“Egy nő vagyok a több százezer nő között, akik megtanulják, hogy bátrak legyenek, és hogy legyőzzék és rákkal szemben éljenek.”
Jan-et diagnosztizáltak a 4. stádiumú emlőrákkal 2009 júniusában, miután rutin csontvizsgálatot végeztek egy nem kapcsolódó sérüléshez. Feleség és anya, Jan kezdte a diagnózisát teljes sokknak. “Emlékszem csak arra a szenzációra, hogy a szél kiszívja a tüdejét, egy szopogató ütést vagy valamit, ami megakadályozza a középhaladást” – mondja Jan a diagnózisáról. – És akkor, amikor újra lélegezni kezdenek, ott van ez az egymillió kérdés, ami körbejárja az elmédet.
Nézd Jan inspiráló történetét, és még többet megtudni arról, hogyan sikerült legyőznie az emlőrákot.
“Egy nő vagyok a több százezer nő között, akik megtanulják, hogy bátrak legyenek, és hogy legyőzzék és rákkal szemben éljenek.”
Jan-et diagnosztizáltak a 4. stádiumú emlőrákkal 2009 júniusában, miután rutin csontvizsgálatot végeztek egy nem kapcsolódó sérüléshez. Feleség és anya, Jan kezdte a diagnózisát teljes sokknak. “Emlékszem csak arra a szenzációra, hogy a szél kiszívja a tüdejét, egy szopogató ütést vagy valamit, ami megakadályozza a középhaladást” – mondja Jan a diagnózisáról. – És akkor, amikor újra lélegezni kezdenek, ott van ez az egymillió kérdés, ami körbejárja az elmédet.
Nézd Jan inspiráló történetét, és még többet megtudni arról, hogyan sikerült legyőznie az emlőrákot.
A tumor az abnormális szövetek tömege. Kétféle emlőrákos daganat létezik: azok, amelyek nem rákosak, vagy “jóindulatúak” és rákosak, amelyek “rosszindulatúak”.
Ha a daganatot jóindulatúnak diagnosztizálják, az orvosok általában inkább egyedül hagyják, és nem távolítják el. Bár ezek a daganatok általában nem agresszívek a környező szöveteknél, néha tovább növekedhetnek, szerveket préselhetnek, fájdalmat vagy más problémákat okozhatnak. Ezekben a helyzetekben a daganat eltávolításra kerül, így a fájdalom vagy a szövődmények csökkenhetnek.
A rosszindulatú daganatok rákosak és agresszívak, mert behatolnak és károsítják a környező szöveteket. Ha a daganat gyaníthatóan rosszindulatú, az orvos biopsziát végez, hogy meghatározza a daganat súlyosságát vagy agresszivitását.
Metasztatikus rák, amikor a rosszindulatú daganat rákos sejtjei átterjednek a test más részeire, általában a nyirokrendszeren keresztül, és másodlagos daganatot képeznek.
A tumorosztályozás olyan rendszer, amelyet a rosszindulatú emlőrák tumor osztályozására használnak, a mutáció súlyossága és valószínűsége szerint. A mellrákos sejteket mikroszkóp alatt vizsgálják, hogy többek között meghatározzák, hogy a mellráksejtek milyen szorosan hasonlítanak az egészséges sejtekre (úgynevezett szövettani fokozat), valamint a tumorsejtek magjainak és milyen gyorsan osztódnak és szaporodnak ezek a sejtek.
Ha emlőrákkal foglalkozik, a tumorokat gyakran egy-három skálán határozzák meg, jelezve, hogy agresszív a rákos sejtek:
Az alacsony fokú daganatok jobban hasonlítanak a normál szövetre a mikroszkóp alatt. A magas fokú daganatok abnormálisnak tűnnek, és kevésbé olyanok, mint a normál szövetek, és általában agresszívabbak.
A mellrákos daganatok nem szabad összetéveszteni a rákos megbetegedésekkel. A tumor fokozatok segítenek meghatározni a legjobb kezelési tervet, és általában egy alacsonyabb fokozatú daganat nagyobb eséllyel jár a teljes gyógyuláshoz. Vannak azonban olyan személyek, akik minden szakaszban teljes gyógyulást tesznek, és még a legmagasabb fokú agresszív daganatok is.
A The Record számára
Vol. 20 No.7 P. 27
A mellrák akkor fordul elő, amikor rosszindulatú sejtek alakulnak ki a mellszövetekben. A leggyakoribb típusok a ductalis karcinóma (az emlőcsatornában kezdődik), a lobularis karcinóma (kezdődik a hasnyálkahártyákban vagy lobulákban) és gyulladásos emlőrák (akkor fordul elő, amikor a rákos sejtek blokkolják a bőrben lévő nyirokrendszereket, és a mell meleg, piros és duzzadt).
Az elsődleges malignus emlőrák egy nőstény osztályba sorolható az ICD-9-CM 174-es kategóriába, és magában foglalja a Paget-féle mell és mellbimbó betegségét. A negyedik jegyű alkategória a rosszindulatú dermelődés helyét a következőképpen azonosítja:
• 174,0, Mellbimbó és Areola;
• 174,1, középső rész;
• 174,2, felső-belső kvadráns;
• 174,3, alsó belső negyed;
• 174,4, felső-külső kvadráns;
• 174,5, az alsó külső kvadráns;
• 174,6, axilláris farok;
• 174,8, a nõi mell többi meghatározott helyszíne, beleértve az ektópikus helyeket, a belsõ mellét, az alsó mellét, a mell középvonalát, a mellrõl, a mellrõl és az egymásra ható vagy átfedõ helyeket, amelyek eredetét nem lehet meghatározni; és
• 174,9, női mell, nem specifikált.
A 174-es kategóriából több kód is rendelhető, ha a páciens egy vagy mindkét mellében különböző helyeken emlőrák. Ha azonban egy beteg ugyanazon a helyen kétoldali emlőrákkal rendelkezik, csak egy diagnosztikai kódot kell rendelni. Nem helyénvaló kétszer azonos diagnosztikai kódot rendelni (AHA kódklinika az ICD-9-CM számára, 1989, negyedik negyedév, 11. oldal).
Az emlő rosszindulatú daganata in situ diagnosztizált karcinóma a 233.0 kódba van besorolva. Állítsa be a 217-es kódot a mell benignus daganata miatt. Az alábbiak a megfelelő kód-hozzárendelések a mellrák neoplazma diagnózisához:
• 172,5, rosszindulatú melanoma bőr mell;
• 173,5, Primer malignus daganatos bőr mell;
• 198,2, másodlagos rosszindulatú daganat bőr mell;
• 232,5, karcinóma in situ bőr mell; és
• 216,5, jóindulatú daganatos bőr mell.
Tünetek
A gyakori emlőrák tünetei közé tartozhat egy csomó vagy tömeg a mellben vagy a hónaljban, amely gyakran fájdalommentes, kemény és rendszerint szabálytalan határok; abnormális, tiszta vagy véres kisülés a mellbimbóról; a mellbimbó visszahúzása vagy behúzása; a mell méretének vagy alakjának változása; és a bőrt a mellre eső bőr vagy bőrpír. Az egyéb olyan állapotok, amelyek megváltoztathatják a csontokat, a mell (610.1), az emlőciszta (610.0), a mell fibroadenomák (217), a mastitis (611.0) és a mammogram (793.81) által azonosított mikrocalcifikációk közé tartoznak.
Diagnózis
Ha a mellrák gyanúja merül fel, az orvos több diagnosztikai tesztet is elvégezhet, beleértve a biopsziát is. A különböző típusú biopsziák elvégezhetők tű-biopszia vagy finom tűs aspirációs biopszia (85.11), amely eltávolítja az emlőtestet vékony tű használatával; metszéses mellimplantátum (85.12), amely eltávolítja egy darabos vagy gyanús szövet egy részét; vagy a mesterséges mell-biopszia, amelynek kódja a végrehajtott specifikus eljárástól függ. Adja meg a 85.12 kódot, ha az átalány egy részét eltávolították, és a 85.21 kódot, ha a teljes elváltozást vagy csomót kivágták.
Számos megközelítés létezik, amellyel biopszia végezhető, mint például a sztereotaktikus, mammotomi, mag- és vezetékes lokalizáció. Míg ezek a biopsziák különböző technikákat alkalmaznak, lényegében tű-biopsziák, és a 85.11 kód alá kerülnek, hacsak a dokumentáció nem támogatja, hogy nyílt biopsziát (85.12) vagy lumpectomiát (85.21) végeztünk.
Kezelés
A kezelési lehetőségek közé tartozik a lumpectomia (85.21), amely eltávolítja csak a nyálkahártyát és a normál szövetek környékét, vagy részleges vagy szegmentális mastectomia (85.23). A 85.22 kód akkor kerül hozzárendelésre, ha az eljárás a mell kvadránsának kivágásaként van dokumentálva.
Mindkét eljárásban (amit néha emlőrákként dokumentáltak), a terület nyirokcsomói kivághatók. Az emlőterület nyirokcsomói a tengely körül, a csontvég felett és a mellkasban találhatók. Ha a területi nyirokcsomók kivágásra kerülnek, egy további eljárási kódot rendelhetünk hozzá. A nyirokcsomók egyszerű kivágása a 40.29-es kódok közé sorolható, a 40.23-asakkal pedig axilláris nyirokcsomók egyszerű kivágására van szükség. A 40.3 kódot akkor adják meg, ha az eljárást regionális nyirokcsomó-kivágásként dokumentálják, a nyirokrendszeri terület kivételével, beleértve a bőrt, a bőr alatti szöveteket és a zsírt is, függetlenül a helytől.
Néha egy őrszem nyirokcsomó biopszia történik. Tipikusan az emlőrák először a hónalj nyirokcsomóira terjed. Az őrszem csomópont az első csomópont, amely megkapja a mell daganatokból való elvezetést, és ezért az első, amely rákot fejlesztett ki. Amikor az őrszem nyirokcsomóját radioaktív oldattal azonosítják, eltávolítják és rákkísérleteket végeznek. A 40.23 kódot hozzárendeljük egy őrszem nyirokcsomó biopsziához (AHA kódklinika az ICD-9-CM, 2002, második negyedév, 7. oldal).
A masztectomiák típusai a következők:
• Egy egyszerű mastectomia (85,41 az egyoldalú vagy 85,42 a kétoldalú) esetében a teljes kivágás a mell.
• A módosított radikális mastectomia (85,43 az egyoldalú vagy 85,44 a bilaterális) esetében a mell teljesen kivágott, beleértve a hónalj nyirokcsomóit, de nem a mellizomot.
• Egy radikális mastectomia (85,45 egyoldalú vagy 85,46 kétoldalú) esetén a mell teljesen kivágott, beleértve a regionális nyirokcsomókat, a mellizomokat és a szomszédos szöveteket.
A beteg kemoterápiával és sugárzással, hormonnal vagy biológiai terápiákkal kombinálva is végezhet műtét előtt vagy után.
Az emlőrák kódolása és szekvenálása az orvosi dokumentációtól és a fekvőbeteg-ellátás hivatalos kódolási irányelveinek alkalmazásától függ. Szintén használjon specifikusakat AHA kódklinika az ICD-9-CM számára és az American Medical Association CPT asszisztens hivatkozások a teljes és pontos kódolás biztosítására.