Miri Tej

A mellrák kezelést követő kezelés

A mellrák kezelést követő kezelés

Sok nő megkönnyebbült vagy izgatott, hogy befejezzék az emlőrák kezelését. De ez is aggodalomra adhat okot azoknak a nőknek, akik attól tartanak, hogy a rákok visszajönnek, vagy akik úgy érzik, hogy ugyanolyan gyakran látogatják őket a rákellenes csapatukkal.

Még az emlőrákkezelés befejezése után is az orvosok szorosan figyelni fogják Önt. Nagyon fontos, hogy elmegy az összes nyomon követéshez. E látogatások során az orvosok megkérdezik, hogy problémái vannak-e. Vizsgálatokat, laboratóriumi vizsgálatokat vagy képalkotó vizsgálatokat végezhetnek rákos megbetegedések vagy kezelési mellékhatások megjelenítésére.

Szinte minden rákkezelésnek lehetnek mellékhatásai. Egyesek csak néhány napig vagy hetekig tarthatnak, de mások sokáig tarthatnak. Néhány mellékhatás akár évekig sem jelenik meg a kezelés befejezése után. Az orvosával való látogatások jó alkalom arra, hogy kérdéseket tegyenek fel, és beszéljenek bármilyen változásról vagy problémáról, amelyet észlel vagy aggodalmat érez. Ha azonban további aggodalmai vannak a rákos megbetegedésekkel kapcsolatban, akkor nem kell várnia a következő tervezett látogatásig. Hívhatja orvosát azonnal.

Jellemző nyomon követési ütemtervek

  • Orvoslátogatás: Kezdetben orvosi látogatásai valószínűleg minden hónapban lesznek ütemezve. Minél hosszabb ideig mentes a ráktól, annál ritkábban van szükség a kinevezésekre. 5 év után rendszerint évente egyszer végeznek.
  • mammográfia: Ha mell mentő műtétet kapott, mammogramot kap 6-12 hónap múlva a műtét és a sugárzás befejezése után, majd legalább minden év után. Ha mastektómia lenne, akkor még mindig szükséged lesz az éves mammográfiára a fennmaradó mellre.
  • Medencevizsga: Ha a hormon-gyógyszerek valamelyikét tamoxifen vagy toremifene-t szedik, és még mindig van a méhük, évente kismedencei vizsgát kell tennie, mert ezek a szerek növelhetik a méhrák kockázatát. Ez a kockázat a menopauzában átesett nőknél a legmagasabb. Mindenképpen azonnal tájékoztassa kezelőorvosát a szokatlan hüvelyi vérzésről, például a hüvelyi vérzésről, a menopauza utáni foltokról, a vérzésről vagy az időszakok megfigyeléséről, vagy az időtartamok megváltozásáról. Bár ezt általában nem rák okozza, ez a méhrák első jele is lehet.
  • Csontsűrűségi vizsgálatok: Ha az aromatáz inhibitort (anasztrozolt, letrozolt vagy exemestánt) a korai stádiumú mellrák miatt szed, vagy ha a menopauza a kezelés eredményeképpen megy keresztül, orvosa meg fogja vizsgálni a csontok egészségét, és megfontolja a csontsűrűség vizsgálatát.
  • Egyéb vizsgálatok: Más tesztek, például vérvizsgálatok és képalkotó vizsgálatok (mint a csontvizsgálat és a mellkasi röntgensugárzás) nem szabványos részét képezik a követésnek, mivel nem bizonyították, hogy segítenek az emlőcarcinomával kezelt nőnek tovább élni. De lehetséges, hogy tünetei vagy fizikai vizsgaeredményei arra utalnak, hogy a rák esetleg visszajön. Ezeket és más vizsgálatokat az új kezelések klinikai vizsgálatokkal végzett értékelésének részeként is elvégezhetjük.

Ha a tünetek, vizsgák vagy vizsgálatok a rák esetleges megismétlődésére utalnak, képalkotó vizsgálatokat végezhetnek, mint pl. Röntgen, CT, PET-vizsgálat, MRI-vizsgálat, csontvizsgálat és / vagy biopszia. Orvosa keringő tumorsejteket is kereshet a vérben, vagy mérheti a vérdaganat markereinek szintjét (pl. CA-15-3, CA 27-29 vagy CEA). A daganat markerek vérszintje megemelkedik egyes nőknél, ha a rák terjedt a csontokra vagy más szervekre, például a májra. Nem feltétlenül emelkednek minden ismétlődő nőnél, így nem mindig hasznosak. Ha emelkedett, akkor kezelőorvosa használhatja őket a terápia eredményeinek megfigyelésére.

Fontos tudni, hogy az emlőrákos nők még mindig más típusú rákot kapnak. Valójában a mellrákot szenvedő nők nagyobb kockázatot jelentenek bizonyos egyéb rákos megbetegedések esetében. Emiatt fontos, hogy kövessük az American Cancer Society irányelveit a rák korai kimutatására, például a vastagbélrákra és a méhnyakrákra. Ha többet szeretne megtudni a második rákos megbetegedések kockázatairól és arról, hogy mit tehet velük kapcsolatban, lásd a második rákot a mellrák után.

Kérje meg kezelőorvosát a túlélő hozzátartozói ellátási tervért

Beszéljen orvosával a túlélő hozzátartozói gondozási terv kidolgozásáról. Ez a terv a következőket foglalhatja magában:

  • Ajánlott ütemterv az utánkövetési vizsgákhoz és tesztekhez
  • A jövőben szükséges más tesztek ütemezése, például a rákos megbetegedések korai felismerése (szűrővizsgálatok) vagy a rákos megbetegedések hosszú távú egészségügyi hatásainak vizsgálata
  • A kezelés későbbi vagy hosszú távú mellékhatásainak felsorolása, beleértve azt is, hogy mit kell nézni és mikor forduljon orvosához
  • Táplálkozási és testmozgás javaslatok

Ha a daganat visszajön

Ha a rák visszatér, az Ön kezelési lehetőségei attól fognak függeni, honnan jön vissza, milyen kezelésekkel volt régebben, valamint az Ön aktuális egészségi állapotáról és preferenciáiról. Ha többet szeretne megtudni arról, hogy a visszatérő rákos megbetegedések hogyan kezelhetők, olvassa el a visszatérő emlőtumor kezelését.

Mellrák előidézése

Teljes rész

Mítosz vagy orvostudomány

kapcsolodo tartalom

Egyéb források

Míg a mellrák túlélési aránya tovább javul, egyes nőknél a kiújulás pusztító valóság. Amikor a nők tapasztalják mellrák előfordulása, a kudarc érzése szembesülhet mind a pácienssel, mind az egészségügyi szolgáltatóval. Szakértői panelünk egy olyan témát fedez fel, amely mind a kihívással, mind a reménységgel telt.

Mi az emlőrák?

A rák a sejtek betegsége. A sejtek általában rendezett módon nőnek. De amikor ellenőrizetlenül nőnek, növekedést vagy tumort hozhatnak létre – egy rendellenes vagy rákos sejtek tömegét.

A sejtek rákos növekedése egyetlen helyen korlátozható. Vagy a rák terjedhet, elárasztja és elpusztítja az egyéb szervek és testrészek sejtjeit. Ezt “metasztatikus ráknak” hívják. “Metasztatizálás”: terjedése; a “metasztázisos” rák a szervezet más részeire terjedt el. Például ha az emlőráksejtek behatolnak a májba, a májbetegséget nem “májráknak” nevezik, hanem “metasztatizált emlőráknak”. Minél agresszívebb a rák, annál gyorsabban terjed.

Mi a mellrák előfordulása?

A “rákkiemelkedés” azt jelenti, hogy egy rák visszatért, miután látszólag eltűnt egy darabig. Ez nem új rák; ugyanaz a daganat, amilyennek az eredetileg az ember volt. Visszatérhet eredeti helyére, vagy ha metasztatikus, a test másik helyére.

Az ismétlődés és a metasztázis nem ugyanaz a dolog. Ha lokális helyreállítása van, amikor a rák csak a mellére korlátozódik, a prognózisa nem feltétlenül rosszabb, mint először.

Ha az emlőrák ismétlődik vagy új elsődleges rákot találnak, az onkológusok képesek lesznek megközelíteni a kezelést azzal a feltételezéssel, hogy ez egy gyógyítható helyzet. Azonban sok esetben az onkológusoknak lehet, hogy megközelíthetik a kezelést, mivel krónikus betegségben szenvednek; azaz olyan betegség, amely nem gyógyítható, hanem szabályozható. Mindkét esetben az emlőrák rekurenciája sikeresen kezelhető vagy kezelhető.

Gyors tények

  • Emlődaganatok ismétlődési rátája: Az emlőrákos nők 25 százaléka valószínűleg megismétlődik.
  • Az ösztrogénreceptorral szemben pozitív emlőrákban szenvedő nők kb. 33% -a tapasztalható megismétlődéssel. Ezek több mint fele több mint öt évvel a műtét után következik be.
  • Az emlôrák megismétlôdése azt jelenti, hogy a rák újra megjelent, miután eltûnt egy darabig. A rák nem új betegség; ugyanaz a daganat, amilyennek az eredetileg az ember volt.
  • Az emlõrák kiújulása helyi lehet (a mellre korlátozva, ahol elkezdõdött, vagy a bõr és a szövetek, ahol a mell volt), regionális (a közeli nyirokcsomókban terjedõ) vagy metasztatikus (a test más részeire, amelyek nem mell, mint a csontok, az agy, a máj és a tüdő).
  • Ha a mellrák egy másik szervre terjed, akkor a betegség még mindig mellrák. A mellrák könnyebben kezelhető, mint az olyan egyéb rákok, amelyek más szervekből származnak.
  • Az emlődaganat kiújulását krónikus betegségként lehet felfogni; vagyis egy betegség, amelyben élsz. Senki sem tudja, mennyi ideig fog élni vele, de senki sem tudja, mennyi ideig fog élni. Tudjuk, hogy új, nagyon hatékony kezelések folyamatosan fejlődnek.
  • Az emlőrák megismétlődésének kezelését helyi (meghatározott területre célozva) vagy szisztémás (az egész testet érintő) kezelésnek tekintik.
  • A helyi kezelések közé tartozik a műtét és a sugárzás; A szisztémás kezelések közé tartozik a kemoterápia, a hormonterápia és az immunterápia. A kezelés megválasztása a konkrét esetektől függ.
  • A kezelés célja lehet a betegség ellenőrzése, az élet meghosszabbítása és az életminőség javítása. Minden egyes embernek el kell döntenie magának, hogy milyen “életminőség” jelent, és milyen életminőséget akar.
  • A kezelésnek foglalkoznia kell a betegség pszichés és érzelmi eredményeivel, valamint a fizikai tünetekkel. A hivatásos pszichoterapeutanak a személy orvosi csapatának kell lennie.

Kérdezze meg orvosát

Az alábbi weboldalakon található információkhoz igazítva:

  • Nemzeti Rákkutató Intézet
  • American Cancer Society
  • cancerandcareers.org

Ez a kérdések listája jó kiindulópont az orvosával folytatott megbeszélésekhez; ez azonban nem egy átfogó lista.
Általános kérdések az emlőrák egészségéről és az emlőrák felismeréséről

  • Tudsz dolgozni velem, hogy megbizonyosodjam róla, hogy helyesen csinálom az öngyilkossági vizsgáimat?
  • Vannak-e olyan változások a mellemben, amikor a menstruációs koromhoz közel járok?
  • Mit jelent, ha mellfájásom van?
  • Mit jelent, ha mellbimbómentesítésem vagy gyulladásom van?
  • Ha valamilyen érzést éreztem az önvizsgálataim során, mellfájdalmam vagy mellbimbómentesítésem / gyulladásom, azonnal látlak, vagy várnunk kell egy kis időt, hogy megnézzük, megoldódik-e? Ha igen, mennyi ideig?
  • Vannak olyan gyógyszerek, amiket valószínűleg mellproblémák okoznak?

Ha rákos megbetegedést diagnosztizáltak:

  • Mi a rákos állapot?
  • Rákjaim terjednek a nyirokcsomókra vagy a belső szervekre?
  • Melyek az ösztrogén és progeszteron tesztek eredményei?
  • Milyen vizsgálatok eredményei voltak (áramlási citometria és egyéb markerek a tumor agresszivitásához)?
  • Milyen kezelések alkalmasak nekem? Mit javasolsz? Miért?
  • Milyen gyakran kapok kezelést?
  • Meddig tart a kezelés?
  • Mennyire jól működik ez a lehetőség mások számára?
  • Milyen előnyökkel jár ez a kezelés?
  • Milyen kockázatok vagy mellékhatások várhatók?
  • Ha mellékhatásokat tapasztalok, mennyi ideig tartanak és hogyan kezelhetők?
  • A kezelés lehetséges mellékhatásai elég komolyak ahhoz, hogy megzavarják a folyamatos terápiát?
  • Mennyire hatékony lesz a mell rekonstrukciós sebészet az én esetemben, ha szükségem van rá, vagy akarom?
  • Mit kell tennem, hogy felkészüljek a kezelésre?
  • Kell egy különleges étrendet követni?
  • Lehet-e gyermeket nevelni a kezelés után?
  • Menopauza menni fog a kezelés eredményeként?
  • Mi a prognózisom?
  • Van-e klinikai vizsgálat, amelyen részt vehetek?
  • Mit mondok gyermekeimnek, férjének, szüleinek és más családtagoknak?
  • Milyen költséggel jár a kezelés? A biztosításom fedezi a költségeket?

A műtét előtt:

  • Milyen műtétet ajánlasz nekem? Eltávolítják-e a nyirokcsomókat és más szöveteket? Miért?
  • Milyen hamar megtudom a patológiai jelentés eredményeit? Ki fogja megmagyarázni nekem?
  • Hogyan érzek majd a műtét után?
  • Ha fájdalmam van, hogyan ellenőrizni fogják?
  • Meddig leszek a kórházban?
  • Van-e hosszú távú hatása a műtét miatt?

A mell rekonstrukcióról:

  • Mekkora az átlagos időtartam a mastectomia és a mell rekonstrukció végéig?
  • Milyen típusú rekonstrukció áll rendelkezésre? Milyen típus a legjobb nekem?
  • Milyen eredményeket várhatok az újjáépítéstől?
  • Megegyezik-e a fennmaradó mellemmel?
  • Természetesen természetes lesz?
  • Érzem magam?
  • Milyen komplikációk jelentkezhetnek?
  • Mennyi ideig tart az átlagos helyreállítási idő?
  • Mennyi fájdalmat várjak?
  • Vajon a súlyom ingadozása befolyásolja a rekonstruált mellemet?

A kemoterápia előtt:

  • Mikor kezdődik a kezelés? mikor lesz vége? Milyen gyakran kapok kezelést?
  • Melyik gyógyszer vagy kábítószer fog nekem?
  • Hogyan működnek a kábítószerek?
  • Javasoljátok mind IV, mind IP (intraperitoneális) kemoterápiát számomra? Miért?
  • Milyen előnyökkel jár a kezelés?
  • Milyen kockázatok vannak a kezelésben? Milyen mellékhatásai lehetnek?
  • Meg tudja előzni vagy kezelni ezeket a mellékhatásokat? Hogyan?
  • Mennyibe fog kerülni? Az egészségbiztosító fizet az egész kezelésért?

A kiegészítő gyógyszer alkalmazása előtt:

  • Milyen előnyökkel járhat ez a megközelítés?
  • Mi a kockázata?
  • A várt előnyök meghaladják-e a kockázatokat?
  • Milyen mellékhatásokat kell figyelnem?
  • A megközelítés megváltoztatja a rákkezelés módját? Ez káros lehet?
  • Ez a megközelítés vizsgálatban van egy klinikai vizsgálatban?
  • Mennyibe fog kerülni? Foglalkozik az egészségbiztosítással ez a megközelítés?
  • Tudna hivatkozni egy kiegészítő gyógyszerészre?

1. kulcspont

Még a kezdeti kezelést követő években is előfordulhat, hogy a mellrák helyileg vagy a test más régióiban újra megjelenik.

Ha rákot észlelnek ugyanazon a helyen, mint egy korábbi rák, a patológusok megvizsgálhatják néhány sejtet, összehasonlíthatják az eredeti rákból származó mintákkal, és eldönthetik, hogy ez egy új rák vagy az eredeti kórisme. Az ismétlődés azt jelenti, hogy a rák nem új rák; ugyanaz a daganat, amilyennek az eredetileg az ember volt.

Az eredeti rák új helyre is megjelenhet. Minden rák terjedhet és behatolhat más szervekbe és testrészekbe. Ezt “metasztatikus ráknak” hívják. “Metasztatizálás”: terjedése; a “metasztázisos” rák a szervezet más részeire terjedt el. Például ha az emlőráksejtek behatolnak a májba, a májbetegséget nem “májráknak” nevezik, hanem “metasztatizált emlőráknak”.

Ezért a mellrák előfordulása lehet:

  • Helyi: a rák visszatér a melléhez, ahol kezdődött, vagy a bőr és a szövetek, ahol a mell volt.
  • Regionális: a rák visszatér a nyirokcsomókhoz a mell mellé.
  • Metasztatikus vagy távoli: a rák visszatér a test egy másik részére, amely nem lehet mell mellé, például csont, agy, máj vagy tüdő.

Amikor egy nőnek először emlőrákja van, az orvosok olyan dolgokat kereshetnek, amelyek növelik vagy csökkentik a kiújulás kockázatát, például:

  • Színpad és fokozat. A színpad méretet jelöl. Minél nagyobb az eredeti rák, annál nagyobb az ismétlődés veszélye. Az osztály azt jelzi, hogy agresszív a rák; azaz milyen gyorsan fog növekedni és terjedni a jövőben.
    • A hisztológiai fokozat arra utal, hogy a rákos sejtek hasonlóak a normál sejtekhez. Minél inkább a rákos sejtek hasonlítanak a normál sejtekhez, annál alacsonyabb a fokozat, és annál alacsonyabb a megismétlődés kockázata.
    • A nukleáris fokozat arra utal, hogy a rákos sejtek milyen gyorsan oszlanak el, hogy több sejtet képezzenek. Minél lassabb a sebesség, annál alacsonyabb az érték, és annál alacsonyabb az ismétlődés veszélye.
  • A rák a nyirokcsomóban. A megismétlődés kockázata nagyobb, ha az eredeti rák a közeli nyirokcsomókra terjed.
  • Mennyire jól reagált a beteg az eredeti rák kezelésére.
  • A BRCA1 és BRCA2 tumorszuppresszor gének örökletes mutációja.
  • Megszerzett mutációk bizonyos génekben:
    • A sejtek osztódási folyamatáért felelős géneket proto-onkogéneknek nevezik. Ha egy proto-onkogén mutál, úgy nevezik onkogént.
    • Azok a gének, amelyek csökkentik a sejtosztódási folyamatot vagy sejteket termelnek, tumorszuppresszor géneknek nevezik.
      Ha valamelyik gén nem működik megfelelően, akkor a sejtek felborulhatnak az irányításból, ami rákhoz vezethet.
  • ER + (ösztrogénreceptor pozitív): ER + azt jelenti, hogy a rák az ösztrogén hormon receptorainak tartalmaz pozitív (pozitív) receptort. Az ER + rák általában érzékenyebb a hormonkezelésre és lassabban növekszik; ezért csökken a recidívás kockázata.

A helyi kiújulás tünetei némileg hasonlítanak a mellrákéhoz:

  • Egy csomó a mellben, amely továbbra is fennáll, és úgy tűnik, hogy nő
  • A bőre alatt vagy alatt lévő csomó, amely szabálytalan formájú, rózsaszín-piros színű, szilárd vagy nehéz az érintésre
  • Sérülés a mellben vagy annak közelében vagy az hónaljban
  • A mellnek egy része, amely szokatlan vagy különbözik a mell bármelyik részétől
  • A mell alakjának, kontúrjának vagy méretének változása
  • Vörösség vagy bőrkiütés a mell vagy mellbimbó bőrén
  • Egyéb változások a mell vagy a mellbimbó bőrének megjelenésében vagy érzésében
  • Folyadék a mellbimbókból

Mindazonáltal ezen tünetek egy része ártalmatlan okokból is eredhet. A legfontosabb az, hogy folytassuk rendszeresen ütemezett megbeszéléseinket az orvosával és fokozott éberséggel járjunk el a havi emlő önvizsgálatok elvégzésében. Vegye figyelembe, hogy:

  • Az emlő-önvizsgálat vagy az orvos fizikális vizsgálata a helyi mellrákos recidíva körülbelül egyharmadát észleli
  • A mammográfia egyedül felismeri a helyi emlôrák recidí- cióinak egyharmadát
  • A mammográfia és a fizikai vizsga együttesen felismeri a helyi mellrákos recidíva végső harmadát

Az ismétlődő esetek 40% -a regionális; ezek a nyirokcsomók egy vagy több ilyen helyen terjedtek el:

  • A mell mell karján, melynek az eredeti rákja volt
  • A másik kar alatt
  • A nyak alján
  • A kulcscsont alatt
  • A mellkasfal alatt
  • A mellbimbó mellett

Ennek alapvető tünete a kemény, kerek csomók jelenléte ezeken a területeken. De újra, ártalmatlan okok is erre. Feltétlenül tájékoztassa kezelőorvosát az esetleges aggodalmakról.

A távoli vagy áttételes kiújulás esetén a rák a csontok, az agy, a máj vagy a tüdő leggyakrabban terjed. Természetesen a tünetek az érintett területtől függnek. A Breastcancer.org részletes leírását megtalálja

2. kulcspont

Az emlőrák rekurenciája krónikus betegség, amelyet kezelni kell. A kezelés célja az ellenőrzés, nem feltétlenül gyógyítani. Sokan teljes életet élnek az emlőrákkal.

A visszatérő emlőrák krónikus betegségként való gondolkodása azt jelenti, hogy meg fogják érteni, hogy vannak olyan idők, amikor aktív, máskor, amikor nem. Röviden, ez azt jelenti, hogy megértjük, hogy betegség, amivel élsz. A kulcsszó “élő”. Senki sem tudja, mennyi ideig fog élni vele, de senki sem tudja, mennyi ideig fog élni. Tudjuk, hogy új, nagyon hatékony kezelések folyamatosan fejlődnek.

Az emlőrák megismétlődésének kezelését helyi (meghatározott területre célozva) vagy szisztémás (az egész testet érintő) kezelésnek tekintik. A helyi kezelések közé tartozik a műtét és a sugárzás; a szisztémás kezelések közé tartozik a kemoterápia (a rákos sejteket megölő gyógyszerek), a hormonterápia (olyan gyógyszerek, amelyek megakadályozzák vagy lassítják a női hormon ösztrogén termelését [az ösztrogén ösztönzi a rákos sejtek növekedését]) és az immunterápia (olyan gyógyszerek, amelyek a saját betegségünket immunrendszer és blokkanyagok, amelyek elősegítik a rákos sejtek növekedését).

Természetesen a kiválasztott kezelés az ügy sajátosságaitól függ. Ezek nemcsak a jelenlegi rák jellegét (helyét, méretét, agresszivitását stb., Amelyek mindegyikét számos teszt határozhatja meg), hanem az eredeti rákos megbetegedések kezelésére is.

Ha például a rekurzió teljesen lokális (az emlőn belül), és csak egy kis csomóra korlátozódik, és eredetileg a sugárzás nélküli lumpectomy (rákos csomók eltávolítása) volt, akkor az új csomó eltávolítása, majd a sugárterápia lehet mindaz, ami szükséges.

Ha azonban eredetileg sugárzást kaptál, akkor a kezelés mastectomia (a mell műtéti eltávolítása), mivel egyetlen terület nem kaphat kétszer sugárterápiát. Másrészt, ha eredetileg mastectomia volt, akkor a kezelés valószínűleg műtéti úton eltávolítja az új rákot, amit sugárkezelés követ. Mindkét esetben ezeket a helyi kezeléseket követi a kemoterápia vagy a hormonterápia szisztémás kezelése.

A regenerálódás kezelése valószínűleg magában foglalja a kezelés mindhárom formáját: műtét, az érintett nyirokcsomók eltávolítása, majd a sugárzás, majd kemoterápia. Általában a távoli vagy metasztatikus ismétlődés kezelésére szisztémás módszerekre koncentrálnak, bár sugárzás is alkalmazható.

A szisztémás módszerek a következők:

  • Hormonális terápiák, mint például:
    • Tamoxifen, egy olyan anti-ösztrogén hatóanyag, amelyet sikeresen alkalmaztak több mint húsz éven át
    • Arimidex (kémiai név: anasztrozol)
    • Femara (kémiai név: letrozol)
    • Aromasin (kémiai név: exemestane)

A tamoxifen több évtizede volt az “első választás”, de a közelmúltban végzett vizsgálatok azt sugallják, hogy a következő három felsorolás (az aromatáz inhibitorok) hatékonyabb, és kevesebb mellékhatást fejtenek ki a posztmenopauzás nőknél.

  • Kemoterápia, amely számos kábítószert tartalmaz
  • Immunterápia, amely Herceptin nevű gyógyszert is tartalmaz. A Herceptin egy nagyon hatékony kezelés egy bizonyos típusú emlőrák esetében: HER2-pozitív emlőrákként ismert és jelenleg az Amerikai Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala jóváhagyja:
    • Metasztatikus HER2-pozitív rákos nők
    • A HER2-pozitív rák korábbi szakaszai “adjuváns kezelésként” kezelt nők (olyan további kezelés, amely más kezdeti kezelést követően, például műtét után következik), kemoterápiával kombinálva

Mindezek a kezelések célja az élet meghosszabbítása és az életminőség javítása annyi mellékhatással, amennyire csak lehetséges. Gyakran beszélünk az “életminőségről”, de jelentése minden személyre nézve különbözik. Csak Ön tudja eldönteni, mi a legfontosabb az Ön számára. De ezt a döntést meg kell hoznia a lehető legjobb orvosi tanácsokkal.

Például, ha a betegsége nem túl agresszív, és az orvosok azt sugallják, hogy nem veszélyes, akkor dönthet úgy, hogy “pihenjen” a gyógyszerektől vagy a kezeléstől egy darabig. A megfelelő körülmények között ezt egy ideig (hónapokig vagy akár évekig) megteheti. Természetesen figyelnie kell állapotát, és készen kell állnia arra, hogy átgondolja döntését, különösen akkor, ha a betegség terjed vagy fájdalmas lesz. De krónikus betegségben nem feltétlenül jelenti azt, hogy folyamatos gyógyszeres kezelésre van szükség.

3. kulcspont

Az ismétlődő emlőrák kezelése összetett lehet. Fontos, hogy körülvegyen egy orvosi csapattal, amely képes kezelni mindazokat a problémákat, amelyek egy krónikus betegségben szenvednek, mind érzelmi, mind fizikai jellegűek.

Az orvosi csoport általában az Ön általános egészségügyi szakembere (PCP) és egy szakértői csoport, köztük:

  • Sebész: sebészeti beavatkozásokra specializálódott, beleértve a biopsziákat és a rákos megbetegedések eltávolítására irányuló műveleteket.
  • Orvosi onkológus: nem sebészeti rákkezeléssel foglalkozik, például kemoterápia, hormonális (anti-ösztrogén) kezelés, immunterápia, fájdalomcsillapítás és táplálkozás.
  • Radiációs onkológus: a rák sugárkezeléssel foglalkozik.
  • Radiológus: a különböző képalkotó technológiák (pl. Mammográfia, ultrahang, csontvizsgálat, CT vizsgálat, MRI stb.) Által készített képek olvasása (értelmezése).
  • Patológus: a biopszia során összegyűjtött minta szövetének tesztelésére és elemzésére szakosodott.
  • A palliatív ellátás: a fájdalom és a tünetek kezelése, a nehéz döntéshozatal támogatása és a betegek és családok további támogatása.
  • Pszichiáter, pszichológus, klinikai szociális munkás, egyházi vagy más pszichoterapeuta: a rákos és rákos megbetegedést kísérő érzelmi és pszichológiai problémák kezelésére szakosodott.

Mindenkinek képesnek kell lennie arra, hogy rendszeresen, folyamatosan kapcsolatba kerüljön, vagy legalábbis kapcsolatba lépjen ezekkel az emberekkel. És mindegyiknek kapcsolatba kell lépnie a többiekkel, hogy valóban együtt tudjanak együtt dolgozni és megadni a szükséges gondosságot. Szükség lehet egy második véleményre is egy adott kérdésben, és ezért egy másik sebészkel vagy orvosi onkológussal vagy patológussal kíván beszélni. A PCP-nek segítenie kell mindezt összehangolni.

Ne feledje, hogy míg az “érzelmi és pszichológiai orvosok” nem szerepelnek a fenti listán, a csapatuk értékét nem szabad minimalizálni. Ha az emlőrák krónikus állapotba kerül, amelynek tüneteit folyamatosan monitorozni és szükség szerint kell kezelni, akkor az érzelmi és pszichológiai tüneteket is be kell vonni. Az emlőrák megismétlődése félelmet, szorongást, stresszt és depressziót okozhat. Ez vezethet a bizonytalanság és az irányítás hiányához. Mindez ugyanolyan gyengeséges lehet, mint a betegség fizikai tünetei.

Vannak más fontos kérdések is. Néhány nő esetében a mellek a női önkép legfontosabb forrása. Ha eredetileg egy lumpectomiával rendelkezett, de most egy mastectomiával szembesülnek, akkor csökkenhet a vonzerejétől és a félelemtől, hogy partnere elhagy. Mint visszatérő emlőrákkal rendelkező ember, talán öntudatlanul bűnösnek érezheti magát, mintha valamit megtennének, hogy visszajönjenek. Vagy félhetsz attól, hogy a betegségedre genetikai hajlamot adtál a lányaidnak, vagy hogy tehered terhes lesz a szeretteidnek.

Hogyan foglalkozik ezekkel a kérdésekkel? Először meg kell találnod egyfajta pszichoterapeuta vagy tanácsadója, akiben megbízhatsz és jó kapcsolatot alakíthatsz ki. Talán együtt dolgoztál valakivel a múltban. Másrészt új embert szeretne találni, aki az embereket az életet fenyegető helyzetek, krónikus betegségek és rák kezelésére szakosodott.

A szakemberrel való együttmûködés mellett további lépéseket tehet:

  • Bízz valakit, partnert, barátot, az érzéseidről. Azok, akik magukra hagyják a szorongásukat, több tünetet fognak kifejteni, és több fájdalmat szenvednek, mint azok, akik megosztják érzéseiket.
  • Felismeri (és internalizálja), hogy még az igazán egészséges emberek is újraérzékenyek az emlőrák. Nem hibáztatnád.
  • Felismeri (és internalizálja), hogy mellei nem azonosak azzal, hogy ki vagy.
  • Engedje meg magát, hogy gyászoljon; akkor kelj fel, piszok le magad, és kitartasz.
  • A nyílt és őszinte kommunikációval erősítsd meg a kapcsolatot partnereiddel, gyermekeiddel és barátaiddal.
  • Próbálj csak irányítani, amit ellenőrizhetsz; hagyja a többi dolgot.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!