carcinoma in situ
Hagyományos típusú laphámsejtes karcinóma
Az SCC-t pikkelyes differenciálódás jellemzi (gyakran keratinizációnak, néha keratin gyöngyképződésnek) és invazív növekedésnek, az aljzat membránjának megzavarásával. A mögöttes szövetbe való bejutást gyakran egy desmoplasztikus stromalis reakció és egy sűrű gyulladásos infiltráció kísérte, főleg limfocitákból és plazmasejtekből. Angiolimfás és perineurális invázió látható. Az SCC jól, mérsékelten és rosszul differenciálódott. A jól differenciált SCC szorosan hasonlít a normál pikkelyes nyálkahártyákra, míg a mérsékelten differenciált SCC a nukleáris pleomorfizmust, mitózist (ideértve az atipikus formákat) és általában kevéssé keratinizációt (pl.Ábra 4-6). A rosszul differenciált SCC-ben az éretlen sejtek túlsúlyban vannak, számos tipikus és atipikus mitózis mellett, minimális keratinizáció, és néha nekrózis. A legtöbb SCC mérsékelten differenciált (Barnes et al., 2005; Thompson, 2006).
A HNSCC expressz epiteliális markereket, például citokeratinokat. A jól differenciált daganatoknál általában nincs szükség további foltokra. A rosszul differenciált elváltozásoknál az immunhisztokémia hasznos lehet. A HNSCCs immunpozitív a citokeratin-koktélok, az AE1 / AE3 és a pancitokeratin esetében. A CK5 / CK6 és p63 szintén kiváló markerek a pikkelyes differenciálódás kimutatására (Dabbs, 2006).
Verrucus carcinoma
A verrucózisos karcinóma (VC) egy jól differenciált SCC nem metasztatizáló változata, melyet exophytic, warty, lassan növekvő tumor jellemez, és nem infiltratív margókat (Barnes et al., 2005). A műtét a szájüreg után a fej és nyak régióban a VC második leggyakoribb helyszíne. A bruttó megjelenés széles alapú, exophytic, warty, firm-kemény, fehér tömeg. Mikroszkóposan, a megvastagodott, klub alakú kivetítéseket jól differenciált pikkelyes epitéliummal vonják be, amely mentes az SCC-ben általánosan észlelt rosszindulatú jellemzőktől. A mitotikus alakok ritkák és nem atipikusak. Az előrehaladási margók általában tágasak és tágasak. Sűrű gyulladásos válasz gyakran jelen van az alatta lévő szövetekben. Bőséges felszíni keratosis (egyházi-spire keratosis) (7. ábra). A differenciáldiagnózis magában foglalja a verrucous hyperplasia és a nagyon jól differenciált SCC. Ezeknek az entitásoknak a megkülönböztetése a vérzõ karcinómától finom lehet. Megfelelő méretű, pontosan orientált minta elemzése szükséges a végleges diagnózis elkészítése előtt. A verrucous hyperplasia elváltozása a verrucus karcinómától gyakran nehéz, ami klinikai-patológiai konfrontációt igényel. A Pure VC nem metasztatizál, és kiváló prognózisú. Azonban a hibrid VC (hagyományos SCC komponensek megjelenítésével) képes metasztatizálni, és hasonlóan kialakított SCC-ként kell kezelni (Barnes et al., 2005; Thompson, 2006).
Basaloid laphámsejtes karcinóma
A bazaloid laphámsejtes karcinóma egyaránt kiváló SCC-változat, amely mind a bazaloid, mind a lapos komponensekből áll (Barnes és mások, 2005). Ez egy agresszív, gyorsan növekvő daganat, melyet a diagnózis idején (a nyaki nyirokcsomó-metasztázisok) és a rossz prognózissal jellemzett előrehaladott stádium jellemez. A bazaloidkomponens kis molekulákból álló sejtekből áll, amelyekben nukleok nélküli, hiperkróm magokat és csekély citoplazmát mutatnak. A tumor egy lobularis konfigurációjú szilárd mintával nő, és néha kiemelkedő perifériás palisadást mutat. Comedo-típusú nekrózis gyakran előfordul (8. ábra). A PAS- és Alcian Blue-pozitív anyagot és a stromalis hyalinizációt tartalmazó kis cisztás terek észrevehetők. A BSCC mindig egy SCC komponenshez van társítva, amely általában felületesen helyezkedik el. Az SCC komponens fókuszos laphámos differenciálódást is jelenthet a basaloid lobulákban. A két elem közötti csomópont hirtelen lehet. A differenciáldiagnózis magában foglalja a neuroendokrin carcinoma, az adenoid cisztás karcinóma és a adenosquamous carcinoma. A BSCC agresszív multimodális kezelést igényel, ideértve a radikális műtétet (beleértve a nyaki disszekciót), a radioterápiát és a kemoterápiát (különösen az áttétes betegség esetében). A túlélési arány csak 40% (Thompson, 2006).
Papilláris laphámsejtes karcinóma
A papillaris laphámsejtes karcinóma (PSCC) az SCC különféle változata, amelyet exophytic, papilláris növekedés jellemez, és kedvező prognózis. A PSCC puha, hasadozó, polioid, exophytic, papilláris daganatként jelenik meg. Gyakran előfordul egy vékony szárból, de széles körű elváltozásokat is leírtak. A tumort domináns papilláris növekedési mintázat jellemzi. Fogalommeghatározás szerint a sérülésnek domináns (> 70%) exofitikus vagy papilláris építészeti növekedési mintát kell bizonyítania a malignitás egyértelműen citológiai bizonyítékával. A papilláris minta több, vékony, finom, ujjszerű papilláris vetületből áll. Ezek a pápák vékony fonál-vaszkuláris magot tartalmaznak neoplasztikus, éretlen basaloid sejtek vagy több pleomorf sejtek által. Gyakran van minimális keratózis. A nekrózis és a vérzés gyakoriak. Az inváziót nehéz meghatározni, különösen a felületes biopsziákban. A stroma-invázió a daganat-strom interfésszel rendelkező sűrű lymphoplasmacytás gyulladásból származó egy vagy több fészekből áll. A differenciáldiagnózis magában foglalja a lapos papillóma, verrucus carcinoma és exophytic SCC. Bár a laphámos papillóma és a verrucus karcinóma hasonló építészeti jellemzőkkel rendelkezik a PSCC-vel, az utóbbi könnyen felismerhető a laphám epitéliumának atípiáján. A PSCC-ben szenvedő betegek általában jobb prognózissal rendelkeznek, mint a helyszínen és a stádiumban alkalmazott hagyományos SCC-vel. Ez valószínűleg a korlátozott invázióhoz kapcsolódik a PSCC-ben. Körülbelül, a betegek egyharmada ismételten előfordul, gyakran többször is (Barnes és mások, 2005; Thompson, 2006).
Orsósejt karcinóma
Az orsósejtes karcinóma egy kétfázisú daganat, amely in situ és / vagy invazív pikkelysejtes karcinóma, valamint egy mesenchymalis megjelenésű, de epitheliális eredetű malignus orsósejtkomponens (Barnes és mtsai, 2005). Az orsósejtes karcinóma leggyakrabban férfiakban fordul elő. Általában 2 cm-es átlagos méretű polioid megjelenést mutat. A felület gyakran fekélyes. Az orsósejtkomponens általában a tumor nagy részét képezi. Különböző megjelenési formákban, például sztoriformájú, átlapoló kötegekben vagy fürtökben és halszálkában is elrendezhető. A két alkotóelem közvetlenül egymásnak ütközik egymással a keverés és a folytonosság között. A sűrű kollagén lerakódással rendelkező hypocellularis területek láthatók. A pleomorfizmus gyakran enyhe vagy mérsékelt, súlyos anaplázia nélkül. A daganatsejtek zsíros fusiform sejtek, bár lehetnek lekerekítettek és epithelioidok. Ritkán, metaplasztikus vagy őszintén daganatos porc vagy csont látható. A fibrosarcomához vagy a rosszindulatú fibrous histiocytomához való hasonlóság a leggyakoribb. A pikkelyes epitheliális származék bizonyítéka in situ karcinóma vagy invazív SCC. Az SCC komponens általában kisebb, mint a sarcomatoid rész domináns. Az in situ rákos megbetegedéseket kiterjedt fekélyképződés lehet elhomályosítani. Az infiltráló SCC lehet fókuszos, több szakaszra van szükség a bemutatáshoz. Néha csak orsócellák vannak jelen; ilyen esetekben az SPCC-t el lehet téveszteni egy igazi sarcomáért. A metasztázisok általában SCC-t tartalmaznak, vagy mind az SCC-t, mind az orsósejt-komponenst, és ritkán csak az orsósejt-komponenst. Az SPCC is összekeverhető a reaktív vagy jóindulatú orsósejt-proliferációval (például csomós fasciitis), gyulladásos myofibroblasztikus szarkóma, alacsony fokú myofibroblasztikus szarkóma és myoepitheliális karcinóma. A molekuláris bizonyítékok arra utalnak, hogy az SPCC monoklonális hámsejt-daganatosság a divergens (mezenhimális) differenciálódással szemben, nem pedig ütközéses tumor. Ez az egyetlen SCC változat, amelyben az immunhisztokémia értékes lehet. Az egyes neoplasztikus orsósejtek variábilis módon reagálnak a keratin (AE1 / AE3), EMA és CK18, bár az esetek 70% -a bármilyen epitheliális immunreaktivitást eredményez. A nem reaktív vagy negatív eredmény nem vonhatja vissza a patológust a diagnózisból, különösen a megfelelő környezetben. Az orsósejtes karcinóma az esetek legfeljebb 25% -ában metasztázza a regionális nyirokcsomókat, de a távoli terjesztés kevésbé gyakori (5-15%). A bejelentett 5 éves túlélési arány 65% és 95% között van (Barnes és mások, 2005, Thompson, 2006).
Acantholyticus laphámsejtes karcinóma
Ez a pikkelysejtes karcinóma ritka kórszövettani változata, melyet a tumorsejtek akantholízisével jellemeznek, pszeudoluminnal és a mirigy differenciálódásának hamis megjelenésével. A nyálkahártya acantholytic SCC esetében nem találtak különösebb etiológiai tényezőt. Ez a leggyakoribb a fej és a nyak napfénynek kitett területein. A daganat SCC-ből áll, de daganatfészkekben akantholízis gócai vannak, ami a mirigyei differenciálódásának megjelenését hozza létre. A pszeudolumin általában acantholytikus és dyskeratotikus sejteket vagy sejt törmeléket tartalmaz, de lehetnek üresek. Gyakrabban fordulnak elő a daganat mélyebb részeiben. Nincs bizonyíték a valódi mirigyei differenciálódásra vagy mucin termelésre. Az SCC komponens dominál, és általában mérsékelten differenciált. A sztróma általában dezmoplasztikus, lymphoplasmacyta válasz esetén. Az akantholízis anasztomózisos tereket és csatornákat is képes kialakítani, amelyek az angiosarcomát utánozzák. Az acantholítikus SCC-t megkülönböztetni kell az adenosquamous karcinóma, az adenoid cisztás karcinóma és a mucoepidermoid karcinóma között. A prognózis hasonló az SCC-hez. Egyes jelentések azonban agresszívabb viselkedésre utalnak (Barnes és mások, 2005, Thompson, 2006).
Adenosquamous karcinóma
Ez a ritka agresszív neoplazma a felszíni epitéliumból származik, és mind a laphámsejtes karcinóma, mind az igaz adenokarcinoma jellemzi. A műtét a leggyakoribb előfordulási hely. A legtöbb beteg (65%) nyirokcsomó-metasztázisban jelen van. Az adenszkvangos karcinóma a felső aerodigesztív traktusban fordul elő, gyakran mint egy általában 1 cm átmérőjű, indukált submucosalis csomó. Ez exophytic vagy polypoid tömegként jelenik meg, vagy gyengén meghatározott nyálkahártya-indukcióként, gyakran fekélyesedéssel. A fő jellemző mind az igazi adenokarcinóma, mind az SCC. A két komponens szoros közelségben fordul elő, de általában különállóak és különállóak, nem összefolyik, mint a mucoepidermoid karcinóma. Az SCC komponens akár in situ, akár invazív SCC formájában jelenhet meg. Az adenokarcinómás komponens általában a daganat mélyebb részein fordul elő. Csőszerű szerkezetekből áll, amelyek a mirigyekben a mirigyek kialakulását eredményezik. Az adenokarcinóma komponens lehet csöves, alveoláris és mirigyes, bár a mucussejtek differenciálása nem lényeges a diagnózis szempontjából. A mucintermelés tipikusan jelen van, akár intraluminálisan, akár intracellulárisan, és jelző gyűrűs sejtekként jelenhet meg. Tipikusan gyenge gyulladásos sejt infiltrátum van a tumor-stroma felületen. A differenciáldiagnózis mucoepidermoid karcinóma, acantholytic SCC és SCC invazív szeromuzin mirigyek és necrotizing sialometaplasia. A legfontosabb differenciáldiagnózis a mucoepidermoid karcinóma, mivel az adenokémiai karcinóma rosszabb prognózissal rendelkezik. Az agresszív műtét a nyaki disszekcióval kb. 55% -os 2 éves túlélési arányt eredményez (Barnes et al., 2005; Thompson, 2006).
Carcinoma cuniculatum a szájüregi rák ritka változata, amely hasonlóságokat mutat a lécben gyakrabban ismert elváltozásokkal, ahol a tumor mélyen bejut a csontba. Széles körű folyamatokban keratinos magokkal és keratin-töltött kriptákkal rendelkező rovaros hámszövetek elszaporodnak, amelyek úgy tűnik, hogy beletanulnak a csontszövetbe, de a malignitás nyilvánvaló citológiai jellemzői nincsenek. Klinikai-patológiai korrelációra gyakran szükség van a diagnózis felállításához (Barnes et al., 2005).
Nasopharyngealis karcinóma és lymphoepitheliális karcinóma ritka egyedek különböznek a hagyományos laphámsejtek karcinómáitól. Lymphoepitheliális karcinóma (LEC) alakulhat ki az orrüregben és a paranasalis sinusokban, a hypopharynxben, a gégében és a légcsőben, valamint a szájüregben és a oropharynxben. Ez egy rosszul differenciált pikkelysejtes karcinóma vagy szövettanilag differenciálódott karcinóma, melyet kimutatható, reaktív lymphoplasmacytás infiltrátum kísér, amely morfológiailag hasonló a nasopharyngeális karcinómához. A legtöbb szinonazális LEC kapcsolatban áll Epstein-Barr vírus (EBV) fertőzéssel (Barnes et al., 2005).
Nasopharyngeal carcinoma (NPC) a nasopharynxben kialakuló karcinóma, amely fényes mikroszkopikus vagy ultrastrukturális bizonyítékot mutat a laphámos differenciálódásra. Ez magában foglalja a laphámsejtes carcinoma, nem keratinizáló carcinoma (differenciált vagy differenciálatlan) és basaloid squamous cell carcinoma. A nasopharynx pikkelyessejtes carcinoma keratinizációja morfológiailag hasonló a más fej- és nyaki helyeken előforduló keratinizáló pikkelysejt-karcinómákhoz. Az NPC incidenciája lényegesen magasabb a kínai, délkelet-ázsiai, észak-afrikai és az északi-sarkvidéken élő népeknél. Az NPC közel állandó kapcsolatban van az EBV-vel, ami a vírus onkogén szerepét sugallja. Az NPC nagymértékben rosszindulatú viselkedést hordoz magában, kiterjedt loco-regionális infiltrációval, korai nyirokrendszerrel és hematogén terjesztéssel (Barnes et al., 2005).
hisztogenezisében
Az SCC a pikkelyes nyálkahártyából vagy a csillogó légúti epitheliumból származik, amelyik skálaes metaplazia volt (Barnes és mtsai, 2005).
Az orrüreg, a paranasalis sinusok, a nazofarynx
Nasopharyngealis karcinóma
A laphámsejtes karcinóma keratinizációja
Szerző: Abul Ala Syed Rifat Mannan, M.D. (lásd a Szerzői oldalon)
Szerkesztő: Songyang Yuan, Ph.D.
felülvizsgált: 2018. május 18., utolsó nagy frissítés 2014. január
szerzői jog: (c) 2004-2018, PathologyOutlines.com, Inc.
Jól differenciált keratinizáló laphámsejtes karcinóma