Miri Tej

B-sejtes lymphoma tünetei rák

A limfóma olyan rák, amely olyan sejtekben kezdődik, amelyek a szervezet immunrendszerének részét képezik. Tudja, hogy milyen típusú limfóma van, mert fontos, hogy befolyásolja a kezelési lehetőségeit és a kilátásokat (prognózis). Ha nem biztos abban, hogy melyik típusnak van szüksége, kérdezze meg kezelőorvosát, hogy megkaphassa a megfelelő információkat.

Hodgkin-limfóma

A Hodgkin-lymphoma (Hodgkin-kór) egyfajta limfóma, amely fehérvérsejtekben kezdődik, melyet limfocitáknak neveznek. A limfociták a szervezet immunrendszerének részét képezik.

Nem-Hodgkin-limfóma

A nem-Hodgkin-limfóma (néha NHL, vagy csak a limfóma) olyan rák, amely a szervezet immunrendszerének részét képező limfocitákban kezdődik. Itt beszélünk az NHL felnőttekről.

Nem-Hodgkin limfóma gyermekeknél

A nem-Hodgkin-limfóma (néha NHL, vagy csak a limfóma) olyan rák, amely a szervezet immunrendszerének részét képező limfocitákban kezdődik. Az NHL nem gyakori a gyermekeknél, de előfordulhat.

A bőr limfóma

A limfóma olyan rák, amely olyan sejtekben kezdődik, amelyek a szervezet immunrendszerének részét képezik. A bőrön elkezdett ritka lymphomákat bőrlymphomáknak (vagy bőr-limfómáknak) hívják.

Waldenstrom Macroglobulinemia

Ha Ön Waldenstrom makroglobulinémia vagy közel áll valakinek, aki tudja, hogy mit várhat, segíthet megbirkózni. Itt megtalálható a Waldenstrom makroglobulinémia, beleértve a kockázati tényezőket, a tüneteket, a kezelés módját és a kezelés módját.

Limfóma-rák: Hodgkin’s vs. Non-Hodgkin’s

Mi a különbség a Hodgkin és a nem-Hodgkin limfóma között?

  • Mind a felnőtt Hodgkin lymphoma, mind a Non-Hodgkin lymphoma a rák típusai, amelyek a nyirokrendszerben, a test immunrendszerének egy részében alakulnak ki.
  • A Hodgkin-lymphoma és a Non-Hodgkin-lymphoma közötti különbség az, hogy a rák különböző lymphocytákban fejlődik ki. Ha egy bizonyos típusú kóros sejtet, amelyet Reed-Sternberg sejtnek neveznek, kimutatható, akkor a limfóma Hodgkin-ként van besorolva. Nem-Hodgkin-limfóma B-limfocitákban (más néven B-sejtekként), T-limfocitákkal vagy természetes gyilkos sejtekkel kezdődhet.
  • A Hodgkin-limfóma és a nem-Hodgkin-lymphoma jelei hasonlóak, és magukban foglalják a nyak, a hónalj, az ágyék, a gyomor nyirokcsomóinak duzzadását; láz nem ismert okból, éjszakai izzadás, fogyás nélkül ismert ok, viszkető bőr, és nagyon fáradtnak érzi magát.
  • A Hodgkin-lymphomától eltérő nem-Hodgkin-limfóma további tünetei lehetnek bőrkiütés vagy fájdalom a mellkasban, a hasban vagy a csontokban, nem ismert okból.
  • A Hodgkin-limfóma kockázati tényezői közé tartoznak a következők: fiatal vagy késő felnőtt korúak, hímek, fertőzöttek az Epstein-Barr vírussal és elsőfokú rokonok Hodgkin-lymphomával.
  • A nem-Hodgkin-limfóma kockázati tényezői közé tartozik az idősebb, a férfi vagy a fehér; örökletes immunrendellenesség, autoimmun betegség, HIV / AIDS, I. típusú humán T-limfotróf vírus vagy Epstein-Barr vírus fertőzés vagy Helicobacter pylori fertőzés; és immunszuppresszív szerek szedése a szervátültetés után.
  • A Hodgkin-limfóma kezelése magában foglalja a kemoterápiát, a sugárkezelést és a műtétet.
  • A non-Hodgkin-limfóma kezelésében szerepelnek a sugárterápia, a kemoterápia, az immunterápia, a célzott terápia, a plazmapherézis, az antibiotikum-terápia, a műtét, az őssejt-transzplantáció és az éber várakozás.
  • A Hodgkin-limfóma prognózisa és túlélési aránya függ a páciens jeleitől és tüneteitől, a rák állapotától, a Hodgkin-lymphoma típusától, a vérvizsgálat eredményeitől, a rák visszatérő vagy progresszív jellegétől, valamint a beteg korától, nemétől és általános egészségi állapotától .
  • A nem-Hodgkin-limfóma prognózisa a rák, a nem-Hodgkin-limfóma típusától, a vérben található laktát-dehidrogenáz (LDH) mennyiségétől függ, függetlenül attól, hogy bizonyos változások vannak-e a génekben, a beteg korában és általános egészségi állapotában , és hogy a limfóma diagnosztizálódott-e vagy visszatér-e (visszatér).

Mi a Hodgkin-limfóma?

A felnőtt Hodgkin-limfóma egyfajta rák, amely a nyirokrendszerben, a szervezet immunrendszerének egy részében fejlődik ki. Az immunrendszer védi a szervezetet idegen anyagoktól, fertőzésektől és betegségektől. A nyirokrendszer a következőkből áll:

  • Nyirok: Színtelen, vizes folyadék, amely fehérvérsejteket hordoz, amit limfocitáknak neveznek a nyirokrendszeren keresztül. A limfociták védik a szervezetet a fertőzésektől és a tumorok növekedésétől.
  • Nyirokcsomók: Vékony csövek hálózata, amelyek nyirokcsomókat gyűjtenek a test különböző részeiből és visszavisznek a véráramba.
  • Nyirokcsomók: Kis, bab alakú struktúrák, amelyek szűrik a nyirokcsomókat és tárolják a fehérvérsejteket, amelyek segítenek a fertőzés és a betegség leküzdésében. A nyirokcsomók a nyirokcsomók hálózata mentén helyezkednek el. A nyirokcsomók klaszterei megtalálhatók a nyakon, az hónaljon, a hasban, a medencében és az ágyékban.
  • Lép: Olyan szerv, amely limfocitákat termel, szűr a vér, tárolja a vérsejteket, és elpusztítja a régi vérsejteket. A hasrész bal oldalán található a gyomor közelében.
  • Thymus: Olyan szerv, amelyben a limfociták nőnek és szaporodnak. A thymus a mellkas mögött található.
  • Mandulák: Két kis méretű nyirokszövet a torokban. A mandulák limfocitákat alkotnak.
  • Csontvelő: A puha, szivacsos szövet a nagy csontok közepén. A csontvelő fehérvérsejteket, vörösvértesteket és vérlemezkéket eredményez.

A nyirokszövetet a test más részein is megtalálják, például a gyomor, a pajzsmirigy, az agy és a bőr. A rák terjedhet a májra és a tüdőre.

A limfómák két általános típusra oszthatók: Hodgkin-limfóma és nem-Hodgkin-lymphoma. Ez az összefoglaló a felnőtt Hodgkin-lymphoma kezeléséről szól.

Hodgkin-limfóma felnőtteknél és gyermekeknél is előfordulhat. A felnőttek kezelése eltér a gyermekek kezelésétől. Hodgkin-limfóma előfordulhat olyan betegeknél is, akik immundeficiencia-szindrómát (AIDS) szereztek; ezek a betegek különleges kezelést igényelnek.

A terhes nőknél a Hodgkin-lymphoma megegyezik a szüléskorú nem rokkant nők betegségével. Azonban a terápia eltérő a terhes nők esetében. Ez az összefoglaló információkat tartalmaz a Hodgkin-lymphoma terhesség alatt történő kezeléséről.

A legtöbb Hodgkin-lymphoma a klasszikus típus. A klasszikus típus a következő négy altípusra oszlik:

  • Noduláris szklerotizáló Hodgkin-lymphoma.
  • Vegyes celluláris Hodgkin-lymphoma.
  • Limfocita kimerülés Hodgkin lymphoma.
  • Lymphocyta-gazdag klasszikus Hodgkin-limfóma.

Mi a nem-Hodgkin limfóma?

A nem-Hodgkin-limfóma egyfajta rák, amely a nyirokrendszerben képződik, amely része a szervezet immunrendszerének. Az immunrendszer védi a szervezetet idegen anyagoktól, fertőzésektől és betegségektől. A nyirokrendszer a következőkből áll:

A nem-Hodgkin-limfóma B-limfocitákban, T-limfocitákban vagy természetes gyilkos sejtekben kezdődhet. A limfociták a vérben is megtalálhatók, és a nyirokcsomókban, a lépben és a thymusban is összegyűlnek.

  • Nyirok: Színtelen, vizes folyadék, amely fehérvérsejteket hordoz, amit limfocitáknak neveznek a nyirokrendszeren keresztül. A limfociták megvédik a szervezetet a fertőzéstől és a tumorok növekedésétől. A limfociták három típusa létezik:
    • B limfociták, amelyek antitesteket termelnek a fertőzés elleni küzdelemhez. Más néven B-sejtek. A nem-Hodgkin-limfóma legtöbb típusa B-limfocitákban kezdődik.
    • T-limfociták, amelyek segítik a B-limfocitákat a fertőzés elleni küzdelemben. Szintén T-sejtek.
    • Természetes gyilkos sejtek, amelyek támadják a rákos sejteket és vírusokat. Szintén NK-sejtek.
  • Nyirokcsomók: Vékony csövek hálózata, amelyek nyirokcsomókat gyűjtenek a test különböző részeiből és visszavisznek a véráramba.
  • Nyirokcsomók: Kis, bab alakú struktúrák, amelyek szűrik a nyirokcsomókat és tárolják a fehérvérsejteket, amelyek segítenek a fertőzés és a betegség leküzdésében. A nyirokcsomók a nyirokcsomók hálózata mentén helyezkednek el. A nyirokcsomók klaszterei megtalálhatók a nyakon, az hónaljon, a hasban, a medencében és az ágyékban.
  • Lép: Olyan szerv, amely limfocitákat termel, szűr a vér, tárolja a vérsejteket, és elpusztítja a régi vérsejteket. A gyomor közelében a has bal oldalán található.
  • Thymus: Olyan szerv, amelyben a limfociták nőnek és szaporodnak. A thymus a mellkas mögött található.
  • Mandulák: Két kis méretű nyirokszövet a torokban. A mandulák limfocitákat alkotnak.
  • Csontvelő: A puha, szivacsos szövet a nagy csontok közepén. A csontvelő fehérvérsejteket, vörösvértesteket és vérlemezkéket eredményez.

A nyirokszövetet a test más részein is megtalálják, például a gyomor, a pajzsmirigy, az agy és a bőr. A rák terjedhet a májra és a tüdőre.

A nem-Hodgkin-lymphoma a terhesség alatt ritka. A nem-Hodgkin-lymphoma a terhes nőknél ugyanaz, mint a nem terhes nőknél a betegség kora.

Azonban a terápia eltérő a terhes nők esetében. Ez az összefoglaló információt tartalmaz a nem-Hodgkin-limfóma terhesség alatt történő kezeléséről.

Nem-Hodgkin-limfóma felnőtteknél és gyermekeknél is előfordulhat. A felnőttek kezelése eltér a gyermekek kezelésétől.

Melyek a Hodgkin nem-Hodgkin limfómájának tünetei?

Hodgkin-limfóma

Ezeket és más tüneteket a felnőtt Hodgkin-limfóma vagy más körülmények okozhatják. Vegye fel a kapcsolatot orvosával, ha az alábbiak közül bármelyik nem megy:

  • Fájdalommentes, duzzadt nyirokcsomók a nyakban, az hónaljban vagy az ágyékban.
  • Láz nem ismert okból.
  • Éjjeli izzadás.
  • Súlyvesztés nem ismert okból.
  • Viszkető bőr.
  • Nagyon fáradtnak érzi magát.

A következő tesztek és eljárások alkalmazhatók:

  • Fizikai vizsga és történelem: Test a szervezet általános egészségi jeleit ellenőrizni, beleértve a betegség tüneteinek ellenőrzését, például csomókat vagy bármi mást, ami szokatlannak tűnik. A páciens korábbi betegségeinek és kezeléseinek története is meg fog történni.
  • Teljes vérvétel (CBC): Olyan eljárás, amely során vérmintát rajzolnak és ellenőrzik az alábbiak szerint:
    • A vörösvértestek, a fehérvérsejtek és a vérlemezkék száma.
    • A hemoglobin mennyisége (az oxigént hordozó fehérje) a vörösvérsejtekben.
    • A minta vörösvérsejtekből álló része.
  • Vérkémiai vizsgálatok: Olyan eljárás, amely során vérmintát ellenőrizünk a szervezetbe szervek és szövetek vérben felszabaduló egyes anyagok mennyiségének mérésére. Egy szokatlan (magasabb vagy alacsonyabb, mint normál) mennyiségű anyag lehet a betegség jele.
  • Üledési arány: Olyan eljárás, amelyben vérmintát húznak és ellenőrizni kell, hogy a vörösvérsejtek milyen sebességgel telepednek a kémcső aljára. A lerakódás mértéke annak a mértéknek, hogy mennyi gyulladás van a szervezetben. A szokásosnál nagyobb ülepedési arány a lymphoma vagy más állapot jele lehet. Szintén nevezik eritrocita sedimentációs arány, sed rate, vagy ESR.
  • Nyirokcsomó biopszia: A nyirokcsomó egészének vagy egy részének eltávolítása. Az alábbi típusú biopsziák közül lehet választani:
    • Excisziós biopszia: Egy teljes nyirokcsomó eltávolítása.
    • Szúró biopszia: A nyirokcsomó egy részének eltávolítása.
    • Mag biopszia: A nyirokcsomó részének eltávolítása széles tűvel.

A patológus mikroszkóp alatt megvizsgálja a szövetet, hogy keresse meg a rákos sejteket, különösen a Reed-Sternberg sejteket. A Reed-Sternberg sejtek gyakoriak a klasszikus Hodgkin-lymphomában.

A következő vizsgálatot lehet elvégezni az eltávolított szöveten:

  • ímmunofenotipi: A sejtek azonosítására szolgáló laboratóriumi teszt, az antigén típusok vagy a sejt felszínén lévő markerek alapján. Ez a teszt a specifikus lymphoma típusának diagnosztizálására szolgál, összehasonlítva a rákos sejteket az immunrendszer normál sejtjeivel.

Nem-Hodgkin limfóma

Ezeket a tüneteket felnőtt nem Hodgkin-limfóma vagy más körülmények okozhatják. Vegye fel a kapcsolatot orvosával, ha rendelkezik az alábbiak bármelyikével:

  • Nyak, hónalj, ágyék vagy gyomor nyirokcsomóinak duzzanata.
  • Láz nem ismert okból.
  • Ismétlődő éjszakai izzadás.
  • Nagyon fáradtnak érzi magát.
  • Súlyvesztés nem ismert okból.
  • Bőrkiütés vagy viszkető bőr.
  • Fájdalom a mellkasban, a hasban vagy a csontokban, nem ismert okból.

Amikor a láz, az éjszakai izzadás és a fogyás együtt jár együtt, a tünetek ezen csoportját B-tüneteknek nevezik.

A felnőtt nem-Hodgkin-limfóma egyéb tünetei és tünetei a következőkre is jellemzők lehetnek:

  • Ahol a rák kialakul a testben.
  • A daganat mérete.
  • Milyen gyorsan fejlődik a tumor.

Mi okozza a Hodgkin nem-Hodgkin limfómáját?

Hodgkin-limfóma

Bármi, ami növeli a betegség kialakulásának kockázatát, kockázati tényezőnek nevezik. A kockázati tényező nem jelenti azt, hogy rákot fog kapni; ha nincsenek kockázati tényezők, nem jelenti azt, hogy nem fog rákot kapni. Beszéljen orvosával, ha úgy gondolja, hogy veszélyben lehet. A felnőttkori Hodgkin-limfóma kockázati tényezői a következők:

  • Fiatal vagy késő felnőttkorban.
  • Lenni hím.
  • Az Epstein-Barr vírussal fertőzött.
  • Az elsőfokú rokona (szülő, testvér vagy testvére) a Hodgkin-lymphomával.

A terhesség nem kockázati tényező a Hodgkin-limfóma számára.

Nem-Hodgkin limfóma

Bármi, ami növeli a betegség kialakulásának kockázatát, kockázati tényezőnek nevezik. A kockázati tényező nem jelenti azt, hogy rákot fog kapni; ha nincsenek kockázati tényezők, nem jelenti azt, hogy nem fog rákot kapni. Beszéljen orvosával, ha úgy gondolja, hogy veszélyben lehet.

Ezek és más kockázati tényezők növelhetik bizonyos típusú felnőtt nem Hodgkin-limfóma kockázatát:

  • Idősebb, hím vagy fehér.
  • Az alábbi gyógyászati ​​állapotok egyikével rendelkezik:
    • Egy örökletes immunrendellenesség (például hypogammaglobulinemia vagy Wiskott-Aldrich-szindróma).
    • Autoimmun betegség (például reumatoid arthritis, psoriasis vagy Sjögren-szindróma).
    • HIV / AIDS.
    • I. típusú humán T-limfotróf vírus vagy Epstein-Barr vírusfertőzés.
    • Helicobacter pylori fertőzés.
  • Immunszuppresszív szerek szedése a szervátültetés után.

Mi a kezelés a Hodgkin nem-Hodgkin limfóma ellen?

Hodgkin-limfóma

kemoterápiás kezelés

A kemoterápia egy olyan rákkezelés, amely a rákos sejtek növekedését megakadályozó gyógyszereket használ, akár a sejtek megölésével, akár megakadályozva azok elosztását. Ha a kemoterápiát szájon át vagy vénába vagy izomba injektálják, a gyógyszerek bejutnak a véráramba, és rákos sejteket érhetnek el a szervezetben (szisztémás kemoterápia). Ha a kemoterápiát közvetlenül a cerebrospinális folyadékba, egy szervbe vagy egy testüregbe, például a hasba helyezik, a gyógyszerek elsősorban a rákos sejteket érintik ezen a területen (regionális kemoterápia). A kemoterápia beadása függ a kezelt rák típusától és állapotától. A kombinált kemoterápia egynél több rákellenes gyógyszerrel történő kezelés.

Ha egy terhes nőt kemoterápiával kezelnek a Hodgkin-limfóma miatt, nem lehet megvédeni a magzatot a kemoterápiától. Egyes kemoterápiás kezelések rendellenességeket okozhatnak az első trimeszterben. A vinblasztin olyan rákellenes szer, amely nem kapcsolódik a születési rendellenességekhez, amikor a terhesség második felében adják.

Sugárkezelés

A sugárterápia olyan rákkezelés, amely nagy energiájú röntgenfelvételt vagy egyéb sugárzást használ fel a rákos sejtek megölése vagy növekedésük megakadályozására. Kétféle sugárkezelés létezik:

  • A külső sugárterápia a testen kívüli gépet sugárzásnak sugározza a rák felé.
  • A belső sugárterápia olyan radioaktív anyagot használ, amelyet tűk, magok, vezetékek vagy katéterek pecsételnek, amelyek közvetlenül a rákban vagy annak közelében helyezkednek el.

A sugárkezelés módja attól függ, hogy milyen típusú rákot alkalmaznak. A külső sugárterápiát a felnőtt Hodgkin-lymphoma kezelésére alkalmazzák. A Hodgkin-limfóma terhes nők esetében a sugárterápiát, amennyiben lehetséges, a fogamzás után el kell halasztani a magzat kockázatának elkerülése érdekében. Ha azonnali kezelésre van szükség, a nő dönthet úgy, hogy folytatja a terhességet és kapja a sugárkezelést. A magzat védelmére használt ólom azonban nem védi azt a szétszórt sugárzástól, ami esetleg rákot okozhat a jövőben.

A laparotómia olyan eljárás, amelynél a hasüregben metszés (vágás) történik, hogy ellenőrizze a has belsejét a betegség jeleire. A bemetszés mérete attól függ, hogy mi a laparotómiája. Néha a szerveket eltávolítják, vagy szövetmintákat vettek és mikroszkóp alatt ellenőrzik a betegség jelei miatt. Ha rákot találnak, akkor a szövet vagy a szerv eltávolítása a laparotómia során történik.

Nem-Hodgkin limfóma

Sugárkezelés

A sugárterápia olyan rákkezelés, amely nagy energiájú röntgenfelvételt vagy egyéb sugárzást használ fel a rákos sejtek megölése vagy növekedésük megakadályozására. Kétféle sugárkezelés létezik:

  • A külső sugárterápia a testen kívüli gépet sugárzásnak sugározza a rák felé.
  • A belső sugárterápia olyan radioaktív anyagot használ, amelyet tűk, magok, vezetékek vagy katéterek pecsételnek, amelyek közvetlenül a rákban vagy annak közelében helyezkednek el.

A teljes test besugárzása egyfajta külső sugárterápia, amelyet az egész testnek adnak át. Adható az őssejt-transzplantáció előtt.
A sugárkezelés módja attól függ, hogy milyen típusú rákot alkalmaznak. A külső sugárterápiát felnőtt nem Hodgkin-limfóma kezelésére alkalmazzák, és palliatív terápiaként is alkalmazható a tünetek enyhítésére és az életminőség javítására.

A nem Hodgkin-limfóma terhes nők esetében a sugárterápiát lehetőség szerint a szülés után kell adni, hogy elkerüljék a baba kockázatát. Ha kezelésre van szükség azonnal, a terhes nők dönthetnek úgy, hogy folytatják a terhességet és kapják a sugárkezelést. A csecsemő pajzsát használó ólom azonban nem védheti meg a szétszórt sugárzástól, ami esetleg rákot okozhat a jövőben.

kemoterápiás kezelés

A kemoterápia egy olyan rákkezelés, amely a rákos sejtek növekedését megakadályozó gyógyszereket használ, akár a sejtek megölésével, akár megakadályozva azok elosztását. Ha a kemoterápiát szájon át vagy vénába vagy izomba injektálják, a gyógyszerek bejutnak a véráramba, és rákos sejteket érhetnek el a szervezetben (szisztémás kemoterápia). Ha a kemoterápiát közvetlenül a cerebrospinalis folyadékba (intratekális kemoterápia), egy szervbe vagy egy testüregbe, például a hasba helyezik, a gyógyszerek elsősorban a rákos sejtekre hatnak ezeken a területeken (regionális kemoterápia). A kombinált kemoterápia két vagy több daganatellenes gyógyszert alkalmazó kezelés. Szteroid gyógyszereket adhat hozzá, csökkentheti a gyulladást és csökkentheti a szervezet immunválaszt.

A kemoterápia beadása függ a kezelt rák típusától és állapotától.

Az intratekális kemoterápia alkalmazható lymphoma kezelésére is, amely először a herékben vagy üreges területeken fordul elő az orr körül, diffúz nagy B-sejtes limfóma, Burkitt-limfóma, limfoblasztos limfóma és egyes agresszív T-sejtes lymphomák esetén. Lehetővé teszi a lymphomasejteknek az agyba és a gerincvelőbe történő elterjedésének esélyét. Ezt nevezzük központi idegrendszeri profilaxisnak.

Terhes nőknél a baba kemoterápiának van kitéve, amikor az anyát kezelik, és egyes rákellenes szerek születési rendellenességeket okoznak. Mivel rákellenes gyógyszereket adnak át a csecsemőnek az anyán át, mindkettőt szorosan figyelemmel kell kísérni, amikor a kemoterápiát kapják.

Immun terápia

Az immunterápia olyan kezelés, amely a páciens immunrendszert alkalmazza a rák elleni küzdelemben. A szervezet által készített vagy laboratóriumban előállított anyagok a szervezet természetes védekező hatásának növelésére, irányítására vagy helyreállítására szolgálnak.

Az immunmodulátorok egyfajta immunterápia. A lenalidomid egy immunmodulátor, amelyet felnőtt nem Hodgkin-limfóma kezelésére alkalmaznak.

Célzott terápia

A célzott terápia egyfajta kezelés, amely kábítószereket vagy egyéb anyagokat használ fel egyedi ráksejtek azonosítására és támadására, anélkül, hogy károsíthatja a normál sejteket. A monoklonális antitestterápia, a proteaszóma inhibitor terápia és a kináz inhibitor terápia a nem-Hodgkin-limfóma kezelésére szolgáló célzott terápia.

A monoklonális antitestterápia olyan rákkezelés, amely a laboratóriumban egyetlen típusú immunrendszer sejtből származó antitesteket alkalmaz. Ezek az antitestek azonosítják az anyagokat a rákos sejtekben vagy normál anyagokban, amelyek segíthetnek a rákos sejtek növekedésében. Az antitestek az anyagokhoz kötődnek, és megölik a rákos sejteket, megakadályozzák növekedésüket, vagy megakadályozzák az elterjedést. Ezek önmagukban alkalmazhatók, vagy kábítószerek, toxinok vagy radioaktív anyagok közvetlenül rákos sejtekbe juttathatók. A rituximab egy monoklonális antitest, amelyet számos nem-Hodgkin-lymphoma kezelésére alkalmaznak. A radioaktív anyaghoz kapcsolódó monoklonális antitesteket radioaktívan jelölt monoklonális antitesteknek nevezik. Az ittrium-y 90-ibritumomab tiuxetán egy radiojelzett monoklonális antitest példája. A monoklonális antitesteket infúzió formájában adják.

A proteaszóma inhibitor terápia blokkolja a proteaszóma hatását a rákos sejtekben, és megakadályozhatja a tumorok növekedését.

A kináz inhibitor terápia, például az idelalisib, bizonyos fehérjéket blokkol, amelyek segíthetnek a limfómasejtek növekedésében és megölik őket. Használják az indolens limfóma kezelésére. Az ibrutinib, a Bruton tirozin-kináz inhibitor terápiájának egyik típusa a limfoplasmacitás limfóma és a köpenysejtes lymphoma kezelésére alkalmazható.

plazmaferezis

Ha a vér vastagabb antitestfehérjékkel válik vastagabbá, és befolyásolja a vérkeringést, plasmapherezist végzünk annak érdekében, hogy az extra plazmát és antitest fehérjéket eltávolítsuk a vérből. Ebben az eljárásban a vért eltávolítják a páciensből, és egy olyan gépen keresztül továbbítják, amely elválasztja a plazmát (a vér folyadékrészét) a vérsejtekből. A beteg plazmája tartalmazza a felesleges ellenanyagokat, és nem kerül vissza a páciensbe. A normális vérsejteket a véráramba visszük vissza adományozott plazmával vagy plazmacserével. A plazmapherézis nem tart új antitesteket a kialakulásában.

Figyelmes várakozás

A vigyázó várakozás nyomon követi a beteg állapotát anélkül, hogy bármilyen kezelést, amíg a jelek vagy tünetek nem jelennek meg vagy változnak.

Antibiotikus kezelés

Az antibiotikum terápia olyan kezelés, amely a baktériumok és egyéb mikroorganizmusok által okozott fertőzések és rák kezelésére szolgáló gyógyszereket alkalmaz.

A limfóma eltávolítását bizonyos sebészi vagy agresszív, nem-Hodgkin-lymphomában szenvedő betegeknél lehet alkalmazni.

A használt műtét típusa attól függ, hogy hol található a testben kialakult lymphoma:

  • Helyi kivágás egyes betegeknél nyálkahártyával társuló limfoid szövet (MALT) lymphoma, PTLD és a kis bél T-sejtes limfóma esetén.
  • Splenectomia a marginális zóna lymphomában szenvedő betegeknél.

Azok a betegek, akiknek szív-, tüdő-, máj-, vese- vagy hasnyálmirigy-átültetése van, rendszerint gyógyszereket kell szedniük az immunrendszerük egész életen át tartó elfojtására. A szervátültetés utáni hosszú távú immunszuppresszió bizonyos típusú nem-Hodgkin-limfóma kialakulását eredményezheti a poszttranszplantációs lymphoproliferatív rendellenesség (PLTD) néven.

Gyakran szükség van a kis bélsebészetre, ha felnőtteknél diagnosztizálják a lisztérzékenységet, akik T-sejtes limfómát alakítanak ki.

Őssejt-transzplantáció

Az őssejt-transzplantáció nagy dózisú kemoterápia és / vagy teljes test besugárzást biztosít, majd a rákos kezeléssel elpusztított véralakító sejteket helyettesíti. Az őssejteket (éretlen vérsejteket) eltávolítják a páciens véréből vagy csontvelőjéből (autológ transzplantáció) vagy donorból (allogén transzplantáció), és befagyasztják és tárolják. A kemoterápia és / vagy a sugárkezelés befejezése után a tárolt őssejteket felolvasztják, és infúzió útján adják vissza a betegnek. Ezek a reinfúziós őssejtek (és helyreállítják) a test vérsejtjeit.

Mi a prognózis a Hodgkin vs. Non-Hodgkin limfóma számára?

Hodgkin-limfóma

A prognózis (a helyreállítás esélye) és a kezelési lehetőségek függenek a következőktől:

  • A beteg tünetei és tünetei.
  • A rák stádiuma.
  • A Hodgkin-lymphoma típusa.
  • Vérvizsgálati eredmények.
  • A beteg kora, neme és általános egészségi állapota.
  • Függetlenül attól, hogy a rák visszatérő vagy progresszív.

A terhesség ideje alatt a Hodgkin-limfóma esetében a kezelési lehetőségek is függnek:

  • A beteg kívánságai.
  • A magzat kora.

A felnőtt Hodgkin-limfóma általában gyógyítható, ha azt korábban kezelik és kezelik.

Nem-Hodgkin limfóma

A prognózis (a helyreállítás esélye) és a kezelési lehetőségek függenek a következőktől:

  • A rák stádiuma.
  • A nem-Hodgkin-lymphoma típusa.
  • A laktát-dehidrogenáz (LDH) mennyisége a vérben.
  • Legyen bizonyos változások a génekben.
  • A beteg kora és általános egészségi állapota.
  • Függetlenül attól, hogy a limfóma diagnosztizálódott-e vagy visszatér-e (térjen vissza).

A nem-Hodgkin-limfóma terhesség ideje alatt a kezelés alternatívái a következőkre is jellemzők:

  • A beteg kívánságai.
  • A terhesség melyik trimeszterében van a beteg.
  • Akár korai lesz a baba.

Néhány nem-Hodgkin-limfóma gyorsabban terjed, mint mások. A legtöbb terhesség alatt nem-Hodgkin-limfómák agresszívek. Az agresszív limfóma kezelésének késői kezelése a babának születése után csökkentheti az anya fennmaradásának esélyét. Gyakran ajánlott az azonnali kezelés, még a terhesség alatt is.

Egyesült Államok. Nemzeti Egészségügyi Intézetek. Nemzeti Rákkutató Intézet. “Felnőtt Hodgkin Limfóma Kezelés (PDQ®) – Patient Version”. 2017. április 20. Egyesült Államok. Nemzeti Egészségügyi Intézetek. Nemzeti Rákkutató Intézet. “Felnőtt Nem-Hodgkin Limfóma Kezelés (PDQ®) -Patient Version”. 2017. szeptember 20.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!