A 10 leghalálosabb rák és miért nincs gyógymód
A rákos megbetegedés és a rémálom által okozott félelemnek gyökere van a gyilkos természetében: ez a 2. számú halálok az amerikaiaknál, másodszor csak a szívbetegség miatt, a Centers for Disease Control és Prevention szerint. Még akkor is, ha korai diagnózist diagnosztizáltak és a legutóbbi kezelésekkel megtámadták, még mindig képes megölni.
A rákos betegek gyógymódja és kezelése érdekében pénzt keresni, a “Stand Up to Cancer” telethon az ABC, az NBC és a CBS, valamint az egyéb hálózatok és kábeltelevízi állomásokon átadja a levegőt. ET ma este. A telethon számos hírességes vendéget fog tartalmazni, köztük George Clooney, Denzel Washington, Renee Zellweger és Will Smith.
“A rákkal szembeni fellépés” a rákkutatás finanszírozásához szükséges együttműködő erőfeszítéseket jelent, Dr. Len Lichtenfeld, az American Cancer Society igazgatóhelyettese elmondta a MyHealthNewsDaily-nek.
“Nem lennénk ott, ahol az alapvető és klinikai tudományok nem finanszírozhatók” – mondta Lichtenfeld. “Az alapkutatás tanít nekünk a mechanizmusokról, arról, hogy a kábítószerek hatásosak lehetnek, és ezt az információt bevesszük és klinikába tesszük, hogy megtudjuk, az új ötletek működnek-e a rák kezelésében.”
Míg sok sikeres kezelés ma már csak pár évtizeddel ezelőtt nem létezett, a nagykereskedelmi “rákellenes gyógyítás” sok okból kifürkészhetetlen. A rák több mint 100 fajtája van, melyeket abnormális sejtnövekedés jellemez. Számos különböző ok van, a sugárzástól a vegyszerektől a vírusokig; az egyénnek különböző mértékű ellenőrzése van a rákot okozó szerekkel szemben.
A rákos sejtek, és hogyan fejlődnek, továbbra is kiszámíthatatlanok és egyes esetekben titokzatosak. Még a látszólag hatékony kezelések után is, a mesterséges rákos sejtek képesek lesznek elrejteni néhány páciensben, és újra felszínre kerülnek.
Az 1970-es évek elejétől mintegy 200 milliárd dollárt költöttek a rákkutatásra, és az Egyesült Államokban az összes rákos megbetegedésben szenvedő emberek ötéves túlélési aránya az 1970-es évekbeli 50 százalékról 65 százalékra emelkedett.
Az alábbiakban bemutatjuk azokat a 10 rákot, amelyek a legtöbb embert az Egyesült Államokban haltak meg 2003 és 2007 között, a legfrissebb adatok szerint a National Cancer Institute (NCI) szerint.
1. Tüdő- és hörgők rákja: 792.495 élet
A tüdő- és hörgők rák az Egyesült Államokban a legfőbb gyilkos rák. A dohányzás és a dohánytermékek használata fő okai, és az NCI szerint az 55 és 65 évek között leggyakrabban sztrájkol. Két fő típusa van: a nem kissejtes tüdőrák, amely a leggyakoribb, és a kissejtes tüdőrák, amely gyorsabban terjed. 2010-ben több mint 157 ezer ember hal meg a tüdő- és hörgő-rákban.
2. A vastagbél és a végbélrák: 268 783 élet
A vastagbélrák növekszik a vastagbél szövetében, míg a végbélrák az anus közelében lévő vastagbél utolsó hüvelykében növekszik, a National Cancer Institute szerint. A legtöbb eset a kicsi, jóindulatú sejtek csomópontjaként kezdődik, amelyek idővel rákosodnak. A szűrés javasolt a polipok megtalálása előtt, mielőtt rákosodni fognak, a Mayo Clinic szerint. A vastagbélrák várhatóan meghaladja az 51 000 embert 2010-ben.
3. Mellrák: 206 983 élet
A májrák a második leggyakoribb daganat az Egyesült Államokban, a bőrrák után, a Mayo Clinic szerint. Ez a férfiaknál is előfordulhat – 2003 és 2008 között közel 2000 férfi volt. A rák általában olyan csatornákban alakul ki, amelyek a tejet a nippel vagy a mirigyeket nőkben termelik. Az NCI szerint 2010-ben közel 40 000 ember hal meg a mellrákban.
4. Hasnyálmirigyrák: 162.878 élet
A hasnyálmirigy-rák a hasnyálmirigy szöveteiben kezdődik, ami segíti az emésztést és az anyagcserét. Az észlelés és a korai beavatkozás nehézkes, mivel a Mayo Klinika szerint gyakran progresszívek lépkednek. A hasnyálmirigyrák várhatóan közel 37 000 életet követel 2010-ben, az NCI szerint.
