Miri Tej

Mi a méhnyakrák?

Mi a méhnyakrák?

A rák akkor kezdődik, amikor a test sejtjei elkezdenek növekedni. A test szinte bármelyik részében lévő sejtek rákosodhatnak, és terjedhetnek a test más területeire. Ha többet szeretne tudni arról, hogy a rákok hogyan kezdenek elterjedni és terjedni, nézze meg, mi a rák?

A méhnyakrák a méhnyak burkolatában lévő sejtekben kezdődik – a méh alsó része. Ezt néha a méhnyaknak nevezik. A magzat nő a méh testében (a felső rész). A méh a méh testét összeköti a hüvelybe (születési csatorna).

A méhnyaknak két különböző része van, és két különböző típusú sejtre van borítva.

  • A méhhez legközelebb eső méhnyaknak az a része, endocervix és le van fedve mirigyes sejtekben.
  • A hüvely melletti rész a exocervix(vagyectocervix) és be van fedve pikkelyes sejtekben.

Ez a két sejttípus találkozik egy úgynevezett helyen transzformációs zóna. Az átalakulási zóna pontos elhelyezkedése idővel megváltozik, és ha szülsz.

A legtöbb méhnyakrák a transzformációs zónában lévő sejtekben kezdődnek. Ezek a sejtek hirtelen nem válnak rákká. Ehelyett a méhnyak normál sejtjei először fokozatosan kialakulnak a rákos rákkeltő változások. Az orvosok több szót használnak ezeknek a rákkeltő változásoknak a leírására, beleértve cervicalis intraepithelialis neoplasia (CIN), pikkelyes intraepitheliális elváltozás (SIL), és dysplasia. Ezek a változások kimutathatók a Pap-teszttel és kezelhetők a rák kialakulásának megelőzésére. Lásd Megakadályozható-ea méhnyakrák?

Bár a méhnyakrák a pre-rákos változásokkal (pre-rákos megbetegedésekkel) kezelt sejtekből indul ki, csak a méhnyakrákos rákos megbetegedésben szenvedő nők rákosodnak. Általában több évig tart a méhnyakrák megelőzésére a méhnyakrák megváltoztatására, de ez egy év alatt is megtörténhet. A legtöbb nő számára a rákos sejtek kezelés nélkül el fognak menni. Mégis, egyes nőknél a rákos megbetegedések valódi (invazív) rákká válnak. Az összes méhnyakrák előtti rákos megbetegedés megelőzi majd az összes méhnyakrákot. A rákos megbetegedések előtti rákos változásokat és a rák előtti rákos megbetegedések speciális típusát a Cervical Cancer Prevention and Early Detection foglalkozik.

A méhnyakrák típusai

A méhnyakrákokat és a méhnyakrák előtti rákokat a mikroszkóp alatt látják. A méhnyakrák fő típusai: laphámsejtes karcinóma és adenokarcinóma.

  • A legtöbb (legfeljebb 9-ből 10) méhnyakrák pikkelysejtes carcinomák. Ezek a rákok az exocervix sejtjeiből alakulnak ki, és a rákos sejtek a mikroszkóp alatt lévő laphámsejtek jellemzői. A squamous cell carcinoma leggyakrabban az átalakulási zónában kezdődik (ahol az exocervix csatlakozik az endocervixhez).
  • A többi méhnyakrák többsége adenokarcinóma. Az adenokarcinómák olyan rákos megbetegedések, amelyek a mirigysejtekből fejlődnek ki. A nyaki adenokarcinóma az endocervix nyálkahártya mirigysejtjeiből fejlődik ki. A méhen kívüli adenokarcinómák az elmúlt 20-30 évben gyakoribbá váltak.
  • Kevésbé gyakori, hogy a méhnyakrák mind a pikkelysejtes karcinómák, mind az adenokarcinómák jellemzői. Ezeket hívják adenosquamous carcinomas vagy vegyes karcinómák.

Bár szinte minden méhnyakrák vagy laphámsejtes karcinóma vagy adenokarcinoma, más típusú rák kialakulhat a méhnyakon is. Ezek a más típusok, például a melanoma, a szarkóma és a limfóma gyakrabban fordulnak elő a test más részein.

Csak a gyakoribb méhnyakrákok szerepelnek itt, és nem a ritka típusok.

HPV és rák

Ezen az oldalon

Mi az emberi papillomavírus?

Milyen rákot okoz a HPV?

Hogyan terjed a HPV?

A HPV vakcinák megakadályozzák a HPV fertőzést?

Mi az a Pap és a HPV teszt?

Milyen kezelési lehetőségek vannak a HPV számára?

Hogyan fejti ki a magas kockázatú HPV rákot?

Hogyan tudnak az emberek többet megtudni a HPV-ről?

Mi az emberi papillomavírus?

A humán papillomavírusok (HPV-k) több mint 200 összefüggő vírus csoportja. Több mint 40 HPV-típus könnyedén terjedhet közvetlen szexuális kontaktuson keresztül, a fertőzöttek bőrétől és nyálkahártyáitól a partnerek bőréhez és nyálkahártyáihoz. Ezek vaginálisan, análisan és orálisan terjedhetnek (1). Más HPV-típusok felelősek a nem genitális szemölcsökért, amelyek nem szexuális úton terjednek.

A szexuális úton terjedő HPV-típusok két kategóriába sorolhatók:

  • Alacsony kockázatú HPV-k, amelyek nem okoznak rákot, de bőrelváltozásokat okozhatnak (műszakilag “condylomata acuminata” -ként) a nemi szervek és az anus. Például a 6-os és a 11-es HPV típus az összes genitális szemölcs 90% -át okozza. A 6. és a 11. HPV típus szintén visszatérő légúti papillomatosisot, egy kevésbé gyakori betegséget jelent, amelyben a benignus tumorok nőnek az orrból és a szájból a tüdőbe vezető levegőjáratokban.
  • Nagy kockázatú HPV-k, amelyek rákot okozhatnak. Körülbelül egy tucat nagy kockázatú HPV-típust azonosítottak. Ezek közül kettő, a HPV 16 és 18 típusok felelősek a legtöbb HPV okozta rákhoz (2, 3).

A HPV fertőzések a leggyakoribb szexuális úton terjedő fertőzések az Egyesült Államokban. Körülbelül 14 millió új genitális HPV fertőzés fordul elő minden évben (4). Tény, hogy a Betegségmegelőzési és Megelőzési Központ (CDC) becslése szerint a szexuális aktivitású férfiak és nők több mint 90% -a és 80% -a fertőzött legalább egyfajta HPV-vel életük egy bizonyos pontján (5) . Ezeknek a fertőzéseknek a felét nagy kockázatú HPV-típus jellemzi (6).

A legtöbb magas kockázatú HPV-fertőzés tünetmentes, 1-2 év alatt elmúlik, és nem okoz rákot. Néhány HPV fertőzés azonban évekig fennmaradhat. A nagy kockázatú HPV-típusok tartós fertőzései olyan sejtmódosodáshoz vezethetnek, amelyet kezeletlen állapotban a rák kialakulásához vezethetnek.

Milyen rákot okoz a HPV?

A nagy kockázatú HPV-k többféle rákot okoznak.

  • Méhnyakrák: A méhnyakrák gyakorlatilag minden esetét a HPV okozza, és csak két HPV-típus (16 és 18) felelős az esetek mintegy 70% -áért (7, 8).
  • Anális rák: Az anális rákok körülbelül 95% -át a HPV okozza. Ezek nagy részét a 16-os típusú HPV okozza.
  • Oropharyngealis rákos megbetegedések (a torok középső részének rákosai, beleértve a puha palátot, a nyelv alapját és a mandulákat): A szájüregi rákok körülbelül 70% -át a HPV okozza. Az Egyesült Államokban a oropharynxben diagnosztizált rákos megbetegedések több mint fele a 16-os típusú HPV-vel (9) kapcsolódik.
  • Ritka rákos megbetegedések: A HPV a hüvelyi rákok mintegy 65% ​​-át, a vulváris rákos megbetegedések 50% -át és a péniszrákok 35% -át okozza (10). Ezek nagy részét a 16-os típusú HPV okozza.

A nagy kockázatú HPV-típusok a világ összes rákjának körülbelül 5% -át okozzák (11). Az Egyesült Államokban a magas kockázatú HPV-típusok a rákos megbetegedések kb. 3% -át okozzák a nők körében és a férfiak körében a rákos megbetegedések 2% -át (12).

Hogyan terjed a HPV?

Bárki, aki valaha is szexuálisan aktív volt (azaz a bőr-bőr szexuális magatartása, beleértve a vaginális, anális vagy orális szexet), kaphat HPV-t. A HPV-t szexuális kapcsolaton keresztül könnyedén átadják a partnerek között. A HPV fertőzések valószínűleg azoknál vannak, akiknek sok szexpartnere van, vagy szexuális kapcsolatban állnak valakivel, akinek sok partnere van. Mivel a fertőzés olyan gyakori, a legtöbb ember HPV fertőzés után röviddel a szexuális aktivitás után (13, 14). Az a személy, aki csak egy partnert kapott, kaphat HPV-t.

Valaki HPV fertőzéssel is rendelkezhet, még akkor is, ha nincsenek tüneteik és csak egy olyan HPV fertőzött személyrel való szexuális kapcsolata volt, aki sok évvel ezelőtt történt.

A HPV vakcinák megakadályozzák a HPV fertőzést?

Az Élelmiszer- és Gyógyszerbiztonsági Hatóság (FDA) három vakcinát hagyott jóvá a HPV fertőzés megelőzésére: a Gardasil®, a Gardasil® 9 és a Cervarix®. Ezek az oltóanyagok erős védelmet nyújtanak az új HPV fertőzések ellen, de nem hatékonyak a HPV által okozott fertőzöttség vagy a HPV okozta betegségek kezelésében (15, 16).

A helyes és következetes óvszerhasználat a szexuális partnerek közötti csökkent HPV-átvitelhez kapcsolódik, de a kevésbé gyakori óvszerhasználat nem (8). Mivel azonban az óvszer által nem érintett területeket a vírus (7) fertőzheti meg, az óvszer valószínűleg nem nyújt teljes védelmet a fertőzéssel szemben.

Mi az a Pap és a HPV teszt?

A HPV-fertőzéseket kimutathatjuk úgy, hogy tesztelünk egy sejtmintát, hogy megnézzük, tartalmaz-e vírusos DNS-t vagy RNS-t.

Az FDA jelenleg több HPV-vizsgálatot is jóváhagyott három méhnyakrák-szűrővizsgálathoz: azon nők nyomonkövetési vizsgálatához, akiknek látszólag abnormális Pap-teszt eredményei vannak, a méhnyakrák szűrésére és a Pap-teszttel kombinálva a 30 évesnél idősebb nők körében egyedül, mint egy elsődleges primer méhnyakrák szűrővizsgálatot a 25 éves és idősebb nők számára.

A leggyakoribb HPV-teszt egy csoportban több, magas kockázatú HPV-típustól származó DNS-t észlel, de nem tudja azonosítani a jelen lévő specifikus típusokat. Más vizsgálatok azt is megmutatják, hogy létezik-e DNS vagy RNS a HPV 16 és 18 típusok közül, amelyek a legtöbb HPV-vel kapcsolatos rákot okozzák. Ezek a tesztek kimutathatják a HPV fertőzéseket, mielőtt nyilvánvalóvá válnának az abnormális sejtváltozások, és mielőtt bármilyen sejtváltozás kezelésére szükség lenne.

Nincsenek FDA által jóváhagyott tesztek a férfiak HPV fertőzéseinek kimutatására. A HPV fertőzés okozta sejtváltozások kimutatására analitikus, vulvar, hüvelyi, péniszes vagy oropharyngeális szövetekben nem állnak rendelkezésre jelenleg javasolt szűrési módszerek. Ez azonban a folyamatos kutatás területe.

Milyen kezelési lehetőségek vannak a HPV számára?

Jelenleg nincs orvosi kezelés olyan tartós HPV-fertőzések esetén, amelyek nem jártak abnormális sejtváltozással. A nemi szervek szemölcsök, a jóindulatú légúti daganatok, a méhnyakrák előtti elváltozások és a HPV fertőzésekből származó rákok kezelhetők.

A csecsemő előtti cervicalis változások kezelésére általánosan alkalmazott eljárások közé tartozik a kriokirurgia (faggyú, amely elpusztítja a szövetet), a LEEP (hurok elektrosebészeti kivágás, vagy a méhszövet eltávolítása forró drótkötéssel), sebészeti konizálás (műtét szikével, lézerrel vagy mindkettővel a méhnyak és a nyaki csatorna kúp alakú szövetdarab eltávolítása), valamint a lézeres párologtatás (lézer használata a méhszövet elpusztítására).

A HPV (hüvelyi, vulváris, penile és anális lézerek) és genitális szemölcsök egyéb kezelésére szolgáló jóindulatú légúti traktusok és prekancerózus változások közé tartoznak a topikális vegyszerek vagy gyógyszerek, a kivágás, a krioszurgia, az elektrosebészet és a lézeres sebészet. A kezelési módszereket klinikai vizsgálatokban tesztelik, beleértve egy randomizált, ellenőrzött vizsgálatot, amely meghatározza, hogy az anális precancerus elváltozások kezelése csökkenti-e az anális rák kockázatát a HIV fertőzöttek körében. A genitális szemölcsök kezeléséről további információk találhatók a Centers for Disease Control and Prevention (CDC) Szexuális úton terjedő betegségek kezelésére vonatkozó iránymutatások, 2010.

A HPV-fertőzött egyedek, akiknél a rák kifejlődik, általában ugyanazt a kezelést kapják, mint azoknak a betegeknek, akiknek a daganata nem hordozza a HPV-fertőzéseket a tumorok típusának és stádiumának megfelelően. Azok az emberek azonban, akiknél HPV-pozitív oropharyngea rákot diagnosztizáltak, eltérő módon kezelhetők, mint a HPV-negatív oropharyngealis rákos betegek. A közelmúltban végzett kutatások azt mutatták, hogy a HPV-pozitív oropharyngeális daganatokban szenvedő betegek jobb prognózissal rendelkeznek, és ugyanolyan hatással lehetnek a kevésbé intenzív kezelésre. Folyamatban lévő klinikai vizsgálatok vizsgálják ezt a kérdést (17, 18).

Hogyan fejti ki a magas kockázatú HPV rákot?

A HPV fertõzi a hámsejteket. Ezek a sejtek, amelyek rétegekben vannak szervezve, lefedik a test belső és külső felületét, beleértve a bőrt, a torkot, a nemi szervet és az anusot.

Amint a HPV hólyagos sejtbe juttat, a vírus megkezdi a fehérjék kódolását. A nagy kockázatú HPV-k (E6 és E7) által előállított fehérjék közül kettő zavarja azokat a sejtfunkciókat, amelyek általában megakadályozzák a túlzott növekedést, segítve ezzel a sejtek ellenőrizetlen növekedését és a sejtvesztés elkerülését.

Sokszor ezeket a fertőzött sejteket az immunrendszer felismerte és megszüntette. Néha azonban ezek a fertőzött sejtek nem pusztulnak el, és tartós fertőzést eredményez. Mivel a tartósan fertőzött sejtek tovább növekednek, a sejtek génjeiben olyan mutációkat alakíthatnak ki, amelyek elősegítik a kóros sejtnövekedést, és elősegítik a prekancerus sejtek kialakulását és végül a rákos daganatot.

Más tényezők növelhetik annak a kockázatát, hogy a magas kockázatú HPV-fertőzéssel való fertőzés továbbra is fennáll és valószínűleg rákosodik (19). Ezek tartalmazzák:

  • Dohányzás vagy rágótapadás (az oropharyngealis rák fokozott kockázatára)
  • Meggyengült immunrendszer
  • Sok gyermek (a méhnyakrák fokozott kockázatára)
  • Hosszú távú orális fogamzásgátló használat (a méhnyakrák fokozott kockázatára)
  • Gyengén szájhigiénia (az oropharyngea rák fokozott kockázatára)
  • Krónikus gyulladás

A kutatók úgy vélik, hogy a kezdeti HPV fertőzés idejéig eltarthat 10 és 30 év között a tumor kialakulásáig. Azonban még akkor is, ha súlyos rendellenes sejtek vannak a méhnyakon (a cervicalis intraepithelialis neoplasia 3 vagy CIN3), ezek nem mindig vezetnek a rákhoz. A CIN3 elváltozások százalékos aránya az invazív méhnyakrákra 50% vagy kevesebb (20).

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!