A munkahelyen jelenlévő káros anyagok széles körének csökkentése a cigaretta dohányzás általános csökkentése mellett potenciálisan elősegítheti a tüdőbetegség jelentős részét. A foglalkozási tüdőbetegségek megelőzése érdekében átfogó stratégiára van szükség, amely az orvosi és környezeti megfigyelést, a kitettség csökkentését és eltávolítását, az egészségügy és az oktatás előmozdítását, a szabályozás, a kutatás és a végrehajtás összehozását foglalja magában. Az egyes stratégiai komponensek egyikét sem szabad figyelmen kívül hagyni, ha fennáll a megelőző intézkedések hatékonysága.
A foglalkozási tüdőbetegség megelőzésére kidolgozott stratégia fő célja a munkavállalók veszélyes anyagok veszélyes szintjéért való védelme. A stratégia végrehajtásához a munkamódszerek és a technológiai ellenőrzések megváltozása szükséges. A megbízható oktatási elvek alapján kidolgozott átfogó tájékoztatási és képzési programokat kell létrehozni a munkavállalók, mérnökök, vezetők és egészségügyi szakemberek megfelelő tájékoztatása érdekében a veszélyekről, az ellenőrző intézkedésekről és a cigarettafogyasztás további veszélyeiről. Elengedhetetlen a gondos vészhelyzeti válaszok megtervezése.
Rendszeres vizsgálatokra van szükség, amelyek megbízható adatokat szolgáltathatnak a foglalkozási tüdőbetegség kockázatát veszélyeztető foglalkozásokról és iparágakról. Szintén szükség van olyan vizsgálatokra, amelyek segítséget nyújthatnak a betegségek előfordulási gyakoriságának és gyakoriságának felmérésében minden olyan iparágban, amelyik veszélyes expozícióval rendelkezik. A probléma nagyságának pontos megítélése nem lehetséges a meglévő ismeretek alapján.
Alapvető követelmény az, hogy szigorú és orvosi alapon szabályozzák az expozíciós szinteket minden olyan anyagfajta esetében, amelyről ismert, hogy foglalkozási tüdőbetegséget okoz. Olyan helyzetekben, ahol nem áll rendelkezésre sok információ a biztonságos szintről, szükséges a kutatás gyorsítása annak érdekében, hogy megfelelő platformot biztosítson a hatékony szabályozáshoz. Olyan területeken, ahol az OSHA szabályai nem tükrözik a meglévő orvosi ismereteket (például olyan esetek, amikor a NIOSH által ajánlott szintek szigorúbbak), ezeket módosítani kell. Az elfogadható expozíciós szinteknek figyelembe kell venniük az összes potenciális betegség megnyilvánulását egy adott anyag vonatkozásában. Azonban az egyetlen legfontosabb tényező, különösen akkor, ha a cél a foglalkozási tüdőbetegség megelőzése, a szövetségi kötelezettségvállalás a munkahelyi veszélyek megfigyelésére és a jogszabályok érvényesítésére irányul. A légzőszervi toxinok munkahelyi expozíciójának megakadályozása érdekében a következő ajánlásokat kell tenni:
Ezt követi a gyakorlati és kutatási stratégiák áttekintése, amire szükség van a munkahelyi tüdőbetegség hatékony megelőzéséhez.
A konkrét gyakorlati stratégiák a következő összetevőkből állnak: a munkahelyi gázok és mérgező porok levegőben való expozíciójának szigorú, jogilag előírt megakadályozása; a kockázatok oktatását és a kitettség kockázatának csökkentését szolgáló módszereket, amelyek olyan mérnökök és vezetők számára szolgálnak, akik olyan iparágakban dolgoznak, ahol poros anyagokat használnak; a munkavállalók képzése a veszélyek azonosításában, a biztonságos munkavégzési eljárásokban és a légzésvédők vészhelyzetben történő alkalmazásában; a munkavállalók tájékoztatása a foglalkozási porok és a dohányzás közötti kapcsolatról; és biztosítja a dohányzás-megszakítási programokat a munkavállalók számára. Az azbesztózis kezelése.
Specifikus kutatási stratégiák a következőkből állnak: toxikológiai és epidemiológiai kutatások, különösen a nagy populációkat érintő járványtani vizsgálatok, azzal a céllal, hogy jobban megértsék a dózis-válasz kapcsolatot, különösen alacsony expozíciós szinteken; a környezeti megfigyelésre vonatkozó további információk összegyűjtésére irányuló erőfeszítések a legmegfelelőbb mintavételi módszerek meghatározása céljából; erőfeszítések a porfelügyelet műszaki megközelítésének növelésére; olyan konkrét kérdésekre vonatkozó politikai kutatások, mint például a gazdasági ösztönzők segítenének-e egy biztonságosabb munkahely előmozdításában; és az igények felmérése az oktatási programozás végrehajtásának irányításához.
Azbesztközpont
Biztonság a munkahelyen
FIGYELEM! A kristályos szilícium-dioxidot tartalmazó homokszórással járó robbantás súlyos vagy halálos légzőszervi megbetegedést okozhat.
Az Országos Foglalkozási Biztonsági és Egészségvédelmi Intézet (NIOSH) segítséget kér a szilikózis és a halálesetek megelőzésében a légzőkészülék szilícium-dioxid hatásának kitett munkásoknál a homokfúvás során. A homokfúvók, a ki vannak téve munkatársaiknak és munkáltatóiknak sürgősen szükségük van a homokfúvással kapcsolatos légzési veszélyekkel kapcsolatos információkra. Ebben az erőfeszítésben nyújtott segítséged segít megelőzni a szilikózist és a halált, amely az Egészséges Emberek 2000-ben [DHHS 1990] kimondottan az egészség előmozdítására és betegségmegelőzésére irányuló nemzeti cél.
A figyelmeztető jelzés 99 esetben szilikózist ír le a kristályos szilícium-dioxid expozíciója során a homokfúvás során. A 99 bejelentett munkavállaló közül 14 beteg már elhalt a betegségből, és a fennmaradó 85 végül meghalhat a szilikózis vagy szövődményei miatt. A NIOSH kéri, hogy a kereskedelmi folyóiratok szerkesztői, a biztonsági és egészségügyi dolgozók, a szakszervezetek és a munkáltatók figyelmeztessék az erre a figyelmeztetésre vonatkozó ajánlásokat minden veszélyeztetett munkavállaló figyelmébe.
A csiszoló robbantás során a csiszolószemcsék áramát egy felületre erőteljesen ki kell vetíteni, általában sűrített levegővel vagy gőzzel. Mivel a szilícium-dioxid-homokot gyakran használják ebben a folyamatban, a csiszolórétegeket futtató munkásokat gyakran homokszóróként ismerik. A homokszórók által végzett feladatok a következők:
Amikor a dolgozók belélegzik a kristályos szilícium-dioxidot (*), a tüdőszövet a fibrotikus csomók kialakulásával és a befogott szilícium-dioxid-részecskék körüli hegesedéssel reagál (Szilicózis és Szilikát Betegség Bizottság 1988). A tüdő fibrotikus állapotát szilikózisnak nevezik. Ha a csomók túlságosan nagyok, a légzés megnehezül, és haláleset keletkezhet. A szilikózis áldozatai szintén nagy kockázattal járnak az aktív tuberkulózis kialakulásában [Myers et al. 1973; Sherson és Lander 1990; Bailey et al. 1974].
A csiszolórétegben használt szilícium-dioxid homokos részecskék finom részecskékké törnek és levegőben lógnak (lásd az 1. ábrát). Úgy tűnik, hogy az ilyen szilícium-dioxid belégzése súlyosabb tüdőreakciót eredményez, mint a nem újonnan eltört szilícium-dioxid [Vallyathan és mtsai. 1988]. Ez a tényező hozzájárulhat a szilikózis akut és gyorsított formáinak kifejlesztéséhez a homokszórók között.
1. ábra: Homokszórók a levegőben lévő szilícium-dioxid-homokrészecskék által létrehozott poros légkörben.
Becslések szerint több mint 1 millió amerikai munkavállaló veszélyezteti a szilikózist, és több mint 100 000 ilyen munkást alkalmaznak homokszóróként [Shaman 1983]. A kristályos szilícium-dioxidnak kitett 1 millió munkavállaló mintegy 59 ezer tagja végül szilikózist termel [Shaman 1983]. Nem publikált becslések jelzik a szilikózis kialakulását előidéző homokszórók számát, de 1936-ban Nagy-Britanniában [Merewether 1936] arról számoltak be, hogy homokszórók (24 441) lakosának 5,4% -a halt meg szilikózis vagy tuberkulózisos szilikózis esetén 3,5 éves időszak. Az Országos Foglalkozási Expozíciós Felmérés azt mutatja, hogy az építőipar legnagyobb számú homokfúvót alkalmaz, a legnagyobb arányban a speciális iparágakban [NIOSH 1988b, c; 1990b].
Az akut szilikózis manapság kevésbé gyakori, mint az 1930-as években, mivel a mérnöki ellenőrzéseket a belélegezhető kristályos szilícium-dioxid expozíciójának csökkentésére és az alternatív csiszolóanyagok használatának növelésére használják. Azonban az adatok azt mutatják, hogy a legtöbb csiszolópisztoly továbbra is megfelelő légzésvédelemmel működik [NIOSH 1974a]. Ezenkívül a csiszoló robbantási műveletekkel szomszédos munkások (pl. Festők, hegesztők és munkások) gyakran nem viselnek légzésvédelmet [NIOSH 1990b].
A kristályos szilícium-dioxid-expozíció csökkentésére szolgáló szellőztető szabályozókat a legtöbb iparban nem használják [NIOSH 1990b]. Samimi et al. [1974] azt találták, hogy rövid távú homokfúvási műveletek során (kevesebb, mint 2 ½ órányi robbantás 8 órás munkanap alatt) a kristályos szilícium-dioxid átlagos koncentrációja 764 mikrogramm köbméterenként (μg / m 3), átlagos szilícium-dioxid-tartalma 25,5%. Ez az átlagos porkoncentráció az Occupational Safety and Health Administration (OSHA) 1974-es szabványának kétszerese volt.
Egy 1974-es, légzésvédő gyakorlatok során a csiszoló robbantás során [NIOSH 1974a] végzett vizsgálat során a sisakos légzésvédők védelmi tényezői 1,9 és 3,750 közöttiek voltak. Ezt a széles választékot a berendezések változatos körülményei, nem pedig a márka fölényének tulajdonították. A karbantartás általánosan gyenge vagy nem létezett, és a csiszolórétegek szelektív légzésvédelméért felelős személyeket nem megfelelően tájékoztatták az ilyen berendezések megfelelő használatáról és karbantartásáról. A magasabb védelmi tényezők a sisak légáramának magas arányával voltak összefüggésben, de ezek a nagy áramlási sebességek a levegő turbulenciájának következtében emelkedtek. A tanulmány azt is jelezte, hogy a levegő beömlések túl zajosak voltak, és a blasterek sisakjai hajlamosak voltak a viselő válláról, amikor lehajoltak.
A homokfúvókban fellépő szilikózis magas kockázata és a kitettségek ellenőrzésének nehézsége miatt Nagy-Britanniában 1950-ben [az 1949-es gyárakban] és 1966-ban más európai országokban [ILO 1972] tiltották a kristályos szilícium-dioxid felhasználását a robbanásmentesítési műveletekhez. 1974-ben a NIOSH javasolta, hogy a szilícium-dioxid-homok (vagy más, több mint 1% szabad szilícium-dioxidot tartalmazó anyag) legyen csiszolószemcse, és kevésbé veszélyes anyagokat kell használni robbantási műveletek során [NIOSH 1974b].
A bejutó kristályos szilícium-dioxid (kvarc) jelenlegi OSHA megengedett expozíciós határértéke (PEL) 100 μg / m 3 mint 8 órás, idővel súlyozott átlag (TWA) [29 CFR ** 1910.1000]. A NIOSH ajánlott expozíciós határértéke (REL) a belélegezhető kristályos szilícium-dioxid esetében 50 μg / m 3 mint TWA maximum 10 óra / nap 40 órás munkanév alatt [NIOSH 1974b]. Ez a REL célja a szilikózis megelőzése. Azonban a bizonyítékok azt mutatják, hogy a kristályos szilícium-dioxid potenciális foglalkozási rákkeltő [NIOSH 1988a; IARC 1987; DHHS 1991], és a NIOSH felülvizsgálja a karcinogenitásra vonatkozó adatokat.
A munkavállaló a szilikózis három típusának bármelyikét alakíthatja ki, a kristályos szilícium-dioxid légköri koncentrációjától függően:
A szilikózist (különösen az akut formát) a légszomj, láz és cianózis (kékes bőr) jellemzi; gyakran tévesen diagnosztizálható tüdőödémaként (folyadék a tüdőben), tüdőgyulladásban vagy tuberkulózisban. A súlyos mycobacterium vagy gombafertőzés gyakran bonyolítja a szilikózist, és sok esetben halálos is lehet [Ziskind et al. 1976; Owens és mtsai. 1988 Bailey et al. 1974]. Úgy gondolják, hogy a gombás vagy mycobacterialis fertőzések akkor jelentkeznek, amikor a tüdőtisztító sejtek (makrofágok), amelyek leküzik ezeket a betegségeket, elszivárognak szilícium-dioxid porral, és nem képesek megölni a mikobaktériumokat és más szervezeteket [Allison és Hart 1968; Ng és Chan 1991]. A mycobacterialis fertőzések körülbelül felét Mycobacterium tuberculosis okozza, a másik fele M. kansasii és M. avium-intracelluláris [Owens et al. 1988]. A Nocardia és a Cryptococcus is okozhat tüdőfertőzést szilikózisos áldozatokban [Ziskind et al. 1976]. A vizsgálatok általában azt mutatják, hogy a tüdőt szilikagél kristályokkal és fehérjeanyaggal töltik [Owens et al. 1988 Buechner és Ansari 1969].
1992. januárjában az Ohio Egészségügyi Minisztérium reagált egy orvos jelentésére 55 éves munkavállaló halálával, gyorsított szilikózissal és M. kansasii fertőzéssel [ODH 1992]. A férfi homokfúvó volt fémkészítő boltban, és 10 évig homokszórásról számoltak be, esetleg megfelelő légzésvédelem nélkül.
Az Ohio Egészségügyi Minisztérium helyszíni látogatást tett a fémkészítő boltban. A robbantást mindig zárt helyiségben kézzel végezték el, és szükséges lépésnek számított a “hagyma héja” bőrének eltávolítása érdekében, amely a fém hőkezelése után alakult ki.
A bolt tulajdonosa 17 alkalmazottat foglalkoztatott és 3 műszakot működtetett. Mindegyik műszakban van egy kijelölt homokszóró, amelyhez kapható levegővel ellátott légzőkészüléket kaptak. A homokfúvást minden műszakban körülbelül 6 órán keresztül végeztük. A műszak hátralevő részében a homokszóró csak egyszer használatos szemcsés légzőkészüléket hordott, és a felhasznált homot az újrahasznosításhoz egy padlóba helyezte. A munkások arról számoltak be, hogy a munkatársak homokfúvóként dolgozták ki a problémákat, és hogy a munkáltató évente 6-7 új homokfúvót alkalmazott a kilépők helyettesítésére.
A homokszórók sisakján kívül összegyűjtött teljes eltolású személyes minta azt mutatta, hogy a bevihető kristályos szilícium-dioxid esetleges expozíciója nagyobb volt, mint az 50 NIOSH REL μg / m 3 [NIOSH 1974b]. A robbantási művelet során viselt légzőkészülék típusának 25-es [NIOSH 1987b] értékű védelmi tényezője (APF) volt. Az APF, melyet a légzésvédelemmel foglalkozó fejezetben (9. Oldal) részletesen tárgyalunk, a megfelelő működésű légzőkészülék vagy légzőkészülék-osztály minimálisan várt védelme a megfelelően felszerelt és kiképzett felhasználók adott százalékához. Tehát a 25-es APF-vel rendelkező légzőkészülék viselése elméletileg megfelelő védelmet nyújt a NIOSH REL-tól 25-szeres veszélyes koncentrációkig – sokkal kevesebb védelmet nyújtana, mint ami a 200-szorosnál nagyobb potenciális expozícióhoz szükséges.
A robbantó helyiségben összegyűjtött terület levegőminta a kristályos szilícium-dioxidhoz képest körülbelül 500-szorosa a NIOSH REL-nak. A robbantó helyiségen kívül azonnal gyűjtött levegőminta a NIOSH REL 8-szorosát tartalmazza, ami azt jelzi, hogy a por nem megfelelően lezárt porelasztási helyet és a homokkezelő berendezésből származó veszélyes porszivárgást észlelt.
További problémák merültek fel a sisak légáramlási nyomása, a nem megfelelő szellőztetés, a szórványos légzésvédő használat és a porgyűjtés tekintetében. A porgyűjtő garat kimenete közvetlenül a növénypadra dömpingelt finom porral. Ez a por összegyűlt és sok munkásnak kitett, mivel az egész növény eloszlott. Egy jelenleg alkalmazott homokszóró azt állította, hogy bár az expozíció kellemetlen volt, úgy ítélte meg, hogy a por része a munkának.
1988 novemberében Texas nyugati Texas-i orvosa három esetet mutatott a homokszóró szilikózisának az Ector megyei Egészségügyi Minisztériumának [CDC 1990]. Mindhárom beteget olyan létesítményben alkalmazták, ahol homokfúvott olajmező fúrócsöveket. Az egyik munkás, egy 34 éves férfi, később akut szilikózis következtében halt meg.
Az orvos egy későbbi, 1989 januárjában készült jelentését követően az Ector megyei Egészségügyi Minisztériuma és a Texasi Egészségügyi Minisztérium kapcsolatba lépett a helyi orvosokkal, és azonosította hét további homokszórót, akik 1985 óta szilikózisban szenvednek. Az azonosított 10 munkás közül kilenc dolgozik ugyanazon közel 60 fő alkalmazottja.
A megyei és az állami egészségügyi szolgálatok vizsgálata magában foglalta az egyes munkavállalók személyes és szakmai történeteinek áttekintését. A helyi radiológusok a mellkasi röntgensugarakat értékelték. Négy esetben a B-olvasó *** az 1980-as ILO-iránymutatás [ILO Pneumoconiosis Bizottság 1981] alapján az egyes páciensek legfrissebb mellkas röntgensugárján vizsgálta a pneumoconiosis bizonyítékát. A Texas Department of Health áttekintette a tüdő szöveti patológiájáról szóló jelentéseket, és elvégezte az üzem környezeti felmérését, ahol kilenc munkavállalót foglalkoztatott.
A 10 munkás mindegyike rendelkezik a szilícium-dioxid foglalkozási expozíciójának és a mellkasi röntgensugárzásnak a pneumoconiosisával; 8 volt a tüdő szöveti patológiáját jelentő szilikotiás csomók vagy akut szilikózis [Szilikózis és Szilikát Betegség Bizottság 1988]. A diagnózis idején 24 és 50 év közötti spanyol férfiak voltak. Hét munkavállaló 30 évesnél fiatalabb volt. Bár a jelentett betegek mindegyikében (akik közül háromnak reaktív tuberkulin-bõrvizsgálata volt) tuberkulózist vettek figyelembe, az összes beteg sputum- és szövetminta negatív volt M. tuberculosis esetében.
