A méhnyak a hüvely és a méh közötti női test területe. Ha a méhnyakon lévő sejtek rendellenesek és gyorsan szaporodnak, méhnyakrák alakulhat ki. A méhnyakrák életveszélyesek lehetnek, ha észre sem veszik vagy nem kezelik.
Az emberi papillomavírus (HPV) nevű specifikus vírus a méhnyakrák szinte minden esetét okozza. Orvosa megvizsgálhatja ezt a vírust és a prekancerózus sejteket, és javasolhatnak olyan kezeléseket, amelyek megakadályozhatják a rák kialakulását.
A méhnyakrák általában nem okoz tüneteket, amíg az előrehaladott állapotban van. A nők azt is gondolhatják, hogy a tünetek valami máshoz kötődnek, például menstruációs ciklusuk, élesztő fertőzésük vagy húgyúti fertőzésük miatt.
A méhnyakrákhoz kapcsolódó tünetek például a következők:
Minden nőnek rendelkeznie kell a májnyílással a nemzeti irányelvek szerint. Továbbá, ha ezeket a tüneteket tapasztalja, beszéljen orvosával a méhnyakrák szűréséről.
A HPV a méhnyakrák többségét okozza. A vírus egyes törzsei normális méhnyakrákot okoznak abnormálisvá. Évek vagy akár évtizedek alatt ezek a hívások rákká válhatnak.
A méhnyakrák veszélyeztetettek azoknál a nőknél, akik a dietilstilbestrol (DES) nevű gyógyszer hatásának voltak kitéve, míg anyák terhesek voltak. Ez a gyógyszer egy olyan típusú ösztrogén, amelyet az orvosok úgy gondolták, megakadályozhatta a vetélést. A DES azonban összefüggésbe hozható abnormális sejtek kialakulásával a méhnyakon és a hüvelyen. A gyógyszert az 1970-es évek óta az Egyesült Államok piacán leállítják. Beszélhet az anyáddal, hogy megállapíthassa, hogy elhozta volna a gyógyszert. Nem áll rendelkezésre egy teszt annak megállapítására, hogy ki volt téve a DES-nek.
A HPV a legtöbb esetben a méhnyakrákot, valamint a genitális szemölcsöket okozza. A HPV szexuális úton terjed. Meg lehet kapni az anális, a szájon át vagy a hüvelyi szex. A Nemzeti Cervical Cancer Coalition szerint a HPV a méhnyakrák 99 százalékát okozza.
Több mint 200 fajta HPV létezik, és mindegyik nem okoz méhnyakrákot. Az orvosok két típusba sorolják a HPV-t.
A Nemzeti Rákkutató Intézet szerint a 6-os és 11-es HPV típusok az összes nemi szerves szemölcs 90% -át okozzák. Ezek a HPV-típusok nem járulnak hozzá a rák kialakulásához, és alacsony kockázatnak vannak kitéve. A HPV 16 és 18 típusok nagy kockázatúak. A méhnyakrák 70% -át okozzák. Ezek a HPV-típusok is okozhatnak:
A HPV fertőzések a leggyakrabban szexuális úton terjedő fertőzések az Egyesült Államokban. A legtöbb HPV-es nő nem kap méhnyakrákot. A vírus kétéves vagy annál rövidebb időn át, saját kezűleg kezel. Azonban néhány ember továbbra is fertőzött hosszú expozíció után.
A HPV és a korai méhnyakrák nem mindig okoznak tüneteket. Az orvos azonban az éves vizsgáján ellenőrizni fogja a méhnyakon lévő rendellenes sejtek jelenlétét egy Pap tapadással. A vizsga során a HPV vírusra is tesztelhető.
Az orvosok diagnosztizálják az abnormális és potenciálisan rákos sejtek jelenlétét Pap teszten keresztül. Ez magában foglalja a méhnyak átszúrását olyan eszközzel, amely hasonló a pamut törlőhöz. Ezt a tampont küldik egy laboratóriumba, amelyet meg kell vizsgálni a prekancerózis vagy rákos sejtek számára.
Az American Cancer Society azt javasolja a nőknek, hogy 21 éves korukban kapják meg a petefunkciót. A testmozgást legalább háromévenként kell elvégeznie, amíg el nem éri 30. Ha 30 éves vagy, mindig háromévente végezzen pap testi vizsgálatot éveket, és elkezdheti a HPV tesztelést. A HPV tesztelést ötévente kell elvégezni, ha az első teszt negatív.
A HPV-vizsgálat nagyon hasonlít a Pap-teszthez. Orvosa ugyanúgy gyűjt be a méhnyakból származó sejteket. A laboratóriumi dolgozók tesztelik a sejteket a HPV-vel kapcsolatos genetikai anyagok jelenlétére. Ez magában foglalja az ismert HPV-szálak DNS-jét vagy RNS-ét.
Még ha a HPV ellen védő oltást is kaptál, akkor még mindig kaphat méhnyakrákot, amint azt az American Cancer Society ajánlja.
A nőknek beszélniük kell az orvosukkal a pap-tesztek időzítéséről. Vannak olyan körülmények, amikor gyakrabban kell tesztelni. Ezek közé tartoznak azok a nők, akiknek elnyomott immunrendszere van:
Orvosa azt is javasolhatja, hogy gyakrabban végezzen szűrést az Ön körülményei alapján.
Amikor a legkorábbi szakaszában észlelik, a méhnyakrákot az egyik leginkább kezelhető rák típusnak tekintik. Az American Cancer Society szerint a méhnyakrákban bekövetkezett halálesetek az utóbbi 30 évben 50 százalékkal csökkentek. A megelőző pápai tesztek megszerzése a megelőző sejtek ellenőrzésére a megelőzés egyik legfontosabb és leghatékonyabb eszköze. A HPV elleni vakcinázás és a rendszeres papiás szűrések elvégzése segít csökkenteni a méhnyakrák kockázatát.
Csökkentheti a méhnyakrák kockázatát, csökkentve annak valószínűségét, hogy HPV-t kap. Ha 9 és 26 éves kor között vagy, akkor kaphat HPV vakcinát. Bár a piacon különböző típusú HPV vakcinák vannak, mindegyikük védelmet nyújt a 16. és 18. típus ellen, amelyek a két leginkább rákot okozó típusok. Néhány vakcina immunitást biztosít még több HPV típus ellen. Ideális, hogy ezt a vakcinát szexuálisan aktívvá váljék.
A méhnyakrák megelőzésének egyéb módjai a következők:
Bár számos olyan tényező van, amelyek a nőket veszélyeztetik a méhnyakrákra, szinte az összes méhnyakrákot a humán papillomavírus (HPV) okozza, ugyanaz a vírus, amely felelős a nemi szervek szemölcsökért. Több mint 100 különböző típusú HPV van. Azonban csak bizonyos típusok kapcsolódnak a méhnyakrákhoz. Ezeket a magas kockázatú típusoknak nevezik. A HPV magas kockázatú típusai:
Az American Cancer Society (ACS) szerint az összes méhnyakrák mintegy kétharmadát a HPV 16 és 18 okozza. Ugyanakkor mindkét típus védőoltással megelőzhető. Továbbá, nem minden ilyen HPV-fertőzés okoz méhnyakrákot. A legtöbb nő két éven belül önállóan tisztítja a HPV fertőzéseket.
A néhány évnél hosszabb fertőzéseket tartós fertőzéseknek nevezik. Ezek a fertőzések valószínűleg rákká válnak. Nem érthető, hogy egyes nők hogyan tisztítják HPV fertőzéseiket, míg mások nem.
A HPV rendkívül gyakori. A Centers for Disease Control és Prevention (CDC) szerint az USA-ban hatmillió ember kap évente HPV-t. Legalább 20 millió már van, és a szexuálisan aktív felnőttek több mint fele fertőzött életük során.
Szerencsére a méhnyakrák többségéért felelős két HPV-típust vakcinázással lehet megelőzni. A genitális szemölcsök legtöbb esetéért felelős két fajta vakcinázással is megelőzhető. Azonban az oltás a leghatékonyabb, ha a szexuális aktivitás megkezdése előtt történik.
A HPV fertőzés kockázata csökkenthető a biztonságos szex gyakorlásával is.
A HPV-t a szex alatt továbbítják. Átterjedhet:
A biztonságos szexuális gyakorlatok csökkenthetik az átvitel kockázatát. Az óvszert fel kell használni a hüvelyi és anális szexre. Az óvszerek vagy a fogágyak csökkenthetik a vírus átvitelének kockázatát az orális szex alatt. Az óvszer azonban nem képes teljes mértékben megakadályozni a HPV-t. A vírus bőrrel való érintkezés esetén terjed.
A szexuális úton terjedő HPV-t összekapcsolták:
A tartósan biztonságos szex gyakorlásával csökkentheti a HPV-vel kapcsolatos rák kialakulásának kockázatát.
Bizonyos genetikai és életviteli tényezők növelhetik a nők HPV-fertőzés kockázatát, ami méhnyakrákhoz vezethet. Tartalmazzák:
Fontos megjegyezni, hogy más biológiai tényezők is befolyásolják a HPV fertőzést. A fiatal nőknél a méhnyak sokkal érzékenyebb a fertőzésre. A dohányzás valószínűbbé teszi a HPV fertőzés kialakulását. Az immunhiány (gyengített immunrendszer) szintén megnehezíti a szervezet számára a HPV fertőzés megszüntetését.
Azonban nem minden HPV fertőzés vezet a méhnyakrákhoz. Bár a pontos ok ismeretlen, olyan tényezők, amelyek növelhetik a méhnyakrák kockázatát:
Az anya, aki a terhesség alatt hormonális kábítószert (diethylstilbestrol, DES) használ, szintén növeli a méhnyakrák kockázatát. A DES lányok azonban különleges esetek. A rákot nem feltétlenül okozza a HPV. Más típusú sejtekben kezdenek el kezdeni, mint a legtöbb méhnyakrák.
A vaginális rákok gyakoribbak, mint a méhnyakrák a DES lányokban.