Miri Tej

Liposarcoma a hátsó tüneteken

liposarcoma

AMIT TUDNOD KELL:

Mi a liposarcoma?

A liposarcoma egy olyan típusú rák, amely leggyakrabban zsírsejtekből fejlődik ki. Leggyakrabban lábainkban vagy combjaidban található, de megtalálható a hasban, a háton, a karokban, a mellkasban és a nyakban is. A liposzómák leginkább az 50-70 éves korosztályban fordulnak elő.

Mi okozza a liposarcomát?

A liposarcoma pontos oka nem ismert, de a károsodott gének okozhatják. A liposarcomák gyakrabban fordulnak el a sérült testében. Magasabb kockázatú lehet, ha a múltban sugárkezelést kapott.

Milyen különböző típusú liposarcoma?

A liposarcoma alacsony fokú vagy magas fokú daganat lehet. Az alacsony fokú daganatok általában lassan növekszenek, és nem terjednek el a test más területeire. A magas fokú daganat általában nagyobb, és gyakran terjed a test más területeire. A liposarcoma típusától függ, hogy milyen típusú sejtek alkotják a tumort. A liposarcoma a következők bármelyike ​​lehet:

  • Jól differenciált: Ez a leggyakoribb típusú liposarcoma, és általában nem terjed más területekre. Leggyakrabban a lábak és combok mély szövetében találhatók. Lehet, hogy a hát, a has, vagy a karok is megtalálhatók.
  • mixoid: Ez a második leggyakoribb típusú liposarcoma. A myxoid liposarcomák gyakran gyenge minőségűek és gyakran találhatók a lábizmokban. A myxoid daganatok terjedhetnek a tüdőre és a szívére kiterjedő szövetre. A kerek sejt liposarcoma egyfajta myxoid liposarcoma, amely magas minőségű és nagyobb valószínűséggel terjed a szervezet más területeire.
  • dedifferenciálódott: Ez a fajta liposarcoma egyaránt egy zsíros tumorból és egy nem zsíros tumorból áll. Ezek általában a háton vagy a hasban találhatók. Ez a fajta liposarcoma más területekre is kiterjedhet, mint pl. A tüdej, a máj vagy a csontok.
  • pleomorph: Ez egy ritka típusú liposarcoma. Nagyon kevés vagy semmilyen zsír van benne, és ez egy magas fokú daganat. Általában megtalálhatók a lábizmokban. A pleomorf tumorok gyakran tágra, májra, agyra és csontra terjednek.
  • Vegyes: Ez a tumor többféle típusú liposarcomából áll. Gyakran nő a hasában.

Mik a liposarcoma jelei és tünetei?

A liposarcomák általában fájdalommentesek és lassúak. Lehet, hogy látni vagy érezni a bőröd alatt. Lehet, hogy fájdalma van, ha a daganat nő, és megnyomja az idegeit és az ereket. Attól függően, hogy hol van a daganat, az alábbiak közül bármelyik lehet:

  • Csökkent mozgás a végtagban, melynek van a daganata
  • Fájdalom és duzzanat a daganat területén
  • Mellkasi fájdalom
  • Hasi fájdalom, székrekedés, hasmenés vagy véres bélmozgás
  • Hiba urinálás vagy fájdalom vizelés közben
  • Lenyelés vagy súlycsökkenés
  • Köhögés vagy baj beszéd és légzés

Hogyan diagnosztizálható a liposarcoma?

Az Ön egészségügyi szolgáltatója megvizsgálja Önt, és kérdezi meg tüneteit és egyéb egészségügyi körülményeit. Érezheti a daganatot és a környéket. A következő tesztek bármelyikére is szüksége lehet:

  • X-ray: Ezt a képet a daganatról és a környező területről készítik. Ezek a képek megmutathatják, hogy a daganat sérült-e a csontjain. Egészségügyi szolgáltatója is röntgenfelvételt készíthet a tüdejéről, hogy ellenőrizze a rák terjedését.
  • CT vizsgálat: Ezt a tesztet CAT-vizsgálatnak is nevezik. A röntgenfelvevő gép számítógépet használ a daganatképek készítéséhez és más problémák ellenőrzéséhez. A tüdejéből és más szervekből álló képek ellenőrizhetők a rák terjedése. Lehet, hogy festéket kapnak, mielőtt a képeket meghozzák, hogy segítsenek az egészségügyi szolgáltatóknak jobban látni a képeket. Mondja el az egészségügyi szolgáltatónak, ha valaha volt allergiás reakciója a kontraszt festékre.
  • MRI: Ez a szkennelés erőteljes mágnest és számítógépet használ a daganat és a környező területekről készült felvételek készítéséhez. MRI-t használhatunk a szervek, az erek, az idegek és a csontok körül a daganat körül. Azt is segítheti az egészségügyi szolgáltatóknak, hogy megtudják, milyen típusú tumor van. Lehet, hogy festéket kapsz, hogy segítsenek a képek jobb megjelenítésében. Mondja el az egészségügyi szolgáltatónak, ha valaha volt allergiás reakciója a kontraszt festékre. Ne lépjen be az MRI szobába semmi fémmel. A fém súlyos sérüléseket okozhat. Mondja el az egészségügyi szolgáltatónak, ha bármilyen fém van a testén vagy a testén.
  • Pozitron emissziós tomográfia vizsgálat: Ezt PET-vizsgálatnak is nevezik. Az Ön egészségügyi szolgáltatója használhatja ezt a tesztet annak megállapítására, hogy van-e rákos megbetegedése és ha elterjedt. Egy festéket injektál a vénába (véredény). Ez a festék segít megmutatni sejtjeit. Mondja el az egészségügyi szolgáltatónak, ha valaha volt allergiás reakciója a kontraszt festékre.
  • biopszia: Ezen eljárás alatt kis mennyiségű szövet eltávolítása a tumorodból. Az Ön egészségügyi szolgáltatója tűt vagy egy kis szerszámot használhat a szövetminta kivételéhez. Ha nagymintára van szükség, az egészségügyi szolgáltatónak esetleg be kell metszeni. A mintát laborokba küldik tesztek céljából. A laboratóriumi vizsgálat megmutatja, hogy a daganat egy liposarcoma, és milyen típusú.

Hogyan kezelik a liposarcomát?

  • kemoterápia: Ez a gyógyszer a rákos sejtek megölésével jár. Az Ön egészségügyi szakembere a kemoterápiát alkalmazhatja annak érdekében, hogy a műtét előtt kisebb legyen a tumor. Az Ön egészségügyi szakembere a műtét után kemoterápiát is adhat, hogy megöli a rákos sejteket.
  • Sugárzás: A sugárzás megöli a rákos sejteket és megakadályozza a rák terjedését. A sugárzás is segíthet abban, hogy megállítsa a rákot a műtét után. Szükség lehet sugárzásra a műtét előtt, alatt vagy után.
  • Sebészet: Szükség lehet műtétre, hogy eltávolítsa a daganatot és a szövetek egy részét. Az eltávolított csont vagy szövet cseréjéhez graft alkalmazható. Az átültetés egy szövetdarab a szervezet másik területéről vagy egy donorból. Bizonyos esetekben az egészségügyi szolgáltatónak esetleg meg kell amputálni (eltávolítania) a végtagot a daganat eltávolításához.

Melyek a liposarcoma kockázata?

A sebészi beavatkozásnál a várakozásnál nagyobb a vérzés, vagy fertőzést okozhat. Ha a műtétet a karján vagy lábán végezték, akkor nehézségekbe ütközhet a szokásos tevékenysége. Még a kezelés során is, a liposarcoma visszaeshet, terjedhet vagy életveszélyes lehet. Előfordulhat, hogy más műtétet és más kezeléseket kell alkalmazni a rák visszaszorítására. Ha a liposarcomát nem kezelik, a rák terjedhet a test más területeire. A rákos sejtek károsíthatják a szerveket, és a tünetek súlyosbodhatnak. Ez életveszélyes lehet.

Hogyan kezelhetem a tüneteimet?

  • Egyél az egészséges ételek közül: Az egészséges ételek közé tartoznak a gyümölcsök, zöldségek, teljes kiőrlésű kenyér, alacsony zsírtartalmú tejtermékek, bab, sovány hús és hal. A kiegyensúlyozott táplálkozás csökkentheti a mellékhatásokat és a fertőzés kockázatát, segít a kezelés során jobban érzi magát, és gyorsabban gyógyulhat. Kérdezd meg, hogy különleges étrendre van szüksége. A dietetikus segítségével dolgozzon ki a legjobb ételeket és ételeket az Ön számára.
  • Igyáljon folyadékot az utasítás szerint: Kérje meg egészségügyi szolgáltatójától vagy onkológusától, hogy mennyi folyadékot kell naponta inni, és mely folyadékok a legjobbak az Ön számára. Különösen fontos, hogy elegendő mennyiségű folyadékot inni, ha kemoterápiától hánytál. Megpróbáljon naponta elegendő folyadékot inni, és nem csak akkor, amikor szomjasnak érzi magát. Hasznos lehet folyadékot fogyasztani az étel között az étkezés helyett.

Mikor kell kapcsolatba lépnem az egészségügyi szolgáltatóval?

  • Nehéz nyelni.
  • Látod vagy érezsz valami új csomókat a testedben.
  • Új fájdalmat érzel a daganat területén.
  • Nem tudsz bélmozgást végezni.
  • Úgy gondolja, hogy terhes vagy.
  • Kérdései vannak vagy aggodalmaid vannak az Ön állapotával vagy gondozásával kapcsolatban.

Mikor kell azonnal gondoskodnom vagy hívni a 911-et?

  • Van mellkasi fájdalma és nehéz légzésed.
  • Nincsenek érzései a liposarcoma területén vagy annak közelében.
  • Nem tudod mozgatni a testedet, ahol a daganatod van.
  • Vér van a székletében.
  • Vért hánytál.

Gondozási megállapodás

További információ

Mindig vegye fel a kapcsolatot az egészségügyi szolgáltatóval, hogy biztosítsa, hogy az oldalon megjelenített információk az Ön személyes körülményeire vonatkozzanak.

liposarcoma

Meghatározás

A liposarcoma az egész szervezetben megtalálható zsírsejtekből fejlődik ki. A szervezetben bárhol előfordulhat, de leginkább a törzsön, a végtagokon és a retroperitoneumban.

A liposarcoma három fő típusa van: jól differenciált, pleomorph, és myxoid liposarcoma.

A liposarcoma elsősorban felnőtteknél jelentkezik, és nagyon ritka a 30 év alattiaknál.

Kapcsolt szarkóma

jelek és tünetek

A szarkóma tünetei a daganat méretétől és helyétől függően változnak. A szarkóma diagnosztizálása előtt előfordulhat, hogy ezek a tünetek mindegyike, vagy ezek közül egyik sem tapasztalható:

A bőr lágy szövetében duzzanat vagy duzzanat a bőr alatt, gyakran a karon, lábon vagy törzsön

  • növekvő méretben
  • nagyobb, mint 5 cm
  • általában fájdalmas, de nem mindig

A diagnosztikai vizsgálat típusai

A korábbi sarcomát diagnosztizálják, annál jobb a sikeres kezelés lehetősége. A szarkómákat általában a betegek találják meg, amikor egy csomó jelenik meg a lábakon, a karon vagy a törzsön. Más tünetek vagy rutinkutatás során is megtalálhatók.

Egy szakorvosi orvos diagnosztizálja a sarcomát egy sor teszten keresztül. Ezek a következők lehetnek:

  • Fizikális vizsgálat – minden egyes csomópontot megvizsgál és érződik
  • Az ultrahang, a röntgen, a CT, az EUS, a PET vagy az MRI ultrahangos, ultrahangos felvételeket tartalmazó képek
  • A szövetminta biopsziás vizsgálata és tesztelése

A diagnosztikai vizsgálatok és tesztek típusai

Használja az x-sugárzást, hogy képeket készítsen a szervezetben lévő sűrű szövetekről, például csontokról vagy daganatokról.

Ultrahang

Olyan szkennelés, amely hanghullámokat használ a képek létrehozásához a testen belül.

A számítógépes tomográfia (CT) szkennelés számos röntgenfelvételt tartalmaz, hogy egy 3D-s képet készítsen egy érintett területről.

Az endoszkópos ultrahangvizsgálat (EUS) egy csőszerű eszközt használ, amelyet endoszkópnak neveznek, és ultrahangos szkennerrel. Ezt a test belsejébe helyezzük, hogy belenézzünk a bél belsejébe, hogy megvizsgáljuk a GIST tumorokat.

A positron emissziós tomográfia (PET) vizsgálat azt mutatja, hogy a szövetek olyan változásokat mutatnak, amelyek glükózot használnak fő energiaforrásként – például az agy vagy a szívizom. Ez magában foglalja a nagyon kis mennyiségű radioaktív gyógyszer befecskendezését a szervezetbe. A gyógyszer olyan helyekre utazik, ahol glükózt használnak az energia számára, és rákos megbetegedéseket mutat, mivel glükózt másképp használnak a normál szövetből.

A mágneses rezonancia képalkotás (MRI) mágneseket használ, hogy képet alkot a test szövetéről.

Kórszövettani

A szövetminta mikroszkópos patológus általi vizsgálata a betegség azonosításához.

Vérvizsgálat

Vérminták laboratóriumi elemzése.

A diagnózis megértése

A rák színének és fokának azonosítása azt jelenti, hogy orvosa tanácsot adhat Önnek a legjobb kezelésre vonatkozóan. Ez leírja a rákot egy közös nyelven is, ami akkor hasznos, ha orvosa az ügyet más orvosokkal vagy egészségügyi szakemberekkel folytatja.

A rák stádiumát méri, hogy mennyire nő fel vagy terjeszkedik, ami a tesztek és beolvasások eredményei között látható. A biopszia eredményei megmutathatják, milyen fokú a rák.

  • Alacsony minőségű azt jelenti, hogy a ráksejtek lassan növekvőek, eléggé hasonlítanak a normál sejtekhez, kevésbé agresszívak és kevésbé terjednek el
  • A közepes fokozatú azt jelenti, hogy a ráksejtek kissé gyorsabban növekszenek, és abnormálisabbnak tűnnek
  • Magas fok azt jelenti, hogy a ráksejtek gyorsan fejlődnek, nagyon rendellenesekké válnak, agresszívabbak és nagyobb valószínűséggel terjednek
  • 1. szakasz azt jelenti, hogy a rák alacsony fokú, kicsi (kevesebb, mint 5 cm), és nem terjedt el más testrészekre
  • 2. szakasz azt jelenti, hogy a rák bármely fokozatú, általában nagyobb, mint az első szakasz, de nem terjedt el más testrészekre
  • 3. szakasz olyan magas fokú rákot jelent, amely nem terjedt el a test más részeire
  • 4. szakasz bármely olyan fokozat vagy méretű rák, amely a szervezet bármely más részén terjed

Az Országos Egészségügyi és Egészségtudományi Intézet (NICE) azt ajánlja, hogy a szarkóma bármelyikét a diagnózis és kezelés céljából egy speciális szarkóma csoporthoz kell fordítani.

Az Ön ügyét egy széleskörű egészségügyi szakemberek csoportja fogja irányítani, akik multidiszciplináris csoportnak (MDT) hívnak. Az MDT magában foglalja a kulcsfontosságú munkatársát vagy a sarcoma klinikai ápolói szakemberét, sebészét és az Ön gondozásába bevont egyéb egészségügyi szakembereket. Ők támogatják Önt az egész kezelés során, hogy biztosítsák a megfelelő kezelést, amikor és amikor szüksége van rá.

