Miri Tej

Mi a nem kissejtes tüdőrák?

Mi a nem kissejtes tüdőrák?

A tüdőrák akkor kezdődik, amikor a tüdősejtek abnormálisvá válnak, és kezdenek elterjedni az irányításból. Ahogy egyre több ráksejt alakul ki, daganat alakulhat ki, és terjedhet a test más területeire. Ha többet szeretne tudni arról, hogy a rákok hogyan kezdenek elterjedni és terjedni, nézze meg, mi a rák?

Nem kissejtes tüdőrák típusai

A fő tüdőrák két típusa van:

  • A tüdőrák körülbelül 80-85% -a nem kissejtes tüdőrák (NSCLC)
  • Mintegy 10-15% kissejtes tüdőrák (SCLC)

Az ilyen típusú tüdőrákot nagyon eltérő módon kezelik. Ez az információ csak nem kissejtes tüdőrákra terjed ki.

A NSCLC altípusai különböző típusú tüdősejtekből indulnak ki. De ezek NSCLC-ként vannak csoportosítva, mert a kezelés és a prognózis megközelítése (kilátások) gyakran hasonlóak.

adenocarcinoma: A tüdőrák mintegy 40% -a adenocarcinoma. Ezek a rákok a sejtek olyan korai változataiban kezdődnek, amelyek normális esetben szekretálnak olyan anyagokat, mint a nyálkahártya.

Ez a fajta tüdőrák főként a jelenlegi vagy a korábbi dohányosoknál fordul elő, de ez a legáltalánosabb típusú tüdőrák is a nem dohányzók körében. Ez gyakoribb a nőknél, mint a férfiaknál, és nagyobb valószínűséggel fordul elő fiatalabb embereknél, mint más típusú tüdőrákban.

Az adenokarcinóma általában a tüdő külső részein található. Bár általában lassabban növekszik, mint más típusú tüdőrák, és nagyobb valószínűséggel találják meg, mielőtt elterjedt volna, ez változik a betegtől a betegekig.

Azok a betegek, akiknek az adenocarcinoma egy típusa van adenokarcinóma in situ (korábban nevezték bronchioloalveoláris karcinóma) jobb kilátásokkal rendelkeznek, mint más típusú tüdőrákban.

Squamous cell (epidermoid) karcinóma: Az összes tüdőrák körülbelül 25-30% -a laphámsejtes karcinóma. Ezek a rákok a pikkelyes sejtek korai változataiban kezdődnek, amelyek sík sejtek, amelyek a légutak belsejét a tüdőben vonják be. Gyakran kapcsolódnak a dohányzás történetében, és általában a tüdő központi részén találhatók, a fő légutak (hörgő) közelében.

Nagysejtes (differenciálatlan) karcinóma: Ez a típus a tüdőrák 10-15% -át teszi ki. A tüdő bármely részében megjelenhet. Gyorsan nő és gyorsan terjed, ami megnehezíti a kezelést. Nagysejtes karcinóma egy altípusát, más néven nagysejtes neuroendokrin carcinoma, egy gyorsan növekvő rák, amely nagyon hasonló a kissejtes tüdőrákhoz.

Egyéb altípusok: Néhány egyéb NSCLC altípus, például adenszkópos karcinóma és sarcomatoid karcinóma sokkal kevésbé gyakori.

Egyéb tüdőrák

A tüdőrák két fő típusával együtt más tumorok is előfordulhatnak a tüdőben.

Tüdő carcinoid tumorok: A tüdő carcinoid tumorai a tüdők tumorainak kevesebb mint 5% -át teszik ki. Ezek többsége lassan növekszik. A tumorokkal kapcsolatos további információkért lásd a Lung Carcinoid tumort.

Egyéb tüdőrák: A tüdőrák egyéb típusai, például az adenoid cisztás karcinómák, limfómák és szarkóma, valamint a jóindulatú tüdődaganatok, például a hamartomák ritkák. Ezeket a leggyakoribb tüdőrákoktól eltérő módon kezeljük, és itt nem tárgyaljuk.

A tüdőbe bejutó rákok: A más szervekben (például a mellben, a hasnyálmirigyben, a vesében vagy a bőrben) elkezdődő rákok néha terjedhetnek (metasztatizálódnak) a tüdőbe, de ezek nem tüdőrákok. Például a mellrákban elterjedt és a tüdőbe bejutó rák még emlőrák, nem tüdőrák. A metasztatikus rák kezelése a tüdőbe a kiindulási helyre (az elsődleges daganatos helyre) épül.

Hogyan működik a tüdő

A tüdejében 2 szivacsszerű szerv van a mellkasodban. A jobb tüdeje 3 szakaszból áll lebeny. A bal tüdeje 2 lebeny. A bal tüdő kisebb, mert a szív több helyet foglal el a testnek.

Amikor belélegzik, a levegő belép a szájon vagy az orrán, és a tüdejébe jut légcső (légcső). A légcső osztódik a csövekbe hörgőket (egyedülálló, hörgő), amely belép a tüdőbe és kisebb hörgőkre oszlik. Ezek osztják, hogy kisebb ágakat formáljanak bronchiolusokat. A bronchiolák végén apró légzsákok ismertek alveolusok.

Az alveolusok a belélegzett levegőből oxigént szívnak be a vérbe, és eltávolítják a széndioxidot a vérből. Ezt kilélegzik a szervezetből, amikor kilégzést végeznek. Az oxigén felvétele és a széndioxid megszabadulása a tüdő fő funkciója.

A tüdőrákok általában a hörgők és a tüdő részei, például a hörgőgombák vagy alveolák bélelésében kezdődnek.

Egy vékony bélésréteg nevezett a mellhártya körülveszi a tüdőt. A mellhártya védi a tüdejét, és segít nekik csúszni oda-vissza a mellkasfal mentén, miközben kibővülnek és összehúzódnak a légzés alatt.

A tüdő alatt egy vékony, kupola alakú izom hívta diafragma elválasztja a hasrészt a hastól. Amikor lélegzik, a membrán felfelé és lefelé mozog, ami a levegőt a tüdőbe és a tüdőbe kényszeríti.

Tüdőrák megelőzése és korai felismerése

A tüdőrák a férfiak és a nők esetében a második leggyakoribb daganat (nem számítva a bőrrákot), és messze a rákos halálok vezető oka a férfiak és a nők körében. Minden évben több ember hal meg a tüdőrákban, mint a vastagbél, a mell és a prosztatarák.

A legtöbb tüdőrák megelőzhető, mert összefüggésben áll a dohányzással (vagy másodlagos füstvel), vagy ritkábban a radonnak vagy egyéb környezeti tényezőknek való kitettségnek. Néhány tüdőrák azonban olyan betegeknél fordul elő, akiknél a betegség nem ismert. Még nem tisztázott, hogy ezek a rákos megbetegedések megelőzhetők-e.

A legtöbb tüdőrák széles körben elterjedt, és előrehaladott állapotban van, amikor először találják őket. Ezeket a rákokat nagyon nehéz gyógyítani. Az utóbbi években azonban az orvosok olyan vizsgálatot találtak, amelyet a betegség kockázatának kitett embereknél a tüdőrák szűrésére lehet használni. Ez a teszt segíthet megtalálni a rák néhány korai szakaszát, ami csökkentheti a betegség elvesztésének kockázatát.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!