A patológiai jelentés megértése: Mellrák

A patológiai jelentés megértése: Mellrák

Amikor a mellét biopsziásították, a vett mintákat a mikroszkóp alatt egy speciális orvos, többéves patológus. A patológus elküldi orvosának egy jelentést, amely minden egyes mintavételhez diagnózist ad. A jelentésben szereplő információk segítséget nyújtanak ügyességének kezelésében. A következő kérdések és válaszok segítenek abban, hogy megértsék az orvosi nyelvet, amelyet a patológiai jelentésben találhat egy mellimplantátumból, mint például egy tűbiopszia vagy egy kimetriabiopszia.

Egy tűbiopsziában egy tűt használnak egy abnormális terület mintájának eltávolítására. A kimetszió biopszia eltávolítja az egész rendellenes területet, gyakran a környező normál szövetek valamelyikével. A kimetszet biopszia olyan, mint a mellbimbó-műtét egyfajta lumpectomia.

Mi a karcinóma vagy adenokarcinoma?

A karcinóma egy olyan rák leírására szolgál, amely a szervek bélésrétegében (hámsejtek) kezdődik, mint a mell. A mellrák csaknem mindegyike karcinóma. A legtöbb olyan típusú karcinóma, amely a mirigyebrészben kezdődik, melyeket hívnak adenokarcinóma.

Mi van, ha egy karcinóma beszivárgó vagy invazív?

Ezek a szavak azt jelentik, hogy a rák nem előrák (in situ rák), hanem valódi rák.

A normális mell apró csövekből (csövekből) áll, amelyek a vécék csoportjában (lobulák) végződnek. A rák a csatornákba vagy lobulákba ágyazott sejtekbe kezd, amikor egy normál sejt karcinóma sejtré válik. Mindaddig, amíg a karcinómasejtek még mindig a mellcsatornákra vagy lobulákra korlátozódnak, anélkül, in situ carcinoma (vagy karcinóma in situ).

Miután a karcinóma sejtek nőttek és kitörtek a csatornákból vagy lobulákból, úgy hívják támadó vagy infiltráló karcinóma. Egy invazív karcinóma esetén a tumorsejtek terjedhetnek (metasztatizálódnak) a test más részeire.

Mit jelent, ha a karcinómát invazív ductalis carcinoma, invazív lobularis karcinóma vagy ductális és lobularis funkciójú karcinóma hívják?

Az emlőkarcinómák gyakran két fő típusra oszthatók: invazív ductalis karcinóma és invazív lobularis karcinóma, a mikroszkóp alatt látszó módon. Bizonyos esetekben a daganat mindegyikének jellemzői lehetnek, és vegyes ductalis és lobularis karcinóma. Egy másik kifejezés az invazív ductalis carcinoma esetében invazív emlőkarcinóma, amely nem volt különleges, mert ez a leggyakoribb típusú emlőcarcinoma.

Mind az invazív ductalis carcinomák, mind az invazív lobularis karcinóma a mellkascsatornáktól és lobuláktól bélelő sejtektől származik. Általában az invazív lobularis és invazív ductalis carcinomákat nem kezelik másként.

Mit jelent az, ha jelentésem említi az E-cadherint?

Az E-cadherin olyan teszt, amelyet a patológus használhat annak meghatározására, hogy a daganat ductális vagy lobularis. (Az invazív lobularis karcinómákban található sejtek gyakran negatívak az E-cadherin számára.) Ha a jelentése nem említi az E-cadherint, ez azt jelenti, hogy ez a teszt nem volt szükséges ahhoz, hogy megmondja, milyen típusú rák van.

Mit jelent, ha a karcinómám jól differenciált, mérsékelten differenciált vagy rosszul differenciált?

Amikor a mikroszkóp alatt ráksejteket vizsgálunk, a patológus olyan tulajdonságokat keres, amelyek segítenek megjósolni, hogy milyen valószínű a rák növekedése és terjedése. Ezek a tulajdonságok magukban foglalják a sejtek egymáshoz viszonyított elrendezését, legyen szó tubulusokról (mirigy képződéséről), arról, hogy milyen mértékben hasonlítanak a normál emlőrsejtekhez (nukleáris fokozat), és hány ráksejt van elosztva (mitotikus számol). Ezek a tulajdonságok együttesen meghatározzák, hogy a rák megkülönböztethető-e (és annak minősége – lásd alább).

Mi a szövettani fokozat vagy a Nottingham-fokozat vagy az Elston-fokozat?

Ezek a fokozatok hasonlítanak a fent említett kérdésre a differenciálásról. A számokat a mikroszkóp alatt látják különböző jellemzők (mirigy képződés, nukleáris fokozat és mitotikus szám), majd hozzáadják a besoroláshoz.

Mit jelent, ha a Ki-67-et említik a jelentésemben?

A Ki-67 egy módja annak mérésére, hogy a ráksejtek milyen gyorsan nőnek és oszlanak el. A Ki-67 magas értékei (több mint 30%) azt jelentik, hogy sok sejt osztódik, így a rák valószínűleg növekedni fog és gyorsabban terjed.

Mit jelent, ha a karcinómám csöves, nyálkahártya, cribriform vagy mikropapilláris jellemzőkkel rendelkezik?

Ezek különböző típusú invazív ductalis karcinóma, amely a mikroszkóp alatt azonosítható.

Ha az orvos tudja, hogy a daganat ezen speciális emlőrák-típusok valamelyikéből áll, javasolhatja a különböző kezelést.

Mivel egyes daganatok egynél több típusból állnak, a teljes tumort el kell távolítani (lumpectomiával vagy mastectomiával) annak érdekében, hogy megismerhessük, milyen típusú tumorokat tartalmaz. A tűbiopszia nem ad elegendő információt a kezelés irányításához.

Mi az érrendszeri, limfovaszkuláris vagy angiolimfás invázió? Mi van, ha a jelentésem a D2-40 (podoplanin) vagy a CD34-et említi?

Ha ráksejteket látnak a kis vérerekben vagy a nyirokcsomókban (nyirokcsomók) a mikroszkóp alatt, úgy hívják ér-, angiolymphatic, vagy limfovaszkuláris invázió. Amikor a rák növekszik ezeknél az edényekben, nagyobb a kockázata annak, hogy az emlőn kívül terjed. Ha a jelentés nem említi ezt a fajta inváziót, azt jelenti, hogy nincs ott. Még ha ott is van, nem mindig jelenti azt, hogy a rák elterjedt. Hogy ez a megállapítás hogyan befolyásolja a kezelést, a legmegfelelőbb az orvosával.

A D2-40 és a CD34 speciális tesztek, amelyeket a patológus használhat a vaszkuláris invázió ilyen típusainak azonosítására. Ezek a tesztek nem minden esetben szükségesek.

Mi a tumor jelentett méretének jelentősége?

Ha a teljes daganat vagy a rák területét eltávolítják, a patológus azt fogja mondani, hogy milyen nagy a rák területe azáltal, hogy azt mérik, hogy mennyi idő van (a legnagyobb dimenzióban), akár a mikroszkóp alatt, akár a bruttó vizsgálattal szabad szemmel nézve) a műtét során eltávolított szövetből. A daganat nagysága a daganatban része annak, ami meghatározza a rák szakaszát (mértéke), ami befolyásolja a kezelést és a prognózist.

A tű-biopszia csak a tumor egy részét veszi fel, így a rák méretének mérését gyakran nem adják meg. Később, amikor a tumort eltávolítják (mastectomia vagy mellmegelőző műtét), pontosabb mérést kapunk.

Mi a daganat színpadának jelentősége?

A rák színvonala a daganat terjedésének és terjedésének mérése. Az emlőrákra vonatkozó szabványos rendező rendszer a TNM néven ismert rendszert használ, ahol:

Ha a színpad a rák eltávolításán alapul, a műtétet és a patológus felülvizsgálatát követően, akkor a p és a letter betű előtt megjelenik a p (patológiás) betű.

A T kategória (T0, Tis, T1, T2, T3 vagy T4) a daganat méretén alapul, és nem terjedt el a bőrön az emlőre vagy mellkas mellé az emlő alatt. A magasabb T számok nagyobb daganatot és / vagy szélesebb terjedést jelentenek a mell melletti szövetekre. (Tis a carcinoma in situ.) Mivel a teljes tumort el kell távolítani, hogy megtanulják a T-kategóriát, ezt az információt nem adják meg a tű-biopsziáknak.

A N kategória (N0, N1, N2 vagy N3) jelzi, hogy a rák a nyirokcsomókra kiterjed-e, és ha igen, hány nyirokcsomó érintett. Az N után nagyobb számok jelzik a nyirokcsomó érintettségét a rákban. Ha a közeli nyirokcsomókat nem távolították el, hogy ellenőrizzék a rák terjedését, a jelentés az N kategóriát NX-ként sorolhatja fel, ahol az X betű azt jelenti, hogy az információ nem áll rendelkezésre (lásd még a következő kérdést).