Mind a 10 munkás homokfúvó gépet használt. A homokfúvásnak való kitettség időtartama 18 hónap és 8 év között volt (átlag: 4,5 év). Kilenc munkavállaló nem jelentett korábbi szilícium-dioxid expozíciót; a fennmaradó munkavállaló 3 évig homokfúvott olajmező fúróberendezést végzett, mielőtt az eredetileg azonosított létesítményben 5 évig dolgozna.
A homokfúvási eljárás ezen a ponton megkövetelte, hogy a fúrócsőben a kőzet és a gránát egyenlő keverékét (20,5% kristályos szilícium-dioxidot) tartalmazó robbantó rudat a szennyező anyagok eltávolítása és a belső felület új, védőburkolattal ellátott bevonat készítésére készítsék el. Bár a homokfúvási műveletet a kipufogórendszerekhez csatlakoztatott robbantó szekrények zárják, a szekrények nem megfelelő javításra kerültek, és lehetővé tették, hogy a munkafelületen szabadon engedjék fel a felhőképződést. A kitettség csökkentésére szolgáló védőfülkék jelentős mennyiségű szilícium-dioxid-szennyeződéssel rendelkező területeket vontak be. A dolgozók kézzel lapították fel a használt homokfúvó anyagot a gépbe újrafelhasználásra.
1988 novemberében a személyes lélegzési zónákból származó levegőminta 400-700-as lélegzetű kristályos szilícium-dioxid-expozíciót dokumentált μg / m 3 a homokfúvó területen dolgozók számára. Ezek az adatok összhangban voltak az OSHA által a hasonló környezetvédelmi vizsgálatok során jelentett eredményekkel, amelyekben a kitettségek jelentősen meghaladták az aktuális OSHA PEL-et (100 μg / m3 a belélegezhető szilícium-dioxidra [29 CFR 1910.1000]. A szállított légzőkészüléket nem használták homokfúvás közben, és a dolgozók azt jelentették, hogy csak egyszer használatos szemcsés légzőkészüléket viselnek.
Egy 49 éves nem dohányzó, aki 6 évig homokszóróként dolgozott, egy Louisiana-kórházba került, amely nehéz légzést, nem-produktív köhögést, étvágytalanságot, lázot és 20 lb súlycsökkenést jelent [Owens et al. 1988].
A baktériumok fizikai vizsgálata, a mellkasi röntgensugarak és a köpetfelhőzet a krónikus szilikózis és bakteriális tüdőgyulladás diagnózisához vezetett. Bár a beteget oxigénnel és antibiotikumokkal kezelték, tovább romlott, és lélegzőgépre volt szükség. A tüdőbiopszia azt mutatta, hogy a tüdő legkisebb üregeit zsír-, fehérje- és szilícium-dioxid részecskékből álló anyaggal töltötték. A köpet további vizsgálata azt mutatta, hogy a beteg tuberkulózisban szenved, és megfelelő terápiát indítottak el. A beteg azonban továbbra is igényelte a légzőgépet, és meghalt a 20. kórházi napon.
Négy férfi (23, 38, 38 és 47 éves) akut szilikózis alakult ki sírkő homokszóróként egyetlen gyárban átlagosan 3 évig. A négy férfi közül három ismert, hogy meghalt a betegségből [Suratt et al. 1977]. Egyikük sem mutatott bizonyítékot a tuberkulózisra.
A vizsgálatok azt mutatták, hogy a homokfúvóka zárt, de szellőztetett robbantó kamrákban dolgozott. Bár a dolgozók rendelkezésére álltak a levegővel ellátott légzésvédők, a nyomozók azt jelezték, hogy csak negatív nyomású, félig maszkos légzőkészüléket használtak eldobható szűrőkkel. A robbantási helyiségben dolgozó munkavállalókat a maszk melletti felületen 98% -os kristályos szilícium-dioxid-homokra helyezték 15 millió részecske köbméterenként (az OSA 1974-es szabványának ötszöröse). Egy későbbi vizsgálat kimutatta, hogy a dolgozók a szállított levegővel működő légzőkészüléket használták, de kristályos szilícium-dioxidnak voltak kitéve 3,400 μg / m 3 TWA-ként (18-szorosa az 1974-es OSHA szabványnak). ****
Nyolcvanhárom homokfúvót Louisianában szilikózissal diagnosztizálták (Bailey et al. 1974]. A 83-ból kettõ kettõ bonyolította a mycobacterium fertõzéseket. A betegek átlagéletkora 44 év volt, átlagosan kevesebb, mint 10 éves szilícium-dioxid expozíció ideje. Ezek közül a betegek közül nyolcan ismert, hogy meghalt a szilikózis okozta légzési elégtelenség.
A homokfúvók majdnem minden festett felületet készítettek, majd festették. A legtöbb munkavállaló a levegővel ellátott légzőkészüléket viselt, bár a fedélzetek gyakran nem voltak csatlakoztatva a külső levegőellátáshoz. Amikor a homokfúvás befejeződött, a munkások eltávolították a fedelet, és azonnal elkezdték festeni, bár nagy mennyiségű szilícium-dioxid por még mindig felfüggesztették a levegőben.
Ez a figyelmeztetés szemlélteti az amerikai munkahelyen fennálló folyamatos feltételeket, amelyek elkerülhetetlenül a szilikózis kialakulásához vezetnek. Négy feltétel jellemző a homokfúvási munkálatokra, ahol a szilikózis problémája:
A NIOSH a következő intézkedéseket javasolja a kristályos szilícium-dioxid-expozíció csökkentésére a munkahelyen, és megakadályozza a szilikózis és a szilikózis okozta haláleseteket:
Ezeket az ajánlásokat a következő alfejezetekben röviden ismertetjük.
A szilikózis kockázata magas a szilícium-dioxidos csiszolással érintett munkásoknál, és a veszélyt nehéz ellenőrizni. A NIOSH ezért 1974 óta javasolja, hogy a szilícium-dioxid-homok (vagy más, több mint 1% kristályos szilícium-dioxidot tartalmazó anyag) legyen csiszolószemcsés anyagként [NIOSH 1974b, NIOSH 1990a]. Különböző anyagok (korund, üveggyöngy, habkő, fűrészpor, salak, acélhulladék és lövés, valamint dióhéj) különféle robbantóközegként kaphatók [NIOSH 1974c; Mackay és mtsai. 1980 Stettler et al. 1988]. Azonban nem végeztek átfogó vizsgálatokat a helyettesítő anyagok egészségre gyakorolt hatásainak értékelésére. Amíg átfogó adatok nem állnak rendelkezésre, a műszaki ellenőrzéseket és az egyéni védőeszközöket fel kell használni az alternatív csiszolóanyagok bármelyikével.
A csiszolószemcsés anyagok egészségkárosodásán kívül a finoman törött anyagdarabok is eltávolíthatók (például az ólomfesték), ami szintén veszélyt jelenthet a munkavállalók számára [NIOSH 1991a].
Levegőellenőrzést kell végezni a légi kristályos szilícium-dioxid-kibocsátó munkavállalók általi expozíciójának mérésére és a műszaki ellenőrzés kiválasztásának alapjául. A légellenőrzést az ellenőrzések hatékonyságának méréséhez szükség szerint kell elvégezni. A levegőből vett mintákat össze kell gyűjteni és elemezni kell a 7500 és a 7602 NIOSH módszer szerint [NIOSH 1984] vagy azok megfelelőjeként.
Lehetőség szerint a robbantást lezárt robbanásgátló gépekben vagy szekrényekben kell elvégezni. Ezek az eszközök lehetővé teszik az üzemeltetők számára, hogy a kabineten kívül álljanak és kezeljék a koptató anyag áramát kézzel és karokkal kesztyűs karmokba.
A csiszolórétegek veszélyt jelentenek, és védik a szomszédos munkavállalókat az expozíciótól. Az ilyen helyiségek azonban növelhetik a blasztok kockázatát, mivel a ház belsejében nagy koncentrációjú veszélyes robbantó anyagban kell dolgozniuk. A robbantási helyiségeket szellőztetni kell, hogy csökkentse ezeket a koncentrációkat és növelje a láthatóságot. A szállított levegő légzésvédő szükséges minden robbanó számára, amely egy robbantási helyiségben működik (lásd Légzésvédelem alább).
A hordozható robbanásbiztosító berendezések különösen súlyos egészségügyi problémákat okoznak, mivel a műszaki ellenőrzést ritkán használják. A függönyök ideiglenes elszigetelési struktúrákként használhatók a szomszédos munkavállalók és a nagyközönség veszélyeztetettségének csökkentésére. Az ilyen átmeneti struktúrák azonban gyakran szivárognak és nagy mennyiségű törmelék keletkezhetnek. A csiszolórétegekhez hasonlóan ezeket a szerkezeteket szellőztetni kell a veszélyes anyagok koncentrációjának csökkentése és a láthatóság növelése érdekében. A védőburkolat belsejében végzett munka során a robbanóhoz légtelenítő szükséges.
Minden tartályszerkezetet szellőztetni kell, hogy folyamatos levegőáramot tartson fenn, és megakadályozza a külső por szivárgását. A kipufogó levegőt megfelelő porgyűjtővel kell kiengedni. A porgyűjtőt úgy kell beállítani, hogy a felhalmozódott por eltávolítható legyen a munkaterületek szennyezése nélkül. A részletes követelményeket az OSHA szellőztetési szabvány [29 CFR 1910.94] tartalmazza.
A következő személyi higiéniai gyakorlatok fontos elemei minden olyan programnak, amely védi a dolgozókat a kristályos szilícium-dioxidtól és más szennyező anyagoktól, mint pl. Ólom a csiszoló robbantási műveletek során [NIOSH 1991a].
A következő intézkedéseket kell tenni annak biztosítására, hogy a robbanók poros ruhái ne szennyezzék az autókat, házakat vagy a robbantási területeken kívüli munkaterületet:
[Vissza a “Csiszolórétegek”]
A légzőkészüléket nem szabad kizárólag a levegőben lévő szennyező anyagok expozíciójának megelőzésére vagy minimálisra csökkentésére használni. A hatékony forrásellenőrzést, például a helyettesítést, az automatizálást, az elszigetelést, a helyi elszívó szellőzést és a jó munkamódszereket kell végrehajtani, hogy minimálisra csökkentsék a dolgozók kitettségét a szilícium-dioxid porra. A NIOSH olyan intézkedéseket preferál, mint a munkavállalók védelmének elsődleges eszköze. Ha azonban a forrásvezérlések nem képesek a NIOSH REL alatti expozíciót megtartani, akkor a kontrollokat ki kell egészíteni a légzésvédelemmel a csiszoló robbantás során.
Légzésvédők alkalmazása esetén a munkáltatónak átfogó légzésvédelmi programot kell létrehoznia a NIOSH Útmutató az ipari légzőszervi védelemhez [NIOSH 1987a] és az OSHA légzésvédelmi szabvány [29 CFR 1910.134] előírása szerint. Ennek a szabványnak fontos elemei
A légzésvédelmi programot a munkáltatónak rendszeresen értékelnie kell.
A NIOSH azt ajánlja, hogy a munkavállalók a kristályos szilícium-dioxidot tartalmazó csiszolószemcsés műveletek során a pozitív nyomású üzemmódban (APF 2 000) működő CE típusú csiszolóréses légzésvédő készüléket viseljék. Egyéb műveletek esetén az 1. táblázat felsorolja a legkisebb légzőkészüléket, amely adott körülmények között a kristályos szilícium-dioxidnak a NIOSH REL kezeléséhez szükséges. A munkavállalóknak a legvédelmesebb légzőkészüléket kell viselniük, ami megvalósítható és összhangban áll az elvégzendő feladatokkal. A légzésvédő szelekcióról további információkat a NIOSH Respirator Decision Logic [NIOSH 1987b] című dokumentumban talál. A dolgozóknak csak azokat a légzőkészüléket kell használniuk, amelyeket a NIOSH és az MSHA tanúsít [NIOSH 1991b].