Méhnyakrák
A méhnyakrákról – a méhnyakrákról
Nyaki Rák – Nyaki Rák
Nyaki Rák – Nyaki Rák
Nyaki rák áttekintése
A méhnyálkahártya méh a nõ méhének (méhében) a legalacsonyabb része, összekötve a méhet a hüvelyvel.
A méhnyakrák akkor fordul elő, amikor a méhnyak sejtjei rendellenesen fejlődnek, és behatolnak a test többi szövetébe és szervébe. Ha ez invazív, ez a rák befolyásolja a méhnyak mélyebb szöveteit, és terjedhet a test más részeire (metasztázis), leginkább a tüdőre, a májra, a húgyhólyagra, a hüvelyre és a végbélre.
Azonban a méhnyakrák lassan növekszik, így előrehaladási változásai révén előrehaladást biztosít a megelőzés, a korai felismerés és a kezelés. A felderítés jobb eszközei az Egyesült Államokban az elmúlt évtizedekben csökkentek a méhnyakrákban.
A méhnyakrák előtti előrehaladott változásokkal rendelkező legtöbb nő 20-as és 30-as években van, de a nők átlagos életkora, amikor méhnyakrákot diagnosztizálnak, az 50-es évek közepén. Ez a különbség abban a korban, amikor a prekancerózus változásokat leggyakrabban diagnosztizálják, és az a kor, amikor a rákot diagnosztizálják, rávilágít a betegség lassú progressziójára és arra, hogy miért lehet megakadályozni, ha megfelelő lépéseket tesznek.
A méhnyakrák okai
A méhnyakrák a méhnyakrákban jelentkező abnormális változásokkal kezdődik. A kóros elváltozások kialakulásának kockázata humán papillomavírus (HPV) fertőzéssel jár. Ezen túlmenően a korai szexuális kapcsolat, több szexuális partner és az orális fogamzásgátlók (fogamzásgátló tabletták) növelik a méhnyakrák kockázatát, mivel nagyobb mértékű HPV-expozícióhoz vezetnek.
A HPV formái, amelyek különböző típusai bőrsérüléseket, genitális szemölcsöket és más rendellenes bőrbetegségeket okoznak, kimutatták, hogy számos olyan méhnyakrák változásához vezetnek, amelyek végül rákot okozhatnak. A HPV bizonyos típusai is összefüggésbe hozhatók a vulva, a hüvely, a pénisz, az anus, a nyelv és a mandulák rákos megbetegedéseivel. A HPV (nagy kockázatú altípusok) bizonyos formáiból származó genetikai anyagokat a méhnyak szöveteiben találták, amelyek rákos vagy prekancerózus változásokat mutatnak.
Emellett a HPV-vel diagnosztizált nőknél nagyobb valószínűséggel alakul ki méhnyakrák. Azok a lányok, akik a szexuális aktivitást a 16. életévüket megelőzően vagy a menstruációs periódusuk kezdetétől számított egy éven belül kezdik meg, nagy kockázattal járnak a méhnyakrák kialakulására.
A cukorbetegség másik kockázati tényezője a méhnyakrák kialakulásának. A cigarettafüstben levő vegyi anyagok kölcsönhatásba lépnek a méhnyak sejtjeivel, és előrehaladási változásokat idéznek elő, amelyek idővel a rák kialakulásához vezethetnek. A dohányosok méhnyakrákának kockázata 2-5-szerese az általános lakosságnak.
Az orális fogamzásgátlók (“tabletta”), különösen ha öt évnél hosszabb ideig tartanak, növelhetik a méhnyakrák kockázatát, mivel csökkentik az óvszer használatát.
A méhnyakrák tünetei
Mint sok rákos megbetegedésben, a méhnyakráknak nincsenek jelek vagy tünetek, amíg veszélyes állapotba nem került. Ezek a következők lehetnek:
Mikor keresik az orvosi ellátást?
A hüvelyi vérzést okozó betegségek sokfélesi, és nem kapcsolódhatnak a méhnyakrákhoz. Ezek az életkor, a termékenység és a kórtörténet alapján változnak.
Hüvelyi vérzés a menopauza után soha nem normális. Ha menopauza ment át, és hüvelyi vérzése van, kérje az egészségügyi szolgáltatót amilyen hamar csak lehet.
Az időtartam alatt nagyon súlyos vérzés vagy gyakori időszakok vérzése az egészségügyi szolgáltatótól érdemes.
Az egyesülés után a vérzés, különösen az erőteljes szex után, egyes nőknél előfordul. Ha ez csak alkalmanként történik, valószínűleg nem kell aggódnia. Ajánlatos az egészségügyi szakember értékelése, különösen akkor, ha a vérzés többször történik.
Ha hüvelyi vérzése van, ami gyengeséggel, gyengeséggel vagy könnyedséggel vagy tényleges ájulással jár, menjen a kórház sürgősségi osztályába.
Cervicalis rákvizsgák és tesztek
Mint minden rákos megbetegedésnél, a méhnyakrák korai felismerése kulcsfontosságú a sikeres kezelés és gyógyítás szempontjából. A méhnyak egy kis része felszínét érintő prekancerózus változások kezelése sokkal valószínűbb, mint a méhnyak nagy részét érintő invazív rák kezelésére és más szövetekre való átterjedése.
A méhnyakrák korai felismerésében elért legfontosabb előrelépés a Papanicolaou-teszt (Pap-kenet) és a nagy kockázatú HPV-vizsgálat széles körű alkalmazása. A PAP kimutatás a rendszeres vizsga részeként történik. Az eljárás során a méhnyak felszínéről származó sejtek összegyűjtése és abnormalitások vizsgálata. A méhnyakrák diagnózisa megköveteli, hogy a méhnyakkendőből (biopsziának nevezett mintát) mikroszkóppal vizsgálják és elemezzék. Ez akkor történne, ha a Pap-kenet abnormális.
Vannak különböző diagnosztikai eszközök, amelyek felhasználhatók a méhnyak megváltoztatására. Tartalmazzák:
A kolposzkópia a kismedencei vizsgahoz hasonló eljárás. Általában olyan betegeknél alkalmazzák, akiknek abnormális PAP kimutatási eredménye volt, de normális fizikális vizsgálat. A vizsgálat egy olyan típusú mikroszkópot használ, amelyet kolposzkóznak neveznek a méhnyak ellen. A méhnyak teljes területét ártalmatlan festékkel vagy ecetsavval megfestettük, hogy az abnormális sejteket könnyebb látni. Ezeket a területeket ezután biopsziásan végzik. A colposzkó nyolcszor 15-ig (a kolposzkóptól függően) nagyítja a méhnyakot, így könnyebben azonosítja az abnormálisan megjelenő szöveteket, amelyek biopsziára szorulhatnak. Ez az eljárás általában a nőgyógyász irodájában végezhető el. Ha egy colposzkópos biopszia invazív rákra utal, nagyobb biopsziára van szükség ahhoz, hogy teljes mértékben kiértékeljük állapotát. A kezelés a rák állapotától függ.
A hurok elektro-kirurgikus kivágási eljárás (LEEP) technikája villamosított hurkot veszi fel, hogy a méhnyakból szövetminta-mintát vesz. Ez az eljárás gyakran elvégezhető a nőgyógyász irodájában.
A mûtéti helyiségben a méhnyak egy részének eltávolítását végezzük anesztézia alatt. LEEP-el, szikével (hideg késsel) vagy lézerrel végezhető. Ebben az eljárásban a méhnyak egy kis kúp alakú része eltávolításra kerül.
A LEEP vagy a hidegkéses kúpos eljárások olyan szövetmintákat eredményeznek, amelyekben a sejtek típusai és mennyire terjednek el a mögöttes területek. A problémák diagnosztizálására vagy ismert problémák kezelésére használhatók.
Az évek során különböző kifejezéseket használtak arra, hogy utaljanak a méhnyak felszínén lévő sejtek rendellenes változásaira. Ezeket a változásokat mostantól leggyakrabban squamous intraepithelial lesion (SIL) nevezik. A “lézió” a kóros szövetek területére utal; intraepitheliális azt jelenti, hogy az abnormális sejtek csak a sejtek felszíni rétegében vannak jelen. A sejtek változásai két kategóriába sorolhatók:
- Alacsony fokozatú SIL (LGSIL): A méhnyak felszínén kialakuló sejtek méretének és alakjának korai, finom változása alacsony fokozatnak tekinthető. Ezek a elváltozások önmagukban is eltűnhetnek, de idővel rendellenességet válthatnak ki, és végül kiváló minőségű elváltozássá válhatnak. Az LGSIL-t szintén enyhe dysplasia vagy cervicalis intraepithelialis neoplasia 1 (CIN 1) nevezzük. Ezek a korai méhnyakváltozások leggyakrabban 25-35 év közötti nőknél fordulnak elő, de bármelyik korban lévő nőknél jelentkezhetnek.
- Magas minőségű SIL (HGSIL): Számos precanceros sejt, amely nagyon különbözik a normál sejtektől, kiváló minőségű elváltozást jelent. Az alacsony fokú SIL-hoz hasonlóan ezek a precancerus változások csak a méhnyak felszínén lévő sejteket érintik. Ezeket a léziókat mérsékelt vagy súlyos dysplasia, CIN 2 vagy 3, vagy in situ karcinóma is nevezik. A legtöbb esetben 30-40 év közötti nőknél alakulnak ki, de bármelyik korban előfordulhatnak.
A prekancerikus sejtek, még a magas fokú elváltozások is, általában nem válnak rákosává, és több hónapig, esetleg évekig terjednek a méhnyak mélyebb rétegeiben.
Ha a kóros sejtek mélyebben terjednek a méhnyakba vagy más szövetekbe vagy szervekbe, akkor a betegséget méhnyakráknak, invazív méhnyakráknak vagy metasztatikus ráknak nevezik. A 40 évnél idősebb nőknél a méhnyakrák a leggyakrabban fordul elő.
Ha a biopsziás eredmények invazív rákot mutatnak, számos vizsgálatot lehet elvégezni, amelyek mindegyike arra irányul, hogy megvizsgálják, hogy a rák elterjedt-e, és ha igen, milyen messzire. Tartalmazzák:
- A mellkas röntgen, hogy lássa, a rák terjedt a tüdőben
- A vérvizsgálatok jelezhetik, hogy a máj érintett-e; CT vizsgálat szükséges lehet, ha az eredmények nem véglegesek.
- Speciális röntgensugarak, amelyeket IVP-ként vagy CT-vizsgálatoknak neveznek, használhatók a húgyutak vizsgálatára; a húgyhólyagot és a húgycsövet cisztoszkóppal értékeljük.
- A hüvelyt kolposzkóppal vizsgáljuk; a rectumot procto signoidoscopy és bárium-beöntéssel értékeljük.
- A nyirokcsomókat CT-vizsgálatokkal, MRI-vizsgálatokkal vagy PET-vizsgálatokkal értékeljük; az MRI jobb a CT-vizsgálathoz képest, és a PET-vizsgálat mindkettőnél jobb.
Ezeket a teszteket arra használják, hogy “rámutassanak” a rákra. Ha megmagyarázza, milyen messzire terjedt el, az egészségügyi szolgáltatók alaposan meg tudják becsülni a prognózist és a szükséges kezelést.
- A méhnyakrák a 0. (legkevésbé súlyos) szakaszból a IV. Stádiumba kerül (metasztatikus betegség, a legsúlyosabb).
- A beavatkozás a rákos elváltozás méretének és mélységének, valamint a terjedés mértékének alapja.
Orvosi kezelés a méhnyakrák számára
A prekancerózus elváltozások kezelése eltér az invazív méhnyakrákéktól.
A méhnyak precancerus elváltozása kezelésének megválasztása számos tényezőtől függ, beleértve azt is, hogy a károsodás alacsony vagy magas fokú-e, a jövőben gyermekeit, életkorát és általános egészségi állapotát, valamint az Ön preferenciáját és egészségügyi szolgáltató.
- Ha alacsony fokú elváltozása van (CIN I, amit Pap-kenet észlel), akkor nincs szükség további kezelésre, különösen akkor, ha a rendellenes területet teljesen eltávolították a biopszia során. Rendszeres pápai keneteket és medencevizsgákat kell szednie, amint azt orvosa tervezi.
- Ha a prekancerózus elváltozás kezelést igényel, akkor a LEEP kúp, a hideg kései konízis, a kriokirurgia (fagyasztás), a cauterizáció (égetés, más néven diatermia) vagy a lézeres műtét felhasználható a rendellenes terület elpusztítására, miközben minimalizálja a közeli egészséges szövetek károsodását.
- A prekancerózus léziók kezelése görcsöket vagy más fájdalmat, vérzést vagy vizes hüvelyváladékot okozhat.
Bizonyos esetekben előfordulhat, hogy hysterectomia van a prekancerózus változásokra, különösen akkor, ha kóros sejtek találhatók a méhnyak megnyitásakor vagy súlyos vagy ismétlődő dysplasia következtében. Ez a műtét valószínűleg megtörténik, ha nem tervezi, hogy gyermekei a jövőben.
A diagnosztikai eljárások, mint például a LEEP és a hidegvágás, néha maguk is képesek kezelni a nyaki prevenciót. Mindkettő magában foglalja a szövetek értékelését. Ha az értékelés abnormális sejteket talál, de a sejtek nem terjednek ki a szövet kivágására, csak nyomon követésre lehet szükség.
Ha bizonytalanság áll fenn arra vonatkozóan, hogy a preanceros sejteket eltávolították-e LEEP vagy hideg késtenyésztési eljárásokkal, további kezelésre lehet szükség.
Egyes esetekben a Cryocautery alkalmazható. Ebben az eljárásban egy acélszerkezetet lehűtünk alsó hőmérsékletre folyadék-nitrogénnel vagy hasonló folyadékkal való merítéssel. Ez az ultrahangos eszköz ezután a méhnyak felszínére, fagyasztó sejtekre kerül. Végül meghalnak és lecsupaszulnak, és új méhnyakkákat cserélnek.
A szövetet lézeres ablációval is eltávolíthatjuk. Ebben az eljárásban egy lézersugarat alkalmaznak a méhnyakkendő egyes specifikus területeire vagy a méhnyak felszínén lévő teljes szövetrétegre. A lézer elpusztítja ezeket a sejteket, így az egészséges sejtek a helyükön maradnak.
A cryocautery vagy a lézeres ablációs eljárások sikere nyomon követési vizsga és Pap tapadás. Sem egy eljárást sem alkalmaznak a szövettani minták értékeléshez; csak a kóros szöveteket pusztítják el. Ezért a margókat vagy éleket nem lehet ellenőrizni, hogy megbizonyosodjanak arról, hogy a rák nem terjedt el.
Az invazív méhnyakrák legelterjedtebb kezelése a műtét és a sugárterápia. Időnként kemoterápiát vagy biológiai terápiát is alkalmaznak.
Ha egy biopszia azt mutatja, hogy a rákos sejtek betörtek egy olyan rétegen keresztül, amely az alsó membránnak nevezik, amely elválasztja a méhnyak felületi rétegeit a többi mögöttes rétegtől, általában műtét szükséges. A műtét mértéke a rák színétől függően változik.
A méhnyakrákban, sebészet eltávolítja a rákos szöveteket a méhnyakon vagy annak közelében.
Ha a rák csak a méhnyak felszínén helyezkedik el, a rákos sejteket eltávolíthatjuk vagy megsemmisíthetjük a prekancerózus elváltozások kezelésére alkalmazott módszerekkel, például a LEEP vagy a hideg kései konizálással.
Ha a betegség behatolt a méhnyak mélyebb rétegeibe, de nem terjedt el a méhnyakon, egy művelet eltávolíthatja a tumort, de hagyja el a méht és a petefészket.
Ha a betegség a méhbe terjed, akkor a méh és a méhnyak eltávolítása szükséges. Néha a petefészkeket és a petevezetéket is eltávolítják. Ezenkívül a méh közelében lévő nyirokcsomókat eltávolíthatjuk a rák terjedésének ellenőrzésére. Néha elvégzik a hisztektomitást a rák terjedésének megelőzésére.
Sugárkezelés (vagy radioterápiát) a méhnyakrák bizonyos szakaszokban történő kezelésére is használják. A sugárterápia nagy energiájú sugarakat használ fel a rákos sejtek károsodásához és a növekedés megállításához. A műtéthez hasonlóan a sugárkezelés a helyi terápia; a sugárzás csak a kezelt területen rákos sejteket érint. A sugárzás külsőleg vagy belsőleg alkalmazható. Néhány nő mindkét fajtát megkapja.
A külsõ sugárzás egy nagy gépbõl származik, amely sugárzás sugárát célozza a medencében. A kezelések, amelyek csak néhány percet vesz igénybe, rendszerint öt-hat hétig öt napot adnak. Ezen idő elteltével a daganat helyén további “sugárzási” dózis is alkalmazható.
A biztonsági aggodalmak és a berendezések költségei miatt a sugárkezelést általában csak bizonyos nagy egészségügyi központokban vagy kórházakban kínálják.
Belső vagy implantátum sugárzás olyan radioaktív anyagot tartalmazó kapszulából származik, amely közvetlenül a méhnyakba kerül. Az implantátum rákos gyilkossági sugarakat hoz létre közel a tumorhoz, miközben megvédi az egészséges szövetet.
Két implantátum-sugárzás létezik, amelyet brachiterápiának is neveznek. Az alacsony dózistartományú brachyterápiával az implantátum általában 1-3 napig marad a helyén. A kezelés 1-2 hét alatt többször megismételhető. A kórházban maradsz, amíg az implantátumok a helyükön vannak.
Egy másik típus a nagy dózisú brachyterápia. Ez a forma járóbetegként végezhető. A kezelés alatt az implantátumot néhány percig behelyezzük, majd eltávolítjuk. A terápiát több hét alatt végzik el, minden kezelés általában legalább egy hét múlva.
kemoterápiás kezelés az erőteljes kábítószerek használata a rákos sejtek megölése érdekében. A méhnyakrákban leggyakrabban a rák helyileg előrehaladt vagy a test más részeire terjed. Csak egy gyógyszer vagy gyógyszerek kombinációja adható. A méhnyakrák kezelésére alkalmazott rákellenes szereket IV vonalon vagy szájon keresztül lehet adni. Akárhogy is, a kemoterápia a szisztémás kezelés, ami azt jelenti, hogy a gyógyszerek a szervezeten keresztül áramlanak a véráramban. A daganatos sejteket a testben bárhol megölhetik.
A kemoterápiát ciklusokban adják meg: mindegyik ciklus intenzív kezelést és egy helyreállítási időszakot tartalmaz. A kezelés általában több ciklusból áll. A legtöbb betegnek kemoterápiája járóbeteg (járóbeteg-klinika a kórházban, az orvosi rendelőben vagy otthon). Attól függően, hogy milyen gyógyszereket adtak és az általános egészségi állapotot, a kezelés alatt esetleg kórházban kell maradnia.
Az invazív méhnyakrák kezelésére általában szakembergárda tartozik. A csapat általában egy nőgyógyászati, onkológus és egy sugárzás onkológus. Ezek az orvosok dönthetnek úgy, hogy egy kezelési módszert vagy módszerek kombinációját alkalmazzák. Ön dönthet úgy, hogy részt vesz egy klinikai vizsgálatban (kutatási vizsgálat), hogy értékelje az új kezelési módszereket. Az ilyen vizsgálatok célja a rákkezelés javítása. A klinikai vizsgálatban való részvétel előnyökkel és kockázatokkal jár.
Otthoni ápolás a méhnyakrák számára
Az önkezelés nem alkalmas a rákra. Orvosi kezelés nélkül a méhnyakrák tovább fog nőni és terjedni fog. Végül a létfontosságú szervek nem képesek megfelelően működni, mert a rák oxigént és tápanyagokat vesz fel, összezúzza őket, vagy megsérül. Az eredmény nagyon gyakran halál.
Bár az önfogyasztás nem megfelelő, a méhnyakrák fizikai és mentális stresszének csökkentésére és kezelésére is van dolguk.
A jó táplálkozás fenntartása az egyik legjobb dolog, amit tehetünk. Elvesztheti étvágyát a méhnyakrák kezelésénél. A kemoterápia gyakori mellékhatásai közé tartozik az émelygés, hányás és sebek a szájban.
Ha azonban elegendő kalóriát és fehérjet fogyaszt, akkor fenntartja az erejét és energiáját, és jobban tolerálja a kezelés mellékhatásait. A rákos szakorvosod (onkológus) vagy a nőgyógyász fel tudná ajánlani a táplálkozási szakembert, aki javaslatot tehet a kalória- és fehérjefogyasztás fenntartására.
A következő életmódbeli változások segíthetnek abban, hogy erősebbé és kényelmesebbé váljanak a kezelés során:
- Lélegezzen enyhe fizikai aktivitással az energiaszint fenntartásához. Győződjön meg róla, hogy nem visel el.
- Éjszaka elég pihenő, és szükség esetén vigye el a napot.
- Leszokni a dohányzásról.
- Kerülje az alkoholt. Lehet, hogy nem fogyaszthat alkoholt néhány gyógyszerrel, amelyet szed. Mindenképpen kérdezze meg egészségügyi szolgáltatóját.
A méhnyakrák kezelését követő nyomon követés
A rendszeres medencevizsgák és a Pap-kenetek minden nő számára fontosak. Ezek a tesztek nem kevésbé fontosak olyan nők számára, akiket megelőzően vagy a méhnyakrák kezelésére kezeltek.
A követési ellátásnak tartalmaznia kell a teljes kismedencei vizsga, a Pap-kenet és egyéb teszteket, amint azt a nőgyógyász ajánlotta. Ezek az óvintézkedések szükségesek a korai felismeréshez, amennyiben a rák visszatér.
A méhnyakrák kezelése több évvel később is okozhat mellékhatásokat. Ezért továbbra is rendszeresen ellenőriznie kell magát, és jelentenie kell az esetlegesen megjelenő egészségügyi problémákat.
A méhnyakrák megelőzése
Az invazív méhnyakrák megelőzésének kulcsa a sejtváltozások korai felismerése, még mielőtt rákosodna. A rendszeres kismedencei vizsga és a páciensvizsgálat a legjobb módja ennek. Milyen gyakran kell kismedencei vizsga és a páciens-teszt az Ön egyéni helyzetétől függ, de itt vannak iránymutatások:
- Győződjön meg róla, hogy egy 21 évesnél idősebb páciens-tesztet végez, hogy 3 évente ellenőrizze a méhnyakrákot.
- Ha 30-65 éves, mind az 5 éves kortól Pap-tesztet és humán papillomavírus (HPV) tesztet is kaphat. Ez idősebb lehet, ha meg tudja szakítani a tesztelést, ha az orvos azt mondja, hogy alacsony a kockázata.
- Olyan korú férfiaknak, akiknek a méhnyak eltávolítása és a méhnyakrák vagy prevenciós műtétek misztikus eltávolítása nem történt, az iránymutatások szerint nem kell szűrni.
- Ha Ön szexuálisan aktív, és nagyobb a kockázata az STD-knek, évente vegyen be teszteket a klamidia, a gonorrhoea és a szifilisz számára. HIV-tesztet legalább egyszer, gyakrabban, ha veszélyben vagy.
A HPV-fertőzés elkerülése fontos a méhnyakrák előtti és rákos változásainak megelőzésében. A megelőzési intézkedések a következők:
- A HPV átvitelének megakadályozásának egyik módja a szexuális bánásmód.
- Hasonlóképpen, a védelmi védelem, például az óvszerhasználat csökkentheti a HPV fertőzés kockázatát, bár ezt még nem vizsgálták teljes mértékben.
- A vakcinák a méhnyakrákból és a HPV-ből származó férfiak védelmére rendelkezésre állnak:
- A Gardasilt hímek és nők esetében 9-26 éves korban engedélyezték. A HPV (16-as és 18-as típus) két törzsét védi, amelyek a méhnyakrák 70% -át és a méhnyak, a vulva (a vulva) prekancerózus elváltozásainak több mint 50% , és a hüvely. A Gardasil védelmet nyújt a HPV (6 és 11) típusokkal szemben, amelyek a nemi szervek szemölcsösének több mint 90% -ával járnak.
- A Gardasil 9 9 és 26 év közötti hímeknél és nőknél is alkalmazható. Megakadályozza a fertőzést ugyanazokkal a HPV-típusokkal, mint a Gardasil plus HPV-31, a HPV-33, a HPV-45, a HPV-52 és a HPV-58. Összefoglalva, ezek a típusok a méhnyakrák 90% -ában érintettek.
A cigaretta dohányzás egy másik kockázati tényező a méhnyakrák megelőzésére. A dohányzásról való leszokás csökkentheti a betegség kialakulásának esélyeit.
Kilátások a méhnyakrákra
A méhnyakrák esetében a túlélési arány megközelíti a 100% -ot, ha előtti vagy korai rákos változásokat találnak és kezelnek. Az invazív méhnyakrák prognózisa a rák állapotától függ, ha megtalálják.
A rák színvonala annak a mértéke, hogy milyen messzire haladt előre, nevezetesen milyen más szervek vagy szövetek kerültek be.
- A méhnyakrák legkorábbi fázisában 0 – a nők több mint 90% -a túlél a diagnózis után legalább öt évvel
- Az I. fázisú méhnyakrákos betegek ötéves túlélési aránya 80-93%.
- A II. Stádiumú méhnyakrákos nők ötéves túlélési aránya 58-63%.
- A III. Stádiumú méhnyakrákban szenvedő nők túlélési aránya bárhol 32-35%
- A IV. Stádiumú méhnyakrákban lévő tizenhat vagy annál kevesebb nő túlélte öt évet.
A rákos megbetegedésekkel foglalkozó egészségügyi szolgáltatók gyakran használják a “remisszió” kifejezést, nem pedig a “gyógyulást”. Bár sok méhnyakrákos nő teljesen felépül, az orvosi szakemberek néha elkerülik a “gyógyulás” szót, mert a betegség újra felléphet.
Támogató csoportok és tanácsadás a méhnyakrák számára
A méhnyakrákkal való életvitel sok új kihívást jelent számodra, családod és barátaink számára.
- Valószínűleg sok gondod van arra, hogy a rák milyen hatással lesz rád és a képességed, hogy “normális életet élj”, vagyis a családod és otthonod gondozása, a munkád megtartása és a velük folytatott barátságok és tevékenységek folytatása.
- Sokan nyugtalan és depressziósnak érzik magukat. Vannak, akik dühösek és visszataszítóak; mások pedig tehetetlenek és legyőzöttek.
A rákos emberek többsége segíthet az érzéseik és aggodalmaikról beszélni.
Méhnyakrák
Mi a méhnyakrák?
A méhnyakrák a méhnyak bélésében jelentkező abnormális sejtek növekedése. A leggyakoribb méhnyakrák a laphámsejtes karcinóma, amely az esetek 80% -át teszi ki. Az adenokarcinóma kevésbé gyakori és nehezebben diagnosztizálható, mert magasabb a méhnyakon.
A méhnyakrákban 813 új esetet diagnosztizáltak Ausztráliában 2013-ban. A 85 éves korcsoportban diagnosztizált nők kockázata 1 168 beteg.
Nyaki rákos tünetek
A méhnyakrák korai változásai ritkán okoznak tüneteket. Ha a korai sejtváltozások méhnyakrákba fejlődnek, a leggyakoribb jelek a következők:
- hüvelyi vérzés az időszakok között
- a szokásosnál hosszabb vagy súlyosabb menstruációs vérzés
- vérzés az együttérzés után
- fájdalom a közösülés során
- szokatlan hüvelyváladék
- hüvelyi vérzés menopauza után
- túlzott fáradtság
- lábfájdalom vagy duzzanat
- derékfájdalom.
A méhnyakrák okai
A méhnyakrák szinte minden esetét a humán papillomavírus (HPV) néhány magas kockázatú típusának tartós fertőzése okozza; ez a méhnyakrák legnagyobb kockázati tényezője. A méhnyakrák másik fő kockázati tényezője a dohányzás.
A tíz nőből nyolcan fertőződik meg genitális HPV-vel valamikor az életükben. A legtöbb HPV-fertőzött nők soha nem kapnak méhnyakrákot; csak néhány fajta HPV okoz a méhnyakrákban.
A méhnyakrákban fokozott a méhnyakrákkal szemben a diethylstilbestrol (mesterséges női hormon ösztrogén) hatásának kitett nők. Erről többet olvashat itt.
A méhnyakrák diagnózisa
A méhnyakrák diagnózisának szokásos vizsgálata:
kolposzkópia
A kolposzkóppal azonosítjuk, hogy hol vannak a kóros sejtek a méhnyakon, és hogy milyennek tűnnek. A hüvelybe egy speculum kerül be, hogy az orvos egy colposcopán keresztül nézhesse meg a méhnyakot és a hüvelyt, egy eszköz, amely nagyítja a területet, mint a távcső. Nem kerül a testébe.
Biopszia, kúpbiopszia vagy nagy transzformációs zóna kivágása
A biopszia az, amikor az orvos eltávolítja a szövetek egy részét a méhnyak felszínéről, és mikroszkóp alatt vizsgálatra küldi egy laboratóriumnak. A biopszia elvégezhető a kolposzkópia során.
A méhnyakrák kezelésére
Ha méhnyakrákot észlelnek, a 0-as stádiumból “rendeznek”, ami azt jelenti, hogy abnormális sejteket csak a méhnyakot a IV. Stádiumban lévő sejtek felületi rétegében találunk, ami azt jelenti, hogy a rák a közeli szervekre, például a húgyhólyagra vagy végbélen vagy esetleg más szervekben. Ez segít az orvosoknak abban, hogy a legjobb kezelést tervezzék.
A kezelés típusai
A kezelés a betegség stádiumától függ. Korai és nem terjedelmes betegség esetén (kevesebb, mint 4 cm) a kezelés a műtét, néha kemoterápiával később.
Ha a daganat kicsi, egy kúpos biopszia elegendő lehet; egyes esetekben hysterectomia (a méh műtéti eltávolítása) szükséges.
Helyileg előrehaladott betegség esetén radioterápia és kemoterápia (ciszplatin) kombinációját alkalmazzák.
Metasztatikus betegség esetén a kezelés kemoterápia (platina / fluorouracil) vagy palliatív ellátás.
Palliatív ellátás
Néhány méhnyakrák esetén az orvosi csapat beszélhet Önnel a palliatív ellátásról. A palliatív ellátás célja, hogy javítsa az életminőségét a rákos tünetek enyhítésével.
A méhnyakrák terjedésének lelassulása mellett a palliatív kezelés enyhíti a fájdalmat és segít más tünetek kezelésében. A kezelés magában foglalhatja a radioterápiát, a kemoterápiát vagy más gyógyszeres terápiát.
Kezelőcsoport
A kezdeti tesztet a GP végzi el, aki szintén részt vesz a teljes kezelési csoportban. Kezelésétől függően a kezelőszemélyzet több különböző szakemberből állhat, például:
- nőgyógyász
- nőgyógyászati onkológus
- egy sugárzás onkológus
- egy orvosi onkológus
- egy rákellenes koordinátor
- egy diétás ember
- más szövetséges egészségügyi szakemberek, például pszichológus és fizioterapeuta.
A méhnyakrák szűrése
2017 decemberében új Nemzeti Cervicalis Screening Programot vezettek be. Az új teszt HPV-t keres (ami szinte az összes méhnyakrákot okozza), nemcsak abnormális sejteket (mint például a Pap kenet teszt). A 25-74 éves nőket ötévente tesztelik. Az új program látogatásáról további információt a https://www.cancer.org.au/cervicalscreening oldalon talál
A méhnyakrák prognózisa
Az orvos nem tudja megjósolni a betegség pontos lefolyását, mivel ez függ az egyéni körülményektől. Az orvos azonban prognózist, a betegség valószínű kimenetelét adhatja Önnek a méhnyakrák típusának, a vizsgálati eredményeknek, a daganatok növekedési ütemének, valamint az életkorának, a kórtörténetének és a kórtörténetének alapján.
A méhnyakrák hatékonyan kezelhetők, ha korán találják. A korai méhnyakrákos nők többsége gyógyulni fog. Ausztráliában a méhnyakrákkal diagnosztizált nők esetében az öt éves túlélési arány 72%.
A méhnyakrák kezelése megnehezíti vagy lehetetlenné teszi a terhességet. Ha a termékenység fontos az Ön számára, beszélje meg orvosával a kezelés megkezdése előtt.
2014-ben Ausztráliában a méhnyakrák okozta 223 haláleset volt. A méhnyakrák halálozási aránya Ausztráliában felére csökkent, mióta az Országos Cervicalis Screening Program 1991-ben kezdődött.
A méhnyakrák megelőzése
HPV vakcina
Olyan oltóanyagot fejlesztettek ki, amely megakadályozza a HPV leggyakrabban a méhnyakrákhoz kötődő típusokat. Az Ausztráliában jelenleg elérhető vakcinák a Gardasil és a Cervarix. A Nemzeti Immunizációs Programon keresztül a legtöbb lány Ausztráliában 12 éves kor alatt fog kapni a HPV vakcinát. 2013 óta a fiúk is részt vesznek a Nemzeti HPV Immunizációs Programban, mert az oltóanyag segít megakadályozni bizonyos HPV-vel összefüggő rákot és betegségeket is férfiak. Tudjon meg többet a HPV vakcináról itt.
A méhnyakrákról többet tudhat meg a Rák Tanácsának honlapján.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: