Miri Tej

Medencei rák

Medencevizsgálat

A kismedencei vizsga nõgyógyászati ​​vizsga vagy belsõ vizsga. A kismedencei szervek fizikai vizsgálata a hüvelyen keresztül történik. Egy nő rendszerint kismedencei vizsgával indul, miután szexuálisan aktívvá válik, vagy 18 éves kortól.

Miért van egy medencevizsga?

A kismedencei vizsga:

  • ellenőrizze a medencében lévő szervek méretét és pozícióját, beleértve a petefészket, a méht és a petevezetéket, a hüvelyt és a méhnyakat
  • segítsen megtalálni a fájdalom okait, az abnormális vérzést vagy a kisülést
  • ellenőrizze az olyan problémákat, mint a méh mióma vagy a petefészek cisztája
  • ellenőrizni kell a fertőzések, köztük a nemi úton terjedő fertőzések (STI)
  • ellenőrizze a membrán illesztését vagy a méhen belüli eszköz (IUD) elhelyezését a születésszabályozáshoz

A kismedencei vizsga elvégzése

A kismedencei vizsga orvosi rendelőben vagy kórházban történik. Gyakran része a rendszeres fizikai ellenőrzésnek, és tartalmazhat egy Pap-tesztet.

A vizsga előtt

Különleges előkészítésre lehet szükség a kismedencei vizsga előtt. Próbálja meg elkerülni a kismedencei vizsga és a petefunkció menstruáció alatt. Kerülje a szexuális kapcsolatot legalább 24 órával a kismedencei vizsga előtt. A kismedencei vizsga és a pápai teszt előtt legalább 24 óráig ne használjon hüvelyi, hüvelyi vagy fogamzásgátló (spermicidal) krémeket, habokat vagy géleket (kivéve az orvos utasításai szerint). Ezek a termékek abnormális sejtek elmosódhatnak vagy elrejthetők.

Kényelmesebben érezheti magát, ha a vizsga előtt üríti ki a hólyagot.

A vizsga előtt az egészségügyi szakember kérdéseket tesz fel orvosi és reprodukciós történeteiről, többek között:

  • az utolsó időszakod dátumát
  • ha szexuálisan aktív vagy ha fogamzásgátlást alkalmaz
  • ha bármilyen problémája van a periódusokkal, például pecsételéssel vagy fájdalommal
  • ha bármilyen tünete van a medence területén, például viszketés, fájdalom, szokatlan hüvelyváladék vagy szag
  • ha terhes lehet

Meg kell kérni, hogy távolítsa el a ruháját a deréktól lefelé, és fedje le magát egy lapon, miközben a vizsgáló asztalon fekszik. Általában a térd hajlítva és szétterül. Segít mély lélegzetet venni és kismedencei vizsga közben pihentetni az izmokat.

Külső vizsga

Az egészségügyi szakember a vulva külső megjelenését és a hüvely megnyitását ellenőrzi olyan jelek esetében, mint pl. A bőrpír, a felszabadulás, a növekedés (például a ciszták vagy a nemi genitális szemölcsök) és más rendellenes állapotok.

Speculum vizsga

A hüvelybe (pl. Spekulusz) nevezett műszert finoman behelyezzük a hüvelybe. Az egészségügyi szakember a spekulust a vaginát szélesíti ki, hogy jól láthassák a méhnyakot és a hüvely belsejét. A hüvely falai ellenőrizni fogják a gyulladást, a gyulladást és az abnormális kisülést. Papírtesztet lehet készíteni. A speculumot ezután eltávolítják.

Belső vizsga

A belső vizsga (bimanual vizsga) esetén az egészségügyi szakember egy vagy két kesztyűs ujját behelyezi a hüvelyébe, és a másik kezét az alsó hasára helyezi. Az ujjaidat a hüvely belsejében mozgatva, és gyengéden lenyomva a hasat, a méh és a petefészkek mérete, szerkezete és alakja érezhető. Növekedést lehet érezni, és gyengédséget vagy fájdalmat lehet azonosítani. Kenőzsírokat lehet használni. Nyomást gyakorolhat, de a belső vizsga általában nem fájdalmas.

Rectovaginális vizsga

Néha egy rectovaginális vizsgát lehet tenni. Az egészségügyi szakember egy ujját behelyezi a hüvelybe és az egyik ujját a végbélbe. Ez segít megvizsgálni a méhtámogató petefészkeket és szalagokat.

Mi az eredmény?

A rendellenes eredmények azt jelenthetik, hogy további vizsgálatra van szükség. Rendellenes eredmények lehetnek:

  • gyulladás, fertőzés és sebek jelei
  • ami nem normális
  • vulva, hüvely vagy méhnyak duzzanata
  • szokatlan fájdalom vagy gyengédség
  • egy csomó vagy növekedés
  • a normálnál nagyobb petefészkek
  • olyan méh vagy petefészkek, amelyek mozdulatlanok (rögzítettek) vagy nem normális helyzetben

Mi történik, ha az eredmény abnormális

Az orvos eldönti, hogy további vizsgálatokra, eljárásokra, utógondozásra vagy további kezelésre van-e szükség.

Kismedencei exenteráció

A kismedencei exeszterezés műtétet jelent bizonyos reproduktív szervek eltávolítására a medence nyirokcsomóival együtt. Ez egy nagy sebészeti eljárás, amelyet meg lehet tenni a fejlett rák vagy ismétlődő rák (visszatért a rák) kezelésére a medence.

Miért történik a kismedencei exenteráció?

A kismedencei exenteráció elvégezhető:

  • a nőstény szaporítószervek (nőgyógyászati ​​rákok) előrehaladt vagy visszatérő rákainak kezelésére, beleértve a nyaki, méh, petefészek, hüvelyi és vulváris rákot
  • kezelni a fejlett vagy visszatérő vastagbélrákot, amely a közeli szervekre terjedt ki

A kismedencei exeszteráció típusai

Háromféle kismedencei exenteráció létezik. Minden fajta esetében bizonyos reproduktív szerveket eltávolítanak a medence nyirokcsomóival együtt.

A nőknél az eltávolított reproduktív szervek a petefészkek, a petevezetékek, a méh, a méhnyak és a hüvely. A vulva (a külső női nemi szervek, köztük a csikló és a hüvelyi ajkak) eltávolíthatók egyes női cervicalis rákban.

A férfiaknál a reproduktív szervek eltávolítása a prosztata és a szeminárium.

A kismedencei exenteráció 3 típusát úgy határozzák meg, hogy a húgyhólyag, a végbél vagy mindkettő eltávolításra kerül-e.

  • Az elülső exenteráció eltávolítja a hólyagot, de nem a végbélen. Ez akkor történik, ha a végbélben nincs rák.
  • A posterior exenteráció eltávolítja a végbélt, de nem a húgyhólyagot. Ez akkor történik, ha nincs rák a hólyagban.
  • A teljes exenteráció eltávolítja a hólyagot és a végbélt.

A kismedencei exenteráció előtt

A műtét előtt az egészségügyi szakembere részletes információkat kap a műtétről. Segítenek a test és a műtét utáni változások felkészítésében is. A kezelési központok általában tanácsadást és egyéb szolgáltatásokat nyújtanak, amelyek érzelmi támogatást nyújtanak Önnek és családjának a műtét előtt és után.

Az egészségügyi szakembereknek sok információt kell gyűjteniük ahhoz, hogy megnézzék, vajon valaki a medencei exeszterezésre jelölt. Önnek orvosi vizsgálata lesz, például vérvizsgálatok és szív- és tüdőfunkciós vizsgálatok, hogy segítsen orvosának eldönteni, hogy elég egészséges-e a műtéthez. A képalkotó teszteket is, például CT-t vagy MRI-t fogsz látni, hogy megnézzük, hogy a rák a medence mentén terjedt-e. Ha a rák a kagylón kívül található, akkor a medencei exenteráció nem lehetséges. Tudjon meg többet a tesztekről és eljárásokról, amelyek a medencei exeszterezés előtt végezhetők.

Néha kemoterápiát vagy sugárkezelést lehet adni a kismedencei exenteráció előtt. Ezek a kezelések segítenek csökkenteni a tumort, hogy könnyebben eltávolíthatók legyenek.

A kismedencei exenteráció során

A kismedencei exenteráció 2 lépésben történik. Az első az exenteráció vagy reszekció. A második az újjáépítés.

Exenteration

Az exenteráció előtt a sebész néhány apró metszést vagy műtéti beavatkozást végezhet a hasban. A sebész laparoszkópot használhat (vékony, csőszerű eszköz, fény és lencse), hogy belenézzen a hasba. Ez lehetővé teszi a sebész számára a hasüregben, a peritoneális üregben és a has és a medence falainak vizsgálatát.

A sebész összegyűjti a szövetmintákat, hogy mikroszkóp alatt vizsgálhassák, hogy tartalmaznak-e rákot. Ezeket a szövetmintákat a vizsgálandó laborba küldi, amíg a személy a műtőben van. Ha a szövetminták rákot tartalmaznak, a műtét leáll. Ha nem találnak rákot, a műtét folytatódhat.

Az extenzáció során a sebész nagy vágást végez az alsó hasban és a medencében. A sebész megvizsgálja a hasüreg belsejét, hogy lássa, vannak-e olyan rákbetegségek, amelyek megakadályozzák a műtét folytatását. A sebész eltávolíthatja vagy kiválaszthatja a mintákat néhány nyirokcsomóból, hogy rákot tartalmazzon.

Ha a sebész úgy gondolja, hogy teljesen eltávolítható a daganat, megkezdődik a kismedencei exeszteráció. A sebész eltávolítja a reproduktív szerveit, a medence nyirokcsomóit és a többi hordozó szöveget a medencében. A sebész eltávolíthatja a hólyagot, a végbélréteget vagy mindkettőt. Néha a vastagbél egy részét is eltávolítják. A sebésznek esetleg egy másik vágást kell végeznie a perineum (a nemi szervek és az anus) között, hogy eltávolítsa ezeket a szerveket.

Újjáépítés

Az újjáépítés a műtét második szakasza. A vizelet és a bélműködés helyreállítására azért van szükség, ha a húgyhólyag, a végbél vagy a vastagbél eltávolításra kerül a kismedencei exenteráció során. A rekonstrukció különböző típusai függenek attól függően, hogy mely szerveket távolították el.

Hólyagok elterelése

A húgyhólyag-elterelés egy újratelepítési módszer, amely új módot teremt a szervezet számára, hogy tárolja és megszabaduljon a vizelettől, ha a húgyhólyag eltávolításra kerül. A vékonybél darabja segítségével vizeletelvezetést hoznak létre. Ezután a sebész a vizeletbe irányítja a vizeletet és a testből egy mesterséges nyíláson vagy sztómán keresztül a hasfalban. Ezt nevezik urostomiának. Egy másik lehetőség az, hogy összekötözzük a bélréteget a húgycsőbe (a csövet, amely a húgyhólyag vizét a test külsejére viszik). Tudjon meg többet a vizelet eltereléséről.

A kolosztómia műtéti eljárás, amely mesterséges nyílást vagy sztómát hoz létre a vastagbélből a test külső részére a hasfalon keresztül. A kolosztómia létrehoz egy utat a székletnek vagy a székletnek, hogy elhagyja a testet, ha a végbél, a kettőspont vagy mindkettő eltávolításra kerül. A sebész a maradék vastagbél végét a hasban lévő nyíláshoz rögzíti. A széklet átjut a kolosztómia egy kis műanyag zacskóba, amelyet a has elülső részén viselnek. Tudjon meg többet a kolosztómiáról.

Bizonyos esetekben a sebész a vastagbél vágott végét a végbélhez vagy anushoz rögzítheti. Ezt a rekonstrukciót anastomosisnak nevezik. Ha ez megtörtént, nem szükséges egy kolosztómia, és a személy szokásos módon bélmozgást végezhet.

Hüvelyi rekonstrukció

Hüvelyi rekonstrukcióra van szükség, ha egy nő hüvelyét eltávolítják a kismedencei exenteráció során. Ez a rekonstrukció gyakran a kismedencei exenterációval egyidejűleg történik. Az új hüvely (a neovaginát) bőr, izom vagy bél segítségével épül fel. Tudjon meg többet a hüvelyi rekonstrukcióról.

A kismedencei exenteráció után

Kezelőorvosa eldönti, mely teszteket, eljárásokat, utógondozásokat vagy további kezeléseket igényel a mellkasi mellőzés után. Egészségügyi csapata gondoskodik róla, hogy tudja, hogyan kell a műtét után törődni.

  • 6 hónapot vagy hosszabb ideig tarthat a kismedencei kilépéstől. Egy vagy több év eltarthat a szervezetben bekövetkező változásokhoz. Az egészségügyi szakembere gondoskodik a gondozásról és a támogatásról, hogy segítsen Önnek és családjának a test és az élet változásaihoz igazodni.

Mellékhatások

A mellékhatások bármilyen típusú kezeléssel előfordulhatnak, de nem mindenkinek van, vagy hasonló módon tapasztalja őket.

A műtéti mellékhatások elsősorban az alábbiaktól függenek:

  • mely szerveket és struktúrákat távolítják el a medencei exeszteráció során
  • az egészségi állapotát

Rövid távú mellékhatások

A rövid távú mellékhatások a medencei exenteráció után közvetlenül vagy néhány héttel megtörténhetnek. Ezek rendszerint átmenetiek. A kismedencei exenteráció rövid távú mellékhatásai a következők:

  • fájdalom
  • vérrögök a lábban (mélyvénás trombózis, vagy DVT)
  • vérrögök a tüdőben (tüdőembólia, vagy PE)
  • vérzés
  • fertőzés
  • rossz sebgyógyulás
  • szivárgás, ahol a szerkezetek össze vannak kötve (anasztomotikus szivárgás)
  • tüdőgyulladás (tüdőgyulladás)
  • folyadék felhalmozódása a tüdőben (tüdőödéma)

Tájékoztassa egészségügyi szakembereit, ha bármelyik mellékhatásuk közül bármelyik van. Rendelkeznek gyógyszerekkel a fájdalom kezelésére, és segíthetnek ezeknek a mellékhatásoknak a kezelésében.

Hosszú távú mellékhatások

A hosszú távú mellékhatások hónapokig vagy évekig alakulhatnak ki a kismedencei exenteráció után, és hosszú ideig tarthatnak. A kismedencei exenteráció hosszú távú mellékhatásai a következők:

  • a nyirokfolyadék felépülése a végtagokban (lymphedema), ami akkor következik be, amikor a medence nyirokcsomói eltávolításra kerülnek
  • az önbecsülés, a testkép és a szexualitás változásai
  • szexuális problémák
  • a hegszövetek (pl. adhéziók) által okozott részleges vagy teljes elzáródása (ún. bélelzáródás)
  • fistulát vagy abnormális nyílást, a húgycső vagy a bélrendszer fennmaradó szerkezetében
  • vesebetegségek, például fertőzés (ún. pyelonephritis) vagy kudarc
  • húgyúti elzáródás, amely a húgyvezetékek elzáródása (a csövek, amelyek a vesebői a húgyhólyag vizeletét hordozzák)
  • a hüvely rekonstruálására vagy sztóma kialakítására használt szövetek (ún. nekrózis) halála

Mivel a reproduktív szerveket eltávolítják a kismedencei exeszteráció során, a férfiak és a nők, akik ezt a műtétet szexuális problémákkal küzdenek. A férfiak impotenciát tapasztalhatnak, ha az erekciót szabályozó idegek sérülnek vagy elválnak a rák eltávolítása érdekében. Minden nő terméketlen lesz (nem képes teherbe esni), mert méhüket eltávolították. Egyes nők szexuális problémákat is tapasztalhatnak a hegek szövete vagy a hüvely szűkülése miatt. A kezelés során előidézett menopauza tapasztalható, mivel a petefészkeket eltávolítják, amelyek magukba foglalják a hüvelyi szárazságot és más menopauzás tüneteket. Tudjon meg többet a férfiak szexuális problémáiról, a nők szexuális problémáiról és a kezelés által kiváltott menopauzairól.

Beszéljen egészségügyi szakembereivel a kismedencei exeszteráció bármely hosszú távú mellékhatásairól. Segíthetnek abban, hogy megbirkózzanak az önbecsülés és a testkép változásával, valamint a szexualitással és a rákkal.

A gyomor, a máj, az epehólyag, a hasnyálmirigy, a lép, a vesék, a vékonybél, a vastagbél és a húgyhólyagot tartalmazó terület.

A parietális peritoneum (a membrán, amely a has és a medence falát vonzza) és a zsigeri peritoneum (a membrán, amely a hasi szervek többségét lefedi és támogatja).

A sebészeti eljárás, amely a testben lévő csőszerű szerkezetek (például a vastagbél) egészséges szakaszainak összekapcsolásával új útvonalat vagy bypassot hoz létre.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!