10 olyan élelmiszerek, amelyek rosszak a vesére

10 olyan élelmiszerek, amelyek rosszak a vesére

Által: RMKidney 2017. május 6-án

Mint a szervezetbe beépített nagy szűrőeszköz, a vesék nyilvánvalóan nagyon fontosak. Függetlenül attól, hogy ők még mindig egészségesek vagy problémákat szenvednek egy ideje, vannak olyan élelmiszerek, amelyek egyszerűen nem egészségesek a vesék kezeléséhez. Lehet, hogy meglepte a tetteseket.

A veséknek meg kell őrizniük a kalcium és a foszfor ásványi anyagok megfelelő egyensúlyát, a normál körülmények között eltávolítják a felesleges mennyiséget. Vesebetegség esetén a vesék nem szűrik le a felesleget, ahogyan kell, a tejet kevésbé biztonságos fogyasztani. Ahelyett, hogy eltávolítaná az extra foszfort, a vesék megragadják a kalciumot a csontokból, hogy megőrizzék az egyensúlyt. Segít a vesebetegségben, például a joghurtban, a sajtban és a tejben lévő foszfortartalmú ételek csökkentésére, hogy az egyensúlyt a normális szinthez közelítse.

Krónikus vesebetegség

A krónikus vesebetegség, amelyet krónikus veseelégtelenségnek is neveznek, a vesefunkció fokozatos elvesztését írja le. A vesék szűrik a hulladékokat és a felesleges folyadékokat a véréből, amelyek ezután kiválasztódnak a vizeletében. Ha a krónikus vesebetegség előrehaladott állapotba kerül, veszélyes folyadékszintek, elektrolitok és hulladékok keletkezhetnek a szervezetben.

A krónikus vesebetegség korai stádiumában kevés jel vagy tünet lehet. A krónikus vesebetegség nem válhat nyilvánvalóvá, amíg a veseműködése jelentősen romlik.

A krónikus vesebetegség kezelése a vesekárosodás progressziójának lelassítására összpontosít, rendszerint a mögöttes ok ellenőrzésével. A krónikus vesebetegség előrehaladhat a végstádiumú veseelégtelenség miatt, amely mesterséges szűrés (dialízis) vagy veseátültetés nélkül végzetes.

A krónikus vesebetegség jelei és tünetei az idő múlásával alakulnak ki, ha a vesekárosodás lassan halad. A vesebetegség jelei és tünetei lehetnek:

A vesebetegségek jelei és tünetei gyakran nem specifikusak, vagyis más betegségek is okozhatnak. Mivel a vesék nagyon alkalmazkodók és képesek az elvesztett funkció kompenzálására, a jelek és tünetek nem jelennek meg mindaddig, amíg visszafordíthatatlan károsodás nem fordul elő.

Mikor kell orvoshoz fordulni?

Beszéljen orvosával, ha bármilyen vesebetegség jele vagy tünete van.

Ha olyan betegsége van, amely fokozza a vesebetegség kockázatát, akkor az orvos rendszeres irodai látogatáskor valószínűleg vizelet- és vérvizsgálatokon keresztül ellenőrizni fogja a vérnyomását és a vese működését. Kérdezze meg kezelőorvosát, hogy ezek a vizsgálatok szükségesek-e az Ön számára.

Krónikus vesebetegség akkor fordul elő, amikor egy betegség vagy állapot károsítja a veseműködést, ami a vesekárosodást több hónapon át vagy évek alatt ronthatja.

A krónikus vesebetegséget okozó betegségek és állapotok a következők:

A normális vese körülbelül 1 millió szűrőegységgel rendelkezik. Minden egység, amelyet glomerulusnak neveznek, összekapcsolódik egy tubulussal, amely összegyűjti a vizeletet. A magas vérnyomás és a cukorbetegség – például a magas vérnyomás és a cukorbetegség – a vesefunkcióban kárt okoznak, és károsítják ezeket a szűrőegységeket, összegyűjtik a tubulusokat és hegesedést okoznak.

Az egészséges vese (balra) eltávolítja a vérből származó hulladékot és megőrzi a szervezet normális kémiai egyensúlyát. A folyadékkal töltött zsákok (jobbra), nevezett ciszták, jellemzik a policisztás vesebetegséget.

Kockázati tényezők

A krónikus vesebetegség kockázatát növelő tényezők a következők:

szövődmények

A krónikus vesebetegség a szervezet szinte minden részét érintheti. A lehetséges komplikációk közé tartozhat:

Megelőzés

Vesebetegség kialakulásának kockázatának csökkentése érdekében:

A vesebetegség diagnózisának első lépéseként kezelőorvosa megvitatja önnel a személyes és családi előzményeit. Többek között orvosa kérdéseket tehet fel arról, hogy diagnosztizált-e Önnek magas vérnyomása, ha olyan gyógyszert vett be, amely hatással lehet a veseműködésre, ha észrevette a vizelési szokások megváltozását, és van-e bármilyen családtagjai, akiknek vesebetegsége van.

Ezután az orvos fizikális vizsgálatot végez, ellenőrizve a szív vagy a véredények problémáit, és neurológiai vizsgálatot végez.

