Mi a T-sejtes limfóma?
A limfóma a rák, amely a lymphocytákban kezdődik, az immunrendszer egy fehérvérsejtje. A lymphoma a leggyakoribb típusú vérrák. Ez magában foglalja mind a Hodgkin limfóma, mind a nem Hodgkin limfómáját, attól függően, hogy milyen típusú limfociták érintettek.
A nem-Hodgkin-limfóma két csoportra osztható: B-sejtes limfóma és T-sejtes limfóma. Az American Cancer Society szerint az összes nem-Hodgkin limfómák kevesebb mint 15 százaléka T-sejtes limfómák.
A T-sejtes lymphoma sokféle formában jön létre. A kezelés és az általános kilátások függnek a típustól és a diagnózis fejlettségétől.
A T-sejtes limfóma egyik típusa a bőr T-sejtes lymphoma (CTCL). A CTCL elsősorban a bőrre hat, de nyirokcsomókkal, vérrel és belső szervekkel is járhat.
A CTCL két fő típusa:
- Mycosis fungoides. Ez számos olyan elváltozást okoz, amelyek könnyen téveszthetők fel más bőrbetegségek, például dermatitis, ekcéma vagy pikkelysömör esetén.
- Sézari szindróma. Ez a mycosis fungoides fejlett formája, amely szintén hatással van a vérre. A nyirokcsomókra és a belső szervekre terjedhet.
Más T-sejtes limfómák:
- Angioimmunoblasztus limfóma. Elég agresszív.
- Anaplasztikus nagysejtes limfóma (ALCL). Három altípust tartalmaz. Ez hatással lehet a bőrre, a nyirokcsomókra és más szervekre.
- Prekurzor T-limfoblasztos limfóma / leukémia. Kezdhet a csecsemőmirigyben és nőhet a tüdőben.
- Perifériás T-sejtes limfóma – nem specifikált. Olyan betegségek csoportja, amelyek nem illenek más altípusokhoz.
Ritka típusok:
- felnőtt T-sejtes leukémia / limfóma
- extranodális természetes gyilkos / T-sejtes lymphoma, orr típusú
- enteropátiával társuló intesztinális T-sejtes lymphoma (EATL)
- limfoblasztos limfóma
Előfordulhat, hogy a korai stádiumban nincsenek betegség jelei. A tünetek a T-sejtes lymphoma specifikus típusától függően változnak.
A mycosis fungoidok jelei és tünetei a következők:
- lapos, pikkelyes bőrfoltok
- vastag, emelkedett plakkok
- olyan daganatok, amelyek fekélyekké válhatnak vagy nem alakulhatnak ki
- viszkető
A Sézary-szindróma jelei és tünetei:
- piros, viszkető bőrkiütés, amely a legtöbb testet lefedi, és talán a szemhéjakat
- megváltozik a körmök és a haj
- megnagyobbodott nyirokcsomók
- ödéma vagy duzzanat
A T-sejtes lymphoma nem minden formája tüneteket okoz a bőrön. Más típusok okozhatnak:
- vérzés vagy véraláfutás könnyen
- visszatérő fertőzések
- éhség vagy hidegrázás nem ismert okból
- fáradtság
- tartós hasi fájdalom a bal oldalon a duzzadt lép miatt
- hasi teljesség
- gyakori vizelés
- székrekedés
Kezelési terved attól függ, hogy milyen típusú T-sejtes lymphoma van és milyen fejlett. Nem szokatlan, hogy egynél több terápiát igényel.
A Mycosis fungoides és a Sézary szindróma közvetlen kezelést jelenthet a bőrön, valamint a szisztémás kezelést is.
Bőrkezelés
Bizonyos kenőcsök, krémek és gélek közvetlenül alkalmazhatók a bőrére a tünetek kezelésére és akár a rákos sejtek elpusztítására. Néhány ilyen topikális kezelés:
- Retinoidok (A-vitaminból származó gyógyszerek). A lehetséges mellékhatások viszketés, irritáció és érzékenység a napfényre. A retinoidokat nem szabad terhesség alatt használni.
- Kortikoszteroidok. A helyi kortikoszteroidok hosszú távú alkalmazása a bőr ritkulásához vezethet.
- Aktuális kemoterápia. A helyi kemoterápia mellékhatásai lehetnek a bőrpír és a duzzanat. Ez növelheti más típusú rák kockázatát is. Azonban a lokális kemoterápia kevesebb mellékhatással rendelkezik, mint az orális vagy intravénás kemoterápiák.
Szisztémás kezelések
A T-sejtes lymphomák gyógyszerei közé tartoznak a tabletták, az injekciók és az intravénásan beadott készítmények. A célzott terápiák és a kemoterápiás gyógyszerek gyakran kombinálva vannak a maximális hatás érdekében. A szisztémás kezelések magukban foglalhatják:
- CHOP nevű kemoterápiás kombináció, amely magában foglalja a ciklofoszfamidot, a hidroxi-oxorubicint, a vinkrisztint és a prednizonot
- újabb kemoterápiás szerek, például pralatrexát (Folotyn)
- célzott gyógyszerek, például bortezomib (Velcade), belinostat (Beleodaq) vagy romidepsin (Istodax)
- immunterápiás gyógyszerek, például alemtuzumab (Campath) és denileukin-diftitox (Ontak)
Előrehaladott esetekben akár két évig is igényelhet karbantartási kemoterápiát.
