Miri Tej

Kutya bőrrák

Kutya bőrrák

A kutya bőrrák akkor fordul elő, amikor a bőrsejtek szétoszlanak és szaporodnak ellenőrizetlen módon. Az ehhez társult struktúrák is érinthetik a szőrtüszőket, a mirigyeket és a szupportív szöveteket. Állatkísérletek szerint a középkorú kutyák hatszor nagyobb valószínűséggel kapnak bőrrákot, mint a macskák. A nap túlzott expozíciója a kutyák bőrsejtjeinek abnormális növekedésének fő oka.

Néhány gyakori tünet, amelyek segítik a rákos növekedés diagnosztizálását a kutya bőrén, a következők:

  • A csomók vagy sebek jelenléte a bőrön
  • A bőr elszíneződése, ahol a bőr fekete, vörös vagy csípős lesz
  • köhögés
  • Fáradtság
  • Hányás
  • Étvágytalanság
  • Hasmenés
  • Bőrproblémák, például sebek, amelyek megtagadják a gyógyulást
  • Folyamatos karcolás bizonyos területeken
  • Általános érdeklődésvesztés

A bőrrák típusai

A kutya bőrrákja főként kétféle, pl. jóindulatú és rosszindulatú. Ezek közül az előző típus ártalmatlan, míg az utóbbi orvosi ellátást igényel.

Benigni bőrdaganatok: Ez a fajta daganat nem rákos, nagyon lassan növekszik és fájdalommentes. A kialakult daganat lokalizált és nem terjed. A sebészeti beavatkozásokat ritkán alkalmazzák a jóindulatú daganatok eltávolítására. Ha azonban ezek a daganatok befolyásolják a kutya mobilitását, azonnal meg kell tenni a szükséges kezelést.

Malignus bőrdaganatok: A rosszindulatú daganatok károsak és életveszélyesek, mivel gyorsan nőnek, és befolyásolják más testrészek működését.

Squamous Cell Carcinoma (SCC): A kutyák, akik sok időt töltenek a nap alatt, hajlamosabbak az ilyen típusú rákra. Az SCC-t gyakran észlelik rákos csomók és sebek formájában. A bőrben kezdődik, és végül a rákos növekedés megtámadja a belső szerveket. A rák ezen formája általában nem pigmentált vagy gyengén hajú bőrön jelentkezik.

fibrosarcoma: Ez a rák a gerinc, a koponya, a bordák és a medence rostos kötőszövetein kezdődik. Egy idő múlva kiterjeszti és körülveszi a szöveteket.

Emésztőrendszeri daganatok: Ez a kutya bőrrák leghalálosabb típusa, mivel a bőrtumorok válogatás nélkül elterjedtek. Az hízósejtek olyan fehérvérsejtek, amelyek nőnek és zsíros tumorokká válnak. Ha kezeletlenül marad, az emésztő-daganatok életveszélyesek lehetnek. Ezek a tumorok súlyosan akadályozzák a kutya általános mobilitását.

A kezelés sikeres lehet, ha a rákot korán észlelik. Ezért fontos, hogy ellenőrizzük a kutya viselkedését. Ha bármilyen gyanús csomók találhatók, a kutyát azonnal el kell vinni az állatorvosnak, hogy kizárja a rákot. A hagyományos kezelést az alábbiakban tárgyaljuk:

kemoterápia: Ez a kezelés magában foglalja olyan gyógyszerek alkalmazását, amelyek segítenek megakadályozni a rákos sejtek növekedését. A kemoterápiás gyógyszerek leállítják a rákos sejtek megkülönböztetésmentes terjedését. A kutyák ritkán tapasztalják a kemoterápia mellékhatásait, mivel a gyógyszer adagja alacsony, mint az ember számára.

Sugárkezelés: Ez a terápia magában foglalja a nagy energiájú sugárzás alkalmazását a rákos növekedés elpusztítására. A kezelés a test egy adott területére irányul, ahol a rákos sejtek egyre nőnek. Ez hatékony módszer a rákos sejtek kezelésére és a kutya élettartamának növelésére.

Sebészet: A kezelés ezen formája műtéti úton eltávolítja a tumort. Ha azonban a daganat nagysága igen nagy, a kemoterápia és a sugárzás együttes alkalmazása szükséges lehet. Ennek oka, hogy a túl nagy daganatok nem távolíthatók el teljesen. Bár a sebészeti beavatkozások nem gyógyíthatják a betegséget, mindenképpen segítenek a fájdalom jelentős csökkentésében.

A táplálkozás és az étrend fontos szerepet játszhat az életminőség helyreállításában bőrrákos kutyák esetében is. Nagyon fontos, hogy a kutyája jól kiegyensúlyozott étrendet kapjon, miközben rákos kezelésben részesül. A tápláléknak megfelelő mennyiségben tartalmaznia kell a fehérjét, a szénhidrátokat és a zsírokat a kutya immunrendszerének megerősítése érdekében. Annak érdekében, hogy megakadályozzuk ezt a bőrproblémát, kerülni kell a kutya hosszabb ideig tartó napozását. A kutya ruházata jó lehetőség lehet a kedvtelésből tartott állatok káros UV sugarak elleni védelmére.

Jogi nyilatkozat: Az ebben a cikkben megadott információk kizárólag az olvasó oktatására szolgálnak. Nem szándékozik pótolni az állatorvos tanácsát.

Bőrradírok és dudorok a kutyákban: Mit kell tudni

Ebben a cikkben

Ebben a cikkben

Ebben a cikkben

A kanapén vagy, a kutyás haveroddal, és úgy érzed, hogy kopogtatsz. Megpróbálsz emlékezni, amikor legutoljára áttörted ezt a pontot. És mielőtt tudod, az elméd versenyez a kérdésekkel. Ez a csomó új? Mi az?

Gyorsan ez végső aggodalomra ad okot: Lehet, hogy rákos? Az állatorvos szakértelme vagy vizsgálati eredményei nélkül könnyű az elménk elviselni és a legrosszabbat gondolni.

A legtöbb csomó azonban zsíros daganat. Ezek jóindulatúak, ami nem rákos. A kutyán talált csomók és dudorok kevesebb mint fele rosszindulatú vagy rákos. Mégis ugyanúgy kinézhetnek kívülről, ezért nehéz megmondani.

Hacsak nem biztos abban, hogy egy csomó vagy dudor oka van, hozza a kutyáját vizsgára. Ha gyors növekedést, vörösséget, duzzanatot, nyakat, nyílást vagy a kutya fájdalmát látja, akkor még hamarabb kinevezheti.

Ugyanez vonatkozik a csomókra is, amelyek bizonyos területeken, például az arc vagy a mancsok, ahol a műtét – ha szükséges – bonyolultabb, annál nagyobb a növekedés.

Az állatorvos tudni fogja:

  • Ha hirtelen megjelent a csomó
  • Függetlenül attól, hogy megváltozott-e alakja, színe vagy mérete
  • Akár a kutya viselkedése, mint az étvágya vagy az energia szintje, más.

Gyakran előfordul, hogy az állatorvos egy finom tűvel eltávolítja a sejtekből a sejteket. Akkor majd a mikroszkóp alatt néz rá. Néha el tudja mondani, hogy ez egy zsíros daganat.

Ha túl nehéz megmondani, az állatorvos egy kis szövetmintát vesz a csomóból és elküldi egy biopszia számára. Néhány nap múlva megtudja, hogy rákos-e. Ha igen, akkor a műtét általában eltávolítja a tömeget.

Nagyobb aggodalomra ad okot, ha a rák már elterjedt a test más részein. Ha igen, kedvence szüksége lehet sugárzással vagy kemoterápiával vagy mindkettővel.

Tömlő és dudor típusok

Ezek gyakoriak a kutyáknál:

  • Zsíros tumorok leggyakrabban középkorú vagy idősebb kutyáknál, különösen a bordák körül, bár bárhová is megjelenhetnek. Az öregedés természetes részét képezik. Bármelyik fajta képes rá, de a nagyobb kutyák és a túlsúlyosak inkább hajlamosak rájuk. Általában nincs szükség kezelésre, hacsak nem adnak fájdalmat a kutyának, vagy nem okoznak gondot mozgásban.
  • A faggyúciszta egy blokkolt olajmirigy, amely úgy néz ki, mint egy pattanás. Amikor felrobban, egy fehér, paszta anyag jön ki.
  • szemölcsök vírus okozza, és a fiatal kutyák szájánál is megtalálható. Elmennek magukon. Az idősebb kutyáknak szükségük lehet műtétre, hogy eltávolítsák őket.
  • egy tályog a gomba felhalmozódása a bőr alatt. Ezt egy rovar vagy más lény által okozott fertőzés vagy harapás okozhatja.
  • A hízósejt daganat a kutyák leggyakoribb bőrrákja. Leggyakrabban boxereken, bostoni terriereken, labradorokon, beagleseken és schnauzereken találhatók.

Ha a kutyádnak egy darabja van, akkor is, ha kiderül, hogy nem rákos, figyeljen másokra, és újakat tesztelt.

Ha a haverodban rengeteg dudor és csomó van, az állatorvos elkészítheti a helyük és méretük diagramját, hogy könnyebben nyomon tudja követni az újdonságokat és a megváltozott dolgokat.

Ezt magad is megteheti. A kutya testének megfelelő ellenőrzési ideje a grooming során. Minél ismerősbb vagy a testével, annál gyorsabban tudod, ha valami nincs rendben. Ráadásul több csikósodás azt jelenti, hogy több vékonyrétegkromatográfiát, és mi nem szereti ezt?

Michelle Giuffrida, VMD, DACVS, a sebészi onkológia tanára, a Pennsylvani Egyetem Állatorvos-tudományi Kollégiuma.

Joe Kinnarney, DVM, elnököt, az Amerikai Állatorvosi Orvosi Egyesületet; kísérő állatgyógyász; az Reidsville Állatorvosi Kórház elnök-vezérigazgatója, Reidsville, NC.

Illinois-i Egyetem a Urbana-Champaign Public Engagement Hivatala: “Mi a teendő a csalánkkal a kedvenceiddel”

Kutya Egészségügyi Útmutató: “A kutya-csomók diagnosztizálása és kezelése a bőrön”.

Nemzeti Canine Rák Alapítvány: “Mast Cell Tumors”.

A Merck Állatorvosi Kézikönyv: “A kötőszöveti tumorok”.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!