A M kategória (M0, M1) általában laboratóriumi és képalkotó vizsgálatok eredményein alapul, és nem része a mellrákos műtétről szóló patológiai jelentésnek. Egy patológiás jelentésben az M kategória gyakran marad ki, vagy szerepel MX-ben (ismét az X betű azt jelenti, hogy az információ nem áll rendelkezésre).

Miután meghatározták a T, N és M kategóriákat, ezt az információt összevonva adják át a rákot. A szakaszok római számokkal fejeződnek be az I. fázisból (a legkevésbé fejlett szakaszból) a IV. Fázisba (a legfejlettebb fázis). A nem invazív rák (in situ karcinóma) szerepel a 0-as stádiumban.

A staging részletesebb információ a mellrák szakaszában található meg. Beszéljen orvosával a rák állapotáról és arról, hogy mit jelent ez Önnek.

Mi van, ha jelentésem említi a nyirokcsomókat?

Ha a mellrák elterjed, gyakran először a közeli nyirokcsomóknak (a axilláris nyirokcsomók). Ha bármelyik hónornagy nyirokcsomóját megnövelték (fizikai vizsga vagy ultrahang vagy mammográfiai képalkotó vizsgálat alapján), akkor biopszia lehet az emlőrákkal egyidejűleg. Ennek egyik módja egy tű segítségével, hogy a sejtekből mintát kapjunk a nyirokcsomóból. A sejteket ellenőrizni kell, hogy tartalmaznak-e rákot, és ha igen, akkor a rák daganatos vagy lobularis karcinóma.

Az emlőrák kezelésére szolgáló műtét során a kar alatti nyirokcsomók eltávolíthatók. Ezeket a nyirokcsomókat mikroszkóp alatt vizsgálják, hogy rákos sejteket tartalmaznak-e. Az eredményeket úgy lehet jelenteni, hogy a nyirokcsomók számát eltávolították, és hány rákot tartalmazott (például a 15 nyirokcsomó közül kettő rákot tartalmazott).

A nyirokcsomó-elterjedés befolyásolja a bejárást és a prognózist (kilátások). Orvosa beszélhet Önnel arról, hogy ezek az eredmények mit jelentenek Önnek.

Mi van, ha a jelentésemben a őrszem nyirokcsomóját említem?

Az őrszem nyirokcsomó biopsziájában a sebész megtalálja és eltávolítja az első nyirokcsomó (ka) t, amelyhez a tumor lecsöpög. Ez a nyirokcsomó, az úgynevezett őrző csomópont, az egyik a leginkább rákos sejteket tartalmaz, ha elkezdtek terjedni. Ez az eljárás a mellrák eltávolítása során elvégezhető. Ez egy módja annak, hogy ellenőrizzük a rák terjedését a hónalj nyirokcsomókban anélkül, hogy eltávolítanánk őket.

Az őrszem nyirokcsomóját ezután ellenőrizzük, hogy rákos sejteket tartalmaz-e. Ha az érzéki csomópontban nincsenek rákok, akkor nagyon valószínű, hogy a rák más nyirokcsomókra is átterjedt, ezért további nyirokcsomó-műtétre nincs szükség.

Ha egy őrszeg nyirokcsomó tartalmaz rákot, a jelentés azt fogja mondani, hogy a rák jelen van a nyirokcsomóban. Azt is elmondhatja, mennyire nagy a rákos sejtek letétbe helyezése. Bizonyos esetekben, ha a rákot egy őrszem nyirokcsomójában találják, akkor további kezelésre is szükség lehet, mint pl. A műtétet, hogy több hónornagy nyirokcsomót vagy sugárterápiát távolítsanak el az alsóneműre. Beszélje meg orvosával.

Mi van, ha a jelentés említi az elszigetelt tumorsejteket egy nyirokcsomóban?

Ez azt jelenti, hogy a nyirokcsomóban szétszórt rákos sejtek találhatók, amelyeket rutin mikroszkópos vizsga vagy speciális tesztek alapján látnak. Az izolált tumorsejtek nem befolyásolják a színpadot, vagy nem változtatják meg a kezelést.

Mi van, ha a jelentésem pN0 (i +) -re utal?

Ez azt jelenti, hogy az elszigetelt tumorsejteket nyirokcsomóban találták speciális foltok alkalmazásával.

Mi van, ha jelentésem említi a mikrometasztázisokat a nyirokcsomóban?

Ez azt jelenti, hogy vannak olyan rákos sejtek a nyirokcsomókban, amelyek nagyobbak, mint az izolált tumorsejtek, de kisebbek, mint a rendszeres rákbetegek. Ha mikrometasztázisok vannak jelen, az N cateogry-t pN1mi-ként írjuk le. Ez befolyásolhatja a rák kialakulását, így megváltoztathatja a szükséges kezelést. Beszéljen orvosával arról, hogy ez a megállapítás mit jelenthet Önnek.

Mit jelent, ha jelentésem említi a speciális vizsgálatokat, mint például a nagy molekulatömegű citokeratin (HMWCK), a CK903, a CK5 / 6, az p63, az izomspecifikus aktin, a simaizom miozin nehézlánc, a calponin vagy a keratin?

Ezek olyan speciális vizsgálatok, amelyeket a patológus néha az invazív emlőrák diagnosztizálására vagy a nyirokcsomók rákmeghatározására használ. Nem minden esetre van szükség ezekre a tesztekre. Függetlenül attól, hogy a jelentés említi ezeket a teszteket, nincs hatással a diagnózisa pontosságára.

Mit jelent, ha jelentésem a következő kifejezések bármelyikével rendelkezik: szokásos ductalis hyperplasia, adenosis, sclerosing adenosis, radiális heg, komplex sclerosis elváltozás, papillomatosis, papilloma, apocrine metaplasia, ciszták, oszlopos sejtváltozás, kollagénes szferulózis, a fibrocystikus változások, a lapos epiteliális atypia, vagy oszlopos változás a kiemelkedő apikális orrúakkal és váladékokkal (CAPSS)?

Mindezek a nem rákos (jóindulatú) változásokra vonatkozó kifejezések, amelyeket a patológus a mikroszkóp alatt lát. Nem fontosak, ha egy biopsziára nézzük, ahol invazív emlőrák van.

Mit jelent, ha jelentésem a mikrokriíziseket vagy meszesedéseket említi?

A mikrokriókálódások vagy meszesedések ásványi lerakódások, amelyek mind nem rákos, mind rákos emlőrákokban fordulnak elő. Mind a mammográfiában, mind a mikroszkóp alatt látható. Mivel bizonyos meszesedéseket találnak a rákot tartalmazó területeken, jelenlétük a mammográfiában a terület biopsziájához vezethet. Ezután, amikor a biopszia megtörtént, a patológus megvizsgálja az eltávolított szöveget, hogy megbizonyosodjon arról, hogy meszesedést tartalmaz. Ha a meszesedések vannak, akkor az orvos tudja, hogy a biopszia a helyes területet (a mammográfián látható meszesedésekkel járó rendellenes területet) vették fel.

A mikrocalcifikáció és a meszesedés csak azért fontos, mert néha megtalálhatók a rákot tartalmazó területeken. Ha egyedül találhatók (anélkül, hogy aggodalmasan megváltoznának az emlőcsatornákban vagy lobulákban), ezek nem fontosak.

Mit jelent ez, ha a rák mellett a jelentés az atipikus ductalis hyperplasia (ADH), az atipikus lobularis hiperplázia (ALH), a ductalis carcinoma in situ (DCIS), az intraductalis carcinoma, a lobularis carcinoma in situ (LCIS) vagy a szelén lobularis karcinóma?

Ezek bizonyos atipikus vagy rák előtti változásokra vonatkozó kifejezések, amelyeket esetenként olyan biopsziára lehet figyelni, amelyek nem olyan súlyosak, mint az invazív rák. Ha egy tűs biopsziában találhatók, amely invazív rákot is mutat, akkor ezek általában nem fontosak. Mindazonáltal ezeket teljesen eltávolítani kell a kezelés részeként. Ha a margó mellett vagy annak közelében lévő excíziós biopsziát látják (lásd a margókkal kapcsolatos kérdést), több szövetet kell eltávolítani (még akkor is, ha az összes invazív rákot eltávolították).

Mit jelent, ha jelentésem említi az ösztrogénreceptort (ER) vagy a progeszteronreceptort (PR)?

A receptorok a sejtekben lévő fehérjék, amelyek bizonyos anyagokhoz, például hormonokhoz kötődhetnek, amelyek a vérben keringenek. A normális emlősejtek és egyes emlőráksejtek olyan receptorokat tartalmaznak, amelyek az ösztrogén és a progeszteron hormonjaira kötődnek. Ezek a 2 hormon gyakran táplálja a mellrákos sejtek növekedését.

A mellrák értékelésének fontos lépése, hogy a biopsziában (vagy műtéten) eltávolított rák egy részét teszteljük annak megállapítására, hogy van-e ösztrogén és progeszteronreceptor. A rákos sejtek nem tartalmazhatnak sem ezek egyikét, sem mindkét ilyen receptort. Az ösztrogén receptorokat tartalmazó emlőrákokat gyakran említik ER-pozitív (vagy ER +) rákot, míg a progeszteronreceptorokat tartalmazó sejteket PR-pozitív (vagy PR +). A hormonreceptor-pozitív rákban szenvedő nők általában jobb prognózissal rendelkeznek, és sokkal nagyobb valószínűséggel reagálnak a hormonterápiára, mint azok a rákok, akiknél ezek a receptorok nem rendelkeznek.

A mellrákot és a rák előtti rákot – a lobuláris karcinóma in situ (LCIS) kivételével – meg kell vizsgálni ezekre a hormonreceptorokra, ha az emlőrák biopsziájával vagy műtéttel rendelkezik.

Az ER és a PR eredményeit külön jelentették, és különböző módon jelenthettek:

A vizsgálatok eredményei hatással lesznek a terápiájára, a legmegfelelőbb az orvosával.

Mi van, ha a jelentésem a HER2 / neu vagy a HER2-et említi?

Néhány emlőrák túl sok a növekedést elősegítő fehérje HER2 / neu (gyakran csak rövidítve HER2). A HER-2 / neu gén utasítja a sejteket, hogy ezt a fehérjét. A fokozott HER2 / neu szinttel rendelkező tumorokat a következőképpen említjük: HER2-pozitív.

A HER2-pozitív emlődaganatokban lévő sejtek túl sok példányban vannak HER-2 / neu gén, ami a HER2 fehérje normál mennyiségénél nagyobb. Ezek a rákok általában gyorsabban fejlődnek és terjednek, mint a többi emlőrák.

Minden újonnan diagnosztizált emlődaganatot HER2-re kell vizsgálni, mivel a HER2-pozitív rákos betegeknél nagyobb valószínűséggel élnek a HER2 fehérjével, például a trasztuzumabbal (Herceptin), a lapatinib (Tykerb), a pertuzumab (Perjeta) , és a T-DM1 (Kadcyla).

A biopszia vagy műtéti minta tesztelése általában két módon történik:

Sok emlőrák-szakértő úgy gondolja, hogy a FISH teszt pontosabb, mint az IHC. Azonban drágább és hosszabb időt vesz igénybe az eredmények elérése. Gyakran az IHC tesztet használják először:

Egy újabb típusú teszt, más néven kromogén in situ hibridizáció (CISH), a FISH-hoz hasonlóan működik, a kis DNS-próbák segítségével számolja meg a HER-2 / neu gének a mellrákos sejtekben. Ez a teszt színmódosulást (nem fluoreszcenciát) keres, és nem igényel speciális mikroszkópot, ami olcsóbbá teheti a FISH-t. Jelenleg nem használják annyira, mint az IHC és a FISH.

Ha a rákos HER2-pozitív, az orvos esetleg hozzáadhat bizonyos gyógyszereket a kezeléshez. A vizsgálatok eredményei befolyásolják a kezelést a legmegfelelőbb orvosával.

Mi van, ha a jelentésem megemlíti a margókat vagy a tintát?

Ha egy teljes tumort eltávolítanak, a minta külső szélei (vagy margói) festékkel vannak bevonva, néha különböző színű tintával a minta különböző oldalain. A patológus a mikroszkóp alatt megvizsgálja a daganatos diákokat, hogy lássa, milyen közel állnak a ráksejtek a tintához (a minta éleit vagy margóit). Ha a rákos sejtek megérintik a tintát (úgynevezett pozitív árrés), ez azt jelentheti, hogy néhány rák maradt, és több műtétre vagy más kezelésekre lehet szükség. Néha azonban a sebész már eltávolított több szövetet (a műtéten), hogy megbizonyosodjon arról, hogy erre nincs szükség.

Néha az összes invazív rák eltávolításra kerül, de előfordulhat a rákos vagy más súlyos állapot a margónál vagy annak közelében, például a ductalis carcinoma in situ (DCIS) vagy a lobuláris karcinóma in situ (LCIS).

Ha a patológiai jelentés pozitív margókat mutat, az orvosa beszélni fog Önnel arról, hogy melyik kezelés a legjobb.

Mit jelent az, ha orvosa külön molekuláris tesztet követel a mintaménken?

A molekuláris tesztek, mint például az OncotypeDX® és a MammaPrint® segíthetnek megjósolni bizonyos emlődaganatok prognózisát, de nem minden esetre van szükség ezekre a tesztekre. Ha ezen tesztek egyike megtörtént, akkor az eredményeket meg kell vitatni kezelőorvosával. Az eredmények nem befolyásolják a diagnózist, de befolyásolhatják a kezelést.

Ductalis carcinoma in situ (DCIS)

A ductalis carcinoma in situ (DCIS) az abnormális sejtek jelenléte a tejben lévő tejcsatornában.

A DCIS a mellrák legkorábbi formája. A DCIS nem invazív, azaz nem terjedt ki a tejcsatornából, hogy behatoljon a mell egyéb részeibe.

A DCIS általában az emlőrák szűrés részeként végzett mammográfiás vizsgálat során vagy egy másik nőbetegségben szenvedő beteg esetében fordul elő. A mammográfiás szűrésnek köszönhetően az elmúlt években drámai mértékben nőtt a DCIS diagnosztizálása.

Bár a DCIS nem életveszélyes, kezelésre van szükség ahhoz, hogy megakadályozza az állapot invazívvá válását. A DCIS-szel rendelkező nők többségét hatékonyan kezelik emlőtisztító műtét és sugárzás.

A DCIS nem okoz semmilyen jelet vagy tünetet a legtöbb esetben. A DCIS azonban néha tüneteket és tüneteket okozhat, például:

A DCIS általában egy mammogramon található, és olyan kis meszesedéseknek tűnik, amelyek szabálytalan alakúak és méretűek.

Mikor kell orvoshoz fordulni?

Beszélje meg kezelőorvosával, ha változást észlel a mellében, például csomóban, ráncos vagy más módon szokatlan bőrfelületen, a bőr alatti bőrön vagy a mellbimbó mentén. Forduljon orvosához, hogy értékelje.

Kérje meg kezelőorvosát, hogy fontolja meg az emlőrák szűrését, és milyen gyakorisággal kell megismételni. A legtöbb csoport javasolja a rutin emlőrák szűrését a 40-es évek elején. Beszéljen orvosával arról, hogy mi a megfelelő az Ön számára.

Nem világos, mi okozza a DCIS-t. DCIS alakul ki, amikor genetikai mutációk lépnek fel az emlőcsatornák DNS-jében. A genetikai mutációk miatt a sejtek abnormálisnak tűnnek, de a sejtek még nem képesek kitörni az emlőcsatornából.

A kutatók nem tudják pontosan, mi okozza a kóros sejtnövekedést, ami a DCIS-hez vezet. Valószínű, hogy számos tényező szerepet játszhat, beleértve a szüleitől, a környezetétől és az életstílusától kapott géneket.

Kockázati tényezők

A DCIS kockázatát növelő tényezők a következők:

Mellképzés

A DCIS-t leggyakrabban az emlőrák szűrésére használt mammográfia során fedezték fel. Ha a gyanús területek, például a fényes fehér foltok (mikrokriókosodások), amelyek klaszterben vannak és szabálytalan alakzatok vagy méretek vannak azonosítva az Ön mammográfiáján, a radiológus valószínűleg további mellimézést ajánl.

Lehet, hogy van egy diagnosztikai mammográfiája, amely több nagyításból nézve több szögből néz, és jobban megvizsgálja a mikrokriíziseket, hogy meg tudja határozni, hogy aggodalomra ad okot, és mindkét melleket értékeli-e.

Ha az aggodalomra okot adó terület további értékelést igényel, akkor a következő lépés lehet ultrahang és mell-biopszia.

Melltextumok eltávolítása a teszteléshez

A mellszövetek teszteléséhez egy vagy több típusú mellimoterápiás eljárás alá vonhatók:

A patológus elemzi a mellszövetet a biopsziájából annak megállapítására, hogy vannak-e abnormális sejtek, és milyen agresszívak azok a kóros sejtek.

Ha az Ön mammográfiája mikrokriifikációkat mutatott, a patológus megvizsgálja a biopsziás mintát az ilyen rendellenességek esetén.

A DCIS kezelése nagy valószínőséggel jár a sikerhez, a legtöbb esetben a daganat eltávolításával és a megismétlés megakadályozásával.

A legtöbb esetben a DCIS kezelési lehetőségei a következők:

Bizonyos esetekben a kezelési lehetőségek magukban foglalhatnak:

Ha diagnosztizáltak a DCIS-szel, akkor az első döntések közül az egyik az, hogy az állapotot melltartó műtét (lumpectomia) vagy az emlőt eltávolító műtét (masztektómia) kezelésével végezzük-e.

Lumpectomy. Lumpectomia a műtét, amely eltávolítja a DCIS területét, és az egészséges szövet szövetségét.

Az eljárás lehetővé teszi, hogy a lehető legtöbb emlőt megtartsa, és az eltávolított szövet mennyiségétől függően általában megszünteti a mell rekonstrukciójának szükségességét.

A DCIS kezelésének leggyakoribb kezelése a Lumpectomia és a sugárterápia.

A kutatások azt mutatják, hogy a lumpectomiával kezelt nőknek kissé nagyobb a recidíva kockázata, mint a mastectomia alatt szenvedő nők; a két csoport közötti túlélési arány nagyon hasonló.

A többszörös orvosi állapotú idősebb nőknél a lumpectomium és a tamoxifen terápia, a lumpectomia önmagában vagy nem kezelhető lehet.

Mellét. A DCIS kezelésére egy egyszerű mastectomia – az emlőszövet, a bőr, az areola és a mellbimbó eltávolítása, és esetleg a hónalj nyirokcsomói (szeninel csomópont biopszia) – egy lehetőség.

A mastektómia utáni rekonstrukciót, ha szükséges, a legtöbb esetben elvégezhető.

Mivel a lumpectomy kombinálva a sugárzással, ugyanolyan hatásos, az egyszerű masztectomia kevésbé gyakori, mint a DCIS kezelése.

A legtöbb DCIS-es nő a lumpectomiát jelöli. A mastectomia azonban ajánlott, ha:

A biopsziára felvett szövetminták a szövetminta peremén vagy annak közelében lévő abnormális sejteket mutatnak. Előfordulhat, hogy több DCIS van, mint eredetileg gondolták, ami azt jelenti, hogy a lumpectomia nem elegendő a DCIS összes területének eltávolítására. Szükség lehet további szövet kivágására, amelyhez szükség lehet a mell eltávolítására (mastectomia), ha a DCIS beavatkozás területe nagyobb a mell méretéhez képest.

Ha a DCIS területe nagy, a mellének méretéhez képest, a lumpectomia elfogadhatatlan kozmetikai eredményeket is eredményezhet.

Nem sugárterápiás jelölt vagy. A sugárzás általában egy lumpectomiát követően történik.

Lehet, hogy nem lesz jelölt, ha a terhesség első trimeszterében diagnosztizálódott, előzetesen sugárzást kapott mellkasodra vagy mellére, vagy ha olyan állapotod van, amely érzékenyebbé tesz a sugárterápia mellékhatásaira, például szisztémás lupus erythematosus.

  • Inkább egy masztektómia, mint egy lumpectomy. Például nem feltétlenül szeretne lumpectomia, ha nem akar sugárterápiát alkalmazni.
  • A DCIS műtéte általában nem jelenti a nyirokcsomók eltávolítását a karod alatt, mert nem invazív. A nyirokcsomók rákmegelőzésének esélye rendkívül kicsi.

    Ha a sebészeti beavatkozás során a szövetek elkezdik orvosát arra gondolni, hogy az abnormális sejtek elterjedhetnek az emlőcsatornán kívül, vagy masztektómia van, akkor a műtét részeként egy őrző csomópont biopszia vagy néhány nyirokcsomó eltávolítása végezhető el.

    Sugárkezelés

    A sugárterápia nagy energiájú gerendákat, például röntgensugarakat használ fel abnormális sejtek elpusztítására. A lumpectomiát követő sugárterápia csökkenti azt a lehetőséget, hogy a DCIS visszatér (visszatér), vagy hogy az invazív rák felé halad.

    A DCIS kezelésére leggyakrabban a sugárterápiát külsõ fénysugárzásnak nevezik.

    A sugárzás tipikusan a lumpectomia után történik. Néhány nő esetében azonban nem szükséges a sugárzás. Ez magában foglalhatja azokat is, akiknek csak kis területük van a DCIS-nek, ami alacsony fokozatnak számít, és teljesen eltávolításra került a műtét során.

    A gyógyszer tamoxifen megakadályozza az ösztrogén – egy olyan hormont, amely egyes emlőráksejteket táplál, és elősegíti a tumor növekedését -, hogy csökkentse az invazív emlőrák kialakulásának kockázatát.

    A tamoxifen csak a rákos megbetegedésekre hat, amelyek a hormonokra (hormonreceptor pozitív rákokra) reagálva növekednek.

    A tamoxifen önmagában nem kezeli a DCIS-t, de a műtét vagy a sugárzás után további (adjuváns) terápiának tekinthető annak érdekében, hogy csökkentse a DCIS vagy az invazív emlőrák ismétlődésének kialakulásának esélyét a mell jövő.

    Ha úgy dönt, hogy mastectomia van, kevesebb ok van a tamoxifen alkalmazására.

    Mastektómia esetén az invazív emlőrák vagy a visszatérő DCIS kockázata a fennmaradó mellszövetek kis mennyiségében nagyon kicsi. A tamoxifen esetleges előnyei csak az ellenkező mellre vonatkoznának.

    Beszéljétek meg a tamoxifen előnyeit és hátrányait orvosával.

    Alternatív gyógyászat

    Nem találtunk alternatív gyógymód-kezelést a DCIS gyógyítására vagy az invazív emlőrák diagnosztizálására.

    Ehelyett a kiegészítő és alternatív gyógymódok segíthetnek megbirkózni a diagnózisa és a kezelés mellékhatásai, például a szorongás.

    A DCIS-ben szenvedő nők szorongásba kerülhetnek, mivel aggódnak amiatt, hogy mi a diagnózis az egészségük szempontjából.

    A szorongás megnehezítheti, hogy koncentráljon és éjjel aludjon. Lehet, hogy állandóan gondolkodik a diagnózisáról.

    Annak érdekében, hogy megbirkózzon a szorongással, megpróbálhatja:

    Küzdelem és támogatás

    A DCIS diagnózisa felettébb és félelmetes lehet. A diagnózisának jobb kezelése érdekében hasznos lehet:

    Tudjon meg többet a DCIS-ről, hogy döntést hozhasson a gondozásáról. Kérdezze meg kezelőorvosával a diagnózisát és a patológiás eredményeket. Ezekkel az információkkal kezelheti a kezelési lehetőségeit.

    Nézze meg a jó hírű információforrásokat, például a Nemzeti Rákkutató Intézetet, hogy többet megtudjon. Ez segíthet magabiztosabbnak lenni abban az esetben, ha döntéseket hoz az ellátásáról.

    Támogatja a szükséges segítséget. Ne féljen segítséget kérni, vagy forduljon egy megbízható baráthoz, ha meg kell osztania érzéseit és aggályait.

    Beszéljen tanácsadóval vagy orvosi szociális munkással, ha szüksége van egy sokkal objektívebb hallgatóra.

    Csatlakozzon egy olyan támogató csoporthoz – a közösségedben vagy online -, ahol a nők hasonló helyzetben vannak.

    Ellenőrizze, hogy mit tehet az egészségével kapcsolatban. Életesen megváltoztathatja életmódját, így érezheti a legjobban.

    Válasszon egy egészséges étrendet, amely a gyümölcsökre, zöldségekre és a teljes kiőrlésű gyümölcsökre összpontosít

    Próbálja meg aktív a 30 perces legtöbb hét napján.

    Éjszaka elég aludni, hogy ébredjen nyugodtan. Keresse meg, hogyan lehet megbirkózni az életedben lévő stresszekkel.

    Felkészülés a találkozóra

    Beszéljen orvosával, ha csomót vagy más szokatlan változásokat észlel a mellében.

    Ha egy orvos már diagnosztizálta az emlőrák rendellenességeit, és egy második véleményre szólít fel, akkor az eredeti diagnosztikai mammográfiai képeket és biopsziás eredményeket az új találkozóra vigye. Ezek magukban foglalják mammográfiás képeit, ultrahang CD-jét és üvegdiagejeit az emlőrák biopsziájából.

    Vegye át ezeket az elemeket az új kinevezésre, vagy kérje, hogy az első értékelés elvégzésének helye az a hely, ahol az első értékelést elvégezte.

    Íme néhány információ, hogy segítsen felkészülni a találkozóra, és mit várhat el orvosától.

    Amit megtehetsz

    Az alábbiakban néhány alapvető kérdést kell feltennünk az orvosának a DCIS-ről:

    Ha további kérdései merülnek fel a látogatása során, ne habozzon megkérdezni.

    Mit várhat el orvosától?

    Orvosa valószínűleg több kérdést tesz fel Önnek. Felkészülve arra, hogy válaszoljon rájuk, időt hagyhat arra, hogy átgondolja azokat a pontokat, amelyekről alaposan beszélni szeretne. Orvosa kérheti:

    © 1998-2018 Mayo Orvosi Oktatásért és Kutatásért Alapítvány (MFMER). Minden jog fenntartva. Használati feltételek

    Tovább a blogra »