A kezelés típusai

A kapott kezelés típusa függ a rák színpadától és fokától. Az MDT megvitatja ügyét, és az orvos megbeszéli Önt a lehetőségeken keresztül, hogy beleszólhasson annak eldöntésébe, hogy melyik kezelés a legjobb az Ön számára.

Sok esetben a műtét az első olyan kezelés, amelyet a sarcomában alkalmaznak – néha további radioterápiával vagy kemoterápiával. A sebész eltávolítja a daganatot, és arra törekszik, hogy körbevegye a normál szövetek területét is; ez úgy ismert, mint a margin. Lehetővé teszi, hogy a szabad szemmel nem látható daganatsejteket eltávolítsák a tumorral együtt, ami csökkentheti a rák kialakulásának kockázatát.

Sugárkezelés

Ez a kezelés nagy energiájú sugárzási gerendákat használ a rákos sejtek elpusztítására. Ezt a műtét előtt vagy után használják. A műtét előtt a daganat méretének csökkentésére törekszik, így működtethető és eltávolítható. A radioterápia a műtét után is nagyon hatékony. Ez különösen igaz a közepes és magas fokú daganatok esetében, és ha a margók nagyon közel vannak. Ebben az esetben a cél az, hogy elpusztítsunk minden olyan helyi ráksejtet, amely a tumor területén marad. Orvosa tanácsot fog adni, ami a legjobb az Ön számára.

kemoterápiás kezelés

Ez a kezelés rákellenes szereket alkalmaz a rákos sejtek elpusztítására. Néha olyan betegeknél alkalmazzák, akiknek nagy a kockázata annak, hogy a rák visszajön, vagy ha a szervezet más részeire terjedt el.

Klinikai vizsgálatok

Esetleg felkínálhatják a lehetőséget arra, hogy részt vegyenek egy új vizsgálati módszer, gyógyszer vagy kezelés kivizsgálásában. Néhány tanulmány a betegek gondozását és jólétét is vizsgálja. Orvosa vagy nővére több információval szolgálhat a klinikai vizsgálatokban való részvétel lehetőségeiről.

Kezelés után

A kezelés után több évig rendszeres utógondozásokat kap. A szarkóma klinikai szakápoló szakembereinek be kell tartaniuk a követési ütemtervet. A szokásos gyakorlat a következőket foglalja magában:

  • Esély a tünetek megvitatására
  • Vizsgálat, hogy keresse meg a visszatérő sarcoma jeleit. Ez magában foglalhat MRI-t vagy ultrahangot, ha szükséges a vizsgálat után
  • A mellkasi röntgen, amely kizárja a tüdőben előforduló másodlagos rákokat

Ismétlődés

A szarkóma rák újra megjelenhet ugyanazon a területen egy korábbi daganat kezelése után; ezt nevezik a helyi kiújulás.

Ha a rák újra megjelenik, fontos, hogy a lehető leggyorsabban kezeljük. Ez további műtétet és / vagy radioterápiát jelenthet; a kezelést egyéni alapon fogják értékelni. Hasznos lehet az önvizsgálat önellenőrzésének ellenőrzése: az orvos vagy a szarkóma klinikai szakápolója meg tudja mondani, hogy mit keres.

Ha aggódsz a rákos megbetegedés miatt, forduljon orvosához vagy a nővérhez; eldöntheti, hogy a nyomon követés időpontját előterjeszti, hogy megvizsgálja aggodalmait.

Mi van, ha a rákom terjed a testem másik részére?

A szarkóma ismétlődéséhez a test más részein is előfordulhat a rák. Ezt nevezik áttétel vagy másodlagos rák. Egyes embereket szarkóma diagnosztizál, mivel az áttétek az elsődleges szarkóma-daganatuk előtt fedezhetők fel. A szarkóma betegeknél ezek a másodlagos rákok megjelenhetnek a tüdőben, ezért a mellkasi röntgenképet a nyomon követési időpontokban veszik.

Másodlagos rákok is megjelenhetnek a májban vagy az agyban. A másodlagos rák kezelésére adott esetben műtét, radioterápia vagy kemoterápia alkalmazható; a kezelést egyéni alapon fogják értékelni.

Érzelmi és gyakorlati támogatás

Érzelmi támogatás

TALÁLJON AZ IT-RŐL

Nincs helyes vagy rossz út a diagnózis érzésére vagy reagálására; dühösnek, szomorúnak vagy aggódónak érezheti magát a jövőben. Ön is aggodalmát fejezi ki amiatt, hogy a hírek milyen hatással lesznek szeretteire. Komfortot találhat a családtagjaival vagy barátaival kapcsolatos aggályairól.

AZ EGYÉBEK KÖZVETLENÜL A SARCOMA-BAN

Ha nem érzi jól magát a családdal vagy barátainkkal kapcsolatos aggodalmainak megvitatása, akkor segíthet beszélni olyanokkal, akiket a szarkóma érintett. Számos sarcoma támogató csoport létezik a Sarcoma UK által támogatott országban. Ezek értékes támogatást és tájékoztatást nyújtanak a betegeknek, a gondozóknak és a családtagoknak, és lehetőséget biztosítanak arra, hogy találkozzanak más emberekkel is ugyanabban a helyzetben.

A legtöbb csoportot olyan betegek és gondozók kezelik, akik a helyi szarkóma klinikai ápolói szakemberekkel vagy orvosokkal együtt dolgoznak. Egy tipikus találkozó tartalmazhat egy meghívott előadó beszélgetését egy kapcsolódó témáról, vitát és kérdéseket, informális csevegést más csoporttagokkal és frissítőket.

A szarkóma minden típusával érintett emberek online támogatásban is részesülnek. Az online támogatás lehetőséget nyújt a tagoknak arra, hogy kapcsolatba kerüljenek más szarkóma betegekkel vagy gondozóikkal, hogy megvitassák aggodalmaikat egy új diagnózis, kezelési lehetőségek vagy aggodalmak miatt a jövőben.

SZAKKÉPZÉS

Hasznosnak érzi, hogy a szarkóma klinikai szakápolójával vagy orvosával beszéljen a diagnózisáról; képesek lesznek megválaszolni minden olyan kérdést, amire Önnek szüksége lehet. Lehet, hogy kapcsolatba tudnak lépni egy tanácsadóval további támogatást nyújtva, biztonságos, bizalmas helyet biztosítva Önnek az aggodalmakról. A háziorvosának hozzáférése lesz a helyi tanácsadó szolgálatokhoz, akik támogathatják a rákosokat.

Gyakorlati támogatás

INGYENES PRESCRIPTIONS

A rákkal kezelt betegek orvosi mentességi (MedEx) igazolást kérhetnek, amely lehetővé teszi, hogy ingyenes recepteket kapjon. Az orvosától kaphat egy jelentkezési lapot, amelyet a háziorvos vagy tanácsadó ellenjegyeznie kell. A receptek szabadok minden beteg számára Skóciában, Walesben és Észak-Írországban.

ELŐNYÖK JOGOSULT

A szarkóma klinikai szakápolójának képesnek kell lennie arra, hogy tájékoztassa Önt az igénybe vehető előnyök típusairól vagy bármilyen különleges finanszírozásról, amelyre pályázhat. Az Ön helyi Citizens Advice Bureau adatai is hasznosak lehetnek, és számos ága segíthet az űrlapok kitöltésében. A Macmillan Rák Támogatás számos olyan jótékonysági tanácsadóval rendelkezik, akik pénzügyi tanácsadást és támogatást nyújtanak a rákos betegeknek, beleértve a rákkezelést követően a munkába való visszatérésre vonatkozó tanácsokat.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!