A mellrák a mell különböző területein kezdődik – a csatornák, a lobulák, vagy bizonyos esetekben a szövetek között. Ebben a részben többféle emlőrákról, köztük nem invazív, invazív és metasztatikus emlőrákról, valamint a mellrák belső vagy molekuláris altípusairól is megtudhatja. A férfiak emlőrákáról is olvashatnak.
Utoljára módosítva 2018. február 21-én, 07:11 órakor
Legyen tájékozott a jelenlegi kutatásokról, online eseményekről és még sok minden másról.
A Breastcancer.org olyan nonprofit szervezet, melynek célja a betegség által érintettek tájékoztatása és közössége. Tudjon meg többet a teljes körű, pontos és magántulajdonú emlőrák-információ biztosításáról.
Breastcancer.org 120 East Lancaster Avenue, Suite 201 Ardmore, PA 19003
© 2018 Breastcancer.org – Minden jog fenntartva.
Legyen tájékozott a jelenlegi kutatásokról, online eseményekről és még sok minden másról.
Melissa Conrad Stöppler, MD, az Egyesült Államok tanácsa által hitelesített anatómiai patológus, a Kísérleti és Molekuláris Pathológia területén végzett szubpecialitás képzéssel. Dr. Stöppler oktatási hátterét a University of Virginia és a University of North Carolina legmagasabb megkülönböztetésével rendelkező BA. A Georgetown Egyetem anatómiai patológiáján végzett rezidens képzést végzett, majd a molekuláris diagnosztikában és a kísérleti patológiában végzett szubszidiaritásos ösztöndíj képzést.
Dr. Shiel Bachelor of Science diplomát kapott a Notre Dame-i Egyetemen. Itt vett részt a sugárbiológiai kutatásban, és megkapta a Huisking ösztöndíjat. Miután elvégezte a St. Louis Egyetem Orvostudományi Karának diplomáját, elvégezte Belgyógyászati Orvostudományi és Rheumatológiai Egyesületét a Kaliforniai Egyetemen, Irvine-ben. A belső orvoslás és a reumatológia szakképesítéssel rendelkezik.
Az emlőcsomók sok oka van. Néhány ilyen oka ártalmatlan, míg mások fájdalmasak és / vagy veszélyesek lehetnek. Az emlőcsomók okai közé tartozik a fertőzések, sérülések, nem rákos növekedések és a rák.
A mellrák a rákkal kapcsolatos halálesetek második legfőbb oka az Egyesült Államokban a nők körében. Jelenleg a mellrák halálozási aránya csökken. A halálozási ráták csökkenése a korábbi felismerés és a jobb szűrés kombinációjának, valamint a javított kezeléseknek köszönhető. Míg a legtöbb mell csomó ártalmatlan (jóindulatú), minden mellrákot értékelni kell egy orvos által, hogy kizárja vagy megállapítsa a rák diagnózisát.
A mellrák nem okozhat jeleket és tüneteket, ezért ez az egyik oka annak, hogy a szűrő mammográfiák elengedhetetlenek. Amikor tünetek jelentkeznek, a leggyakoribb tünet a mell vagy a csont. Egyéb tünetek jelentkezhetnek a mellbimbó kisülése vagy vörössége, az emlő bőrében bekövetkező változások (pl. Foltosodás vagy narancshéjszerű megjelenés) és a mellrész egy része duzzanata.
Az emlőszövet gyulladása masztitiszként ismert. Mastitis előfordulhat olyan nőknél, akik szoptatnak egy csecsemőt (szoptatás). Ha a mellbimbó (areola) bõrje megsérül vagy megreped, ami az ápolás során elõfordulhat, baktériumok beléphetnek a sérült területre és fertõzéseket okozhatnak. Egy szoptató nőnél kialakulhat egy kemény terület, amelyet általában “eldugult tejcsatornak” tartanak. Néha bizonyos kezelések (lásd alább) megakadályozzák a fájdalmas, kemény terület kialakulását egy tényleges mellfertőzéssel szemben. A fertőzések lehetnek mély zsebkendők, amelyekben a fertőzés úgy tűnik, hogy a mellre (tályog) nő, vagy szélesebb területe a bőrpír (spread) (cellulitis). A mellbimbó területén a test piercing növeli az emlőfertőzések kockázatát, és ezeket különösen nehéz kezelni.
Ha egy mell sérült a traumával, az apró vérerek megszakadhatnak, így a lokalizált vérzés (hematoma) területe olyan, mint egy darab. A mell traumája károsíthatja a zsírsejteket a mellszövetben, ez egy olyan állapot, amelyet zsír nekrózisnak neveznek. A sérülés egy csomót is képezhet a mellben. Ezek a típusú csomók, amelyek jelentős traumát követnek, nem rákosak. A kövér nekrózis előfordulhat egy korábbi mammográfia biopsziájában.
15 Rákos tünetek A nők figyelmen kívül hagyják a diavetítést
Breast Cancer Slideshow
Vegyük a Mellrák Kvízet
A mellrák tünetei közé tartozik a fájdalommentes mellrák, a mellbimbó eltávolítása és a mell bőrének gyulladása (vörössége). Néha a mellrák nem okozhat jeleket vagy tüneteket.
A mellrák gyakran nem okoz fájdalmat a mellében. Bár a nők gyakran aggódnak az emlőrák miatt, az emlőfájdalmak többségének nincs emlőrákja.
A mellbimbó eltávolítása, amely a mellbimbó érintése nélkül jelentkezik, jóindulatú (nem rákos) növekedésnek tulajdonítható. E növekedésekre példaként említhetők az intraductális papillómák (a tejcsatornákon kinyúló nem rákos növekedések) és a tejcsatornák dilatált területei (ductalis ectasia). A mellbimbás eltávolítását a mellszövet rákja is okozhatja. Mivel a mellbimbás kisülések a rák jelei lehetnek, orvosnak kell értékelnie.
A bőrön a bőrön bekövetkező változások, beleértve a vörösödést és a meleget, néha mellrák jelei lehetnek. Az emlődaganat egyik formája, amely gyakran okoz ilyen gyulladásos tüneteket, a Paget-betegség az emlőben. Azonban a legtöbb gyulladás vagy bőrkiütés nem a rák miatt következik be. Ezeket jóindulatú problémák okozhatják, mint a mellbimbó ekcéma vagy gombás fertőzés. Mindazonáltal bármilyen mellüreget orvosnak kell értékelnie. Különösen pikkelyes és piros területek, különösen, ha tartósak, vagy mellbimbó kimerültek, gyakran mintavételezésre kerülnek (biopszia), hogy kizárják a rákot.
Annak a valószínűsége, hogy egy bizonyos mellrák rákos lehet, számos tényezőtől függ, beleértve a nő múltbeli kórtörténetét, fizikai vizsgálatát és radiológiai vizsgálatok eredményeit (például mammográfia és ultrahang). A legfontosabb kockázati tényezők közül néhányat az alábbiakban ismertetjük.
Az életkor a mellrák legnagyobb kockázati tényezője. Más szavakkal, a mellrák legtöbb esete abból adódik, hogy az emlőrák kockázata az életkorral nő. A legtöbb emlőrákos nők nem rendelkeznek emlőrákkal. Egy olyan nő, aki korábbi emlőrákban szenvedett vagy mellrákos betegségben szenvedett, minden bizonnyal veszélyben van, különösen ha több családtag is érintett, az esetek fiatalkorban fordultak elő, vagy ha a rák mindkét mell családtag.
Azok a nők, akik a mellkas területére sugárterápiát kaptak egy másik rák kezelésére, jelentősen növelik az emlőrák kockázatát.
Az emlőrákos esetek körülbelül 5-10% -ának kimutatták, hogy az örökletes génváltozásokhoz (mutációkhoz) kapcsolódik. A leggyakoribb mutációk a BRCA1 és a BRCA2 gének, bár más genetikai mutációk emlődaganatokhoz is vezethetnek.
A korábbi emlôbiopsziák bizonyos feltételeinek megállapítása szintén növelheti a mellrák kialakulásának kockázatát. Az emlőrák kialakulásának fokozott kockázatát reprezentáló, mellrákos rákos megbetegedések és növekedések a következők:
A DCIS, az LCIS, az atipikus hiperplázia vagy a proliferatív betegségben szenvedő nőknél még nagyobb a kockázata a mellrák kialakulásának, ha a családban emlőrákos megbetegedések vannak.
Az emlő manuális vizsgálata fontos rákellenes módszer a rák kimutatására, és ez az első lépés a mellrák értékelésében. Sajnos a mell manuális vizsgálata nem pontos. Ha azonban egy tömeg kézzel érezhető, akkor fontos megítélni a tömeg helyét, hogy a mammográfia és / vagy egyéb diagnosztikai vizsgálatok összpontosíthassanak erre a területre. Az orvos megvizsgál minden olyan gyanús bőrt, amely mellrák jele lehet. Mivel a kézi vizsgálat elmulaszthatja a mellrákot, a mammográfia is fontos szűrőeszköz.
A mellrákos nőknek egy mammogrammal kell rendelkezniük mindkét melleknél. A mammográfia becslése szerint képes felderíteni az emlőrákok körülbelül 90% -át. Ez azt jelenti, hogy a mellrák körülbelül 10% -át hiányzik a mammográfia. Ezért, ha egy nő vagy orvosa egy csomót ér, és a mammográfia normális, további vizsgálatokat vagy biopsziákat végeznek a rák megszüntetésére. Néha a mammográfiában egyfajta kalcium-lerakódások jelennek meg, amelyek miatt az orvos gyanús a rákban. Ezekben az esetekben gyakran ajánlott egy biopsziát venni, amelyet a mammográfiai képek vezérelnek annak érdekében, hogy a helyes területet mintavételezzék.
Az ultrahang hasznos az emlőcsomók értékelésében. Megkülönböztethet egy cisztát, amely folyadékkal és szilárd tömlővel van töltve (ami lehet vagy nem rákos). Az első lépés a mellüreg értékelésekor annak meghatározása, hogy ez egy ciszta vagy szilárd anyag. Ezt a legjobban ultrahangvizsgálat végzi el. Egy fiatal nőnél, ahol jóindulatú ciszta vár, és az ultrahang megerősítő, nem igényel semmilyen eljárást vagy biopsziát. Ha az ultrahangon nem tisztázott, hogy a csomó teljesen cisztikus jellegű-e, akkor általában ajánlott egy további értékelést.
A mágneses rezonancia képalkotást (MRI) egyre szélesebb körben alkalmazzák az emlőcsomók értékelésében, mivel különösen érzékeny a mellszövetben előforduló kismértékű rendellenességekre. Az MRI egy speciális radiológiai módszer, melynek célja a test belső struktúráinak képalkotása a mágnesesség, a rádióhullámok és a számítógép segítségével a testszerkezetek képének előállításához. A rákok általában nagyobb vérellátottsággal rendelkeznek, mint a nem rákos növekedések. Az MRI-ből származó képek segíthetnek meghatározni, hogy egy adott terület rákos-e, mivel az MRI nagyobb kontrasztot mutat azokon a területeken, ahol megnövekedett vérellátottság van. A legtöbb esetben az MRI elvégzésére kerül sor, ha a mammográfia és az ultrahangértékelések eredményei nem meggyőzőek.
Az MRI-nek is vannak korlátai. Például az MRI nem képes kimutatni a kalcium-lerakódások jelenlétét, amely mammográfiával azonosítható, és a rák jele lehet.