5. Prosztatarák: 144.926 élet
Ez a rák a rákos halálozások második legfontosabb oka a férfiaknál, tüdő- és hörgők rákos megbetegedése után, az NCI szerint. A prosztatarák általában lassan növekszik a prosztata mentén, ami a spermium szállítására szolgáló szeminális folyadékot termel. Egyes típusok a mirigyre korlátozódnak, és könnyebben kezelhetők, de mások agresszívabbak és gyorsan terjednek, a Mayo Clinic szerint. A prosztatarák várhatóan 2010-ben mintegy 32 000 embert öl meg, az NCI szerint.
6. Leukémia: 108.740 élet
Számos leukémia létezik, de az NCI szerint minden a szervezet vérformáló szöveteire, például a csontvelőre és a nyirokrendszerre hat, és az abnormális fehérvérsejtek túltermelését eredményezi. A leukémia típusokat a gyors fejlődés és a sejtek hatása alapján osztályozzák; az akut myelogenous leukémia nevű típus meggyilkolta a legtöbb embert – 41 714 – 2003 és 2007 között. 2010-ben közel 22 000 ember várhatóan meghal leukémiából.
7. Nem-Hodgkin-limfóma: 104 407 élet
Ez a rák befolyásolja a limfocitákat, a fehérvérsejtek típusát, és nagyobb nyirokcsomókkal, lázzal és súlycsökkenéssel jellemezhetők. Számos nem-Hodgkin-limfóma létezik, és kategorizálják, hogy a rák gyorsan vagy lassan növekszik-e, és milyen típusú limfociták érintettek az NCI szerint. A nem-Hodgkin-limfóma halálosabb, mint a Hodgkin-limfóma, és várhatóan 2010-ben több mint 20 000 embert ölne meg.
8. Máj és intrahepatikus epevezeték: 79.773 élet
A májrák a rák egyik leggyakoribb formája a világon, de az Egyesült Államokban nem ritka, a Mayo Clinic szerint. Amerikában azonban emelkedik. A legtöbb májrák, amely az Egyesült Államokban előfordul, máshol kezdődik, majd terjed a májra. Egy közeli rokonságban álló rák az intrahepatikus epevezeték-rák, amely a májból a vékonybélbe juttatott csatornába kerül. Az NCI szerint 2010-ben közel 19 000 amerikai ember hal meg a májból és az intrahepatikus epevezeték-rákból.
9. Petefészekrák: 73.638 élet
A petefészek rák a nők rákos halálozásának 4. oka volt 2003 és 2007 között, az NCI szerint. A diagnosztizált nők átlagos életkora 63 éves. A rák kezelése könnyebb, de korai szakaszában még nehezebb felismerni, de a közelmúltban végzett kutatások fényt vetettek a korai tünetekre, amelyek segíthetnek a diagnózisban a Mayo Klinika szerint. Ezek a tünetek közé tartozik a hasi diszkomfort, a sürgősség a vizelés és a medencei fájdalom. Az NCI szerint 2010-ben közel 14 000 nő hal meg a petefészekrákban.
10. Nyelőcsőrák: 66 659 élet
Ez a rák a nyelőcsőben lévő sejtekben kezdődik (a tubus, amely az ételt a toroktól a gyomorba szállítja), és általában a nyelőcső alsó részén jelentkezik, a Mayo Clinic szerint. Az NCI szerint több férfi, mint nő, esophageális rákban halt meg 2003 és 2007 között. 2010-ben várhatóan 14 500 embert ölnek meg.
Ezt a cikket a MyHealthNewsDaily, a LiveScience egyik testvérpálya szolgáltatta.
Nem-Hodgkin limfóma
A nem-Hodgkin-limfóma (NHL) a nyirokrendszeri rák. Ez akkor fordul elő, ha tumorok alakulnak ki a limfocitákból. A limfocita egyfajta fehérvérsejt. Az NHL gyakoribb, mint a Hodgkin-limfóma.
A fő különbség a Hodgkin-limfóma és az NHL között egy olyan típusú kóros sejt jelenléte, amelyet a Reed-Sternberg sejtnek neveznek. Az ilyen típusú kóros sejtek csak a Hodgkin-limfóma jelenlétében fordulnak elő. A Hodgkin lymphoma és az NHL nagyon eltérő kezelési lehetőségekkel rendelkezik.
Sokféle rák terjedhet a nyirokcsomókban. Azonban csak a nyirokszövetben induló daganatokat tekintik lymphomának.
Az NHL tünetei lehetnek:
- hasi fájdalom vagy duzzanat
- mellkasi fájdalom
- köhögés
- nehéz légzés
- duzzadt nyirokcsomók
- fáradtság
- láz
- éjjeli izzadás
- fogyás
Mindig szem előtt kell tartania az orvosát, ha olyan tartós tüneteket tapasztal, amelyek érintik Önt.
Az orvosok és a kutatók nem tudják, mi okozza az NHL-t. Ez akkor fordul elő, ha a szervezet túl sok abnormális limfocitát okoz. Ezek a kóros sejtek nem halnak meg. Továbbra is nőnek és oszlanak meg. Ez megnöveli a nyirokcsomókat.
Sok NHL-ben szenvedő embernek nincs nyilvánvaló kockázati tényezője. Lehetséges, hogy több kockázati tényező van, és soha nem alakul ki NHL. Néhány olyan tényező, amely növelheti az NHL kockázatot:
- idős korban, mivel a legtöbb ember 60 évnél idősebb vagy annál idősebb, amikor diagnosztizáltak
- az immunszuppresszív szerek alkalmazása
- fertőzés, különösen HIV, Epstein-Barr vírus vagy Helicobacter pylori
- bizonyos vegyi anyagoknak való kitettség, például gyom- és rovarirtók
A fizikai vizsgák segítségével ellenőrizheti a nyirokcsomók méretét és állapotát. Magasabb májat vagy lépet is találhatnak. Számos teszt használható az NHL diagnosztizálására.
A nyirokcsomók mindaddig megduzzadnak, amikor a tested a fertőzés ellen küzd. Orvosa vér- és vizeletvizsgálatot rendelhet el, hogy meghatározza, milyen típusú fertőzés a tested harcol.
Az alábbi képalkotó vizsgálatok segíthetnek orvosának a tumorok felkutatásában és a rák kialakulásában:
A biopszia eltávolíthatja a nyirokcsomó egy részét a teszteléshez. Ez véglegesen meghatározhatja az NHL-t. A csontvelő biopszia segíthet orvosának meghatározni, hogy a betegség elterjedt-e.
Sokféle NHL-típus létezik, és kategorizálják a sejtek mikroszkóp alatt történő megjelenését. Az NHL legtöbb típusát B-sejtes limfóma vagy T-sejtes limfóma kategorizálják.
Az American Cancer Society (ACS) becslése szerint az NHL-esetek 85 százaléka a B-sejtes lymphomák. A B-sejtes lymphomák leggyakoribb típusa a diffúz nagy B-sejtes limfóma, amely az Egyesült Államokban mindhárom esetben 1-ből és a follicularis lymphomából áll, ami az Egyesült Államokban minden 5 esetből 1-ből áll.
A kevésbé gyakori B-sejtes lymphoma típusok a következők:
- Burkitt limfóma
- extranodális marginális zóna B-sejtes limfóma
- lymphoplasmacytic mantle cell lymphoma
- mediastinalis nagy B-sejtes limfóma
- marginális zóna B-sejtes limfóma
- kis limfocita lymphoma
Az ACS becslése szerint a T-sejtes lymphomák a lymphomák 15% -át teszik ki az Egyesült Államokban.
Az NHL kezelés az életkorától, az NHL típusától és az NHL színpadától függ.
Azonnali kezelés nem mindig szükséges. Orvosa csak megfigyelheti az NHL-t, amely lassan növekszik és nem okoz tüneteket. A kezelés várhatja a betegség előrehaladásáig.
Az NHL agresszívabb formáit többféleképpen lehet kezelni:
- A kemoterápiát orálisan vagy injekció formájában adagolhatjuk. Megöli a rákos sejteket. A kemoterápiát önmagában vagy más kezelésekkel lehet alkalmazni.
- A sugárzás magában foglalja a nagy teljesítményű energia gerendákat a rákos sejtek megölése és a daganatok megszabadítása érdekében. A sugárzás önmagában vagy más kezelésekkel használható.
- Az őssejt-transzplantáció lehetővé teszi orvosának magasabb dózisú kemoterápia alkalmazását. Ez a kezelés öltse az őssejteket, valamint a rákos sejteket. Ezután orvosa átültetést alkalmaz, hogy az egészséges sejteket visszaadja a testnek. Orvosa átviheti a saját sejtjeit, vagy donorsejteket használhat. A sejteket előzetesen kell betakarítani és fagyasztani, ha a sejtjeidet a transzplantációban fogják használni.
- A gyógyszereket fel lehet használni az immunrendszer fokozására. Használhatók radioaktív izotópok szállítására is, amelyek kötődnek a rákos sejtekhez.
Az NHL túlélési aránya változik. Az Ön kilátása függ:
- a korod
- az egészségi állapotát
- az NHL típusát
- milyen hamar felfedezik az NHL-t
A lassan növekvő rákos betegek sokáig élhetnek.
Néha az NHL-t nem találja meg, amíg nem halad előre. Az NHL agresszív formáit általában kezelni lehet, de a későbbi szakaszokban előforduló rák nehezen kezelhetők. A rák előfordulhat, hogy halálos kimenetelű lesz a kezelés előtt.
Az NHL megelőzésére nincs mód. Lehetséges azonban a betegség kockázatának csökkentése az ismert kockázati tényezők, például az elhízás és a HIV ellen.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: