Miri Tej

Hogyan lehet a 4. stádiumú mellrák vezetni a tüdőgyulladáshoz?

Hogyan lehet a 4. stádiumú mellrák vezetni a tüdőgyulladáshoz?

Egészséges egyén számára a tüdőgyulladás nehéz állapotot jelenthet. Olyan beteg esetében, aki fejlett mellrákban szenved, akik kezelés alatt állhatnak, ami tovább gyengíti a szervezet fertőzés elleni képességét, a tüdőgyulladás különösen súlyos lehet. Ezenkívül egyes mellrákos kezelések növelhetik a tüdőgyulladás kockázatát.

A tüdőgyulladás a légzsákok fertőzése a tüdejében. A fertőzés a tüdőszövet gyulladását (duzzanatát) okozza, és hatással lehet a légzésre és az oxigéncserére. Ezek a fertőzések a leggyakoribbak a baktériumok által, de vírusok vagy gombák is okozhatnak. A pneumonia befolyásolhatja az egyik vagy mindkét tüdőt.

A tüdőgyulladás különböző tüneteket okoz a páciens faktorai alapján, és mi a csíra vagy a béna okozza a fertőzést. A tünetek súlyossága enyhe és életveszélyes lehet. Sok tüdőgyulladás tünete hasonló a kevésbé súlyos légúti fertőzésekhez.

Tüdőgyulladás tünetei:

  • láz
  • kényelmetlenség
  • hidegrázás vagy izzadás
  • olyan köhögés, amely vastag, ragacsos folyadékot termel
  • hasmenés
  • hányinger
  • hányás
  • izomfáradtság
  • mellkasi fájdalom
  • izomfájdalom
  • fáradtság

A fejlett rák, mint például a 4. stádiumú rák, gyengíti az immunrendszert, ami növeli a fertőzések kialakulásának kockázatát, beleértve azokat is, amelyek tüdőgyulladást okoznak. A rákos betegek szintén nehézséget okoznak a fertőzés elleni küzdelemben, mert a testük veszélybe került.

A 4. stádiumú emlőrákban a rákos sejtek behatoltak a szervezetben lévő más szervekbe. Ezt metasztatikus ráknak is nevezik. A rákos betegségben szenvedő embereknek szembe kell nézniük az egészség csökkenésével és a várható élettartamuk korlátozásával. Három tényező járulhat hozzá a tüdőgyulladáshoz késői stádiumú emlőrákban szenvedő betegeknél, többek között:

áttétel

A mellrákos stádiumok leírják, milyen fejlett az emlőrák, vagy milyen mértékben terjedt el az emlőrák. A 4. stádiumú mellrák azt jelenti, hogy az emlőrák a melleknél túlterjedt. Amint a ráksejtek eljutnak a nyirokcsomókba, a rák terjedhet távoli helyekre, például a csontok, a tüdő, a máj vagy az agy.

Ha a rák terjed a tüdőbe, akkor hatással lehet a tüdő működésére. A folyadékok és tüdőgyulladást okozó organizmusok a tüdőbe csapódhatnak, és nehezebbé válhatnak.

A pneumonia, mint utókezelési szövődmény

A mellrákos betegek műtéten estek át, hogy eltávolítsák a rákot vagy kezeljék a vele kapcsolatos komplikációkat. Sajnos a műtét extra terhet róna egy már törékeny testre. A műtéten átesett emlőrákos betegek több hetet vagy hónapot követően alakulhatnak ki pneumónia. Ez nagyon ritka szövődmény.

Sugárkezelés

A melleknél vagy a közeli szövetekben és csontokban végzett sugárkezelés növelheti a kriptogén szervező pneumonia (COP) nevű betegség kockázatát, amelyet korábban bronchiolitis obliterans tüdőgyulladást szerveztek. A sugárkezelés COP-ot eredményezhet, bár ez ritka. A tünetek közé tartozik a köhögés, a légszomj és a láz.

A 4. stádiumú emlőrákban a pneumonia kezelhető, de a daganatos betegek gyengített immunrendszere van, így nagyobb a komplikációk veszélye, és kórházi kezelésre lehet szükség.

A tüdőgyulladással kapcsolatos gyakori kezelések:

  • antibiotikumok, a baktériumok által okozott tüdőgyulladás kezelésére (többféle baktérium tüdőgyulladást okozhat, ezért az orvosnak teszteket kell végeznie, hogy meghatározza az Önnek szükséges antibiotikum típusát)
  • gombaellenes gyógyszerek, gombafertőzés okozta tüdőgyulladás kezelésére
  • a vírusos tüdőgyulladást általában olyan támogató intézkedésekkel kezelik, mint a folyadék, oxigén, ha szükséges, valamint olyan gyógyszerek, amelyek segítik a tüdőgyulladás, mint a láz és a köhögés tüneteinek enyhítését
  • köhögés elleni gyógyszerek, amelyek segítenek enyhíteni ezt a gyakori tünetet és a túlzottan ellenálló gyógyszereket, például az ibuprofent és az aszpirint, hogy csökkentse a tüdőgyulladással járó láz és kellemetlen érzést

Néhány beteg otthoni gyógyszerekkel kezelhetõ, de másoknak be kell vonni a kórházba IV gyógyszereket.

Az előrehaladott stádiumú emlőrák számos tünetet és esetleges egészségügyi szövődményt okoz. Mivel a szervezetben sok változás történik, a tüdőgyulladás okainak és tüneteinek megértése fontos. A mellrákos betegek gyengített immunrendszere és a fertőzések, például a tüdőgyulladás, életveszélyesek lehetnek. Ha tüdőgyulladás tüneteit tapasztalja, azonnal forduljon orvosához.

Tüdőgyulladás és tüdőrák

Hogyan diagnosztizálják a tüdőrákot?

A tüdőrákot rendszerint egy olyan dohányosnál gyanítják, aki megváltozik a légzési tünetek, a megmagyarázhatatlan fogyás vagy a csontfájdalom. Gyakran felfedezik az első néhány évben, miután egy személy abbahagyta a dohányzást, talán köhögés vagy más finom tünetek miatt.

Gyakran tüdõrákot szednek fel egy rutin mellkas röntgensugárján olyan betegen, aki nem tapasztal tüneteket. Ha a rákos sejtek az aveolák közelében (az apró légzsákoknál) az egyik hörgőhólyagban (a légzőfa legkisebb ágaiban) elkezdenek növekedni, akkor a daganat a golflabda mérete vagy annál nagyobb lehet, anélkül, hogy tüneteket okozna. Még akkor is, ha a mellkasi röntgen normálisnak tűnik, rákot feltételezhetünk, ha az ember vér köhögött, tartós rekedtség alakul ki, mellkasi fájdalmat vagy légzési nehézséget okozott, vagy tüdőgyulladás ismétlődő epizódjai voltak a tüdőben.

jelek és tünetek
Néha kisebb fekélyek jelennek meg a tüdőrákban, és vérzik. A tüdőrákos betegek mintegy fele vérben vagy vértestvére van a köpetükben. Lehet, hogy vércsíkok láthatók a nyálkahártyában, hogy köhögesz. A súlyos vérzés azonban ritka.

Amikor egy légzőcső burkolatának daganata nő, megakadályozhatja a levegő szabad áramlását a légzőcsőn keresztül, ami zihálás vagy füttyentő zajt eredményez. A mély lélegzet okozhat mellkasi fájdalmat vagy vállat fájdalmat, légszomjat vagy zajos légzést. Ha a daganat károsítja az egyik idegest, amely a gégebe kerül (hangkazetta), a rekedtség következhet be.

A mellkasi fájdalom és a légzési nehézség akkor is kialakulhat, ha a daganat a tüdő külső felületére terjed, és így a folyadék összegyűlik a pleura üregében, a tüdő és a bordák közötti térben. Ha a tumor a szív és a szív vérét hordozó véredényeket nyomja, a normális véráramlás blokkolható.

A növekvő tumor befolyásolhatja a nyálkahártya normál mozgását a tüdő felfelé és kifelé, okozhat köhögést vagy meglévő köhögést. Ha egy fő légzőcsövet blokkol, légszomjat okozhat. Megtarthatja a hörgőcsövekben előállított nyálkahártyát is, hogy felfelé (a daganat után) és a tüdőből kifelé haladjon. A nyálka tehát tüdőgyulladást vált ki a tüdőben.

Néha a tüdőrák első jele a tüdőgyulladás, láz, hidegrázás és mellkasi fájdalom. Lehetséges, hogy köhögés is előfordul, amikor a tumor blokkolja a hörgőcsövet és fertőzés következik be az eltömődés mögött. Ha a daganat közvetlenül a tüdőből a mellkasfal szöveteibe terjed, fájdalmat okozhat. A tüdőből nőhet a mellkas közepére, a tüdő közé, és megnyomja a nyelőcsövet (nyelési cső). Ez a nyomás nehezíti a lenyelést, amíg a tumort nem találja és kezeli.

Néha az első tünetek a mellkason kívül eső területen találhatók, amelyre a rák terjed. Lehetséges, hogy fejfájás vagy szédülés, csontfájdalom vagy nyirokcsomó-nagyítás jelentkezik. Folyamatos rekedtség alakulhat ki, valamint a körmök, a kerekítés és a körmök és az ujjhegyek kiszélesedése.

Vizsgálati és diagnosztikai vizsgálatok
Mind az általános egészségét, mind a légzési állapotát értékelni fogják. Részletes orvosi előzményeket fogunk készíteni. Meg fogják kérdezni az előző betegségről, a dohányzásról és a foglalkozási előzményekről, a légzőszervi tünetekről és az általános egészségi állapotról. Teljes fizikális vizsgálatot kell végezni, különös tekintettel a tüdőkre, a nyak nyakába és hónaljába, valamint a hasra. Ha a műtét lehetősége, az orvosnak meg kell határoznia, hogy el tudja-e tolerálni a műtétet.

Számos különböző típusú teszt használható: többféle röntgenvizsgálat, valamint egyéb, a test belsejének képének megszerzésére szolgáló módszer. Orvosa eldönti, melyikre van szüksége. A műszereket felhasználhatjuk a test különböző részeinek megvizsgálására, és egyes esetekben laboratóriumi vizsgálatokat végeznek. A köpet, a vér, a vizelet és más testnedvek vizsgálódnak. Szükség esetén elvégezhető egy művelet a diagnózis befejezéséhez.

Bár egyesek úgy vélik, hogy a tüdőrák diagnosztizálható vérvizsgálattal, ez nem igaz. A vérvizsgálatok segíthetnek annak meghatározásában, hogy a rák elterjedt-e olyan szervre, mint a máj, de az ilyen vizsgálatokat más vizsgálatokkal együtt kell elvégezni.

A következő tesztek közül egyet vagy többet kaphat.

Mellkas röntgen
Mivel a tüdőrák általában látható a röntgenfilmben, a mellkasi röntgensugrány az egyik első teszt, aminek megvan. A legtöbb röntgenképhez hasonlóan a mellkas röntgen nem okoz kényelmetlenséget.

A legkisebb tumor, amely látható a mellkas röntgensugárján, kb. 1/2-es átmérőjű. De még akkor is, ha nem látják a daganatot, a mellkas röntgensugara más utalásokat is felajánlhat a diagnózisra, például tüdőgyulladásra a tüdőben. További lehetséges utalások a megnagyobbodott nyirokcsomók (amelyek rákos sejtekkel tölthetők meg), valamint a mellhártya effúziója, a folyadék felhalmozódása a tüdő és a mellkas közötti térben. A tüdőrák nem mindig okozza ezeket, de jelek, amelyek arra figyelmeztetik az orvost, hogy keressék az okot, más diagnosztikai eszközök segítségével.

Az orvosa esetleg azt szeretné, hogy mellkas röntgenjele legyen, még akkor is, ha a diagnózis már világos. A cél az, hogy összehasonlíthassuk az előző és a későbbi röntgensugarakkal, hogy kövessük a fejlődést, és figyeljünk a tüdőszövet lehetséges változásaira. Fontos, hogy kezelőorvosa megismerje, hogy nő-e a rák, vagy reagál-e a kezelésre és a zsugorodásra.

CAT scan (más néven CT scan)
A feltételezett tüdőrákban szenvedő betegek majdnem mindig rendelkeznek a mellkasi és a felső hasüreg CT (számítógépes axiális tomográfia) vizsgálatával, hogy segítsenek a diagnózisban és a beavatkozásban. Más területek, például a fej vagy a hátra beolvashatók, ha aggasztó tünetek jelentkeznek.

A CAT-vizsgálat egyfajta röntgenvizsgálat kombinálva a számítógépes feldolgozással, amely sokkal részletesebb képet nyújt a nyirokcsomókról és a véredényekről a tüdejében és a mellkasában, mint egy hétköznapi mellkasi röntgenkép. Kezelőorvosa pontosabban fel tudja mérni a daganat méretét és kiterjedését, a megnagyobbodott nyirokcsomók jelenlétét, valamint a csontok vagy a fontos szervek és szervek érintettségét.

Annak érdekében, hogy jobb képet kapjunk, a festéket valószínűleg a karodban lévő vénába kell beadni. Feltétlenül tájékoztassa kezelőorvosát, ha valaha is allergiás volt a röntgen festékre vagy a tenger gyümölcseire. A festékkúp tollán kívül a CAT-vizsgálat fájdalommentes. A röntgenkészülék mozogni fog körülötted, és néhány másodpercig fogják tartani a lélegzetet a képek készítésénél.

MRI (mágneses rezonancia képalkotás)
Ezzel a technikával a különféle szervek részletes képei mágneses mező felhasználásával készülnek. Fájdalommentes, de akár 30 percen belül feküdhet. Ha úgy gondolja, hogy zárt térben zavaros vagy aggódó lehet, kérjen egy enyhe nyugtatót a vizsgálat előtt. (Néhány újabb MRI-berendezés nyitottabb.) Az MRI-t általában agyi leképezésre használják, amikor a fejfájás az egyik tünet. Ezenkívül fel lehet használni a véredény vagy csont bevonásának értékelésére a tüdőrákban, amikor ez az információ nem egyértelmű a CAT vizsgálat során.

Köpet citológia
Kérheti a köpetmintát, ezért mikroszkóp alatt vizsgálható rákos sejtek jelenlétére. Ily módon a tüdőrák diagnózisa és annak specifikus sejtjei néha több invazív vizsgálat nélkül is előállíthatók. Ha nem tudsz köhögni egy mély köpetmintát, adhat egy ködös hideg levegőt a belélegzéshez, hogy ösztönözze a köpet termelését.

bronchoszkópia
A hajlékony optikai bronchoszkópot használó hajlékony optikai csövet használják a légutak vizsgálatához, a daganat megismeréséhez. Az orvosnak meg kell tanulnia a típusát és pontos helyét. Ez az információ fontos annak eldöntéséhez, hogy a műtét lehetséges-e. Ha a daganat nem látható, a röntgen segítségével lokalizálható, hogy az orvos megkaphassa a biopsziákat a bronchoszkópon keresztül.

A bronchoszkópia általában ambuláns eljárás. Meg kell kérni, hogy üres gyomrot érjen el, és hozzon egy barátot vagy rokonát, aki képes lesz hazavezetni.

Az eljárás során egy röntgenkészülékkel felszerelt bélelt asztalra fekszik. A technikus összekapcsolja Önt a szívvel, a vérnyomással és az oxigén monitorokkal. Helyi érzéstelenítőt kapnak ködként vagy belélegezni vagy torok spray-ként, majd egy kis IV-en keresztül nyugtatják a kezét vagy karját. Az orrát érzéstelenítő gélrel dermedték, majd a hatókör belép az orrába, és az orrán keresztül halad a légutadhoz. A folyadékot átengedik a tüdőbe a hatókörön keresztül, hogy a sejteket vizsgálathoz gyűjtsék. A biopsziák valószínűleg szintén megtörténnek.

Nincsenek fájdalmas szálak a tüdőben, így a biopsziák nem fognak bántani. Az eljárás során alaposan ellenőrizni fogják, és néhány órát eltölthetnek a helyreállítási helyiségben. A bronchoszkópia fő kellemetlensége a köhögés, és a torok kissé fájó. Ha végeztünk biopsziákat, akkor kis mennyiségű vért köhögünk.

Tű biopszia (finom tűs aspirációs biopszia)
Néha egy daganat olyan helyen található, amely könnyebben biopsziás, kívülről, mint a bronchoszkóp. Ebben az esetben egy radiológus elvégzi a biopsziát, röntgen- vagy CAT-vizsgálattal a daganat megtalálásához.

A bőrt helyi érzéstelenítéssel dermedték, majd egy tűt a bőrön keresztül a bordák és a tüdőben lévő betegség területe közé helyezni. A röntgen irányítás biztosítja, hogy a tű a pulmonalis elváltozáson belül legyen. A tumorból eltávolított sejteket a mikroszkóp alatt vizsgálják a rák kimutatására.

Kis esély van arra, hogy a levegő elhagyja a tüdőt, ami bizonyos tüdő összeomlást okoz (pneumothorax). Az eljárás után mellkasröntgen lesz, és egy vagy két órán keresztül figyelni fogják, hogy minden rendben van. Ez általában kicsi probléma, és a tüdő újbóli kiterjedése különleges kezelés nélkül. Ha az összeomlás teljesebb, a levegőt a pleurális térből el kell távolítani, a csövek közé a mellkasok közé és a mellkasba helyezve, és a csövet egy szívószivattyúhoz kell csatlakoztatni.

A biopsziás jelentés. Minden biopsziát, akár a bronchoszkópot, akár a tűt át kell venni, meg kell dolgozni, majd egy patológusnak el kell olvasnia. Ez a folyamat 1-3 napig tart. A várakozás nehéz lesz számodra, de fontos. Lehetséges, hogy biopszia “negatív” (nincs rák), még akkor is, ha van rák. A daganat olyan területen lehet, amelyet nehéz elérni, például. Orvosa javasolhatja a gyanús csomót eltávolító műtétet, még akkor is, ha a biopszia nem mutat rákot.

Tüdőfunkció vizsgálatok
Ha a műtét lehetséges kezelés, elegendő tüdő kapacitással kell rendelkeznie ahhoz, hogy a tüdő egy részét el lehessen távolítani. A tüdőkapacitás mérése különösen akkor fontos, ha cigaretta dohányos vagy (vagy volt), mert a dohányzás a tüdőtágulat kockázati tényezője is lehet, és ha tüdőtágulatai vannak, a tüdő kapacitása csökkenhet.

A tüdőkapacitást úgy határozza meg, hogy a maximális erőfeszítéssel meghatározza a tüdőből kifolyó gáz mennyiségét. Ez kemény munka lesz, de a legjobbat. Valószínűleg véred lesz a csuklóján lévő artériából az oxigén és a széndioxid szintjének mérésére a vérben, ami szintén segít meghatározni, hogy a tüdeje milyen jól működik.

Ha csökken a tüdőfunkciója, felkérést kaphat arra, hogy nukleáris tüdőtani vizsgálatot végezzen, hogy részletesebben értékelje a tüdő működését. Ebben a tesztben kis mennyiségű radioaktív anyag kerül a vénába, és egy gép beolvassa a tüdejét. A kapott információ segít az orvosnak meghatározni, hogy a jobb és a bal tüdeje egyenlő arányban osztozik-e a tüdő kapacitásában, és hogy elegendő tüdő kapacitása lesz-e az egy tüdő eltávolítása után. Bizonyos esetekben a kerékpáron vagy a futópadon végzett tesztelés is alkalmazható tüdőkapacitásának és sebészi toleranciájának értékelésére.

Thoracentesis
A mellkasi röntgensugár folyadékot mutathat a tüdő és a mellkasfal közötti térben – pleurális folyadékgyülem. Az ilyen folyadék sok lehetséges oka van; az egyik oka a rák terjedése a pleurális térbe. Ha rákos sejteket találnak, a sebészeti gyógymód nem lehetséges. Ezért a folyadékot meg kell vizsgálni. Ez egy kisebb eljárással történik thoracentesis.

Az eljáráshoz a mellkasfalat (általában hátul) tisztítják és helyi érzéstelenítéssel fáradnak meg. Ezután egy tűt vezetünk be a bordák közé a pleurális térbe, és a folyadékot óvatosan visszavonjuk. Néha kissé nagyobb tűt használnak a biopsziához. A folyadékot és / vagy a biopsziát rákos sejtekre vizsgálják. A thoracentesis is segíthet a tünetek enyhítésében, ha nagy mennyiségű folyadékot okoz, amely légszomjat vagy mellkasi fájdalmat okoz.

Thoracoscopy, Mediastinoscopy, Thoracotomy
Ezek a sebészeti beavatkozások, amelyeket a műtőterem általános érzéstelenítésével végzik.

Thoracoscopy — amelyet a használt műszernek neveznek – általában akkor használják, ha a tüdő szélén csomópont (kerekített rendellenesség) van, és egy előző biopsziában nem diagnosztizálták rákként. A sebész három kisebb mellkasi bemetszést tesz lehetővé egy hatókör és biopszia beillesztésére. A csomót eltávolítják és a patológus mikroszkóppal vizsgálja. Ha rákot találnak, a sebész eltávolítja a lebenyét a csomókkal (Thoracotomiából), általában ugyanabban az időben. A thoracoscopy esetében a kórházi tartózkodás 2-3 nap.

mediastinoscopy — gyakran egy ambuláns eljárás – a mediastinum, a mellkas mögötti mellkasa. A nyirokcsomók értékelésekor használják a mellkas közepén, annak meghatározására, hogy a rák elterjedt-e. A sebész egy kis ívelt bemetszést tesz be a nyak alján, a mellbél tetején. A biopsziák átkerülnek a hatókörbe. Ez az eljárás határozott diagnózist hozhat létre, ha a röntgensugárzás vagy a CT vizsgálat nagyított nyirokcsomókat mutat. Lehet ugyanúgy, mint egy átmeneti eljárás, amikor egy gyógyító műveletet terveznek, annak biztosítására, hogy a rák ne terjedjen a központi nyirokcsomókra. (Ha ezeken a csomópontokban rákot találnak, a tüdőrák eltávolítására irányuló művelet általában késik, amíg meg nem határozzák, hogy a kemoterápiával és / vagy a sugárterápiával végzett preoperatív kezelés hasznos lenne-e.)

thoracotomia akkor lehet, amikor a mellkas röntgen gyanús a rák, de a rák nem határozottan diagnosztizálták. Ez a módja annak, hogy biopsziózzuk a gyanús területet. A sebész több cm-t metszi a mellkasába, hogy lehetővé tegye a tumor és a környező tüdőszövet eltávolítását. A szövetet patológus vizsgálja. Ha rákos megbetegedést diagnosztizálnak és olyan típusú, amely műtéttel hatékonyan kezelhető, akkor a sebész elvégzi a műtétet. A diagnózist és a kezelést ugyanazzal a művelettel végzik el.

Egyéb eljárások
A fennmaradó diagnosztikai eljárások többsége annak megállapítására szolgál, hogy a rák elterjedt-e bármely más szervre. Például ha olyan fájdalma van, amely úgy érzi, mintha csontból származna, lehet, hogy csontvizsgálatot végez. Olyan, mint egy röntgen, a csontvizsgálat fájdalommentes. Kis mennyiségű steril, radioaktív folyadékot injektálnak a vénába a karodban. A radioaktivitás mennyisége kicsi és ártalmatlan az Ön számára. Ha van valamilyen rákos folt a csontban, elnyeli a radioaktív folyadékot, és megmutatja a vizsgálat során, jelezve, hogy a betegség valószínűleg elterjedt a csontra. Az orvos ezután ellenőrizni fogja, hogy az áttétes rák röntgensugarakkal rendelkezik-e.

A máj egy másik hely, ahol a tüdőrákos sejtek növekedni kezdenek. Májtvizsgálat rendelhető, ha a máj a vizsgálat során abnormálisan nagynak tűnik, vagy ha bizonyos vérvizsgálat azt jelzi, hogy nem működik megfelelően.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!