Az illóolajokat több ezer éve használják különböző kultúrákban gyógyászati és egészségügyi célokra. Antidepresszáns, stimuláló, méregtelenítő, antibakteriális, vírusellenes és nyugtató tulajdonságaik miatt a közelmúltban egyre népszerűbbek a népszerűség, mint számos egészségügyi probléma természetes, biztonságos és költséghatékony kezelése.
Nem csoda, hogy miért, figyelembe véve az egészségügyi kiadások magas költségeit és a hagyományos gyógyszerek mellékhatásait, az illóolajok hozzáadásával a személyes gyógyszertári szekrényhez világszínvonalú lehet. Ez különösen azért igaz, mert az illóolaj előnyei hatalmasak és felhasználásuk is eltér aromaterápiás, háztartási tisztítószerek, személyes szépségápolás és természetes gyógymódok.
Az illóolajokban lévő részecskék a növények különböző részeinek desztillálásából vagy kivonásából származnak, beleértve a virágokat, a leveleket, a kérget, a gyökereket, a gyantát és a héjakat. Valójában csak egy csepp illóolaj lehet erős egészségügyi előnyökkel. Általában a lepárlási folyamaton keresztül – amely a növényi olaj és a víz alapú vegyületeit gőzöléssel elválasztja – az illóolajok erősen koncentrált olajok, amelyek erős illatúak. Valójában néha illékony aromás olajoknak nevezik az aromás vegyületek nagy koncentrációja miatt. (1)
A növények olajainak koncentrálásával szó szerint elválasztja a növény leghatékonyabb gyógyító komponenseit egyetlen olajká.
Tehát készen áll arra, hogy kihasználja a világ legalkalmasabb terápiás vegyületeinek erejét? Készen áll arra, hogy megtudja, mely olajokat kell használni a saját illóolaj-diffúzor vagy más módon? Fedezze fel a számos illóolaj előnyeit és felhasználását, és nyissa meg az elmét egy teljesen új módja annak, hogy megakadályozzák és megfordítsák azokat az egészségügyi feltételeket, amelyekkel már évek óta küzdöttetek.
Vannak illóolajok hormonokhoz amelyek segítenek az ösztrogén, a progeszteron, a kortizol, a pajzsmirigy és a tesztoszteron szintjének egyensúlyozásában.
Egyes olajok, mint a clary zsálya, geránium és kakukkfű, segítenek kiegyensúlyozni az ösztrogén és a progeszteron szintjét a szervezetben, ami javíthatja a meddőséget és a PCOS-t, valamint a PMS és a menopauza tüneteit. A 2017-ben megjelent Neuro Endocrinology Letters azt jelzi, hogy bizonyos illóolajok, különösen a geránium és a rózsa, képesek befolyásolni a nőknél az ösztrogén nyálkoncentrációját. Ez hasznos lehet azoknak a nőknek, akik menopauzális tünetekkel küzdenek, melyeket az ösztrogén szekréció csökken. (2)
Illóolajok is képesek alacsonyabb kortizolszint, amely javíthatja hangulatát és csökkentheti a depresszió tüneteit, és növelheti a tesztoszteronszintet, ami javíthatja az ember libidóját. (3)
Számos illóolajnak van gyulladáscsökkentő, vírusellenes, antibakteriális, antiszeptikus és gombaellenes tulajdonsága, amely segít növelje az immunrendszert és a fertőzések leküzdésére. Az illóolajokban megtalálható kémiai anyagok, mint a terpének, észterek, fenolok, éterek és ketonok, képesek megakadályozni az Ön egészségét fenyegető külföldi kórokozókat. A leghatékonyabb illóolajok közül a leginkább az oregán, mirha, gyömbér, citrom, eukaliptusz, tömjén, borsmenta (vagy Mentha piperita) és fahéj.
Tanulmányok kimutatták, hogy az illóolajok hatékonyan megsemmisítik a gombás, vírusos és bakteriális kórokozókat, beleértve a methicillin-rezisztenciát Staphylococcus aureus, Helicobacter pylori és Candida albicans fertőzések. Mivel az antibiotikum-rezisztencia ilyen fenyegetéssé válik a modern egészségügyben, az illóolajok használata önálló vagy kombinált terápia formájában segíthet a bakteriális fertőzések biztonságosabb és természetesebb módon történő leküzdésében. (4, 5)
Oreganoolaj, például erős immunerősítő tulajdonságokkal rendelkezik, és laboratóriumi vizsgálatokban antivirális és antibakteriális tulajdonságokat is mutatott. Az oreganool carvacrol és timol, két vegyület, amelyek antimikrobiális hatásúak, és gátolhatják a különböző típusú baktériumok szintézisét és növekedését. (6)
Egy másik jól megvizsgált illóolaj előnye az, hogy szerepet játszanak az emésztés segítésében és javításában. Néhány olaj segít enyhíteni a gyomorpanaszokat, emésztési zavarokat, hasmenést, gyomorfájásokat és még a gyomor-bélrendszeri állapotokat is, mint az IBS. Az illóolajok segítik az emésztést azáltal, hogy stimulálják emésztőenzimek amelyek megkönnyítik a szükséges tápanyagok, zsírok és fehérjék lebontását és felszívódását.
Ginger alapvető oiPéldául, tudjuk, hogy elősegíti az emésztő egészségét az emésztési zavar, a székrekedés és a fekélyek enyhítésével. Egy tanulmány a World Journal of Gastroenterology azt találta, hogy a gyömbér olaj stimulálja a gyomorürítést az emésztési zavarban szenvedő emberekben. A gyömbér olajat a gáz enyhítésére, az émelygés csökkentésére és a hasi fájdalom enyhítésére használják. (7)
Egy másik hasznos illóolaj az emésztéshez borsmenta. A kutatások azt mutatják, hogy a borsmentaolaj a gyors megkönnyebbülés érdekében működik IBS tünetei. Egy 4 hetes, randomizált, kettős-vak, placebo-kontrollos klinikai vizsgálatban 72 IBS-ben szenvedő beteg kapott borsmentaolajat vagy placebót. A borsmenta csoport 4 hét elteltével 40% -kal csökkentette az összes IBS tüneteket, ami meghaladta a placebocsoportban lévő betegek 24% -os csökkenését. A borsmentaolaj használatának mindössze 24 órája után a kezelési csoport 19,6 százalékos csökkenést mutatott. (8)
Az emésztés szempontjából hasznos egyéb illóolajok közé tartozik az édeskömény, a citromfű, a majoránna, a fekete bors és a borókabogyó.
Tudta, hogy az illóolajok segíthetnek növelje energiaszintjét és még javíthatja az atlétikai teljesítményét? Egyes olajok stimuláló hatást fejtenek ki, és ténylegesen növelik az agyuk oxigént, ami frissen, koncentráltan és energizáltan fogja érezni magukat.
Egy tanulmány a A Nemzetközi Táplálkozás Társaságának folyóirata megtalaltam borsmenta olaj fokozott agyi oxigén koncentrációja, javult a testmozgás és a kimerültség az egészséges férfi sportolókban, akik borsmentaolajat fogyasztottak vízzel 10 napig. (9)
Néhány más nagyszerű illóolaj az energiához tartozik a grapefruit, a citrom, a citromfű, az eukaliptusz és a rozmaring.
Az illóolajok neuroprotektív hatásúak, és segíthetnek a kognitív teljesítmény javításában. Ez az egyik leglényegesebb illóolaj előny, és segített sok embernek, akik neurodegeneratív betegségben szenvednek Alzheimer-kór és demencia. Egy tudományos szakvéleményben, amelyet a Korosztályok az idősödő ideggyógyászatban, a kutatók azt találták, hogy mivel az illóolajok erőteljes antioxidánsokkal rendelkeznek, amelyek gátolják a szabad gyökfogást, segítenek természetesen javítani az agyműködést és csökkentik a gyulladást.
Az illóolajok azt is kimutatták, hogy javítják a tanulást, a memóriát és a hangsúlyt. Mind a stimuláló, mind a nyugtató illóolajok hasznosak lehetnek, mivel a borsmenta olajok a tartós figyelmet hosszabb ideig tovább javíthatják, míg a levendulaolajok hasznosak lehetnek azok számára, akik kemény gyakorlatokon vagy helyzeteken mennek keresztül. Továbbá, az illóolajok hasznosak lehetnek az egyénekben való izgatottság enyhítésében elmebaj. Ez a nyugtató és nyugtató hatása miatt következett be. (10)
Talán az egyik legismertebb illóolaj előnye, hogy képes csökkenteni a stresszt és a szorongást. Egyes illóolajok nyugtató tulajdonságokkal rendelkeznek és nyugodt, békés, felemelő és nyugodt érzést keltenek. A legjobb esszenciális olajok a szorongáshoz és a stressz közé tartozik a levendula, a római kamilla, a bergamot, az ylang ylang, a narancs, a rózsa, a tömjén és a vetiver.
Egy 2016-os véletlen besorolásos, kontrollált klinikai vizsgálatban azt találták, hogy a rózsa víz belégzése négy héten keresztül jelentősen csökkentette a hemodialízissel kezelt betegek állapotát és szorongásos jellemzőit. (11)
Egy kísérleti tanulmány, Kiegészítő terápiák a klinikai gyakorlatban hogy az aromaterápiának kiegészítő terápiaként történő alkalmazása segített a szorongás csökkentésében és depressziós skála a szülés utáni nőknél. A nők és a szülést követő 18 hónap közötti nők egyaránt kezelési csoportba soroltak, amely belélegezte a rózsa- és levendula illóolajok keverékét, vagy olyan kontrollcsoportot, amely nem kapott semmilyen típusú aromaterápiát. Négy hét elteltével az aromaterápiát alkalmazó nők szignifikáns javulást mutattak a szorongásos és depressziós tünetekben, mint a kontroll csoportban. (12)
Egy 2014-es tanulmány, amelyben 82 résztvevő vett részt, értékelte a krónikus fájdalom és a szorongás és a depresszió tüneteinek kezelésére szolgáló aromaterápia hatékonyságát. A kutatók azt találták, hogy az illóolajok négyhetes kezelését követően a beavatkozási csoportban negatív érzelmek, köztük szorongás, stressz és depresszió érzése jelentősen csökkent. (13)
Ezek csak néhány tanulmányok, amelyek kimutatták a szorongásellenes és a stresszoldó illóolajok képességei.
Egy szisztematikus áttekintés és meta-analízis szerint Fájdalomkutatás és -kezelés, az aromaterápiának jelentős pozitív hatása van a placebóhoz vagy a kontroll kezelésekhez képest, a fájdalomcsökkentésben. A kutatók 12 vizsgálatot értékeltek e témában, és megállapították, hogy az illóolajok különösen hasznosak a posztoperatív fájdalom, az obstetrikus fájdalom és a nőgyógyászati fájdalom kezelésében. (14)
Számos illóolaj létezik, amely helyileg alkalmazható, vagy aromásan alkalmazható a test fájdalmainak és fájdalmainak csökkentésére. Egy olyan tanulmány, amely bemutatja ezt az illóolaj előnyöket, értékelte az illóolajok hatását a nyaki fájdalomra. A vizsgálathoz a kísérleti csoportban tejföl, feketeborsból, levendula és borsmentament illóolajokból álló krémt kaptak, és a kontrollcsoport egy sótalan krémet alkalmazott. A krémeket 4 hétig alkalmazták, közvetlenül a fájdalmas területre fürdés után. A kutatók azt találták, hogy a kísérleti csoport javította a nyaki fájdalom toleranciáját, és szignifikáns javulást mutatott a mérni kívánt 10 mozgatóterületen. (15)
A fájdalom és fájdalom enyhítésére szolgáló legjobb illóolajok közé tartozik a levendula, a borsmenta, az eukaliptusz, a kamilla, a rozmaring, a majorám, a kakukkfű, a tömjén, a kurkuma, a gyömbér és a mirha.
Az illóolajok használata a bőrön, a haj és a szépségápolási termékek természetes és hatékony módja annak, hogy tartsa magát a személyes gondozásában, anélkül, hogy vegyi anyagokkal és hidrogénezett olajokkal készült termékeket kellene használni. Az illóolajok nyugtathatják az irritált bőrt, csökkenthetik az öregedés jeleit, javítani akne, megvédi a bőrt a napsütéstől, és megnöveli a haját.
Egy publikáció szerint Bizonyítékalapú kiegészítő és alternatív gyógyászat, “Legalább 90 esszenciális olaj alkalmas a bőrgyógyászati alkalmazásra, legalább 1500 kombinációval.” Ami az illóolajoknak a bőre előnyeit illeti, az a képesség, hogy küzdjön a kórokozók ellen, amelyek felelősek a bőrgyógyászati fertőzésekért. Az illóolajok elősegíthetik a gyulladásos bőrelváltozások, például a dermatitis, az ekcéma és a lupus javulását, javítják a bőre általános megjelenését és még a sebgyógyulást is segítik. (16)
Van még néhány tanulmány, amit találtak illóolajok segítik a haj növekedését. Egy ilyen vizsgálat, melyet 2015-ben végeztek, értékelte a rozmaringolaj hatását androgenetikus alopéciában szenvedő betegeknél, vagy férfi vagy nőstény kopaszság esetén. A betegeket véletlenszerűen rozsmaringolajra vagy minoxidilre (a hajhullás kezelésére szokásosan alkalmazott gyógyszereket) rendelték el hat hónapos kezelés alatt. A kutatók azt tapasztalták, hogy a hat hónapos végpontban mindkét csoportban jelentősen nőtt a hajszám. Azt is jelezték, hogy a minoxidil csoportban a fejbőr viszketése gyakoribb volt. (17)
A legjobb illóolajok a bőr és a haj egészségére közé tartozik a levendula, a római kamilla, a tömjén, a teafa, a muskátli, a mirha, a helichrysum, a rozmaring és a clary sage.
Az illóolajok segítik csökkenteni a toxicitást az otthon és a test méregtelenítésének elősegítésével. Napjainkban mindannyiunkat belélegezzük és belekeverünk számos olyan vegyi anyagot és környezeti toxint, amelyek veszélyesek lehetnek egészségünkre. Néhány illóolaj enyhe diuretikumként működik, ezáltal növeli a vizeletet és javítja a méregtelenítést. És egyes olajok segítik az emésztést, ami elősegíti a szervezetben felhalmozódó toxinok méregtelenítését is. (18)
A belső méregtelenítés elősegítésére szolgáló olajok közé tartozik a citrom, a grapefruit, a petrezselyem, a tölcsér, a citromfű, a borsmenta és a gyömbér.
A méregtelenítő illóolajok használata segítheti testét, hogy kiöblítse ezeket a toxinokat, és tisztíthatja otthonának levegőjét is. Tény, hogy a legtöbb háztartási tisztítószerrel, amely fel van töltve a vegyi anyagokkal, az illóolajok természetesen tisztíthatják otthonukat a káros kórokozók és szennyezőanyagok elpusztításával.
A legjobb illóolajok a toxikusság mérséklésére otthonában vagy munkahelyén találhatók: grépfrút, narancs, citrom, citromfű, eukaliptusz, fahéj, borsmenta és teafa.
Az illóolajok természetes fejfájásként és migrénes enyhítőként működnek, mivel hatékonyan kezelik a ravaszt, kezelik a probléma gyökerét, nem pedig a maszkolás, mint a fájdalomcsillapítók. Illóolajok a fejfájásokhoz fájdalomcsillapítást, a keringés javítását és a stressz csökkentését, ami mind a fejfájás, mind a migrén fő oka lehet.
A placebokontrollált 2012-es klinikai vizsgálat során értékelték a belégzés hatékonyságát levendula olaj a migrénes fejfájás kezelésére. A migrénes betegek negyvenhét beteget osztottak két csoportba – az egyiket belélegzett levendulaolaj 15 percig, és egy színes és szagtalan folyadékot használt.
Miután megkérte a betegeket, hogy a fejfájás súlyosságát és a kapcsolódó tüneteket minden 30 perccel összesen 2 óra alatt rögzítsék, a kutatók azt találták, hogy a kontrollok és a kezelt betegek közötti különbség statisztikailag szignifikáns. A kezelési csoportból származó 129 fejfájás elleni támadásból 92 teljes vagy részlegesen reagált a levendulára. A kontroll csoportban 68 fő fejfájás 32-ből válaszolt a placebónál. (19)
A levendula mellett néhány egyéb olaj, amely segíthet a fejfájás fájdalmának enyhítésében, olyan borsmenta, amely hűsítő hatással bír és serkenti a véráramlást, az eukaliptust, amely enyhíti az orrnyálkahártya megnyitását az orr légutakban, és a gyulladást csökkentő rozmaringot elősegíti a vérkeringést. nyugtató hatás.
Néhány illóolajnak nyugtató tulajdonságai vannak, amelyek hasznosak lehetnek azok számára, akiknek nehézségei vannak az alvás vagy az éjszakai alvás során. A levendulaolaj, különösen, ismert hatékony alvási segély mert az a képesség, hogy hagyja magát nyugodt és nyugodt. Néhány más olaj, amelyet a nyugodt alvás elősegítésére használnak: a római kamilla, az ylang ylang, a bergamott és a vetiver.
A Minnesota Egyetemen végzett 2014-es szisztematikus felülvizsgálat során 15 kvantitatív vizsgálatot értékeltek, köztük 11 randomizált, ellenőrzött vizsgálatot, amelyek az illóolajok alvásra gyakorolt hatását vizsgálták. A kutatók azt találták, hogy a vizsgálati eredmények többsége az illóolajok pozitív hatását sugallja alvásmegvonás és zavarok. A levendulaolaj volt a leggyakrabban vizsgált olaj és minden értékelt tanulmány, nem jelentettek nemkívánatos eseményeket. (20)
Egy újabb nemrégiben készült tanulmány, melyet közzétettek Ápolási kritikus gondozásban, tanulmányozta a levendulaolajnak az álmatlanságra gyakorolt hatását a szívkoszorúér-intenzív osztályban (ICU). A vizsgálatba hatvan beteg vett részt, és a beavatkozási csoportra vagy a kontrollcsoportra osztottak.
A beavatkozási csoport 15 napig inhalálta a levendulaolajat, és a kutatók azt találták, hogy szignifikáns különbségeket mutatnak alvásminőségükben a kontrollcsoporthoz képest, amely nem kapott terápiát. A kutatók rámutattak arra, hogy a levendulaolaj nem invazív, olcsó és könnyen alkalmazható olyan kórházi betegek számára, akiknek nehézségei vannak az alvás és a szorongás érzésében. (21)
Itt vannak a szervezetben elengedhetetlen illóolaj-felhasználások (beleértve a száj-, haj- és bőrápolást), az általános egészségi állapot (mint például az allergiák, az emésztés és az alvás), az otthoni (barkácspisztoly, penészgomba stb.) És receptek (beleértve az egészséges édességet is!).
Egyesek fuvarozóolajokra hívnak, amelyek mindegyikét olvashatjuk a honlapunkon. Ezek tartalmazzák:
Töltse le a teljes útmutatót ezekre az illóolaj-felhasználásokra itt.
A legjobb illóolaj kiválasztása az egészségügyi aggodalomtól vagy állapottól függ, amelyet orvosolni kíván. Minden illóolaj különböző összetevőkből áll és különböző tulajdonságokkal rendelkezik, így néhány olaj kiválóan alkalmas arra, hogy megnyugtassa az elmét, megkönnyítve az izomfeszültséget és elősegítve a pihentető alvást. Más olajok stimulálják az energiát és támogatják a kognitív funkciókat. Hogy megtudja, melyik illóolaj a legjobb az Ön számára, végezzen kutatást az Ön konkrét egészségügyi problémájáról.
A leggyakoribb illóolajok, amelyeket mindenkinek tárolnia kellett a személyes gyógyszertári szekrényben, a következőket tartalmazza:
Ez az egyik legfontosabb dolog, amit meg kell tudnia az illóolajokról: nem minden illóolaj keletkezik egyenlő. Valójában a legtöbbjük értéktelen az egészségére és gyakran szintetikus. Ezért az illóolajok – akár 5ml, 10ml, akár 15ml-es palackok vásárlásakor – biztosak lehetnek abban, hogy hitelesített USDA szerves, 100% -os tisztaságú, terápiás minőségű és belföldi eredetű.
Ha többet szeretne megtudni a legjobb illóolajok használatáról, nézze meg az ingyenes, mélyreható Essential Oils Guide.
Ha úgy érzed, hogy az esszenciális olajokról részletesebb információkkal szolgálhatsz, akkor Dr. Josh Ax ingyenes webinarokat szervez, részletesen, ismeretekkel, felhasználásokkal és tippeket használ az illóolajok használatához. További információért kattintson az alábbi linkre.
Ez a rák tájékoztató összefoglalása áttekintést nyújt az aromaterápia és az illóolajok használatáról, elsősorban a rákos betegek életminőségének javítására. Ez az összefoglaló magában foglalja az aromaterápia rövid történetét, a laboratóriumi vizsgálatok és klinikai vizsgálatok felülvizsgálatát, valamint az aromaterápiás alkalmazással kapcsolatos lehetséges káros hatásokat.
Ez az összefoglaló a következő kulcsfontosságú információkat tartalmazza:
Az összefoglalóban használt orvosi és tudományos kifejezések nagy része hiperszövött (minden egyes szakaszban első használat esetén) az NCI Rákfogalmi Kifejezések Szótárához, amely a nonexperktől függ. Ha egy hivatkozott kifejezést kattintunk, akkor egy különálló ablak fog megjelenni.
Néhány PDQ rákinformációs összefoglalóban szereplő hivatkozási idézetek tartalmazhatnak olyan linkeket a külső weboldalakra, amelyeket magánszemélyek vagy szervezetek üzemeltetnek az értékesítés céljára vagy az adott kezelések vagy termékek használatának támogatására. Ezek a referencia-idézetek csak tájékoztató jellegűek. Beilleszkedésüket nem szabad a weboldalak vagy bármilyen kezelés vagy termék tartalmának jóváhagyásával tekinteni a PDQ Integrative, Alternative és Complementary Therapies Editorial Board vagy a National Cancer Institute részéről.
Az aromaterápia a növényi gyógyszer származéka, amely maga is a biológiai vagy természet-alapú kiegészítő és alternatív gyógymód (CAM) terápiák részhalmaza. Az aromaterápiát úgy definiálták, mint a növényi illóolajok terápiás alkalmazását a fizikai, érzelmi és szellemi jólét javítására.
Az illóolajok illékony folyékony anyagok, amelyeket aromás növényi anyagból gőzlepárlással vagy mechanikai kifejezéssel kivontunk. A kémiai oldószerek segítségével előállított illóolajok nem tekinthetők igazi illóolajoknak, mivel az oldószer-maradékok megváltoztathatják az illóolajok minőségét, és az illat vagy a bőrirritáció kialakulásához vezethetnek.
Az illóolajok számos kémiai összetevőből állnak, amelyek különböző növényi anyagokban található metabolitokból állnak. Az illóolajok fő vegyi összetevői közé tartoznak a monoterpének, észterek, aldehidek, ketonok, alkoholok, fenolok és oxidok, amelyek illékonyak és jellegzetes szagokat eredményezhetnek. Az illóolajok különböző típusai tartalmazzák az egyes vegyületek különböző mennyiségét, amelyekről azt állítják, hogy minden egyes illóolaj különleges illatát és terápiás jellemzőit tartalmazza. A növényfajok különböző kémiai tulajdonságokkal rendelkezhetnek (olyan alfajok variációja, amelyek különböző kémiai összetételű illóolajokat állítanak elő, a genetikai variáció és a növekedési feltételek következtében). [1] Így az illóolajok számos olyan kémiai típushoz fordulhatnak elő, amelyek kémiai összetételben különböznek egymástól, és különböző klinikai hatásokat eredményezhetnek. Meg kell jegyezni, hogy az illóolajok kémiailag különböznek a (zsíros) olajoktól, mint például az élelmiszerek.
A szintetikus szagokat gyakran ugyanazon vegyületekből állítják össze, amelyek az illóolajok komponensei. Ezek a vegyületek szintetizálódnak és tipikusan kombinálódnak más szagképző vegyi anyagokkal. Azonban a szintetikus illatanyagok gyakran tartalmaznak irritáló anyagokat, például oldószereket és hajtóanyagokat, amelyek bizonyos emberekben érzékenyek lehetnek. [2-4] A legtöbb aromaterapeutikus úgy véli, hogy a szintetikus illatanyagok az illóolajoknál rosszabbak, mivel természetes vagy létfontosságú energiájuk nincs; Ezt azonban a szagpszichológusok és biokémikusok vitatták [5].
Az aromaterápiát használják vagy azt állítják, hogy hasznosak lehetnek a tünetek és körülmények széles skálájához. A gyermek aromaterápiás könyv aromaterápiás gyógymódot javasol mindent a pattanásoktól a köhögésig. [6] Az aromaterápia alkalmazására vonatkozó publikált tanulmányok általában pszichológiai hatásaikra (stresszoldó vagy szorongásoldó szerként) vagy bőrrel kapcsolatos állapotfelvételként történő alkalmazására vonatkoztak.
Nagy mennyiségű irodalmat publikáltak a szagok az emberi agy és érzelmek hatásairól. Egyes vizsgálatok az illóolajok hangulatára, éberségére és mentális stresszére gyakorolt hatását tesztelték egészséges alanyokban. Más vizsgálatok során különböző (általában szintetikus) szagok hatását vizsgálták a feladat teljesítménnyel, a reakcióidővel és az autonóm paraméterekkel kapcsolatban, vagy értékelték a szagok közvetlen hatásait az agyra elektroencephalogram mintákon és funkcionális képalkotó vizsgálatokon keresztül [7]. Az ilyen vizsgálatok következetesen kimutatták, hogy a szagok specifikus hatást gyakorolhatnak az emberi neuropszichológiai és autonóm funkciókra, és a szagok befolyásolhatják a hangulatot, az észlelt egészséget és az ébredést. Ezek a vizsgálatok arra utalnak, hogy a szagok terápiás alkalmazásokkal rendelkezhetnek a stresszes és kedvezőtlen pszichés állapotok összefüggésében.
Az aromaterápiás szakemberek többféle módszerrel alkalmazzák az illóolajokat: (1) közvetett belélegzés a szobai diffúzoron vagy cseppen keresztül a páciens közelében (pl. Egy szöveten) vagy egy telített pamut pufferben (2) közvetlen belégzéssel (pl. néhány csepp illóolaj lebeg a forró víz tetején, hogy segítsen a sinus fejfájásnak), vagy (3) aromaterápiás masszázs, amely a hordozóolajban hígított illóolajok testére való alkalmazása. Más közvetlen és közvetett alkalmazások közé tartozik az esszenciális olajok keverése a fürdősókban és a lotionokban, vagy az öltözködéshez.
Különböző aromaterápiai szakemberek különböző recepteket kaphatnak bizonyos körülmények kezelésére, beleértve az illóolajok különböző kombinációit és az alkalmazási módszereket. A különbségek gyakorlatilag függenek egymástól, néhány gyakoribb felhasználásnál pedig inkább elfogadják az aromaterápiás közösség egészét. Az aromaterápiában részt vevő szakemberek képzése és tanúsítása az Egyesült Államokban és az Egyesült Királyságban számos iskola elérhető; azonban az Egyesült Államokban nincs szakmai szabványosítás, és egyik országban sem kell engedélyt kérnie. Így kevés a következetesség a szakemberek körében az adott betegségekben alkalmazott speciális kezelésekben. A szabványosítás hiánya az aromaterápiás hatások kutatásában alkalmazott terápiás protokollok változatosságához vezetett. Az anekdotikus bizonyítékok önmagukban vagy az eddigi tapasztalatok alapján az illóolajok választékát választották, és a különböző kutatók ugyanazon alkalmazások tanulmányozása során különböző illóolajokat választanak. Azonban most már vannak speciális kurzusok az engedélyezett egészségügyi szakemberek számára, amelyek ápolási vagy folyamatos orvosi oktatási órákat biztosítanak, beleértve egy kis kutatási komponenst és információkat az értékelésről és az eredmények méréséről.
Az Aromaterápia Országos Szövetsége (NAHA) (www.naha.org/) és a Nemzetközi Aromaterápiák Szövetsége (www.alliance-aromatherapists.org) az aromaterapeuták nemzeti oktatási szabványainak két irányító testülete. A NAHA lépéseket tesz az Egyesült Államokban az aromaterápiás tanúsítás egységesítésére. Számos iskola a NAHA által jóváhagyott tanúsítási programokat kínál. Ezeknek az iskoláknak a listája megtalálható a NAHA honlapján (https://www.naha.org/education/approved-schools/). Az aromaterápiában végzett nemzeti vizsgálatok évente kétszer kerülnek megrendezésre.
A kanadai Aromaterápiás Szövetség létrehozta a kanadai aromaterápiás tanúsításra vonatkozó szabványokat (www.cfacanada.com/). Ők rendelkeznek szabványokkal a biztonság és a szakmai magatartás, valamint egy nyilvános könyvtár minősített aromaterapeuták. Más országokban hasonló szervezetek is lehetnek.
Bár az illóolajokat orálisan vagy belsőleg aromaterapeuták adják Franciaországban és Németországban, a felhasználás általában az Egyesült Királyságban és az Egyesült Államokban az inhalációs vagy helyi alkalmazásra korlátozódik. Az illóolajok nem gyógyszerészeti használata gyakori az ízesítő- és illatiparban. A legtöbb illóolaj GRAS-ot (általánosan biztonságosnak) minősítik meghatározott koncentráció-határértékek mellett az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerbiztonsági Hivatala (FDA). (Lásd az Aromaterapeuták Nemzetközi Szövetségének honlapját [www.ifaroma.org/] a nemzetközi aromaterápiás programok listájáról.)
Aromaterápiás termékekre nincs szükség az FDA jóváhagyására.
Az aromaterápia támogatói arról számoltak be, hogy az aromás vagy illóolajokat évezredek óta használják az idegrendszer stimulánsai vagy nyugtatóként, valamint számos más rendellenesség kezelésére. [1] Történelmileg összekapcsolják az infúziós olajok és kenőanyagok felhasználását a Bibliában és az ősi Egyiptomban, [1] a középkorban és a reneszánszban alkalmazott jogorvoslatok [2], valamint az aromás növények különböző vallási rítusokban történő égetését. Az aromaterápia jelenlegi alkalmazási lehetőségei nem a 20. század elejéig jelentek meg, amikor a francia kémikus és parfüm, Rene Gattefosse összefogta a kifejezést aromaterápiás és 1937-ben kiadott egy könyvet ennek a névnek. [2] Gattefosse az aromaterápia alkalmazását javasolta a betegségek kezelésére gyakorlatilag minden szervrendszerben, leginkább anekdotikus és eseti alapú bizonyítékokat idézve [2].
Bár Gattefosse és munkatársai Franciaországban, Olaszországban és Németországban 30 évig tanulmányozták az aromaterápiás hatásokat, felhasználása a divat középkori centrumából származott, és egy másik francia orvos Jean Valnet-t találtak a század második felében. Valnet kiadta a könyvet Az Aromaterápia gyakorlata 1982-ben [3], amikor is a gyakorlat Nagy-Britanniában és az Egyesült Államokban vált ismertté. Az 1980-as és 1990-es években, mivel a nyugat-európai betegek egyre inkább érdeklődtek a kiegészítő és az alternatív gyógymód (CAM) kezelések iránt, az aromaterápia továbbfejlesztette ezt a napot. Az illóolajok ápolók és aromaterápiás szakemberek számára az illóolajok használatán túlmenően az aromaterápia népszerűségét olyan kozmetikai vállalatok is kihasználták, amelyek illóolaj-alapú (bár gyakran szintetikus komponensekkel) kozmetikumokat és piperecikkeket hoztak létre, hogy a felhasználók hangulatát és jólétét javítják.
Annak ellenére, hogy az aromaterápia növekvő népszerűsége a 20. század második felében (különösen az Egyesült Királyságban), az aromaterápiára vonatkozó kutatási eredmények csak az 1990-es évek elején vagy az 1990-es évekig voltak elérhetők az angol nyelvű irodalomban. Az 1990-es években megjelenő kutatásokat leggyakrabban az ápolónők végezték, akik az Egyesült Államokban és az Egyesült Királyságban elsősorban az aromaterápia elsődleges szakemberei voltak (bár Franciaországban és Németországban orvosok adják őket). Az Aromatherapists most közzéteszi saját naplóját, a International Journal of Essential Oil Therapeutics. Az agy és az egyéb állatok és egészséges emberek rendellenes hatásairól szóló számos tanulmányt a szagpszichológia és a neurobiológia összefüggésében tettek közzé (és az aromaterápia specifikus kifejezés hiányában).
A helyi antimikrobiális alkalmazások mellett [4] aromaterápiát javasoltak sebellátás [5,6] kezelésére és számos helyi tünet és betegség kezelésére, mint például alopecia, ekcéma és pruritus [7-9] Aromaterápia a légúti reaktivitással történő belégzéssel is vizsgálták [10].
Az aromaterápiával kapcsolatos tanulmányok számos más feltételt vizsgáltak: a szedáció és az ébredés, [11,12] a gerjedési reflex és a reakcióidő, [13,14] pszichológiai állapotok, mint a hangulat, a szorongás és az általános jó közérzet; [15- 29] pszichiátriai rendellenességek, [30] neurológiai károsodás, [23] krónikus veseelégtelenség, [24] dezintermiás betegek keveredése, [31-35] dohányzási elvonási tünetek, [36,37] mozgássérültek, [38] posztoperatív hányinger; [39,40] émelygés és hányás a fáradtság, a fájdalom és a szorongás kombinációjával a munkában szenvedő betegeknél [25,26,41] önmagában a fájdalom [42-45] és a fájdalom más tünetekkel együtt [22,23, 25,26]
A kiadott cikkek leírják az aromaterápia alkalmazását olyan speciális kórházi környezetekben, mint például a rákos osztályok, hospice-k és más olyan területek, ahol a betegek súlyosan betegek, és palliatív ellátás szükséges a fájdalomtól, émelygéstől, limfedémetől, [46,47] általános stressztől, szorongástól, [48 ] és a depresszió [49] Ezek a megfigyelési tanulmányok példákat mutatnak be az aromaterápia (és más CAM módok) klinikai felhasználására, bár általában nem bizonyítékok. Az alanyok kórházi HIV-fertőzött gyermekeket, [50] otthoni betegek terminális betegségben szenvedő betegeit [51] és kórházi leukémiás betegeket [52] Aromaterápiát használtak a rákos betegek nekrotikus fekélyeinek rossz állapotának csökkentésére [53].
A mentálhigiénés betegek aromaterápiai felhasználását is tanulmányozták [54]. A kapott cikkek többsége leírja az aromaterápia sikeres beépítését e betegek kezelésébe, bár az eredmények egyértelműen szubjektívek.
Az aromaterápia és az illóolajok hatásmechanizmusára vonatkozó elméletek különböznek, attól függően, hogy melyik közösség tanulmányozza őket. Az aromaterápia támogatói gyakran utalnak az öregedés és az agyi limbikus rendszer közötti kapcsolatra, amely az aromaterápiának a hangulatra és érzelmekre gyakorolt hatásának alapja; kevesebbet mondanak a javasolt mechanizmusokról a szervezet más részeire gyakorolt hatásáról. Az aromaterápiás irodalom legtöbb része azonban nem rendelkezik mélyreható neurofiziológiai tanulmányokkal a szaglás jellegével és a limbikus rendszerrel való kapcsolatával kapcsolatban, és általában nem említi azokat a kutatásokat, amelyek ezeket a kapcsolatokat mutatják. Az aromaterápia támogatói úgy vélik, hogy a kezelések hatása az illóolajok különleges jellegén alapul, és az illóolajok hatással vannak a szervezetre, ami nagyobb, mint az illat egyes vegyi összetevőinek összege.
Ezeket az állításokat vitatták a biokémiai és pszichológiai közösségek, amelyek eltérnek a szagok lehetséges hatásmechanizmusától az emberi agyban (a legtöbb nem különbözteti meg az illóolajok által előállított szagokat a szintetikus illatanyagokéktól) [30]. Ez a neurobiológiai nézet, amely elsősorban az illatok érzelmi és pszichológiai hatásaira összpontosít (szemben az aromaterapeuták által igényelt egyéb tüneti hatásokkal), figyelembe veszi az olfaktor transzdukciójának és a szaglórendszer más központi idegrendszer funkcióinak , beleértve a memóriát; ez azonban elsősorban elméleti jellegű, mivel a témával kapcsolatos jelentős kutatások hiányoznak.
Számos tanulmány készült az illóolajok helyi antibakteriális hatásairól; a legtöbb találták az illóolajok jelentős antimikrobás aktivitást. [1] Egyes illóolajok antivirálisak és gátolják a herpes simplex vírus replikációját [2]. Egyéb illóolajok fungisztatikusak és fungicidek mind a hüvelyi, mind az oropharyngeal szemben Candida albicans.[3]
Európában és Japánban patkányokon végzett vizsgálatok kimutatták, hogy a különféle szagoknak való kitettség ösztönzést vagy szedációt eredményezhet, valamint a stressz és fájdalom viselkedési reakcióiban bekövetkező változásokat. Egy tanulmány [4] az illóolajok és más illatanyag-vegyületek (főként az illóolajok egyedi kémiai összetevőinek) nyugtató hatásairól a patkánymozgékonyságon azt mutatta, hogy a levendulaolaj (Lavandula angustifolia Miller [szinonimák: Lavandula spicata L .; Lavandula vera DC)] különösen szignifikáns szedatív hatást gyakorolt, és számos egyszeres olajtartalom (szemben az egész illóolajokkal) hasonlóan erős hatásokat mutatott. A szerzők nem kommentálják a feltételezett mechanizmust erre a hatásra, bár azt sugallják, hogy a különbözõ illóolajok között (amelyek közül néhányat stimulálónak, néhány nyugtatónak) találtak a különbségek a “különféle kémiai szerkezetekhez … és a funkcionális csoportok … amelyek jelzik az illatanyag-vegyületek volatilitásának és biológiai hozzáférhetőségének lényeges szerepét. “A biohasznosulási különbségek a lipofília különböző szintjeinek tulajdoníthatóak, a legtöbb lipofil olaj pedig a legszívóbb hatásokat eredményezi, hogy az aromaterápia hatásai közvetlen farmakológiai kölcsönhatásból erednek, nem pedig közvetett központi idegrendszerrel.
Más tanulmányok vizsgálják az aromaterápia hatásait a patkányok viselkedési és immunológiai reakcióira fájdalmas, stresszes vagy megdöbbentő ingerekre. Két európai vizsgálatban a fájdalmas ingerek kellemes szagú hatásának kitett patkányok csökkent fájdalomhoz kötődő viselkedést mutattak, a nemek közötti válaszváltozással [5,6]. Két japán vizsgálat azt mutatta, hogy az immunológiai és viselkedési markerek javultak a illatok, stresszes körülmények között [7,8]
A publikált szakirodalomban nem található tanulmány az aromaterápiáról, mint a rák kezeléséről. Az alábbiakban ismertetett tanulmányok, amelyek többségét rákos betegeknél végezték, elsősorban az egészséggel kapcsolatos egyéb körülményeket, az eljárással kapcsolatos tüneteket, a fertőzésellenőrzést és az életminőség (QOL) olyan intézkedéseit vizsgálják, mint a stressz és a szorongás.
A 2000-ben közzétett nagyszabású felülvizsgálat [1] hat tanulmányt végzett az aromaterápiás masszázs kezelésével vagy megelőzésével foglalkozó tanulmányokról. Bár a tanulmányok arra utaltak, hogy az aromaterápiás masszázs enyhe átmeneti anxiolitikus hatást fejtett ki, a szerzők arra a következtetésre jutottak, hogy az akkoriban végzett kutatás nem volt eléggé szigorú vagy konzisztens ahhoz, hogy bizonyítsa az aromaterápia hatékonyságát a szorongás kezelésében. Ez a felülvizsgálat kizárta az aromaterápia más hatásaihoz kapcsolódó kísérleteket (például a fájdalomcsillapítást), és nem tartalmazott olyan tanulmányokat, amelyek olyan aromák hatását vizsgálják, amelyeket nem kifejezetten aromaterápiaként jelöltek meg.
Egy másik véletlen besorolásos, kontrollos vizsgálatban 103 rákos betegen vizsgálták a masszázs vagy aromaterápiás masszázs hatásait, akiket véletlenszerűen masszázsfelvételre használtak egy hordozóolaj (masszázs csoport) vagy masszázs segítségével egy hordozóolaj és egy római kamilla illóolaj (Chamaemelum nobile [L.] Minden. [szinonima: Anthemis nobilis L.]) (aromaterápia masszázs csoport). [2] Két héttel a masszázs után statisztikailag szignifikáns csökkenést találtunk az aromaterápiás masszázs-csoportban (az állapot-szorongásos leltár szerint mérve) és a tünetek javulásában (a Rotterdami tünet ellenőrzőlista [RSCL] alapján mérve). A jobb pontszámú alskálák pszichológiai, QOL, súlyos fizikai és súlyos pszichológiai jellegűek voltak. A csak masszázsos csoport négy MRCL alszektorra javult; ezek a fejlesztések azonban nem érte el a statisztikai szignifikanciát.
Egy olyan tanulmány, amely egy aromaterápiás szolgáltatást értékelt az U.K. rákközpontban egy első pilóta után elvégzett változtatások után, szintén beszámolt a betegeknek a szolgálatra vonatkozó tapasztalatairól. [3] Az eredetileg 89 beteg közül 58 beteg végezte el hat aromaterápiás foglalkozását. A szorongás és a depresszió jelentős mértékű javulását (a kórházi szorongás és depresszió mértéke alapján [HADS]) a hat ülésszak befejeztével jelentették, szemben a hat ülés előtt. Egy kis tanulmány megvizsgálta az aromaterápiás masszázs fizikai és pszichológiai hatásait nyolc, elsődleges malignus agydaganatban szenvedő betegen, akik a sugárterápiás kezelést követő első találkozójukon vettek részt. [4] Ezeknél a páciensekben pszichológiai előny nem jelentkezett az aromaterápiás masszázs (HADS mérések szerint), de statisztikailag szignifikánsan csökkent a vérnyomás, az impulzus és a légzési arány.
A Systematic Reviews Cochrane adatbázisában szereplő számos tanulmányt részletesebben tárgyaljuk. Egy randomizált, ellenőrzött, kísérleti tanulmányban vizsgálták a kiegészítő aromaterápiás masszázs hangulatra, QOL-ra és fizikai tünetekre gyakorolt hatását rákos betegekben [5]. Negyvenhat beteget véletlenszerűen vagy hagyományos nappali ellátáshoz önmagában vagy nappali ellátásban és heti aromaterápiás masszázshoz vezettek be 4 héten keresztül az illóolajok standardizált keverékével (1% levendula és zamatos mandula hordozó olajban). A betegek önértékelték a hangulatukat, a QOL-t és a két tünet intenzitását, amely a vizsgálat elején a leginkább érintett volt, és ezt követően hetente. A 46 betegnél mind a 23 beteg közül 11 (48%) az aromaterápiás csoportban és a kontroll csoportban 23 beteg közül 18 (4%) teljesítette a 4 hetes kezelést. A betegek által jelentett hangulat, tünetek és QOL javult mindkét csoportban, és a két csoport között egyik ilyen intézkedés sem mutatott statisztikailag szignifikáns különbséget.
Egy másik véletlen besorolásos, kontrollos vizsgálat során az aromaterápiás masszázs és a masszázs hatásait 42 héten át tartó, progresszív rákban szenvedő betegen vizsgáltam [6]. A betegeket véletlenszerűen heti masszázzsal kapták, aromaterápiával vagy anélkül; a kezelési csoport (aromaterápiás csoport) levendula illóolajjal (Lavandula angustifolia Miller [szinonimák: Lavandula spicata L .; Lavandula vera DC)] és egy inert hordozóolaj, és a kontrollcsoport (masszázscsoport) vagy inert hordozóolajat önmagában vagy beavatkozás nélkül kaptak. Az aromaterápia és a masszázs jelentős hosszú távú előnyeit nem jelentették fájdalomcsillapításban, QOL-ban vagy szorongásban, de az alvási pontszámok (a Verran és a Snyder-Halpern alvási skála szerint mérve) mindkét csoportban jelentősen javultak. A depressziós pontszámok statisztikailag szignifikáns csökkenését is jelentették (a HADS segítségével) a masszázsos csoportban.
Egy randomizált, kontrollált, keresztezett kísérletben vizsgálták a belélegzett gyömbér illóolaj hatását kemoterápia által kiváltott hányinger és hányás enyhítésére emlőcarcinoma ázsiai nőkben [7]. Az inhalációs gyömbér illóolajként alkalmazott aromaterápiát 5 napig kis statisztikailag szignifikáns, de nem klinikailag szignifikáns mértékben csökkentette az akut hányinger, és 60 értékelhető beteg esetében korlátozott hatást fejtett ki a hányás csökkentésére vagy az émelygés késleltetésére.
Egy Ausztráliában végzett placebo-kontrollált, kettős-vak, randomizált vizsgálatban az inhalációs aromaterápiának a légzési terápia során jelentkező szorongásra gyakorolt hatását vizsgálták [8]. Összesen 313, radioterápiát kapó beteg véletlenszerűen három csoportba került (frakcionált illóolajok, csak hordozóolaj vagy tiszta illóolaj, bergamott (Citrus aurantium L. ssp. bergamia [Risso] Wright Arn. [Rutaceae]; [szinonima: Citrus bergamia Risso]) és cédrusfa (Cedrus atlantica [Endl.] Manetti ex Carriere [Pinaceae])). Mindhárom csoport az inhalációs olajokat a sugárterápia során kapta. A csoportok között nem volt szignifikáns különbség a depresszióban (HADS mérések szerint) vagy a pszichés hatások (a Somatic és a Psychological Health Report alapján). Az a csoport, amely csak hordozóolajat kapott, csak a két másik csoporthoz képest statisztikailag szignifikáns csökkenést mutatott a szorongásban (HADS mérések szerint).
Egy randomizált, placebo-kontrollos vizsgálatban két különböző típusú külső aromaterápiás tabulátumból (levendula-szantálfa és narancssárga borsmenta) hasonlították össze a placebo-kontrollos bejuttatási rendszert 87 emlő biopsziában szenvedő nőnél, statisztikailag szignifikánsan csökkent az önbevallás szorongás a levendula-szantálfa aromaterápiás fül használatával a placebo csoporthoz képest (P = .032). [9]
123 betegből álló, háromlábú randomizált vizsgálatban, amely a levendont, az eukaliptust és az inhalálás útján beadott illóolajat nem hasonlította össze, a beültethető központi vénás katéterben lévő tű behelyezését követő eljárási fájdalom szignifikánsan csökkent a levendulaolaj-inhalációs aromaterápiás csoportban a kontrollhoz képest csoport. Az eukaliptuszolaj belégzése nem csökkentette az eljárási fájdalom szintjét a tű behelyezésénél [10].
A bergamott inhalációs aromaterápiában végzett placebo-kontrollos, kettős-vak, randomizált vizsgálatban olyan kellemes szagú samponhoz hasonlított, amely nem tartalmazott esszenciális olajokat az őssejt-infúzió idején beadva 37 gyermek és serdülők között őssejt-transzplantáción át. hasznosnak találták az émelygés, szorongás vagy fájdalom csökkentésében [11]. A vizsgálatban alkalmazott bergamott inhalációs aromaterápia hozzájárulhat az őssejtek infúziója után fennálló szorongáshoz. Habár a placebóval nem hatékonyabbak, az aromaterápiát kapó szülők jelentős csökkenést mutattak az átmeneti szorongásuk alatt a gyermek infúzió befejezése és az infúzió beadása után 1 órával. A beavatkozás során minden gyermeknél hányinger és fájdalom jelentkezett, bár az émelygés jelentősen megnőtt az aromaterápiában részesülő betegeknél. Ezek az eredmények arra engednek következtetni, hogy a bergamott illóolaj diffúziója nem adhat megfelelő szorongásos és antiemetikus hatásokat az őssejt-átültetés alatt álló gyermekek és serdülők között. A kísérlet kettős vakációja magyarázatot adhat az eredményekre, mivel az egyszöri vagy nem fényes kísérletek általában támogatták az aromaterápia beavatkozását.
Egy hasonló vizsgálatban egy aromaterápiás beavatkozás hatásosságát értékelték az émelygés, hányinger és / vagy köhögés tüneteinek intenzitásának csökkentése érdekében olyan felnőtt betegek körében, akik a dimetil-szulfoxidban tartósított õssejteket kapták. A tanulmány megállapította, hogy a szeletelt narancs kóstolásának vagy szippantásának beavatkozása hatékonyabb volt a tünetintenzitás csökkentésére a narancs illóolaj-belégzés aromaterápiájához képest. [12]
Antibiotikum-rezisztens baktériumok, mint például a methicillin-rezisztensek Staphylococcus aureus (MRSA) és a vankomicin-rezisztens enterococcus, egyre növekvő problémát jelentenek az egész világon, ami megfertőzött sebfertőzésekhez vezet. Olyan keverékeket, mint a citromfű, az eukaliptusz, a melaleuca, a szegfűszeg és a kakukkfű illóolajokat butilált hidroxi-toluolt, a triklozánt (0,3%) és a nem denaturált 95% -os etanolt (69,7% in vitro . Nem végeztek klinikai vizsgálatokat [13].
Két helyi MRSA-eradikációs rendszert hasonlítottak össze a kórházi betegek körében. Egy standard kezelést, amely magában foglalta a mupirocin 2% -os orrsavágyat, a klórhexidin-glükonát 4% szappant és ezüst-szulfadiazin 1% krémet, összehasonlították egy teafajjal (melaleuca), amely magában foglalta a teafa 10% krém és teafa 5% . Mindkét kezelést 5 napig adtuk be. A standard kezelést kapó 114 betegből 56 beteget (49%) töröltek az MRSA-kocsidól. A teafa olajos kezelést kapó 110 beteg közül 46 beteget (41%) töröltek az MRSA-kocsidól. A betegek egy kis csoportjában a teafaolaj rendszert az axella, az ágyék és a sebhelyek MRSA-kocsijának nagyobb clearance-jéhez társították, de a különbség a standard kezeléshez képest nem volt szignifikáns [14].