A vastagbél rák túlélési aránya
A Seattle Cancer Care Alliance (SCCA), a vastagbél- és végbélrákos betegek a legjobb kezelést kapják attól a pillanattól kezdve, hogy kezelik a kezelést. Tény, hogy orvosaink segítenek meghatározni a vastagbélrák kezelésére vonatkozó nemzeti szabványokat.
Ha rákosodik, ahol a kezdeti kezelésre dönt, jelentős hatással van a túlélés valószínűségére. És amikor a vastagbélrákot korán találjuk, a túlélési ráta magas. A colorectalis rákra szakosodott SCCA orvosok a legutóbbi kezeléseket, valamint új terápiákat alkalmaznak, amelyek csak klinikai vizsgálatokban állnak rendelkezésre. Amint az alábbi táblázatokból látható, az SCCA-val kezelt betegeknél a legmagasabb az ötéves túlélési arány az I., a III. És a IV. Stádiumú vastagbélrák esetében.
Az alábbiakban az öt évig tartó túlélési arány az SCCA által kezelt vastagbélrákos betegek esetében összehasonlítva azokkal a betegekkel, akiket máshol a vastagbélrákban kezeltek. Ezt az információt a National Cancer Data Base (NCDB) gyűjtötte olyan betegek számára, akiket 2003 és 2006 között diagnosztizáltak és kezeltek, majd öt évig. Csak az I., a III. És a IV. Stádiumú vastagbélrákban diagnosztizált betegek túlélési arányát mutatjuk be. Nem volt elég beteg, akiket először diagnosztizáltak és kezeltek az SCCA-val a 0. vagy a II. Fokozatú vastagbélrákban, hogy eredményeket érjenek el.
I. fázisú vastagbélrák
- Az SCCA betegeket a zöld vonal képviseli. Ötéves túlélési arányuk 90% volt attól az időponttól kezdve, amikor az SCCA-t először diagnosztizálták. Megjegyezzük, hogy csak azok a betegek tartoznak, akik minden gondját az SCCA-tól kapták.
- A más típusú kezelési központok – a Közösségi Rákellenes Központok, az Átfogó Közösségi Rákközpontok és az Akadémiai / Kutató Kórházak – betegeit a sárga vonal képviseli. Ötéves túlélési arányuk 78 százalék volt.
III. Stádiumú vastagbélrák
- Az SCCA betegeket a zöld vonal képviseli. Ötéves túlélési arányuk 75% volt attól az időponttól kezdve, amikor az SCCA-t először diagnosztizálták. Megjegyezzük, hogy csak azok a betegek tartoznak, akik minden gondját az SCCA-tól kapták.
- A más típusú kezelési központok – a Közösségi Rákellenes Központok, az Átfogó Közösségi Rákközpontok és az Akadémiai / Kutató Kórházak – betegeit a sárga vonal képviseli. Ötéves túlélési arányuk 56 százalék volt.
IV. Stádiumú vastagbélrák
- Az SCCA betegeket a zöld vonal képviseli. Ötéves túlélési arányuk 26 százalék volt attól az időponttól kezdve, amikor az SCCA diagnosztizálta őket. Megjegyezzük, hogy csak azok a betegek tartoznak, akik minden gondját az SCCA-tól kapták.
- A más típusú kezelési központok – a Közösségi Rákellenes Központok, az Átfogó Közösségi Rákközpontok és az Akadémiai / Kutató Kórházak – betegeit a sárga vonal képviseli. Ötéves túlélési arányuk 10 százalék volt.
A fenti táblázatok közé tartoznak azok a betegek, akiket 2003 és 2006 között diagnosztizáltak, majd öt évig. Az ötéves megfigyelt túlélési arányt az aktuáriusi módszerrel egy hónapos intervallumokkal becsüljük meg. A végpont bármilyen okból halál (nem rákos halál); a betegek a rákhoz nem kapcsolódó okok miatt haltak meg. A számításokat az NCDB Survival Reports szoftver segítségével végeztük el. A túlélési arányok nem jelennek meg, ha kevesebb mint 30 eset áll rendelkezésre, mivel az esetek kis számából számított túlélési arány félrevezető eredményeket hozhat, és nagyon nagy konfidenciaintervallumokkal rendelkezhet.
Az ábrákon bemutatott eredmények nem kockázatalapúak. Vagyis az NCDB nem számolt be az SCCA és más kórházak demográfiai különbségeire (pl. A diagnózis korára, a nemre, a társadalmi-gazdasági helyzetre és a biztosítási státuszra), prognosztikai tényezőkre és komorbiditásokra. Az NCDB szintén nem vette figyelembe a kórházak közötti staging gyakorlatok szubjektív különbségeit. Például lehetséges, hogy az egyik kórházban az I. stádiumban lévő rák egy másik kórházban a II. Stádiumnak tekinthető a gyakorlati minták változásai miatt. Az itt bemutatott eredmények összehasonlításai esetleg eltérőek lehetnek, ha az NCDB elemzésünkben ilyen demográfiai és beavatkozási különbségeket számol el.
Az NCDB nyomon követi az Egyesült Államokban az újonnan diagnosztizált rák 70 százaléka eredményeit több mint 1500 jutalékos akkreditált rákos programban. A kórházi nyilvántartásokról 1989 óta gyűjt adatokat, és most közel 30 millió rekordot gyűjt.
Függelék Rák
A függelék egy cső, amely úgy néz ki, mint egy kis zsák vagy zacskó. A vastagbélhez kapcsolódik, amely a vastagbél kezdetének közelében található. A függeléknek nincs ismert célja. Azonban előfordulhat, hogy valami köze van az immunrendszerhez.
Függelék rák néha nevezik appendiceal rák. Ez akkor fordul elő, ha az egészséges sejtek rendellenessé válnak és gyorsan nőnek. Ezek a rákos sejtek a függelékben tömegnek vagy tumornak válnak. Amikor a daganat rosszindulatú, akkor rákosnak tekinthető.
Függelék rák nagyon ritka. Az Egyesült Államokban évente kb. 1,2 esetben 100 000 embert érintő függődaganatos megbetegedés, egy 2015-ös felülvizsgálat szerint.
Különböző besorolások vannak a függődaganatokról, amelyek nincsenek jól definiálva. A jól definiált osztályozás hiánya az ilyen típusú rák ritkasága miatt következett be, ami korlátozza a kutatások mennyiségét. A mellkasi rák széles körű osztályozása általában a következőket foglalja magában:
Vastagbél-típusú adenokarcinoma
Ez a leggyakoribb típusú függőhámrák. Hasonló a vastagbélrákhoz a megjelenés és a viselkedés szempontjából. Általában a 62-65 éves korosztályban jelenik meg, és gyakoribb a férfiaknál, mint a nőknél.
A függelék mucinális adenokarcinóma
Ezt MAA néven is nevezik. Kétféle, alacsony minőségű és magas minőségű.
Goblet sejt adenokarcinoma
Ezt nevezik GCA-nak is. Ez ritka, az Egyesült Államokban az összes ragadós rák kevesebb mint 20 százalékát teszi ki. Ez magában foglalja a bélstípusú kupakok jelenlétét. A kupakok a bélben és a légzőrendszerben helyezkednek el.
Neuroendokrin carcinoma
Ezt tipikus karcinoidnak is nevezik. Ilyen típusú daganatok alakulnak ki bizonyos sejtekkel a bél falából. Az American Society of Clinical Oncology szerint az összes függődaganatok körülbelül felét teszi ki. Általában nem metasztatizálódik, vagy terjed.
Jelzőgyűrűs sejt adenokarcinóma
Ez tekinthető a vastagbél típusú adenokarcinóma vagy mucin adenokarcinoma altípusának. Bár ez a legagresszívebb típus, és valószínűleg más szervekre is kiterjed, nagyon ritka. Ez a típus gyakoribb a vastagbélben vagy a gyomorban, de a függelékben is kialakulhat.
A legtöbb esetben a függőhéjú rák nem észlelhető tüneteket mutat. Általában a műtét során vagy egy képalkotó vizsgálat során felfedeztek egy másik állapotot, mint például az appendicitis. Kezelőorvosa rutin kolonoszkópiában is felfedezheti. Ha azonban tünetek jelentkeznek, a következők lehetnek:
- vakbélgyulladás
- dagadt has
- petefészek tömege
- krónikus vagy súlyos hasi fájdalom
- nem specifikus diszkomfort az alsó bal ablakon
- a bél elzáródása
- sérv
Ezen tünetek közül sok nem következik be, amíg a rák nem ér el fejlett stádiumot és elterjedt más szervekre.
Különleges kockázati tényezőket nem állapítottak meg a faggyúrák esetében. Vannak azonban olyan közös tényezők, amelyek potenciális kockázati tényezők lehetnek. Ezek a lehetséges kockázati tényezők kissé eltérnek az egyes rákos megbetegedések osztályozásában. A fő típusok lehetséges kockázati tényezői a következők:
Vastagbél-típusú adenokarcinoma
- Kor: kb. 62-65
- A szex: több férfi, mint nõ
A függelék mucinális adenokarcinóma
- Kor: kb. 60
Goblet sejt adenokarcinoma
- Kor: az 50-es évek elején
- lehetséges schistosomiasis társulás, parazita férgek fertőzéséből származó betegség
Neuroendokrin carcinoma
- Kor: kb. 38-48
- A szex: kicsit több nőstény, mint a hímek
- A nemzetiség: gyakoribbnak tűnik a kaukázusiak és az afrikai-amerikaiak körében
Az egészségügyi feltételek, amelyek növelhetik a mellkasi rák kockázatát, magukban foglalhatják:
- vészes vérszegénység, a B-12-vitamin hiánya
- atrófiás gyomorhurut vagy a gyomor bélésének hosszú távú gyulladása
- Zollinger-Ellison-szindróma, az emésztőrendszer állapota
- a többszörös endokrin neoplázia 1. típusú (MEN1) szindróma családtörténete, olyan rendellenesség, amely hormonokat előidéző mirigyek daganatait eredményezi
- dohányzó
Jelenleg nincs olyan kockázati tényező, amely azt mutatja, hogy az öngyógyító rák önmagában örökletes.
A mellkasi rák leggyakoribb kezelése a műtét. Ez a műtét rendszerint eltávolítja a függeléket. Ezt hívják appendectomia.
Egyes típusú függőhártya-rákban, vagy ha a daganat nagyobb, orvosa javasolhatja, hogy eltávolítsák a vastagbél fele és néhány nyirokcsomó. A vastagbél felének eltávolítására műtétet hemicolectomynak neveznek.
A kezelés magában foglalhatja a kemoterápiát a műtét előtt vagy után, ha:
- a daganat nagyobb, mint 2 centiméter
- a rák terjedt, különösen a nyirokcsomókban
- a rák agresszívabb
Ezután az orvos követni fogja a képalkotó vizsgálatokat, például CT-t vagy MRI-t, hogy biztosítsa a tumor eltűnését.
A recidíva mértéke alacsony a korai stádiumban és a kevésbé agresszív mellékvese-rákban. A túlérzékenységi arány a ragadós rák esetében magas. Sok esetben a függelék eltávolítása a benne található daganattal az összes szükséges kezelés.
Egy 2011-es felülvizsgálat szerint a függelékrák ötéves túlélési aránya a függelék eltávolítása után:
- 94%, ha a carcinoid tumor a függelékre korlátozódik
- 85 százalék, ha a rák terjedt a regionális vagy közeli szervekre
- 34 százalék, ha a rák elterjedt a távoli szervek, de ez nagyon ritka a carcinoid daganatok
Az ötéves túlélési arány emelkedik egyes esetekben, amikor a vastagbél egy része eltávolításra kerül, és kemoterápiát alkalmaznak. Azonban nem minden mellkasi rák esete igényel ezeket a további kezeléseket.
A túlélési ráta és a kilátások általában a legtöbb mellkasi rákos beteg számára hasznosak. A kezelés gyakran csak a függelék eltávolítását igényli.
A legtöbb esetben a rákos megbetegedés észre nem veszik, amíg az appendectomia már nem végez más okokból. Azonban minden rákos diagnózis után fontos, hogy rendszeresen kövesse az orvosát annak érdekében, hogy megbizonyosodhasson róla, hogy a rák nem jelentkezik.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: