyhíti a vérszegénységgel járó fáradtságot és gyengeséget.
- A duzzanat enyhítésére szolgáló gyógyszerek. A krónikus vesebetegségben szenvedők megtarthatják a folyadékokat. Ez a lábak duzzanata, valamint a magas vérnyomás lehet. A diuretikumokkal kezelt gyógyszerek segíthetnek megőrizni a testben lévő folyadékok egyensúlyát.
- A csontok védelmére szolgáló gyógyszerek. Orvosa kalcium- és D-vitamin-kiegészítőket írhat elő a gyenge csontok megelőzésére és a törés kockázatának csökkentésére. Foszfát kötőanyagként is használhat gyógyszert, hogy csökkentse a vérben lévő foszfát mennyiségét, és védje az ereket a kalcium lerakódások által okozott károktól (meszesedés).
- Alacsony fehérjetartalmú étrend a hulladéktermékek minimálisra csökkentése érdekében. Ahogy a szervezet a fehérjét az élelmiszerekből feldolgozza, olyan hulladékot hoz létre, amelyet a veséknek szűrni kell a vérből. A vese által okozott munka mennyiségének csökkentése érdekében orvosa javasolhatja kevesebb fehérje fogyasztását. Orvosa is felkérheti Önt, hogy találkozzon egy dietetikusral, aki azt javasolja, hogyan csökkentsék a fehérjebevitelt miközben egészséges étrendet fogyasztanak.
Orvosa rendszeres időközönként ajánlja az utóellenőrzést annak megállapítására, hogy a vesebetegség stabil vagy előrehaladt-e.
A végstádiumú vesebetegség kezelése
Ha a vesék nem képesek magukkal tartani a hulladékot és a folyadékot, és teljes vagy közel teljes veseelégtelenség alakul ki, akkor végstádiumú vesebetegsége van. Ezen a ponton dialízisre vagy veseátültetésre van szükség.
- Dialízis. A dialízis mesterségesen távolítja el a hulladéktermékeket és extra folyadékot a véréből, ha a vesék már nem képesek erre. A hemodialízis során a gép szűrje a hulladékot és a felesleges folyadékokat a véréből. A peritoneális dialízis során egy vékony csövet (katétert) helyeznek be a hasba, és a hasi üreget egy dialízis oldattal töltik fel, amely felszívja a hulladékot és a felesleges folyadékokat. Egy idő után a dialízis-oldat lefolyik a testéből, és a hulladékot hordozza vele.
- Veseátültetés. A veseátültetés magában foglalja az egészséges vese bejuttatását a szervezetbe. Az átültetett vesék elhunyt vagy élő donorokból származhatnak. Szükséged lesz gyógyszeres kezelésre az életed hátralevő részében, hogy megtartsd a testedet az új szerv visszautasításától. Nem kell dialízissel rendelkeznie, hogy veseátültetést végezzen.
Azok számára, akik úgy döntenek, hogy nem rendelkeznek dialízissel vagy veseátültetéssel, a harmadik lehetőség a veseelégtelenség konzervatív intézkedésekkel történő kezelése. Azonban, ha teljes veseelégtelenségben szenved, a várható élettartama általában csak néhány hónap lesz.
Lehetséges jövőbeli kezelések
A regeneratív orvoslás képes a károsodott szövetek és szervek teljes gyógyulásának lehetőségére, megoldásokat és reményt kínál azoknak a betegeknek, akiknek vannak olyan állapotai, amelyek ma már nem javulnak.
A regeneratív gyógymódok közé tartoznak a következők:
- Felemesszük a test természetes gyógyulási képességét
- Egészséges sejtek, szövetek vagy szervek felhasználása élő vagy elhunyt donortól a sérültek helyettesítésére
- Bizonyos típusú sejtek vagy sejttermékek szállítása beteg szövetekbe vagy szervekbe a szövetek és szervek funkcióinak helyreállítása céljából
A krónikus vesebetegségben szenvedők számára a jövőben a regeneratív gyógymódok kialakulását lehet elősegíteni a betegség lassú progressziójának elősegítése érdekében.
A vesetranszplantációs műtét során a donor vese az alsó hasába kerül. Az új vese véredényei a has alsó részében lévő vérerekhez kapcsolódnak, csak az egyik lábánál. Az új vese uretere (vizeletcső) a hólyaghoz kapcsolódik. Hacsak nem komplikációkat okoznak, a saját veséi a helyén maradnak.
Életmód és otthoni jogorvoslatok
A krónikus vesebetegség kezelésének részeként kezelőorvosa speciális étrendet javasolhat a vesék támogatása és a munkájuk korlátozása érdekében. Kérdezze meg kezelőorvosát egy dietetikusnak, aki elemezheti a jelenlegi étrendjét, és javaslatot tehet a diéta megkönnyítésére a vesén.
A helyzetétől, a veseműködéstől és az általános egészségi állapottól függően a dietetikus javasolhatja Önnek, hogy:
- Kerülje a hozzáadott sót tartalmazó termékeket. Csökkentse a napi adagolatlan nátrium mennyiségét, elkerülve a hozzáadott sót tartalmazó termékeket, beleértve számos kényelmes ételt, például fagyasztott vacsorákat, konzerv levest és gyors ételeket. A hozzáadott sóval ellátott egyéb ételek tartalmaznak sós snack ételeket, konzerv zöldségeket, feldolgozott húsokat és sajtokat.
- Válasszon alacsonyabb káliumot. A dietetikus azt javasolja, hogy minden étkezésnél alacsonyabb káliumot válasszon. A magas kálium ételek közé tartozik a banán, a narancs, a burgonya, a spenót és a paradicsom. Példák az alacsony káliumtartalmú élelmiszerekre: alma, káposzta, sárgarépa, zöldbab, szőlő és szamóca. Ne feledje, hogy sok sópótló káliumot tartalmaz, ezért általában kerülje őket, ha veseelégtelenségben szenved.
- Határozza meg az étkezési fehérje mennyiségét. A dietetikus megbecsüli a megfelelő számú gramm fehérjét, amire szüksége van minden nap, és ajánlásokat kell tennie ezen összeg alapján. A magas fehérjetartalmú élelmiszerek közé tartozik a sovány hús, a tojás, a tej, a sajt és a bab. Alacsony fehérjetartalmú élelmiszerek közé tartoznak a zöldségek, gyümölcsök, kenyér és gabonafélék.
Küzdelem és támogatás
A krónikus vesebetegség diagnózisának befogadása aggasztó lehet. Aggódhat, hogy mi a diagnózisod a jövőbeni egészségedre. Annak érdekében, hogy megbirkózzon az érzéseivel, fontolja meg, hogy próbálja:
- Csatlakozzon más vesebetegekkel. A krónikus vesebetegségben élők megértik, hogy mit érzel, és egyedülálló támogatást nyújtanak. Kérdezze meg kezelőorvosát a területét támogató csoportoktól. Vagy kapcsolatba léphet szervezetekkel, például az Amerikai Vesebetegségek Szövetségével, az Országos Vese Alapítványgal vagy az Amerikai Kidney Alaptal az Ön területén tartózkodó csoportok számára.
- Ha lehetséges, tartsa meg a szokásos rutinját. Próbáljon meg fenntartani a szokásos rutinokat, az aktív és a folytatódó munkát elvégezni, ha az Ön állapota lehetővé teszi. Ez segíthet megbirkózni a szomorúság vagy veszteség érzéseivel, amelyeket a diagnózisa után tapasztalhat.
- Legyen aktív a hét legtöbb napján. Orvosa tanácsával legalább 30 perc fizikai aktivitást célozzon a legtöbb héten. Ez segíthet megbirkózni a fáradtsággal és a stresszel.
- Beszélj egy olyan emberrel, akinek bízol. A krónikus vesebetegségben élők stresszesek lehetnek, és segíthetnek az érzéseikről beszélni. Lehet, hogy van egy barátja vagy családtagja, aki jó hallgató. Vagy hasznosnak találhat egy vallási vezetővel vagy valaki mással, akivel megbízik. Kérje meg kezelőorvosát egy szociális munkás vagy tanácsadó referenciáért.
Felkészülés a találkozóra
Valószínűleg elkezdi látni az elsődleges orvosát, ha vesebetegség jelei vagy tünetei vannak. Ha a laboratóriumi vizsgálatok azt mutatják, hogy veseelégtelenségben szenved, akkor fordulhat orvoshoz, aki vesebetegségre (nefrológus) specializálódott.
Amit megtehetsz
Ha készen áll a kinevezésére, kérdezze meg, van-e valami, amire korábban szükséged van, például korlátozni az étrendedet. Majd készíts egy listát:
- A tüneteid, beleértve azokat is, amelyek nem hasonlítanak a veséjéhez vagy a vizelet működéséhez
- Minden gyógyszert és adagot, vitaminokat vagy egyéb kiegészítőket
- A legfontosabb orvosi története, beleértve bármely más egészségügyi állapotot is
- Kérdezzen meg orvosát, amely a legfontosabbakat sorolja fel, ha az idő rövid
Vigyél egy családtagot vagy barátot, ha lehetséges. Néha nehéz emlékezni mindenre, amiről beszélt orvosával, és egy rokon vagy barát hallhat valamit, amit elfelejtettél vagy elfelejtettél.
Krónikus vesebetegség esetén néhány alapvető kérdés, amire felkérheti orvosát:
- Mi a károsodás a vesékben?
- Vesefunkciója romlik?
- Szükségem van további tesztekre?
- Mi okozza az állapotomat?
- Lehet-e a vese károsodása megfordulni?
- Milyen kezelési lehetőségek vannak?
- Milyen mellékhatásai lehetnek az egyes kezeléseknek?
- Nekem van más egészségügyi állapotom is. Hogyan tudom legjobban kezelni őket?
- Külön étrendet kell enni?
- Tudnál hivatkozni egy dietetikusnak, aki segíthet nekem az ételeim tervezésében?
- Látnék egy szakembert?
- Van-e általános alternatíva a felírt gyógyszernek?
- Van-e olyan prospektus vagy egyéb nyomtatott anyag, amellyel megtehetem? Milyen weboldalakat ajánlott?
- Milyen gyakran kell tesztelni a vesefunkciómat?
Ne habozzon kérdezni más kérdéseit a kinevezés során, ahogyan azok előfordulnak.
Mit várhat el orvosától?
Orvosa kérdéseket tehet fel Öntől, például:
- Tapasztalja a tüneteket, például a húgyúti szokások megváltozását vagy a szokatlan fáradtságot?
- Meddig tünetei vannak?
- Korábban diagnosztizálták vagy magas vérnyomással kezeltek?
- Észrevett-e bármilyen változást a húgyúti szokásaiban?
- Vannak-e családtagjai a vesebetegségben?
- Milyen gyógyszereket szed? Milyen adagokban?
© 1998-2018 Mayo Orvosi Oktatásért és Kutatásért Alapítvány (MFMER). Minden jog fenntartva. Használati feltételek
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: