Az immunrendszer
A limfociták, a limfóma rákos sejtjei egyfajta immunrendszer sejtek. Ez az oldal megmutatja, hogyan működik az immunrendszer.
Ezen az oldalon
Mi az immunrendszer?
Az immunrendszer védi a szervezetet a fertőzés és a betegség ellen. Felismeri a testéhez tartozó sejteket, és megpróbál megszabadulni mindenektől, ami nem lenne ott, ha kárt okoz. Ez magában foglalja a baktériumokat (baktériumok, vírusok és paraziták) és toxinokat (mérgek). Az Ön immunrendszere is segít a régi, sérült vagy abnormális sejtek elpusztításában.
Az immunrendszer különböző részei vannak, amelyek különböző módon működnek. Vannak különböző típusú immunitások is.
Van “veleszületett immunitásod”, amellyel született. Ebbe beletartozik:
- olyan fizikai akadályok, amelyek megakadályozzák a szervezetbe jutást
- fagociták (immunsejtek típusai), amelyek számos különböző típusú fertőzést és betegséget küzdenek.
Ön is “megszerzett immunitást” fejleszt, egész életében, amikor kitéve a fertőzéseknek. Ez a fajta immunitás specifikus az ilyen fertőzésekre, és megakadályozza, hogy ismét ugyanazokat a fertőzéseket kapja. A vakcinák kis mennyiségben vagy a fertőzés inaktivált formájává teszik, hogy az immunrendszer felismerje a jövőben. A limfociták (fehérvérsejtek vagy immunsejtek típusai) fontos szerepet játszanak a megszerzett immunitás szempontjából. “Emlékeznek” az olyan fertőzésekre, amik korábban voltak, így a szervezet nagyon sok immunrendszer sejtet képes előállítani, ha ismét ugyanarra a fertőzésre kerülnek ki. A limfociták szintén az immunsejtek, amelyek abnormálisan lépnek fel a limfómában.
Fizikai akadályok
A fizikai akadályok a fertőzés elleni védelem első sorozata. Ezek a következők:
- bőr
- nyálkahártya (néha nyálkahártya) – a test bizonyos területein lévő puha, nedves bélés, például a száj, az orr, a bél és a légzőcsatornák.
A bőre megakadályozza, hogy a baktériumok bejutjanak a szervezetbe, és olyan olajokat állít elő, amelyek segíthetnek megölni őket.
Folyadékok, mint például a könnyek és a nyál, a baktériumokat mossák le a nyálkahártyán. A nyálkahártya részei szintén tapadós nyálkahártyát termelnek, például a váladékot a légutakatokban. A nyálka csíkot csaphat. Fehérjék és immunsejtek a nyálkahártyában, és elpusztítják ezeket a baktériumokat.
A gyomorsav segít elpusztítani minden olyan csírát, amit lenyel.
Immunsejtek
Ha egy csíra eléri a test fizikai akadályait, sok immunsejtje van a fertőzés leküzdésére. Különböző típusú immunsejtek vannak. A legtöbb ilyen típusú fehérvérsejt.
Az immunsejtek fagocitákra és limfocitákra oszthatók.
fagocitákkal
A fagociták “eshetnek”, vagy elpusztíthatják a baktériumokat és a saját sejtjeiket, amelyek már nem hasznosak a tested számára. Számos különböző típus létezik:
- A makrofágok, amelyek fehérvérsejtekből fejlődnek ki, úgynevezett “monocyták”. Élnek “csírákat és halott, régi vagy rendellenes sejteket. A makrofágok csak kis számú sejtet tudnak kezelni. Kémiai üzeneteket használnak más immunsejtek segítségére.
- A neutrofilek, amelyek megtalálhatók a csontvelőben és a véráramban, de szövetekbe kerülnek, ha fertőzés van. Mint a makrofágok, ők megölik és elpusztítják a baktériumokat, különösen a gombákat és a baktériumokat, és több jelet küldenek, hogy más immunsejteket hozzanak a területre.
Lymphocyták és antitestek
A limfociták fontosak ahhoz, hogy immunitást (gyors immunválaszt) adjanak a fertőzésnek, amikor már a múltban is fertőzött. Az antitestek a limfociták által termelt fehérjék a fertőzés leküzdésére.
B limfociták (B-sejtek)
A B-sejteket a csontvelőben állítják elő, de főleg a nyirokcsomókban (mirigyek) és más nyirokszövetekben, például a lépben élnek.
Miután kapcsolatba kerültek fertőzéssel, a B-sejtek “plazmasejtekké” válthatók, amelyek névük ellenére semmi köze a vér folyadékrészéhez (amit “plazma” -nak neveznek). A plazmasejtek hatalmas számú antitestet termelnek (fehérjék, amelyek immunglobulinok néven is ismertek).
Az antitestek a fertőzést a támadó organizmusok felszínén lévő fehérjékhez ragadják. Ezeket a fehérjéket “antigéneknek” nevezzük. Minden B-sejt képes reagálni csak egy antigén típusra. Ha a B-sejtet a specifikus antigénnel való érintkezés váltja ki, akkor gyorsan elkészíti magát. Ezek a másolatok plazmasejtekké válhatnak és nagy mennyiségű antitestet termelnek.
Az antitestek:
- közvetlenül leállítva a csíkot a sejtjeinkbe
- más immunsejteket (például makrofágokat és neutrofileket) mondanak, hogy a sejtet el kell pusztítani
- a “komplement” nevű fehérjéket a sejtek elpusztítására.
A méreganyagok (mérgek) is ragaszkodnak, és megakadályozzák, hogy bármi kárt okozzanak.
A fertőzés megszűnése után a fertőzésre adott válaszként előállított B-sejtek és plazmasejtek többsége meghal. Néhány plazmasejt még sokáig marad a csontvelőben, így ellenanyagokat termel a jövőbeni fertőzés ellen. Néhány B-sejt továbbra is nyirokcsomókban él. Ezek szükség esetén gyorsabban reagálhatnak ugyanazon fertőzésre – “memória B-sejtekként” ismertek.
T-limfociták (T-sejtek)
A T-sejteket a csontvelőben állítják elő, de teljesen kifejlődnek a thymusban, mielőtt a nyirokcsomókban élnek.
Saját sejtjei mutatják T-sejtek antigénjeit. Például:
- egyes immunrendszeri sejtek lebonthatják a csíra- és “show” antigéneket egy T-sejthez
- ha a saját sejtjei fertőzöttek, például egy vírussal, akkor a T-sejt képes felismerni az idegen fehérjéket
- ha a saját sejtjeid rendellenesekké válnak, T-sejtekként különbözik.
Minden T-sejt képes felismerni csak egyfajta antigént. Ha az adott antigénnel érintkezik, önmaga másolatokat készít. Az új sejtek különféle speciális T-sejtekké válnak, amelyek különböző módon működnek:
- Citotoxikus T-sejtek megölni a csírát, különösen a vírusokat és a tuberkulózis (TB) baktériumokat. Ők is figyelnek a saját sejtjeikre, amelyek esetleg “rosszul fognak” (például rákos sejtekké válni) és megölni is őket.
- Helper T-sejtek támogatja a fertőzés elleni küzdelmet azzal, hogy a B-sejteket több antitest létrehozására és több makrofág és neutrofil kimutatására utal.
- Memória T-sejtek ha a fertőzés megszűnik – csak néhány közülük szükséges. Lehetővé teszik az immunrendszer gyors reagálását, ha ugyanaz a fertőzés újra elindul.
NK sejteket (természetes gyilkos sejtek) olyanok, mint a T-sejtek, kivéve, hogy nem fejlődnek ki a thymusban. Nem kell aktiválni egy antigént, hanem felismeri a saját sejtjeiből származó jeleket, amelyek azt mondják az NK-sejteknek, hogy nem ölik meg őket. Megölik azokat a sejteket, amelyek vírus által fertőzöttek vagy rákká válnak.
Immunsejtek és fehérjék, amelyek segítenek a limfocitákban
Dendrites sejtek segítsen irányítani mind a B-sejtek, mind a T-sejtek munkáját. Az antigéneket a fertőzéstől ezen sejtekbe mutatják oly módon, hogy azt mondja nekik, hogy elkezdik támadni ezt a fertőzést. Segítenek az immunrendszernek a fertőzések megismétlésében is, így gyorsan újra felléphet, ha szükséges.
histiocyták olyan immunsejtek, amelyek egy helyen maradnak a szövetekben, nem pedig keringenek a test körül. Azt is elmondhatják a limfocitáknak, hogy fertőzés van jelen.
Kiegészítés a májban előállított és a véráramban található fehérjék csoportjának a neve. A fehérjék bekapcsolódnak a kórokozókkal és antitestekkel való érintkezés útján. Ha be van kapcsolva, a komplement fehérjék úgy változnak, hogy összekapcsolódjanak, és ragaszkodjanak a csírához. Ezután vagy lyukak lyukak a csíra, hogy tört, vagy jelzés a makrofágok “enni” azt.
Mi a baj az immunrendszerrel?
Az immunrendszer nem mindig működik tökéletesen. Lehet, hogy túlzottan reagál, ami allergiákat és autoimmun állapotokat okoz. Lehet, hogy nem működik olyan jól, aminek szüksége van, ami immunhiányt okoz. Az immunrendszerrel kapcsolatos problémák szintén hozzájárulhatnak a limfóma kialakulásához. Néha az immunrendszer nem ismeri fel az abnormális sejteket, amelyek lehetővé teszik a rák kialakulását.
Az immunrendszer és a rák
A vírusoktól, gombáktól és baktériumoktól való védelem mellett az immunrendszer megvédi önt a saját sejtjeitől, ha rosszul járnak. Ezt a “rákmegőrzést” hallhatják.
Amikor egy rák (pl. Limfóma) fejlődik, ez azt jelenti, hogy az immunrendszer valamilyen oknál fogva nem észlelte a rákos sejteket, vagy nem tudta megszabadulni tőlük. Ez nem mindig jelenti azt, hogy az immunrendszer gyenge volt. Gyakran előfordul, mert a rákos sejtek a felszínen nagyon hasonlítanak egy normál sejtre. Nem tűntek el, ezért nem észlelték az immunrendszer, és képesek voltak növekedni. A rákos sejtek is kifejlesztenek olyan módszereket, amelyek megakadályozzák, hogy az immunrendszer megtámadja őket. Például egyes ráksejtek különleges fehérjéket alkotnak a felszínükön, amelyek azt mondják a T-sejteknek, hogy nem támadják meg őket.
Limfóma-rák: Hodgkin’s vs. Non-Hodgkin’s
Mi a különbség a Hodgkin és a nem-Hodgkin limfóma között?
- Mind a felnőtt Hodgkin lymphoma, mind a Non-Hodgkin lymphoma a rák típusai, amelyek a nyirokrendszerben, a test immunrendszerének egy részében alakulnak ki.
- A Hodgkin-lymphoma és a Non-Hodgkin-lymphoma közötti különbség az, hogy a rák különböző lymphocytákban fejlődik ki. Ha egy bizonyos típusú kóros sejtet, amelyet Reed-Sternberg sejtnek neveznek, kimutatható, akkor a limfóma Hodgkin-ként van besorolva. Nem-Hodgkin-limfóma B-limfocitákban (más néven B-sejtekként), T-limfocitákkal vagy természetes gyilkos sejtekkel kezdődhet.
- A Hodgkin-limfóma és a nem-Hodgkin-lymphoma jelei hasonlóak, és magukban foglalják a nyak, a hónalj, az ágyék, a gyomor nyirokcsomóinak duzzadását; láz nem ismert okból, éjszakai izzadás, fogyás nélkül ismert ok, viszkető bőr, és nagyon fáradtnak érzi magát.
- A Hodgkin-lymphomától eltérő nem-Hodgkin-limfóma további tünetei lehetnek bőrkiütés vagy fájdalom a mellkasban, a hasban vagy a csontokban, nem ismert okból.
- A Hodgkin-limfóma kockázati tényezői közé tartoznak a következők: fiatal vagy késő felnőtt korúak, hímek, fertőzöttek az Epstein-Barr vírussal és elsőfokú rokonok Hodgkin-lymphomával.
- A nem-Hodgkin-limfóma kockázati tényezői közé tartozik az idősebb, a férfi vagy a fehér; örökletes immunrendellenesség, autoimmun betegség, HIV / AIDS, I. típusú humán T-limfotróf vírus vagy Epstein-Barr vírus fertőzés vagy Helicobacter pylori fertőzés; és immunszuppresszív szerek szedése a szervátültetés után.
- A Hodgkin-limfóma kezelése magában foglalja a kemoterápiát, a sugárkezelést és a műtétet.
- A non-Hodgkin-limfóma kezelésében szerepelnek a sugárterápia, a kemoterápia, az immunterápia, a célzott terápia, a plazmapherézis, az antibiotikum-terápia, a műtét, az őssejt-transzplantáció és az éber várakozás.
- A Hodgkin-limfóma prognózisa és túlélési aránya függ a páciens jeleitől és tüneteitől, a rák állapotától, a Hodgkin-lymphoma típusától, a vérvizsgálat eredményeitől, a rák visszatérő vagy progresszív jellegétől, valamint a beteg korától, nemétől és általános egészségi állapotától .
- A nem-Hodgkin-limfóma prognózisa a rák, a nem-Hodgkin-limfóma típusától, a vérben található laktát-dehidrogenáz (LDH) mennyiségétől függ, függetlenül attól, hogy bizonyos változások vannak-e a génekben, a beteg korában és általános egészségi állapotában , és hogy a limfóma diagnosztizálódott-e vagy visszatér-e (visszatér).
Mi a Hodgkin-limfóma?
A felnőtt Hodgkin-limfóma egyfajta rák, amely a nyirokrendszerben, a szervezet immunrendszerének egy részében fejlődik ki. Az immunrendszer védi a szervezetet idegen anyagoktól, fertőzésektől és betegségektől. A nyirokrendszer a következőkből áll:
- Nyirok: Színtelen, vizes folyadék, amely fehérvérsejteket hordoz, amit limfocitáknak neveznek a nyirokrendszeren keresztül. A limfociták védik a szervezetet a fertőzésektől és a tumorok növekedésétől.
- Nyirokcsomók: Vékony csövek hálózata, amelyek nyirokcsomókat gyűjtenek a test különböző részeiből és visszavisznek a véráramba.
- Nyirokcsomók: Kis, bab alakú struktúrák, amelyek szűrik a nyirokcsomókat és tárolják a fehérvérsejteket, amelyek segítenek a fertőzés és a betegség leküzdésében. A nyirokcsomók a nyirokcsomók hálózata mentén helyezkednek el. A nyirokcsomók klaszterei megtalálhatók a nyakon, az hónaljon, a hasban, a medencében és az ágyékban.
- Lép: Olyan szerv, amely limfocitákat termel, szűr a vér, tárolja a vérsejteket, és elpusztítja a régi vérsejteket. A hasrész bal oldalán található a gyomor közelében.
- Thymus: Olyan szerv, amelyben a limfociták nőnek és szaporodnak. A thymus a mellkas mögött található.
- Mandulák: Két kis méretű nyirokszövet a torokban. A mandulák limfocitákat alkotnak.
- Csontvelő: A puha, szivacsos szövet a nagy csontok közepén. A csontvelő fehérvérsejteket, vörösvértesteket és vérlemezkéket eredményez.
A nyirokszövetet a test más részein is megtalálják, például a gyomor, a pajzsmirigy, az agy és a bőr. A rák terjedhet a májra és a tüdőre.
A limfómák két általános típusra oszthatók: Hodgkin-limfóma és nem-Hodgkin-lymphoma. Ez az összefoglaló a felnőtt Hodgkin-lymphoma kezeléséről szól.
Hodgkin-limfóma felnőtteknél és gyermekeknél is előfordulhat. A felnőttek kezelése eltér a gyermekek kezelésétől. Hodgkin-limfóma előfordulhat olyan betegeknél is, akik immundeficiencia-szindrómát (AIDS) szereztek; ezek a betegek különleges kezelést igényelnek.
A terhes nőknél a Hodgkin-lymphoma megegyezik a szüléskorú nem rokkant nők betegségével. Azonban a terápia eltérő a terhes nők esetében. Ez az összefoglaló információkat tartalmaz a Hodgkin-lymphoma terhesség alatt történő kezeléséről.
A legtöbb Hodgkin-lymphoma a klasszikus típus. A klasszikus típus a következő négy altípusra oszlik:
- Noduláris szklerotizáló Hodgkin-lymphoma.
- Vegyes celluláris Hodgkin lymphoma.
- Limfocita kimerülés Hodgkin lymphoma.
- Lymphocyta-gazdag klasszikus Hodgkin-limfóma.
Mi a nem-Hodgkin limfóma?
A nem-Hodgkin-limfóma egyfajta rák, amely a nyirokrendszerben képződik, amely része a szervezet immunrendszerének. Az immunrendszer védi a szervezetet idegen anyagoktól, fertőzésektől és betegségektől. A nyirokrendszer a következőkből áll:
A nem-Hodgkin-limfóma B-limfocitákban, T-limfocitákban vagy természetes gyilkos sejtekben kezdődhet. A limfociták a vérben is megtalálhatók, és a nyirokcsomókban, a lépben és a thymusban is összegyűlnek.
- Nyirok: Színtelen, vizes folyadék, amely fehérvérsejteket hordoz, amit limfocitáknak neveznek a nyirokrendszeren keresztül. A limfociták megvédik a szervezetet a fertőzéstől és a tumorok növekedésétől. A limfociták három típusa létezik:
- B limfociták, amelyek antitesteket termelnek a fertőzés elleni küzdelemhez. Más néven B-sejtek. A nem-Hodgkin-limfóma legtöbb típusa B-limfocitákban kezdődik.
- T-limfociták, amelyek segítik a B-limfocitákat a fertőzés elleni küzdelemben. Szintén T-sejtek.
- Természetes gyilkos sejtek, amelyek támadják a rákos sejteket és vírusokat. Szintén NK-sejtek.
- Nyirokcsomók: Vékony csövek hálózata, amelyek nyirokcsomókat gyűjtenek a test különböző részeiből és visszavisznek a véráramba.
- Nyirokcsomók: Kis, bab alakú struktúrák, amelyek szűrik a nyirokcsomókat és tárolják a fehérvérsejteket, amelyek segítenek a fertőzés és a betegség leküzdésében. A nyirokcsomók a nyirokcsomók hálózata mentén helyezkednek el. A nyirokcsomók klaszterei megtalálhatók a nyakon, az hónaljon, a hasban, a medencében és az ágyékban.
- Lép: Olyan szerv, amely limfocitákat termel, szűr a vér, tárolja a vérsejteket, és elpusztítja a régi vérsejteket. A gyomor közelében a has bal oldalán található.
- Thymus: Olyan szerv, amelyben a limfociták nőnek és szaporodnak. A thymus a mellkas mögött található.
- Mandulák: Két kis méretű nyirokszövet a torokban. A mandulák limfocitákat alkotnak.
- Csontvelő: A puha, szivacsos szövet a nagy csontok közepén. A csontvelő fehérvérsejteket, vörösvértesteket és vérlemezkéket eredményez.
A nyirokszövetet a test más részein is megtalálják, például a gyomor, a pajzsmirigy, az agy és a bőr. A rák terjedhet a májra és a tüdőre.
A nem-Hodgkin-lymphoma a terhesség alatt ritka. A nem-Hodgkin-lymphoma a terhes nőknél ugyanaz, mint a nem terhes nőknél a betegség kora.
Azonban a terápia eltérő a terhes nők esetében. Ez az összefoglaló információt tartalmaz a nem-Hodgkin-limfóma terhesség alatt történő kezeléséről.
Nem-Hodgkin-limfóma felnőtteknél és gyermekeknél is előfordulhat. A felnőttek kezelése eltér a gyermekek kezelésétől.
Melyek a Hodgkin nem-Hodgkin limfómájának tünetei?
Hodgkin-limfóma
Ezeket és más tüneteket a felnőtt Hodgkin-limfóma vagy más körülmények okozhatják. Vegye fel a kapcsolatot orvosával, ha az alábbiak közül bármelyik nem megy:
- Fájdalommentes, duzzadt nyirokcsomók a nyakban, az hónaljban vagy az ágyékban.
- Láz nem ismert okból.
- Éjjeli izzadás.
- Súlyvesztés nem ismert okból.
- Viszkető bőr.
- Nagyon fáradtnak érzi magát.
A következő tesztek és eljárások alkalmazhatók:
- Fizikai vizsga és történelem: Test a szervezet általános egészségi jeleit ellenőrizni, beleértve a betegség tüneteinek ellenőrzését, például csomókat vagy bármi mást, ami szokatlannak tűnik. A páciens korábbi betegségeinek és kezeléseinek története is meg fog történni.
- Teljes vérvétel (CBC): Olyan eljárás, amely során vérmintát rajzolnak és ellenőrzik az alábbiak szerint:
- A vörösvértestek, a fehérvérsejtek és a vérlemezkék száma.
- A hemoglobin mennyisége (az oxigént hordozó fehérje) a vörösvérsejtekben.
- A minta vörösvérsejtekből álló része.
- Vérkémiai vizsgálatok: Olyan eljárás, amely során vérmintát ellenőrizünk a szervezetbe szervek és szövetek vérben felszabaduló egyes anyagok mennyiségének mérésére. Egy szokatlan (magasabb vagy alacsonyabb, mint normál) mennyiségű anyag lehet a betegség jele.
- Üledési arány: Olyan eljárás, amelyben vérmintát húznak és ellenőrizni kell, hogy a vörösvérsejtek milyen sebességgel telepednek a kémcső aljára. A lerakódás mértéke annak a mértéknek, hogy mennyi gyulladás van a szervezetben. A szokásosnál nagyobb ülepedési arány a lymphoma vagy más állapot jele lehet. Szintén nevezik eritrocita sedimentációs arány, sed rate, vagy ESR.
- Nyirokcsomó biopszia: A nyirokcsomó egészének vagy egy részének eltávolítása. Az alábbi típusú biopsziák közül lehet választani:
- Excisziós biopszia: Egy teljes nyirokcsomó eltávolítása.
- Szúró biopszia: A nyirokcsomó egy részének eltávolítása.
- Mag biopszia: A nyirokcsomó részének eltávolítása széles tűvel.
A patológus mikroszkóp alatt megvizsgálja a szövetet, hogy keresse meg a rákos sejteket, különösen a Reed-Sternberg sejteket. A Reed-Sternberg sejtek gyakoriak a klasszikus Hodgkin-lymphomában.
A következő vizsgálatot lehet elvégezni az eltávolított szöveten:
- ímmunofenotipi: A sejtek azonosítására szolgáló laboratóriumi teszt, az antigén típusok vagy a sejt felszínén lévő markerek alapján. Ez a teszt a specifikus lymphoma típusának diagnosztizálására szolgál, összehasonlítva a rákos sejteket az immunrendszer normál sejtjeivel.
Nem-Hodgkin limfóma
Ezeket a tüneteket felnőtt nem Hodgkin-limfóma vagy más körülmények okozhatják. Vegye fel a kapcsolatot orvosával, ha rendelkezik az alábbiak bármelyikével:
- Nyak, hónalj, ágyék vagy gyomor nyirokcsomóinak duzzanata.
- Láz nem ismert okból.
- Ismétlődő éjszakai izzadás.
- Nagyon fáradtnak érzi magát.
- Súlyvesztés nem ismert okból.
- Bőrkiütés vagy viszkető bőr.
- Fájdalom a mellkasban, a hasban vagy a csontokban, nem ismert okból.
Amikor a láz, az éjszakai izzadás és a fogyás együtt jár együtt, a tünetek ezen csoportját B-tüneteknek nevezik.
A felnőtt nem-Hodgkin-limfóma egyéb tünetei és tünetei a következőkre is jellemzők lehetnek:
- Ahol a rák kialakul a testben.
- A daganat mérete.
- Milyen gyorsan fejlődik a tumor.
Mi okozza a Hodgkin nem-Hodgkin limfómáját?
Hodgkin-limfóma
Bármi, ami növeli a betegség kialakulásának kockázatát, kockázati tényezőnek nevezik. A kockázati tényező nem jelenti azt, hogy rákot fog kapni; ha nincsenek kockázati tényezők, nem jelenti azt, hogy nem fog rákot kapni. Beszéljen orvosával, ha úgy gondolja, hogy veszélyben lehet. A felnőttkori Hodgkin-limfóma kockázati tényezői a következők:
- Fiatal vagy késő felnőttkorban.
- Lenni hím.
- Az Epstein-Barr vírussal fertőzött.
- Az elsőfokú rokona (szülő, testvér vagy testvére) a Hodgkin-lymphomával.
A terhesség nem kockázati tényező a Hodgkin-limfóma számára.
Nem-Hodgkin limfóma
Bármi, ami növeli a betegség kialakulásának kockázatát, kockázati tényezőnek nevezik. A kockázati tényező nem jelenti azt, hogy rákot fog kapni; ha nincsenek kockázati tényezők, nem jelenti azt, hogy nem fog rákot kapni. Beszéljen orvosával, ha úgy gondolja, hogy veszélyben lehet.
Ezek és más kockázati tényezők növelhetik bizonyos típusú felnőtt nem Hodgkin-limfóma kockázatát:
- Idősebb, hím vagy fehér.
- Az alábbi gyógyászati állapotok egyikével rendelkezik:
- Egy örökletes immunrendellenesség (például hypogammaglobulinemia vagy Wiskott-Aldrich-szindróma).
- Autoimmun betegség (például reumatoid arthritis, psoriasis vagy Sjögren-szindróma).
- HIV / AIDS.
- I. típusú humán T-limfotróf vírus vagy Epstein-Barr vírusfertőzés.
- Helicobacter pylori fertőzés.
- Immunszuppresszív szerek szedése a szervátültetés után.
Mi a kezelés a Hodgkin nem-Hodgkin limfóma ellen?
Hodgkin-limfóma
kemoterápiás kezelés
A kemoterápia egy olyan rákkezelés, amely a rákos sejtek növekedését megakadályozó gyógyszereket használ, akár a sejtek megölésével, akár megakadályozva azok elosztását. Ha a kemoterápiát szájon át vagy vénába vagy izomba injektálják, a gyógyszerek bejutnak a véráramba, és rákos sejteket érhetnek el a szervezetben (szisztémás kemoterápia). Ha a kemoterápiát közvetlenül a cerebrospinális folyadékba, egy szervbe vagy egy testüregbe, például a hasba helyezik, a gyógyszerek elsősorban a rákos sejteket érintik ezen a területen (regionális kemoterápia). A kemoterápia beadása függ a kezelt rák típusától és állapotától. A kombinált kemoterápia egynél több rákellenes gyógyszerrel történő kezelés.
Ha egy terhes nőt kemoterápiával kezelnek a Hodgkin-limfóma miatt, nem lehet megvédeni a magzatot a kemoterápiától. Egyes kemoterápiás kezelések rendellenességeket okozhatnak az első trimeszterben. A vinblasztin olyan rákellenes szer, amely nem kapcsolódik a születési rendellenességekhez, amikor a terhesség második felében adják.
Sugárkezelés
A sugárterápia olyan rákkezelés, amely nagy energiájú röntgenfelvételt vagy egyéb sugárzást használ fel a rákos sejtek megölése vagy növekedésük megakadályozására. Kétféle sugárkezelés létezik:
- A külső sugárterápia a testen kívüli gépet sugárzásnak sugározza a rák felé.
- A belső sugárterápia olyan radioaktív anyagot használ, amelyet tűk, magok, vezetékek vagy katéterek pecsételnek, amelyek közvetlenül a rákban vagy annak közelében helyezkednek el.
A sugárkezelés módja attól függ, hogy milyen típusú rákot alkalmaznak. A külső sugárterápiát a felnőtt Hodgkin-lymphoma kezelésére alkalmazzák. A Hodgkin-limfóma terhes nők esetében a sugárterápiát, amennyiben lehetséges, a fogamzás után el kell halasztani a magzat kockázatának elkerülése érdekében. Ha azonnali kezelésre van szükség, a nő dönthet úgy, hogy folytatja a terhességet és kapja a sugárkezelést. A magzat védelmére használt ólom azonban nem védi azt a szétszórt sugárzástól, ami esetleg rákot okozhat a jövőben.
A laparotómia olyan eljárás, amelynél a hasüregben metszés (vágás) történik, hogy ellenőrizze a has belsejét a betegség jeleire. A bemetszés mérete attól függ, hogy mi a laparotómiája. Néha a szerveket eltávolítják, vagy szövetmintákat vettek és mikroszkóp alatt ellenőrzik a betegség jelei miatt. Ha rákot találnak, akkor a szövet vagy a szerv eltávolítása a laparotómia során történik.
Nem-Hodgkin limfóma
Sugárkezelés
A sugárterápia olyan rákkezelés, amely nagy energiájú röntgenfelvételt vagy egyéb sugárzást használ fel a rákos sejtek megölése vagy növekedésük megakadályozására. Kétféle sugárkezelés létezik:
- A külső sugárterápia a testen kívüli gépet sugárzásnak sugározza a rák felé.
- A belső sugárterápia olyan radioaktív anyagot használ, amelyet tűk, magok, vezetékek vagy katéterek pecsételnek, amelyek közvetlenül a rákban vagy annak közelében helyezkednek el.
A teljes test besugárzása egyfajta külső sugárterápia, amelyet az egész testnek adnak át. Adható az őssejt-transzplantáció előtt.
A sugárkezelés módja attól függ, hogy milyen típusú rákot alkalmaznak. A külső sugárterápiát felnőtt nem Hodgkin-limfóma kezelésére alkalmazzák, és palliatív terápiaként is alkalmazható a tünetek enyhítésére és az életminőség javítására.
A nem Hodgkin-limfóma terhes nők esetében a sugárterápiát lehetőség szerint a szülés után kell adni, hogy elkerüljék a baba kockázatát. Ha kezelésre van szükség azonnal, a terhes nők dönthetnek úgy, hogy folytatják a terhességet és kapják a sugárkezelést. A csecsemő pajzsát használó ólom azonban nem védheti meg a szétszórt sugárzástól, ami esetleg rákot okozhat a jövőben.
kemoterápiás kezelés
A kemoterápia egy olyan rákkezelés, amely a rákos sejtek növekedését megakadályozó gyógyszereket használ, akár a sejtek megölésével, akár megakadályozva azok elosztását. Ha a kemoterápiát szájon át vagy vénába vagy izomba injektálják, a gyógyszerek bejutnak a véráramba, és rákos sejteket érhetnek el a szervezetben (szisztémás kemoterápia). Ha a kemoterápiát közvetlenül a cerebrospinalis folyadékba (intratekális kemoterápia), egy szervbe vagy egy testüregbe, például a hasba helyezik, a gyógyszerek elsősorban a rákos sejtekre hatnak ezeken a területeken (regionális kemoterápia). A kombinált kemoterápia két vagy több daganatellenes gyógyszert alkalmazó kezelés. Szteroid gyógyszereket adhat hozzá, csökkentheti a gyulladást és csökkentheti a szervezet immunválaszt.
A kemoterápia beadása függ a kezelt rák típusától és állapotától.
Az intratekális kemoterápia alkalmazható lymphoma kezelésére is, amely először a herékben vagy üreges területeken fordul elő az orr körül, diffúz nagy B-sejtes limfóma, Burkitt-limfóma, limfoblasztos limfóma és egyes agresszív T-sejtes lymphomák esetén. Lehetővé teszi a lymphomasejteknek az agyba és a gerincvelőbe történő elterjedésének esélyét. Ezt nevezzük központi idegrendszeri profilaxisnak.
Terhes nőknél a baba kemoterápiának van kitéve, amikor az anyát kezelik, és egyes rákellenes szerek születési rendellenességeket okoznak. Mivel rákellenes gyógyszereket adnak át a csecsemőnek az anyán át, mindkettőt szorosan figyelemmel kell kísérni, amikor a kemoterápiát kapják.
Immun terápia
Az immunterápia olyan kezelés, amely a páciens immunrendszert alkalmazza a rák elleni küzdelemben. A szervezet által készített vagy laboratóriumban előállított anyagok a szervezet természetes védekező hatásának növelésére, irányítására vagy helyreállítására szolgálnak.
Az immunmodulátorok egyfajta immunterápia. A lenalidomid egy immunmodulátor, amelyet felnőtt nem Hodgkin-limfóma kezelésére alkalmaznak.
Célzott terápia
A célzott terápia egyfajta kezelés, amely kábítószereket vagy egyéb anyagokat használ fel egyedi ráksejtek azonosítására és támadására, anélkül, hogy károsíthatja a normál sejteket. A monoklonális antitestterápia, a proteaszóma inhibitor terápia és a kináz inhibitor terápia a nem-Hodgkin-limfóma kezelésére szolgáló célzott terápia.
A monoklonális antitestterápia olyan rákkezelés, amely a laboratóriumban egyetlen típusú immunrendszer sejtből származó antitesteket alkalmaz. Ezek az antitestek azonosítják az anyagokat a rákos sejtekben vagy normál anyagokban, amelyek segíthetnek a rákos sejtek növekedésében. Az antitestek az anyagokhoz kötődnek, és megölik a rákos sejteket, megakadályozzák növekedésüket, vagy megakadályozzák az elterjedést. Ezek önmagukban alkalmazhatók, vagy kábítószerek, toxinok vagy radioaktív anyagok közvetlenül rákos sejtekbe juttathatók. A rituximab egy monoklonális antitest, amelyet számos nem-Hodgkin-lymphoma kezelésére alkalmaznak. A radioaktív anyaghoz kapcsolódó monoklonális antitesteket radioaktívan jelölt monoklonális antitesteknek nevezik. Az ittrium-y 90-ibritumomab tiuxetán egy radiojelzett monoklonális antitest példája. A monoklonális antitesteket infúzió formájában adják.
A proteaszóma inhibitor terápia blokkolja a proteaszóma hatását a rákos sejtekben, és megakadályozhatja a tumorok növekedését.
A kináz inhibitor terápia, például az idelalisib, bizonyos fehérjéket blokkol, amelyek segíthetnek a limfómasejtek növekedésében és megölik őket. Használják az indolens limfóma kezelésére. Az ibrutinib, a Bruton tirozin-kináz inhibitor terápiájának egyik típusa a limfoplasmacitás limfóma és a köpenysejtes lymphoma kezelésére alkalmazható.
plazmaferezis
Ha a vér vastagabb antitestfehérjékkel válik vastagabbá, és befolyásolja a vérkeringést, plasmapherezist végzünk annak érdekében, hogy az extra plazmát és antitest fehérjéket eltávolítsuk a vérből. Ebben az eljárásban a vért eltávolítják a páciensből, és egy olyan gépen keresztül továbbítják, amely elválasztja a plazmát (a vér folyadékrészét) a vérsejtekből. A beteg plazmája tartalmazza a felesleges ellenanyagokat, és nem kerül vissza a páciensbe. A normális vérsejteket a véráramba visszük vissza adományozott plazmával vagy plazmacserével. A plazmapherézis nem tart új antitesteket a kialakulásában.
Figyelmes várakozás
A vigyázó várakozás nyomon követi a beteg állapotát anélkül, hogy bármilyen kezelést, amíg a jelek vagy tünetek nem jelennek meg vagy változnak.
Antibiotikus kezelés
Az antibiotikum terápia olyan kezelés, amely a baktériumok és egyéb mikroorganizmusok által okozott fertőzések és rák kezelésére szolgáló gyógyszereket alkalmaz.
A limfóma eltávolítását bizonyos sebészi vagy agresszív, nem-Hodgkin-lymphomában szenvedő betegeknél lehet alkalmazni.
A használt műtét típusa attól függ, hogy hol található a testben kialakult lymphoma:
- Helyi kivágás egyes betegeknél nyálkahártyával társuló limfoid szövet (MALT) lymphoma, PTLD és a kis bél T-sejtes limfóma esetén.
- Splenectomia a marginális zóna lymphomában szenvedő betegeknél.
Azok a betegek, akiknek szív-, tüdő-, máj-, vese- vagy hasnyálmirigy-átültetése van, rendszerint gyógyszereket kell szedniük az immunrendszerük egész életen át tartó elfojtására. A szervátültetés utáni hosszú távú immunszuppresszió bizonyos típusú nem-Hodgkin-limfóma kialakulását eredményezheti a poszttranszplantációs lymphoproliferatív rendellenesség (PLTD) néven.
Gyakran szükség van a kis bélsebészetre, ha felnőtteknél diagnosztizálják a lisztérzékenységet, akik T-sejtes limfómát alakítanak ki.
Őssejt-transzplantáció
Az őssejt-transzplantáció nagy dózisú kemoterápia és / vagy teljes test besugárzást biztosít, majd a rákos kezeléssel elpusztított véralakító sejteket helyettesíti. Az őssejteket (éretlen vérsejteket) eltávolítják a páciens véréből vagy csontvelőjéből (autológ transzplantáció) vagy donorból (allogén transzplantáció), és befagyasztják és tárolják. A kemoterápia és / vagy a sugárkezelés befejezése után a tárolt őssejteket felolvasztják, és infúzió útján adják vissza a betegnek. Ezek a reinfúziós őssejtek (és helyreállítják) a test vérsejtjeit.
Mi a prognózis a Hodgkin vs. Non-Hodgkin limfóma számára?
Hodgkin-limfóma
A prognózis (a helyreállítás esélye) és a kezelési lehetőségek függenek a következőktől:
- A beteg tünetei és tünetei.
- A rák stádiuma.
- A Hodgkin-lymphoma típusa.
- Vérvizsgálati eredmények.
- A beteg kora, neme és általános egészségi állapota.
- Függetlenül attól, hogy a rák visszatérő vagy progresszív.
A terhesség ideje alatt a Hodgkin-limfóma esetében a kezelési lehetőségek is függnek:
- A beteg kívánságai.
- A magzat kora.
A felnőtt Hodgkin-limfóma általában gyógyítható, ha azt korábban kezelik és kezelik.
Nem-Hodgkin limfóma
A prognózis (a helyreállítás esélye) és a kezelési lehetőségek függenek a következőktől:
- A rák stádiuma.
- A nem-Hodgkin-lymphoma típusa.
- A laktát-dehidrogenáz (LDH) mennyisége a vérben.
- Legyen bizonyos változások a génekben.
- A beteg kora és általános egészségi állapota.
- Függetlenül attól, hogy a limfóma diagnosztizálódott-e vagy visszatér-e (térjen vissza).
A nem-Hodgkin-limfóma terhesség ideje alatt a kezelés alternatívái a következőkre is jellemzők:
- A beteg kívánságai.
- A terhesség melyik trimeszterében van a beteg.
- Akár korai lesz a baba.
Néhány nem-Hodgkin-limfóma gyorsabban terjed, mint mások. A legtöbb terhesség alatt nem-Hodgkin-limfómák agresszívek. Az agresszív limfóma kezelésének késői kezelése a babának születése után csökkentheti az anya fennmaradásának esélyét. Gyakran ajánlott az azonnali kezelés, még a terhesség alatt is.
Egyesült Államok. Nemzeti Egészségügyi Intézetek. Nemzeti Rákkutató Intézet. “Felnőtt Hodgkin Limfóma Kezelés (PDQ®) – Patient Version”. 2017. április 20. Egyesült Államok. Nemzeti Egészségügyi Intézetek. Nemzeti Rákkutató Intézet. “Felnőtt Nem-Hodgkin Limfóma Kezelés (PDQ®) -Patient Version”. 2017. szeptember 20.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: