carcinoma
A karcinóma olyan rákfajta, amely az epiteliális szövet sejtjeiből származik, amely a test belső vagy külső felületét vonja maga után, amelynek DNS-je megváltozott vagy sérült. Ez a károsodás a sejtek átalakulásához vezet, amelyek abnormális malignus tulajdonságokkal járnak. A legtöbb daganat karcinóma.
A rák alapjai:
Ahhoz, hogy megértsük, mi a pontos karcinóma, először jobban meg kell értenünk a rákot.
A rák általában nincs szükség bevezetésre. A rák nem egyetlen állapot vagy betegség. Inkább több mint száz különböző betegségből álló csoport. Egyszerű szavakkal, a rák a sejtek abnormális növekedése a szervezetben. Vannak olyan kontrollmechanizmusok a sejtekben, amelyek korlátozzák őket abnormális elosztástól.
Általában a sejtek szétválasztják a régi és elhasználódott sejteket szisztematikus módon, amikor a szomszédos sejtekről jeleket kapnak. A régi sejtek vagy a kopott sejtek meghalnak, és az új sejtek helyettesíthetik őket. A szervezetben mindig egyensúly van a sejtvesztés és a sejtnövekedés között. Azonban, amikor a test bármelyik részében lévő sejtek elkezdenek megszakadni minden elválaszthatatlanságtól, akkor rákos sejtekké válhatnak. Ezért a ráksejtek a testünk részét képezik, de némi károsodás miatt elveszítik azt a képességét, hogy megállítsák a más sejtekből származó jelek engedelmességét, és folytassák az elosztást.
Ez a rosszindulatú daganatos sejtek a daganatos szövet szövetének kialakulásához vezetnek. A tumor egy latin szó, ami duzzanatot jelent. A szervezetben két különböző típusú daganat létezik: jóindulatú és rosszindulatú. A jóindulatú daganatok nem rákosak és a rosszindulatú daganatok rákosak.
Jóindulatú
A jóindulatú daganatok általában kicsiek és ártalmatlanok, és nem terjednek át a test más részeire, azaz nem metasztatizálnak. Ezért ezek a tumorok nem rákosak. Ezek a daganatok a test bármely részéből származhatnak, de könnyen eltávolíthatók műtéttel. Nem kell eltávolítani őket, hacsak tüneteket nem okoznak, vagy rosszindulatúnak kell ellenőrizni őket.
gonosz
A rosszindulatú daganatok nagyon agresszívek és gyorsan növekszenek. A jóindulatú daganatokkal ellentétben a test más sejtjeit behatolhatják, hogy gyorsan terjedjenek. Elszakadnak a származási helyükről, belépnek a véráramba, amely hozzáférést biztosít a test minden részéhez és új tumorokat eredményez. Ezért rákosak. A karcinómák egyfajta rák; ezért minden karcinóma rosszindulatú.
A rákos sejtek terjedése vagy metasztázis
A ráksejtek képesek arra, hogy elterjedjenek a származási helyükről (primer tumor) más szövetekre és szervekre, ahol új másodlagos daganatokat képezhetnek. Ezt a terjedési folyamatot metasztázisnak nevezik. A görög szó metasztázisa elmozdulást jelent. A metasztázis a rosszindulatú daganat egyik jellemzője. A metasztázis miatt keletkező másodlagos daganatot metasztázisnak nevezik.
A metasztatizálás érdekében a rosszindulatú daganatsejtek elszakadnak származási helyükről, és belépnek a keringési rendszerbe, amely magában foglalja a szív- és érrendszeri rendszert és a nyirokrendszert. A szív-érrendszer, amelyen átfolyik a vér, magában foglalja az ereket (artériákat, vénákat és kapillárisokat) és a szíveket. A nyirokrendszer fontos szerepet játszik a szervezet védekező mechanizmusában és másodlagos keringési rendszerként működik. Ez hordozza a nyirok, a vizes folyadék, amely fehérvérsejteket és plazmát tartalmaz a test összes szövetéhez. A rákos sejtek a véráramba lépés után könnyen hordozhatók az agyra, a májra, a tüdőre, a vesére és a csontokra. Amikor ezek a sejtek eljutnak a kapillárisokba, átjuthatnak az erek falán vagy a nyirokcsomókon, és behatolnak a szövetekbe. A másodlagos daganat hamarosan kialakul az új helyszínen. Az új daganat elősegíti az új erek növekedését (az úgynevezett angiogenezist), hogy tápanyagokat és oxigént kapjanak.
Egyes ráksejtek behatolnak és beszűrődnek a környező szövetek környékén, anélkül, hogy bevonják a keringési rendszert, és tömegeket állítanak elő az eredeti tumor közelében. A metasztázis mértéke a származási helytől függően változik. A legtöbb rosszindulatú daganatsejt metasztatizál, de vannak kivételek. Például a bazális karcinómasejtek ritkán terjednek el a származási helyükről vagy metasztatizálják. A másodlagos vagy metasztatikus tumorok sejtjei hasonlóak az eredeti tumor sejtjeihez. Ha például a májrák áttéteket mutat a tüdőbe, akkor a másodlagos daganat abnormális májsejtekből, nem abnormális tüdősejtekből áll. Azt mondjuk, hogy az egyént metasztatikus májrák, nem tüdőrák. A nyirokrendszerek vagy a vérrendszer rákjai már néhány lépésnyire vannak a metasztázisban.
A rákra vonatkozó alapvető statisztikák:
A három leggyakrabban előforduló rák a Nemzeti Rákkutató Intézet 2010-es jelentései szerint az Egyesült Államokban a következők:
- FérfiakProsztata, tüdő és colorectalis
- Nők: Mell, vastagbélrák és tüdő
- Gyermekek: Leukémia, agydaganatok és lymphoma
A rákos betegek halálozásának leggyakoribb oka a rák típusától és attól a stádiumától függ, amelyen a betegséget észlelték. Számos tényező befolyásolja a rák előfordulását és típusát. A 40 év feletti emberek több rákos betegségre is hajlamosak. Ezért az életkor kritikus. A rák egyes formái gyakoribbak a férfiaknál és némelyeknél a nőknél. Néhány rák előfordulása nagyobb, mint egy adott faj. A munkahelyi környezet, az életmód és az étrend egyes tényezők, amelyek a rák kialakulását okozhatják. Vannak olyan rákos megbetegedések, amelyek családokban futnak. Ezért a genetika fontos szerepet játszik a rákban is. A tüdő-, a vastagbél- és a mellrák az USA-ban évente a legtöbb rákos halálesetet tükrözi.
Metasztázis és genetika
A metasztázis mögötti molekuláris mechanizmusok nagy figyelmet kaptak. A ráksejtek metasztatikus potenciálja a különböző gének differenciál expressziójától függ. Számos génről kimutatták, hogy részt vesz a metasztázisban különböző rákos formákban. A kutatók a közelmúltban alkalmazták a DNS mikroarray technikát, hogy megállapítsák, hogy a 10 000 gén közül a 32 a szerepet játszik a metasztázis elősegítésében. Jelenleg még több tanulmány foglalkozik a metasztázisban szerepet játszó gének megtalálásával. Az ilyen megállapítások alapján új terápiás gyógyszereket lehet tervezni a tumor metasztázisának elnyomására. A tumorok lokalizált formája könnyen kezelhető, és ezáltal növeli a rákos betegek túlélési arányát.
Adrenocorticalis carcinoma kezelés (PDQ®) -Patient verzió
Általános információk az Adrenocortical Carcinoma-ról
Főbb pontok
- Az adrenocorticalis carcinoma egy ritka betegség, amelyben malignus (rákos) sejtek alakulnak ki a mellékvese külső rétegében.
- Bizonyos genetikai állapotok növelik az adrenocorticalis carcinoma kockázatát.
- Az adrenocorticalis carcinoma tünetei közé tartozik a hasi fájdalom.
- A vért és a vizeletet vizsgáló képalkotó vizsgálatok és vizsgálatok a mellékvesekéreg-karcinóma felderítésére és diagnosztizálására szolgálnak.
- Bizonyos tényezők befolyásolják a prognózist (a helyreállítás esélyét) és a kezelési lehetőségeket.
Az adrenocorticalis carcinoma egy ritka betegség, amelyben malignus (rákos) sejtek alakulnak ki a mellékvese külső rétegében.
Két mellékvese van. A mellékvese mirigyek kicsiek és háromszög alakúak. Egy mellékvese az összes vese tetején helyezkedik el. Minden mellékvese két részből áll. A mellékvese külső rétege a mellékvesekéreg. A mellékvese középpontja a mellékvese medulla. Nagyít A mellékvese anatómiája. Két mellékvese van, az egyik a vese minden tetején. Az egyes mirigyek külső része a mellékvesekéreg; a belső rész a mellékvese medulla.
A mellékvese kéreg fontos hormonokat termel, amelyek:
- A víz és a só egyensúlya a testben.
- Segítsen megőrizni a vérnyomást.
- Segítsen ellenőrizni a szervezet fehérje-, zsír- és szénhidrátok használatát.
- Húzza a testet férfias vagy nőies tulajdonságokkal.
Az adrenokortikális karcinómát a mellékvesekéreg rákának is nevezik. A mellékvesekéreg tumora működésképtelenné válhat (normálisnál több hormont termel), vagy nem működik (nem termel több hormont a normálisnál). A legtöbb adrenocorticalis tumor működik. A működőképes daganatok által termelt hormonok bizonyos tüneteket okozhatnak a betegségben.
A mellékvese medulla hormonokat tesz lehetővé, amelyek segítenek a szervezetnek a stresszre reagálni. A mellékvesében kialakuló rákot pheochromocytoma-nak hívják, és ezt az összefoglalást nem tárgyaljuk. További információt a Pheochromocytoma és a Paraganglioma PDQ-összefoglalójában talál.
Adrenocorticalis carcinoma és pheochromocytoma felnőtteknél és gyermekeknél is előfordulhat. A gyermekek kezelése azonban különbözik a felnőttek kezelésétől. (Lásd az Adrenal Cortex és a Pheochromocytoma és a Paraganglioma rákjairól szóló fejezeteket a PDQ összefoglalásában a gyermekkori szokatlan rákokkal kapcsolatban további információkért.)
Bizonyos genetikai állapotok növelik az adrenocorticalis carcinoma kockázatát.
Bármi, ami növeli a betegség kialakulásának kockázatát, kockázati tényezőnek nevezik. A kockázati tényező nem jelenti azt, hogy rákot fog kapni; ha nincsenek kockázati tényezők, nem jelenti azt, hogy nem fog rákot kapni. Beszéljen orvosával, ha úgy gondolja, hogy veszélyben lehet.
Az adrenokortikai karcinóma kockázati tényezői közé tartoznak a következő örökletes betegségek:
Az adrenocorticalis carcinoma tünetei közé tartozik a hasi fájdalom.
Ezeket és más tüneteket a mellékvesekéreg-karcinóma okozhatja:
- Egy hasadék a hasban.
- Fájdalom a hasra vagy vissza.
- A teltség érzése a hasban.
A nem működő adrenocorticalis tumor nem okozhat jeleket vagy tüneteket a korai stádiumban.
A működő adrenokortikai daganatok túlságosan nagy mennyiségűek az alábbi hormonok közül:
Túl sok kortizol okozhat:
- Súlygyarapodás az arc, a nyak és a testtörzs, a vékony karok és lábak esetében.
- A finom szőrzet növekedése az arcon, a felső háton vagy a karokon.
- Kerek, piros, teljes arc.
- Egy csomó zsír a nyak hátán.
- A nemi szervek vagy mellek hangja és duzzanata mind a hímekben, mind a nőstényekben.
- Izomgyengeség.
- Magas vércukorszint.
- Magas vérnyomás.
Túl sok aldoszteron okozhat:
- Magas vérnyomás.
- Izomgyengeség vagy görcsök.
- Gyakori vizeletürítés.
- Szomjas érzés.
Túl sok tesztoszteron (a nőknél) okozhat:
- A finom szőrzet növekedése az arcon, a felső háton vagy a karokon.
- Pattanás.
- Kopaszodó.
- A hang mélyülése.
- Menstruációs időszakok nincsenek.
Azok a férfiak, akik túl sok tesztoszteront termelnek, általában nincsenek jelek vagy tünetek.
Túl sok ösztrogén (a nőknél) okozhat:
- Rendszeres menstruációs időszak olyan nőknél, akik nem menopauza mentek keresztül.
- Hüvelyi vérzés a menopauzában átesett nőknél.
- Hízás.
Túl sok ösztrogén (férfiakban) okozhat:
- A mellszövet növekedése.
- Alsó-szex hajtó.
- Impotencia.
Ezeket és más tüneteket a mellékvesekéreg-karcinóma vagy más körülmények okozhatják. Ha bármilyen probléma merül fel, forduljon orvosához.
A vért és a vizeletet vizsgáló képalkotó vizsgálatok és vizsgálatok a mellékvesekéreg-karcinóma felderítésére és diagnosztizálására szolgálnak.
A mellékvesekéreg-karcinóma diagnosztizálásához használt tesztek és eljárások a páciens jeleitől és tüneteitől függenek. A következő tesztek és eljárások alkalmazhatók:
- Fizikai vizsga és történelem: Test a szervezet általános egészségi jeleit ellenőrizni, beleértve a betegség tüneteinek ellenőrzését, például csomókat vagy bármi mást, ami szokatlannak tűnik. A páciens egészségi szokásainak és múltbeli betegségeinek és kezeléseinek története is meg fog történni.
- Huszonnégy órás vizeletvizsgálat: Vizsgálat, amely során a vizeletet 24 órán keresztül gyűjtik a kortizol vagy a 17-ketoszteroid mennyiségének mérésére. A normálisnál nagyobb mennyiség a vizeletben a betegség jele lehet a mellékvese kéregben.
- Alacsony dózisú exametazon-szuppressziós teszt: Olyan vizsgálat, amelyben egy vagy több kis dózisú dexametazon adódik. A kortizolszintet vérből vagy vizeletből, amelyet három napig gyűjtenek. Ez a teszt annak ellenõrzésére szolgál, hogy a mellékvese túl sok kortizolt termel-e.
- Nagy dózisú dexametazon-szuppressziós teszt: Olyan vizsgálat, amelyben egy vagy több nagy dózisú dexametazon adódik. A kortizolszintet vérből vagy vizeletből, amelyet három napig gyűjtenek. Ez a vizsgálat annak ellenőrzésére szolgál, hogy a mellékvesék túl sok kortizolt termelnek-e, vagy ha az agyalapi mirigy beszámol a mellékvesékről, hogy túl sok kortizolt termeljen.
- Vérkémiai vizsgálat: Olyan eljárás, amely során vérmintát ellenőrizünk bizonyos anyagok – például kálium vagy nátrium – mennyiségének kimutatására a testben lévő szervek és szövetek vérében. Egy szokatlan (magasabb vagy alacsonyabb, mint normál) mennyiségű anyag lehet a betegség jele.
- CT vizsgálat (CAT scan): Olyan eljárás, amely a test belsejében lévő, különböző szögekből vett területekről részletes képeket készít. A képeket egy röntgenkészülékhez csatlakoztatott számítógép készítette. A festéket be lehet fecskendezni a vénába, vagy lenyelni, hogy segítsen a szervek vagy szövetek világosabb megjelenítésében. Ezt az eljárást számítógépes tomográfia, számítógépes tomográfia vagy számítógépes axiális tomográfia néven is nevezik.
- MRI (mágneses rezonancia képalkotás): Olyan eljárás, amely egy mágnest, rádióhullámot és egy számítógépet használ a sorozat belsejében lévő részletesebb képek készítéséhez. Ezt az eljárást nukleáris mágneses rezonancia képalkotásnak is nevezik (NMRI). A hasi MRI-t a mellékvesekéreg-karcinóma diagnosztizálására végezték.
- Mellékvese angiográfia: Az a folyamat, amely az artériákat és a vér áramlását vizsgálja a mellékvese közelében. Kontraszt festéket adunk be a mellékvese artériákba. Ahogy a festék átmegy az artériákon, röntgenfelvételeket készítenek annak megállapítására, hogy az artériák el vannak-e blokkolva.
- Adrenal venográfia: A mellékvese véna megvizsgálására és a mellékvese melletti véráramlásra vonatkozó eljárás. Kontraszt festéket injektál a mellékvese vénájába. Amint a kontrasztfesték átmegy az ereken, egy sor röntgenfelvételt készítenek annak megállapítására, hogy a vénák el vannak-e blokkolva. Katétert (nagyon vékony csövet) helyezhetünk be a vénába, hogy vérmintát vegyen be, melyet abnormális hormonszintre ellenőrizünk.
- PET-vizsgálat (pozitron emissziós tomográfia vizsgálat): Eljárás malignus tumorsejtek felkutatására a szervezetben. Kis mennyiségű radioaktív glükózt (cukrot) injektálnak a vénába. A PET-szkenner forog a test körül, és képet ad arról, hogy hol van a glükóz. A rosszindulatú daganatsejtek fényesebbek a képen, mert aktívabbak és több glükózzal vesznek fel, mint a normál sejtek.
- MIBG vizsgálat: A nagyon kis mennyiségű radioaktív anyagot MIBG néven vénába fecskendezik és a véráramon keresztül halad. A mellékvesék sejtjei felveszi a radioaktív anyagot, és egy eszköz érzékeli a sugárzást. Ezt a vizsgálatot végezzük, hogy megmutassuk a különbséget az adrenocorticalis karcinóma és a pheochromocytoma között.
- szövettani vizsgálat: A sejtek vagy szövetek eltávolítása, hogy egy patológus mikroszkóp alatt nézhesse őket, hogy ellenőrizzék a rák tüneteit. A mintát egy vékony tűvel lehet bevinni, amelyet finom tűvel történő szívás (FNA) biopsziának vagy tágabb tűnek neveznek, amelyet magbiopsziának neveznek.
Bizonyos tényezők befolyásolják a prognózist (a helyreállítás esélyét) és a kezelési lehetőségeket.
A prognózis (a helyreállítás esélye) és a kezelési lehetőségek függenek a következőktől:
- A rák stádiuma (a daganat nagysága és hogy csak a mellékvesékben van, vagy a test többi helyére terjedt el).
- Akár a tumor teljesen eltávolítható a műtét során.
- Hogy a rákot a múltban kezelték-e.
- A beteg általános egészségi állapota.
- A tumorsejtek minősége (mennyire különböznek a normál sejtektől a mikroszkóp alatt).
Adrenocorticalis karcinóma gyógyítható, ha korai stádiumban kezelik.
Adrenocorticalis karcinóma lépései
Főbb pontok
- Adrenocorticalis carcinoma diagnosztizálása után teszteket végeznek annak megállapítására, hogy a daganatos sejtek terjednek-e a mellékvese vagy a test más részein.
- Háromféleképpen lehet rákosodni a szervezetben.
- A rák elterjedhet, ahonnan a test más részeire kezd.
- Az adrenokortikai karcinóma a következő lépéseket alkalmazza:
- I. szakasz
- II
- III. Szakasz
- IV
Adrenocorticalis carcinoma diagnosztizálása után teszteket végeznek annak megállapítására, hogy a daganatos sejtek terjednek-e a mellékvese vagy a test más részein.
A folyamat, amely arra irányul, hogy kiderüljön, hogy a daganat a mellékvesében vagy a test más részein terjed. A beavatkozási folyamatból származó információk meghatározzák a betegség állapotát. Fontos megismerni a színpadat a kezelés megtervezéséhez. A következő tesztek és eljárások használhatók az átmeneti folyamat során:
- CT vizsgálat (CAT scan): Olyan eljárás, amely a testen belül elhelyezkedő területekről, például a hasról vagy a mellkasról készített különböző részleteket tartalmazó képekből áll. A képeket egy röntgenkészülékhez csatlakoztatott számítógép készítette. A festéket be lehet fecskendezni a vénába, vagy lenyelni, hogy segítsen a szervek vagy szövetek világosabb megjelenítésében. Ezt az eljárást számítógépes tomográfia, számítógépes tomográfia vagy számítógépes axiális tomográfia néven is nevezik.
- MRI (mágneses rezonancia képalkotás) gadolíniummal: Olyan eljárás, amely mágnest, rádióhullámokat és számítógépet használ, hogy egy sor részletgazdag képet készítsen a test belsejében, például a hasban. A gadolínium nevű anyag beadható a vénába. A gadolínium a ráksejtek körül gyűjti össze, hogy a képen fényesebbek legyenek. Ezt az eljárást nukleáris mágneses rezonancia képalkotásnak is nevezik (NMRI).
- PET-vizsgálat (pozitron emissziós tomográfia vizsgálat): Eljárás rosszindulatú sejtek felkutatására a szervezetben. Kis mennyiségű radioaktív glükózt (cukrot) injektálnak a vénába. A PET-szkenner forog a test körül, és képet ad arról, hogy hol van a glükóz. A rosszindulatú daganatsejtek fényesebbek a képen, mert aktívabbak és több glükózzal vesznek fel, mint a normál sejtek.
- Ultrahangos vizsga: Olyan eljárás, amelyben a nagy energiájú hanghullámok (ultrahang) visszahúzódnak a belső szövetekből vagy szervekből, például a vena cava-ból, és visszhangokat készítenek. A visszhangok a test szöveteinek képét alkotják, amelyet sonogramnak neveznek.
- adrenalectomia: Az érintett mellékvese eltávolítására szolgáló eljárás. Egy szövetmintát mikroszkóp alatt vizsgálnak egy patológus, hogy ellenőrizzék a rák jeleit.
Háromféleképpen lehet rákosodni a szervezetben.
A rák terjedhet a szöveteken, a nyirokrendszeren és a vérön:
- Szövet. A rák terjed, ahonnan a közeli területeken növekszik.
- Nyirokrendszer. A rák terjed, ahonnan a nyirokrendszerbe jut. A rák a nyirokcsatornákon át a test más részein halad át.
- Vér. A rák terjed, ahonnan a vérbe kerül. A rák az ereket átmegy a test más részein.
A rák elterjedhet, ahonnan a test más részeire kezd.
Amikor a rák a szervezet egy másik részébe terjed, akkor metasztázisnak nevezik. A rákos sejtek elszakadnak attól, ahonnan elkezdődtek (az elsődleges tumor), és a nyirokrendszeren vagy a véren keresztül haladnak.
- Nyirokrendszer. A rák bejut a nyirokrendszerbe, átmegy a nyirokcsomókon és tumor (metasztatikus daganat) alakul ki a test egy másik részén.
- Vér. A rák bejut a vérbe, áthalad az erekben, és tumor (metasztatikus daganat) alakul ki a test másik részén.
Az áttétes tumor ugyanolyan típusú rák, mint az elsődleges daganat. Például ha a mellékvesekéreg-karcinóma a tüdőbe terjed, akkor a tüdőben a rákos sejtek valójában adrenocorticalis carcinoma sejtek. A betegség metasztatikus mellékvesekéreg-karcinóma, nem tüdőrák.
Az adrenokortikai karcinóma a következő lépéseket alkalmazza:
Az I. stádiumban a daganat 5 centiméter vagy kisebb, és csak a mellékvesében található.
A II. Stádiumban a daganat nagyobb, mint 5 centiméter, és csak a mellékvesében található.
A III. Stádiumban a tumor bármilyen méretű és terjedt:
- a közeli nyirokcsomókba; vagy
- (vese, membrán, hasnyálmirigy, lép vagy máj) vagy nagy vérerek (vese vena vagy vena cava), és terjedhet a közeli nyirokcsomókban.
A IV. Stádiumban a daganat bármilyen méretű, terjedhet a közeli nyirokcsomókban, és terjed a test más részeire, például a tüdőre, a csontra vagy a peritoneumra.
Visszatérő mellékvesekéreg-karcinóma
A visszatérő mellékvesekéreg-karcinóma olyan rák, amely a kezelést követően visszatér (visszajött). A rák visszatérhet a mellékvese kéregben vagy a test más részein.
Kezelési opció áttekintése
Főbb pontok
- Az adrenocorticalis carcinomában szenvedő betegeknél különböző típusú kezelést alkalmaznak.
- Háromféle standard kezelést alkalmaznak:
- Sebészet
- Sugárkezelés
- kemoterápiás kezelés
- A klinikai vizsgálatok során új típusú kezelést tesztelnek.
- Biológiai terápia
- Célzott terápia
- A mellékvesekéreg-karcinóma kezelése mellékhatásokat okozhat.
- A betegek esetleg gondolkodni akarnak a klinikai vizsgálatban való részvételről.
- A betegek klinikai vizsgálatokat végezhetnek rákkezelésük előtt, alatt vagy után.
- Szükség lehet nyomonkövetési tesztekre.
Az adrenocorticalis carcinomában szenvedő betegeknél különböző típusú kezelést alkalmaznak.
Különböző kezelési módok állnak rendelkezésre adrenocorticalis carcinoma esetén. Néhány kezelés standard (jelenleg alkalmazott kezelés), és néhányat klinikai vizsgálatokban tesztelnek. A kezelés klinikai vizsgálata egy olyan kutatási tanulmány, melynek célja a jelenlegi kezelések javítása vagy a rákos betegek új kezeléseivel kapcsolatos információk beszerzése. Amikor a klinikai vizsgálatok azt mutatják, hogy az új kezelés jobb, mint a hagyományos kezelés, az új kezelés válhat a szokásos kezelésnek. A betegek esetleg gondolkodni akarnak a klinikai vizsgálatban való részvételről. Néhány klinikai vizsgálat csak olyan betegek számára nyitott, akik nem kezdték meg a kezelést.
Háromféle standard kezelést alkalmaznak:
A mellékvese eltávolítására szolgáló műtétet (adrenalectomia) gyakran adrenokortikai karcinóma kezelésére alkalmazzák. Néha műtét történik a közeli nyirokcsomók és más szövetek eltávolítására, ahol a rák terjed.
Sugárkezelés
A sugárterápia olyan rákkezelés, amely nagy energiájú röntgenfelvételt vagy egyéb sugárzást használ fel a rákos sejtek megölése vagy növekedésük megakadályozására. Kétféle sugárkezelés létezik:
- A külső sugárterápia a testen kívüli gépet sugárzásnak sugározza a rák felé.
- A belső sugárterápia olyan radioaktív anyagot használ, amelyet tűk, magok, vezetékek vagy katéterek pecsételnek, amelyek közvetlenül a rákban vagy annak közelében helyezkednek el.
A sugárkezelés módja attól függ, hogy milyen típusú rákot alkalmaznak. A külső sugárterápiát az adrenocorticalis carcinoma kezelésére alkalmazzák.
kemoterápiás kezelés
A kemoterápia egy olyan rákkezelés, amely a rákos sejtek növekedését megakadályozó gyógyszereket használ, akár a sejtek megölésével, akár megakadályozva azok elosztását. Ha a kemoterápiát szájon át vagy vénába vagy izomba injektálják, a gyógyszerek bejutnak a véráramba, és rákos sejteket érhetnek el a szervezetben (szisztémás kemoterápia). Ha a kemoterápiát közvetlenül a cerebrospinális folyadékba, egy szervbe vagy egy testüregbe, például a hasba helyezik, a gyógyszerek elsősorban a rákos sejteket érintik ezen a területen (regionális kemoterápia). A kombinált kemoterápia egynél több rákellenes gyógyszer alkalmazása. A kemoterápia beadása függ a kezelt rák típusától és állapotától.
A klinikai vizsgálatok során új típusú kezelést tesztelnek.
Ez az összefoglaló rész a klinikai vizsgálatok során vizsgált kezeléseket ismerteti. Nem említheti minden új, tanulmányozott kezelést. A klinikai vizsgálatokkal kapcsolatos információk az NCI honlapján találhatók.
Biológiai terápia
A biológiai terápia olyan kezelés, amely a páciens immunrendszert alkalmazza a rák leküzdésére. A szervezet által készített vagy laboratóriumban előállított anyagok a szervezet természetes védekező hatásának növelésére, irányítására vagy helyreállítására szolgálnak. Ezt a típusú rákkezelést bioterápiának vagy immunterápiának nevezik.
Célzott terápia
A célzott terápia egyfajta kezelés, amely kábítószereket vagy egyéb anyagokat használ fel egyedi ráksejtek azonosítására és támadására, anélkül, hogy károsíthatja a normál sejteket.
A mellékvesekéreg-karcinóma kezelése mellékhatásokat okozhat.
A rák kezelésével okozott mellékhatásokról a mellékhatások oldalán olvashat.
A betegek esetleg gondolkodni akarnak a klinikai vizsgálatban való részvételről.
Néhány beteg esetében a klinikai vizsgálatban való részvétel lehet a legjobb kezelés választása. A klinikai vizsgálatok része a rákkutatási folyamatnak. Klinikai kísérleteket végeztünk annak megállapítására, hogy az új rákkezelések biztonságosak és hatékonyak-e vagy jobbak-e, mint a szokásos kezelés.
A mai rák elleni szokásos kezelések közül sok a korábbi klinikai vizsgálatokon alapul. A klinikai vizsgálatban részt vevő betegek a szokásos kezelést kapják, vagy az elsők között új kezelést kaphatnak.
A klinikai vizsgálatokban részt vevő betegek segítenek a jövőben a rák kezelésének javításában is. Még akkor is, ha a klinikai vizsgálatok nem eredményeznek hatékony új kezeléseket, gyakran válaszolnak fontos kérdésekre és elősegítik a kutatás továbbterjedését.
A betegek klinikai vizsgálatokat végezhetnek rákkezelésük előtt, alatt vagy után.
Néhány klinikai vizsgálatban csak olyan betegek tartoznak, akik még nem részesültek kezelésben. Az egyéb kísérletek vizsgálati kezelése olyan betegeknél, akiknek a rákja nem javult. Vannak klinikai vizsgálatok is, amelyek új módszereket próbálnak megakadályozni a rák előfordulásának visszatéréséből (visszatérés) vagy a rák kezelésének mellékhatásainak csökkentésében.
Klinikai vizsgálatok zajlanak az ország számos részén. Az NCI által támogatott klinikai vizsgálatokkal kapcsolatos információk megtalálhatók az NCI klinikai vizsgálata weboldalán. Más szervezetek által támogatott klinikai vizsgálatok megtalálhatók a ClinicalTrials.gov weboldalon.
Szükség lehet nyomonkövetési tesztekre.
A rák diagnosztizálásához vagy a rák kialakulásának megismeréséhez elvégzett néhány vizsgálat megismételhető. Néhány teszt megismétlődik, hogy megnézze, milyen jól működik a kezelés. A vizsgálatok folytatására, megváltoztatására vagy abbahagyására vonatkozó döntések alapulhatnak e vizsgálatok eredményei alapján.
A vizsgálatok egy része a kezelés befejezése után időről időre megmarad. Ezeknek a vizsgálatoknak az eredményei megmutathatják, hogy megváltozott-e az állapotod, vagy ha a rák megbetegedett (visszatér). Ezeket a teszteket néha nyomon követési teszteknek vagy ellenőrzéseknek nevezik.
Kezelési lehetőségek szakaszonként
Az alább felsorolt kezelésekkel kapcsolatban tekintse meg a Kezelési opció áttekintése részt.
I. fázis Adrenocortical Carcinoma
Az I. stádiumú adrenokortikai karcinóma kezelése a következőket foglalhatja magában:
- Sebészet (adrenalectomia). A közeli nyirokcsomók is eltávolíthatók, ha a normálisnál nagyobbak.
- Egy új kezelés klinikai vizsgálata.
A klinikai vizsgálati keresés segítségével megtaláljuk az NCI által támogatott rákos klinikai vizsgálatokat, amelyek elfogadják a betegeket. A rák típusától, a páciens korától és a kísérletek elvégzésétől függően vizsgálatokat végezhet. A klinikai vizsgálatokkal kapcsolatos általános információk is rendelkezésre állnak.
II. Fázisú adrenokortikai karcinóma
A II. Stádiumú mellékvesekéreg-karcinóma kezelése a következőket foglalhatja magában:
- Sebészet (adrenalectomia). A közeli nyirokcsomók is eltávolíthatók, ha a normálisnál nagyobbak.
- Egy új kezelés klinikai vizsgálata.
A klinikai vizsgálati keresés segítségével megtaláljuk az NCI által támogatott rákos klinikai vizsgálatokat, amelyek elfogadják a betegeket. A rák típusától, a páciens korától és a kísérletek elvégzésétől függően vizsgálatokat végezhet. A klinikai vizsgálatokkal kapcsolatos általános információk is rendelkezésre állnak.
III. Szakasz Adrenocortical carcinoma
A III. Stádiumú mellékvesekéreg-karcinóma kezelése magában foglalhatja a következőket:
- Sebészet (adrenalectomia). A közeli nyirokcsomók is eltávolíthatók, ha a normálisnál nagyobbak.
- Egy új kezelés klinikai vizsgálata.
A klinikai vizsgálati keresés segítségével megtaláljuk az NCI által támogatott rákos klinikai vizsgálatokat, amelyek elfogadják a betegeket. A rák típusától, a páciens korától és a kísérletek elvégzésétől függően vizsgálatokat végezhet. A klinikai vizsgálatokkal kapcsolatos általános információk is rendelkezésre állnak.
IV. Stádiumú adrenokortikai karcinóma
A IV. Stádiumú mellékvesekéreg karcinóma kezelése a következőket foglalhatja magában: palliatív terápia a tünetek enyhítésére és az életminőség javítására:
- Kemoterápia vagy kombinált kemoterápia.
- Sugárterápia a csontok vagy más olyan helyeken, ahol a rák elterjedt.
- Operáció a rák eltávolítására, amely a mellékvesekéreg közelében lévő szövetekre terjedt.
- A kemoterápia, biológiai terápia vagy célzott terápia klinikai vizsgálata.
A klinikai vizsgálati keresés segítségével megtaláljuk az NCI által támogatott rákos klinikai vizsgálatokat, amelyek elfogadják a betegeket. A rák típusától, a páciens korától és a kísérletek elvégzésétől függően vizsgálatokat végezhet. A klinikai vizsgálatokkal kapcsolatos általános információk is rendelkezésre állnak.
A visszatérő mellékvesekéreg-karcinóma kezelési lehetőségei
Az alább felsorolt kezelésekkel kapcsolatban tekintse meg a Kezelési opció áttekintése részt.
A visszatérő mellékvesekéreg-karcinóma kezelése a következőket foglalja magában: palliatív terápia a tünetek enyhítésére és az életminőség javítására:
A klinikai vizsgálati keresés segítségével megtaláljuk az NCI által támogatott rákos klinikai vizsgálatokat, amelyek elfogadják a betegeket. A rák típusától, a páciens korától és a kísérletek elvégzésétől függően vizsgálatokat végezhet. A klinikai vizsgálatokkal kapcsolatos általános információk is rendelkezésre állnak.
Tudjon meg többet az Adrenocortical Carcinoma
Az Országos Rákkutató Intézet további információit a mellékvesekéreg-karcinómáról, lásd az Adrenocortical Carcinoma Home Page-t.
Az Országos Rákkutató Intézet általános rákos információira és egyéb erőforrásaira vonatkozóan lásd:
Erről a PDQ-összefoglalóról
Az orvos adatkérdése (PDQ) az Országos Rákkutató Intézet (NCI) átfogó rákinformációs adatbázisa. A PDQ adatbázis tartalmazza a rák megelőzésére, kimutatására, genetikájára, kezelésére, támogató gondozására és kiegészítő és alternatív gyógymódokra vonatkozó legfrissebb információk összefoglalóit. A legtöbb összefoglaló két változatban jelenik meg. Az egészségügyi szakemberek részletes leírása technikai nyelven íródott. A páciens verziója könnyen érthető, nem technikai nyelven készült. Mindkét verzió rákos információkkal rendelkezik, pontos és naprakész, és a legtöbb változat spanyolul is elérhető.
A PDQ az NCI szolgáltatása. Az NCI az Országos Egészségügyi Intézetek (NIH) része. A NIH a szövetségi kormány biomedikai kutatásának központja. A PDQ-összefoglalók az orvosi szakirodalom független felülvizsgálatán alapulnak. Ezek nem az NCI vagy az NIH politikai nyilatkozatai.
Ennek az összefoglalónak a célja
Ez a PDQ-rákról szóló összefoglaló aktuális információkkal rendelkezik az adrenocorticalis carcinoma kezeléséről. Célja, hogy tájékoztassa és segítse a betegeket, családokat és gondozóikat. Nem nyújt hivatalos iránymutatásokat és ajánlásokat az egészségügyi ellátásról szóló döntések meghozatala érdekében.
Felülvizsgálók és frissítések
A szerkesztői testületek írják le a PDQ rákinformációs összefoglalásait, és naprakészen tartják azokat. Ezek a bizottságok rákkezeléssel foglalkozó szakemberek és a rákkal kapcsolatos egyéb specialitásokból állnak. Az összefoglalókat rendszeresen felülvizsgálják, és új információkkal kerülnek módosításra. Az összes összefoglaló dátuma (“Utolsó módosítás dátuma”) a legfrissebb változás dátuma.
A betegtájékoztatóban szereplő információk az egészségügyi szakemberek által készített verzióból származnak, amelyet rendszeresen felülvizsgálnak és szükség szerint frissítenek a PDQ Adult Treatment Editorial Board.
Klinikai kísérleti információk
A klinikai vizsgálat olyan vizsgálat, amely egy tudományos kérdés megválaszolására szolgál, például arról, hogy az egyik kezelés jobb-e a másiknál. A kísérletek a múltbeli vizsgálatokon és a laboratóriumi tapasztalatokon alapulnak. Minden kísérlet megfelel bizonyos tudományos kérdéseknek annak érdekében, hogy új és jobb módszereket találjanak a rákos betegek segítésére. A kezelés során a klinikai vizsgálatok során információt gyűjtenek az új kezelés hatásairól és arról, hogy mennyire jól működik. Ha egy klinikai vizsgálat azt mutatja, hogy az új kezelés jobb, mint a jelenleg alkalmazott, akkor az új kezelés “normál” lesz. A betegek esetleg gondolkodni akarnak a klinikai vizsgálatban való részvételről. Néhány klinikai vizsgálat csak olyan betegek számára nyitott, akik nem kezdték meg a kezelést.
A klinikai vizsgálatok szerepelnek a PDQ-ban, és megtalálhatók az NCI honlapján. Számos rákos orvos is részt vesz a klinikai vizsgálatokban. További információkért hívja az 1-800-4-CANCER rák tájékoztató szolgálatot (1-800-422-6237).
Engedély az összefoglaló használatához
A PDQ bejegyzett védjegy. A PDQ-dokumentumok tartalmát szabadon szövegként lehet használni. Nem azonosítható NCI PDQ rák információs összefoglaló, hacsak az egész összefoglaló nem látható, és rendszeresen frissül. Azonban a felhasználó számára megengedett, hogy írjon egy mondatot, például: “Az NCI PDQ rákról szóló összefoglalója az emlőrák megelőzéséről a következőképpen állapítja meg a kockázatokat: [az összefoglaló kivonatát].”
A PDQ összegzésének legjobb módja a következő:
PDQ® Felnőtt Kezelés Szerkesztőség. PDQ Adrenocorticalis carcinoma kezelés. Bethesda, MD: National Cancer Institute. Frissítve. Elérhető a következő címen: https://www.cancer.gov/types/adrenocortical/patient/adrenocortical-treatment-pdq. Hozzáférés. [PMID: 26389225]
Az összefoglalóban szereplő képeket a szerző (k), a művész és / vagy a kiadó engedélyével használják a PDQ-összefoglalókban való használatra. Ha PDQ-összefoglalóból szeretne képet használni, és nem használja az egész összefoglalót, akkor a tulajdonosnak engedélyt kell kapnia. A Nemzeti Rákkutató Intézet nem adhatja meg. Az összefoglalóban szereplő képek használatával kapcsolatos információk és a rákkal kapcsolatos számos egyéb kép megtalálható a Visuals Online-ban. A Visuals Online több mint 2000 tudományos kép gyűjteménye.
lemondás
Az összefoglalókban szereplő információk nem használhatók a biztosítási díjakra vonatkozó döntések meghozatalára. A biztosítási fedezetről bővebben a Cancer.gov webhelyen találhatók a kezelői rákkezelési oldalon.
Lépjen kapcsolatba velünk
További információért forduljon hozzánk, vagy segítséget kapjon a Cancer.gov weboldalán a Kapcsolatfelvétel a Súgó oldalon. Kérdések a Cancer.gov weboldalon keresztül is elérhetők.
- Frissítve: 2018. május 17
Az Országos Rákkutató Intézet honlapján található legtöbb szöveg szabadon felhasználható vagy újra használható. A Nemzeti Rákkutató Intézetet forrásnak kell tekinteni, és erre az oldalra hivatkozni kell, például “Adrenocortical Carcinoma Treatment (PDQ®) -Patient Version eredetileg a National Cancer Institute kiadta.”
Kérjük, vegye figyelembe, hogy a kormányon kívüli egyének által készített blogbejegyzések tulajdonosa lehet az író tulajdonosa, és a grafika tulajdonosa lehet az alkotója. Ilyen esetekben kapcsolatba kell lépni az íróval, művészekkel vagy kiadóval, hogy engedélyt szerezzen az újrafelhasználásra.
Üdvözöljük a hozzászólásait ezen a bejegyzésen. Az összes megjegyzésnek meg kell felelnie a megjegyzéss politikának.
Szeretné használni ezt a tartalmat webhelyén vagy más digitális platformon? A szindikációs szolgáltatás oldalunk megtudja, hogyan.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: