Lymphoma a kutyákban: típusok, okok, tünetek és kezelések

Lymphoma a kutyákban: típusok, okok, tünetek és kezelések

(Picture Credit: LIONEL BONAVENTURE / AFP / Getty Images)

A limfóma a rák olyan formája, amely befolyásolja a limfocitákat, amelyek fehérvérsejtek, amelyek fontosak az immunrendszer működéséhez. Ez egyike a leggyakoribb rosszindulatú daganatoknak a szemfogakban, és általában a nyirokcsomókban, a lépben vagy a csontvelőben található, ahol a limfociták a leginkább koncentrálódnak, bár a szervezet bármely szervében megjelenhetnek. A limfóma halálos lehet kutyák számára, ha kezeletlenül marad. Itt kell tudnia a lymphoma típusairól, okairól, tüneteiről és kezeléséről.

A lymphoma típusai a kutyákban

(Picture Credit: Andrew Francis Wallace / Toronto Star a Getty Images segítségével)

A “limfóma” olyan fogalom, amely több mint 30 fajta rákot tartalmaz kutyák esetében, amelyek mindegyike különböző halálozási arányokat, tüneteket és agresszivitást mutat. A leggyakoribb azonban a lymphoma négy típusa.

A limfóma is a színpadon van jelölve, hogy metasztatizálja és mennyire invazív. A szakaszok a következők.

A limfómák okai a kutyákban

(Picture Credit: Myung J. Chun / Los Angeles Times a Getty Images segítségével)

A kutyák limfómájának pontos okai ismeretlenek, de vannak olyan tényezők, amelyeknél a kutyák nagyobb kockázatot jelentenek a betegség kialakulására. A kompromittált immunrendszerekkel rendelkező kutyák hajlamosabbak a limfóma kialakulásában. A herbicidek és az ipari területeken élő állatok is nagyobb veszélyt jelentenek. Továbbá a mérgező vegyi anyagok, például festék és oldószerek hatása alatt álló kutyák nagyobb hajlamot mutatnak.

A fajták is befolyásolhatják a limfóma kialakulásának valószínűségét. Az Airedale terrierek, Basset Hounds, Boxers, Bulldogs, Golden Retrievers, Skót terrierek és Saint Bernards fokozottan veszélyezteti az állapot kialakulását. Az alacsony kockázatú kutyafajták közé tartoznak a tacskók és a Pomerians.

A lymphoma tünetei a kutyákban

(Picture Credit: Getty Images)

A lymphoma tünetei a kutyákban változóak és általában összefüggenek a tumor formálásával. A nyirokcsomók tumorai duzzanatként jelentkezhetnek, és nincsenek más nyilvánvaló tünetek. A daganatok a gyomor-bél traktusban olyan tüneteket okozhatnak, mint a hányás, a hasmenés, a fogyás és az étvágytalanság. A lymphoma a mellkasban légszomjat vagy gyenge szívverést okozhat. A bőrön megjelenő limfómák olyan nyálkahártyákat okozhatnak, amelyek viszketőek, pirosak vagy fekélyesek lehetnek. Íme néhány, a leggyakoribb lymphoma típusokhoz társuló tünet.

Kezelések a lymphoma a kutyák

(Picture Credit: Getty Images)

A lymphoma legfontosabb kezelése a kutyákban kemoterápia. Az erre a célra használt gyógyszerek széles választékát adhatják be, vagy injekció formájában beadhatók. A limfóma kezelésére szolgáló gyakori gyógyszerek a ciklofoszfamid, a vinkrisztin, a doxorubicin és a prednizon. Radioterápia is alkalmazható. Bizonyos esetekben csontvelő-transzplantációt vagy más műtétet kísérel meg.

A III-V. Szakaszban lymphomával rendelkező kutya várható élettartama körülbelül 4-6 hét, és a gyógyszerek valószínűleg nem hosszabbítják meg élettartamukat. Mindazonáltal gyógyszeres kezelést kaphatnak a duzzanat csökkentése és az életminőség javítása végett.

Vessen egy pillantást a kutyákkal kapcsolatos témákról szóló cikkekhez, amelyek a lymphomához hasonlóak:

A kemoterápián átmenő kutyák esetében életüket általában évente meghosszabbítják. Fontos megjegyezni, hogy nincs gyógymód a betegség számára, és a relapszus nagyon valószínű. Az állapot majdnem végzetes. A kezelés célja általában az életminőség javítása.

Egy nagyszerű és nagyon informatív könyv a háziállatok és az emberek rákos megbetegedéseiről Dr. Ian Billinghurst mutatója a csontot a rákban. El kell olvasni valakinek, akinek kedvtelése van, vagy szeretett rákos.

Canine Lymphoma Stages

A szabványos biopszia vagy finom tűs aspirációs tesztek mellett meghatározni vajon a kutyája hasnyálmirigy-nyirokcsomó, a legtöbb esetben az állatorvos azt javasolja, hogy végezzen további vizsgálatokat annak megállapítására, hogy a Lymphoma milyen “állapotban van”.

Alapvetően ez a beadvány célja, hogy több információt nyújtson a kutyák limfóma “szintjéről”, amely meghatározza, hogy a rák milyen mértékben halad előre a beteg testében.

A Canine Lymphoma beosztásának elsődleges célja:

  1. hogy a beteg gondoskodjon arról, hogy a betegség milyen mértékben fejlődött ki,
  2. segít meghatároznia azokat a kezelések típusát, amelyek az egyes esetekben a legjobban működhetnek,
  3. általános értelemben szolgálja e kezelések potenciális hatékonyságát – mind az elengedés valószínűsége, mind a várható élettartam szempontjából;
  4. Segíthet továbbá kizárni más, egyidejű orvosi problémákat, amelyek befolyásolhatják a terápia prognózisát és lehetőségét.

Általánosságban elmondható, hogy minél tovább terjed a rák (ahogy egy magasabb szint vagy szakasz jelöli), annál szegényebb a legtöbb hagyományos kezelés hatásossága. Azonban még a betegség magasabb, fejlettebb szakaszaiban is általában előfordulhat a kezelés (bár a hatásosság esélye és a gyógyulás várható időtartama kisebb lehet).

Ezenkívül az állomásozás segítheti a vetélytársakat abban, hogy a kutyának vannak-e olyan egészségügyi problémái vagy körülményei, amelyek befolyásolhatják a rendelkezésre álló kezelések típusát vagy a kezelések lehetséges hatékonyságát.

Az “ötszintű” klinikai stádium meghatározások a Canine Lymphoma leggyakrabban használt módszereit az Egészségügyi Világszervezet (WHO) fejlesztette ki, és alapvetően megegyezik az emberi lymphomában szenvedő betegek beiktatására használt gyógyszerekkel.

És bár általában a növekvő színpadszámok a betegség mélyebb és progresszívebb szintjeit jelentik, nem mindig áll fenn, hogy a betegség magasabb szintje rosszabb eredményeket eredményez. Tény, hogy sok esetben a várt eredmények és a prognózis egyes kezelési típusok esetében hasonló lehet, függetlenül attól, hogy a kutya nyirokcsomójának adott stádiumban van-e.

A kijelölt 5 fő szakasz a Canine Lymphoma progresszióját képviselik:

A Canine Lymphoma tekintetében a leggyakoribb színpad messze a “III. Szakasz”. Az I. és a II. Stádiumú diagnosztika sokkal ritkább. Azok a kutyák, amelyek egy szakaszban indulnak, a betegség egyéb (általában fejlettebb) szakaszaihoz folyamodhatnak az idő múlásával.

Substages

A fentiekben megjelölt öt szakaszon kívül mindegyik számozott szakaszt általában tovább osztjuk két “szubstage” egyikének:

A legegyszerűbb előrejelző arra vonatkozóan, hogy egy kutya remissziót kap-e a hagyományos kutyák rákellenes kezelésével, vagy sem, ha a beteg jól vagy rosszul érzi magát (Substage a vagy b) Lymphomával diagnosztizálva. Azok a kutyák, akik az első diagnosztizáláskor jól érzik magukat, a legjobbat teszik a hosszú távú gondozásra.

A jó hír az, hogy a kutyák lymphomával diagnosztizált legtöbb kutyát “Substage a” diagnosztizálják (a betegség nem látható tünetei) – és az “Substage a” kutyák általában kedvezően reagálnak a jelenleg elérhető hagyományos Canine Lymphoma kezelésekre.

Bár a javasolt Canine Lymphoma kezelési lehetőségek lényegében azonosak a betegségdiagnosztika szakaszától (vagy szubstageitől) függetlenül, ezek a stádiumjelölések segíthetnek megjósolni, hogy a beteg hogyan reagál a hagyományos Canine Lymphoma kezelésre.

Például az V. szakaszban diagnosztizált kutyák és a B. alkategóriában diagnosztizált kutyák általában statisztikailag rosszabb eséllyel jutnak el remisszióba a hagyományos kemoterápiás kezelésekkel (és ha elengednek remissziót, akkor ez az elengedés hossza általában sokkal rövidebb, mint a többi kategóriában).

Szerencsére azonban a Canine lymphoma esetek túlnyomó többsége a III. Vagy a IV. Fázisba tartozik, és leginkább az A. alkategóriába esik, amely az összes staging kategóriában a hosszú távú remissziós sikernek a legjobb előjelzője közé tartozik, ha standard hagyományos kemoterápiával kezelik kezelések.

Diagnosztikai tesztek a Canine Lymphoma Staging meghatározásához

Technikailag a teljes Canine Lymphoma staging elvégzéséhez szükséges vizsgálatok magukban foglalják a következők mindegyikét:

Azonban sok állatorvos, köztük Dr. Freeman is, nem igényel mindezen beavatkozási teszteket. Ennek oka elsősorban ezeknek a teszteknek a költsége (valóban drága lehet a beteg teljes beültetése (lásd: Canine Lymphoma Treatment Care), összehasonlítva az egyes tesztekből származó tényleges előnyökkel.

Míg egyes tesztek, mint például a mellkas X-Rays és a Blood Panel meglehetősen kedvező árúak és sok hasznos információt tartalmaznak a beteg Canine Lymphoma gondozásával kapcsolatban, más vizsgálatok – különösen a csontvelő biopszia invazív, költséges eljárások, amelyek felesleges foltot a legtöbb kutyán, és gyakran nem nyújtanak elegendő információt az eljárás költségének és hatásának igazolásához.

A költségeken túl Dr. Freeman úgy érzi, hogy “nagyon jó okunk van arra, hogy tesztet lefolytassunk”, és hogy a tesztelési eredmények általában nem fogják megváltoztatni az ajánlott kezelési protokollokat, akkor miért költheted a pénzt vagy elhelyezheted a kutyádat a olyan extra tesztek stresszét, amelyek nem jelentenek jelentős értéket a tényleges kezelésben. Ha nem fogja megváltoztatni a dolgokat a rák kezelésére, akkor miért ne mentse el a pénzt és használhatja fel magának a kezelésekért.

“Ha van lehetőségünk arra, hogy az ügyfelek pénzét ultrahangra fordítsuk a rák beiktatásának céljából, összehasonlítva azzal, hogy ténylegesen rendelkezésünkre bocsátjuk a tényleges kezelésért fizetett pénzt,” Dr. Freeman általában lefoglalja a pénzt a hogy a beteg jobban érezze magát, anélkül, hogy aggódnia kellene azon kevéssé hasznos információk miatt, amelyeket az extra staging tesztek eredményeként kaphat.

Egy teszt, amelyet Dr. Freeman általánosan ajánl a pácienseinek a kemoterápiás kezelés megkezdése előtt, teljes vérlemezkézettség, bizonyos, a kezelésre hatással lévő jelzőtáblákat keresni.

Bár egyes vércsoport-információk a betegség kialakulásához kapcsolódnak, sok ilyen vérvizsgálat a páciens teljes metabolikus egészségére – májfunkcióra, vesefunkcióra, csontvelő funkcióra stb. Vonatkozik -, és hasznos lehet kemoterápiás protokoll vizsgálata során, mert ha egy beteg egy vagy több ilyen funkciót érint, akkor hatással lesz a kezelés potenciális hatékonyságának előrejelzésére, vagy bizonyos kiigazításokat igényel e problémák kezelésére.

Alapvető vérrel végzett munka jó segítséget nyújt az elvégzett kezelések irányításához, és segít a kutya tulajdonosának a lehetséges mellékhatásokról vagy a kezelés sikerességének valószínűségéről való tájékozódásáról, így ezeket a dolgokat a legjobb módszerek (vagy a egyes esetekben akár a betegség kezelésére is).

Dr. Freeman általánosságban azt ajánlja, hogy a mellkasi röntgensugárzást megelőzzék, különösen azoknál a betegeknél, akik hamarosan elkezdik a Madison Wisconsin kemoterápiás protokollt, mert a Madison Wisconsin protokollban alkalmazott doxorubicin egyik gyógyszere potenciálisan szív- / szív- mérgező. Ilyen esetekben a beteg szíve egészségesnek bizonyulhat annak megállapítása érdekében, hogy a beteg képes-e kezelni ezt a különleges kezelést.

És bizonyos korlátozott esetekben Dr. Freeman szintén javasolja a hasi ultrahang teszteket.

Ez a konkrét vizsgálat hasznos lehet, ha a beteg nagyon beteg, és az állatorvos aggódik amiatt, hogy a kutya gyomor-bélrendszeri beavatkozással vagy veseelégtelenséggel járhat. Ilyen esetekben a hasi ultrahang segíthet meghatározni, miért küzd a beteg ezzel a problémával.

Azonban, ha a betegek egészségesnek tűnnek, és nincsenek tüneteik bármilyen gasztrointesztinális vagy vesebetegségre utalnak, Dr. Freeman általában nem választja meg ezt a hasi ultrahang tesztet, mert az esély arra, hogy valamilyen különleges problémát (vagy talán még fontosabb módon) találjanak. a végső ajánlott kezelés megváltoztatásának esélyei) kicsiek, és általában nem igazolják a további tesztelés költségeit.

Megjegyzés: Egy másik potenciálisan hasznos staging teszt segít meghatározni az adott Canine Lymphoma – T Cell vs. B Cell Lymphoma fenotípust (további információért kérjük, látogasson el a Canine Lymphoma Típusairól ezen a honlapon). Ez egy speciális teszt, amelyet meg kell tenni a kezelés megkezdése előtt. Vannak, akik ezt az információt szeretnék, mások pedig nem, mert a Canine Lymphoma fenotípusáról szóló információ sokkal jobb értelemben fog részesülni a kezelés potenciális hatékonyságában. Amint azt a Canine Lymphoma Típusok című szakaszban megjegyeztük, a legtöbb Canine Lymphoma eset a B-Cell lymphoma (a fenotípus, amely a leginkább a rendelkezésre álló hagyományos kezelésekre reagál).

Az egyik stádiás teszt, amelyet Dr. Freeman általában nem ajánl a betege számára Csontvelő Aspirate. Ez a speciális staging teszt valójában egy invazív eljárás, amely felesleges stresszt és törést okozhat a beteg számára. És a legtöbb esetben, ha a páciens vérvizsgálatai normálisak, Dr. Freeman úgy véli, hogy a betegnek a csontvelő-teszteken keresztül történő elhelyezésének előnyei nem igazolják a vizsgálat stresszét vagy költségét. Bizonyos esetekben a “Flow Cytometry” nevű teszt helyettesíti a csontvelő aspirátum szükségességét, és egyszerű vérvizsgálat.

Míg Dr. Freeman általában azt javasolja, hogy egyensúlyozza a betegek számára a staging tesztek költségeit és előnyeit, akkor a végső döntést arról, hogy melyik teszteket kell elvégezni és mit nem tenni, mindig eseti alapon történik, és a betegtől függően változik és olyan tényezőkre, mint a pénzügyek, a beteg egészsége stb.

Tehát miközben azt ajánljuk, hogy ismerje a tényeket ezekről a staging tesztekről, és keresse az állatorvosát az egyes előnyeiről és hátrányairól, javasoljuk, hogy dolgozzon az állatorvosával (vagy az állatorvosi onkológussal), hogy eldöntsétek, milyen lehetőségek a legjobbak a kutyáért az Ön sajátos körülményei között.

Tovább a blogra »