A vesebetegség diagnózisához szükség lehet bizonyos tesztekre és eljárásokra, például:

Vesebiopszia során orvosa tűt használ a laboratóriumi vizsgálatokhoz kis vese-szövetminták eltávolítására. A biopsziás tűt a bőrön keresztül helyezzük el, és gyakran egy képalkotó eszköz irányításával, például ultrahanggal irányítjuk.

A mögöttes okoktól függően egyes vesebetegségek kezelhetők. Gyakran azonban a krónikus vesebetegség nem gyógyítható.

A kezelés rendszerint olyan jelenségek és tünetek megfékezését szolgáló intézkedésekből áll, amelyek csökkentik a szövődményeket és a betegség lassú progresszióját. Ha a veséi súlyosan megsérülnek, szükség lehet a végstádiumú vesebetegség kezelésére.

Az ok kezelésének

Orvosa a vesebetegség lassítására vagy ellenőrzésére fog dolgozni. A kezelés lehetőségei az októl függően változnak. De a vese károsodása tovább romolhat, még akkor is, ha a mögöttes állapotot, például a magas vérnyomást kontrollálták.

Komplikációk kezelése

A vesebetegség szövődményei ellenőrizhetők, hogy kényelmesebbé tegyék Önt. A kezelések a következők lehetnek:

Orvosa rendszeres időközönként ajánlja az utóellenőrzést annak megállapítására, hogy a vesebetegség stabil vagy előrehaladt-e.

A végstádiumú vesebetegség kezelése

Ha a vesék nem képesek magukkal tartani a hulladékot és a folyadékot, és teljes vagy közel teljes veseelégtelenség alakul ki, akkor végstádiumú vesebetegsége van. Ezen a ponton dialízisre vagy veseátültetésre van szükség.

Azok számára, akik úgy döntenek, hogy nem rendelkeznek dialízissel vagy veseátültetéssel, a harmadik lehetőség a veseelégtelenség konzervatív intézkedésekkel történő kezelése. Azonban, ha teljes veseelégtelenségben szenved, a várható élettartama általában csak néhány hónap lesz.

Lehetséges jövőbeli kezelések

A regeneratív orvoslás képes a károsodott szövetek és szervek teljes gyógyulásának lehetőségére, megoldásokat és reményt kínál azoknak a betegeknek, akiknek vannak olyan állapotai, amelyek ma már nem javulnak.

A regeneratív gyógymódok közé tartoznak a következők:

A krónikus vesebetegségben szenvedők számára a jövőben a regeneratív gyógymódok kialakulását lehet elősegíteni a betegség lassú progressziójának elősegítése érdekében.

A vesetranszplantációs műtét során a donor vese az alsó hasába kerül. Az új vese véredényei a has alsó részében lévő vérerekhez kapcsolódnak, csak az egyik lábánál. Az új vese uretere (vizeletcső) a hólyaghoz kapcsolódik. Hacsak nem komplikációkat okoznak, a saját veséi a helyén maradnak.

Életmód és otthoni jogorvoslatok

A krónikus vesebetegség kezelésének részeként kezelőorvosa speciális étrendet javasolhat a vesék támogatása és a munkájuk korlátozása érdekében. Kérdezze meg kezelőorvosát egy dietetikusnak, aki elemezheti a jelenlegi étrendjét, és javaslatot tehet a diéta megkönnyítésére a vesén.

A helyzetétől, a veseműködéstől és az általános egészségi állapottól függően a dietetikus javasolhatja Önnek, hogy:

Küzdelem és támogatás

A krónikus vesebetegség diagnózisának befogadása aggasztó lehet. Aggódhat, hogy mi a diagnózisod a jövőbeni egészségedre. Annak érdekében, hogy megbirkózzon az érzéseivel, fontolja meg, hogy próbálja:

Felkészülés a találkozóra

Valószínűleg elkezdi látni az elsődleges orvosát, ha vesebetegség jelei vagy tünetei vannak. Ha a laboratóriumi vizsgálatok azt mutatják, hogy veseelégtelenségben szenved, akkor fordulhat orvoshoz, aki vesebetegségre (nefrológus) specializálódott.

Amit megtehetsz

Ha készen áll a kinevezésére, kérdezze meg, van-e valami, amire korábban szükséged van, például korlátozni az étrendedet. Majd készíts egy listát:

Vigyél egy családtagot vagy barátot, ha lehetséges. Néha nehéz emlékezni mindenre, amiről beszélt orvosával, és egy rokon vagy barát hallhat valamit, amit elfelejtettél vagy elfelejtettél.

Krónikus vesebetegség esetén néhány alapvető kérdés, amire felkérheti orvosát:

Ne habozzon kérdezni más kérdéseit a kinevezés során, ahogyan azok előfordulnak.

Mit várhat el orvosától?

Orvosa kérdéseket tehet fel Öntől, például:

© 1998-2018 Mayo Orvosi Oktatásért és Kutatásért Alapítvány (MFMER). Minden jog fenntartva. Használati feltételek

Tovább a blogra »