A kemoterápia mellékhatásai a következők lehetnek:
- hajhullás
- hányinger és hányás
- székrekedés vagy hasmenés
- vérszegénység, vörösvértestek hiánya, ami fáradtságot, gyengeséget és légszomjat eredményez
- a neutropenia, a fehérvérsejtek hiánya, amely sebezhetővé teszi Önt fertőzésekkel szemben
- thrombocytopenia, a vérlemezkék hiánya, ami megnehezíti a vér vérzését
Fényterápia
Az UVA és az UVB fény megölheti a rákos sejteket a bőrön. A fényterápiát általában speciális lámpákkal hetente több alkalommal adják. Az UVA fénykezelést kombinálják a psoralens nevű gyógyszerrel. Az UVA fény aktiválja a psoralint, hogy megöli a rákos sejteket.
A mellékhatások közé tartozik az émelygés, a bőr és a szemérzékenység. Az UV-fény növelheti az egyéb rákos megbetegedések kialakulásának kockázatát később az életben.
A sugárterápia radioaktív részecskéket használ a rákos sejtek elpusztítására. A gerendák az érintett bőrre irányíthatók úgy, hogy a belső szervek ne legyenek hatással. A sugárzás átmeneti bőrirritációt és fáradtságot okozhat.
Extracorporealis fotoszferézis
Ezt a mycosis fungoides vagy Sézary szindróma kezelésére alkalmazzák. Kétnapos eljárás során a vérét eltávolítják, UV-fényt és olyan gyógyszereket használnak, amelyek a fény hatására aktiválódnak, és rákos sejteket öltenek meg. Miután a vért kezelték, visszaadják a testednek.
A mellékhatások minimálisak. A mellékhatások közé tartozhat azonban az átmeneti alacsony fokú láz, hányinger, szédülés és bőrpír.
Őssejt-transzplantáció
Az őssejt-transzplantáció az, amikor a csontvelőt egy egészséges donor csontvelőjével helyettesítik. Az eljárás előtt kemoterápiára van szükség a rákos csontvelő elnyomásához.
A szövődmények közé tartozik a graft kudarc, a szerv károsodása és az új rákos megbetegedések.
Ha van CTCL-je, a bőrproblémák lehetnek az egyetlen tünetei. Mindenféle rák végül előrelépést jelenthet a nyirokcsomók és más belső szervek hatására.
Összességében a nem-Hodgkin limfóma ötéves relatív túlélési aránya 70 százalék, az American Cancer Society szerint. Ez egy általános statisztika, amely minden típust tartalmaz.
Mint minden rákos megbetegedés esetében, fontos, hogy kövesse az orvosát az ajánlott módon. A helyreállítás és kilátások a T-sejtes lymphoma és a diagnózis szakaszának típusától függenek. Egyéb megfontolások a kezelés típusa, az életkor és az esetleges egyéb egészségügyi állapotok.
Saját orvos a legjobb helyzetben van, hogy felmérje a helyzetet, és adjon neked egy ötletet, hogy mit várhat.
10 jelek a limfóma
A limfóma a nyirokrendszeri rák, amely a nyirokcsomókból, a tímuszmirigyből és a csontvelőből áll; amelyek mindegyike segít felvenni az immunrendszert. Lymphoma támadások limfociták, egyfajta fehérvérsejt, amely segít megvédeni a testet.
A limfóma két fő kategóriája van: a Hodgkin-limfóma és a nem-Hodgkin-lymphoma (NHL). Mindkettő megtámadja a nyirokrendszert, de mindegyiknek eltérő kezelési terv és prognózisa van. A Hodgkin limfóma nagyon ritka, és csak a lymphoma diagnosztizált esetek 10% -át teszi ki.
A betegséget a Reed-Sternberg sejtnek nevezett atipikus sejt jelenléte jellemzi. A Hodgkin-limfóma a leginkább kezelhető rákbetegség. Mégis, a nem Hodgkin-limfóma sokkal jobb prognózissal rendelkezik, mint egykor, 71,4% -os helyreállítási arány mellett. Mindkét típusú lymphoma tünetei először gyakran kimaradtak, mert hasonlók a többi, kevésbé súlyos rendellenességekhez.
Mint minden betegség esetében, a korai felismerés kulcsfontosságú a diagnózishoz és a hatékony kezelési tervhez; de ez csak a betegség figyelmeztető jeleinek felismerésére szolgál, és az orvoshoz látogatást tesz az értékeléshez. Ezért a lymphoma 10 leggyakoribb tünetei a következők.
1. Nagyított nyirokcsomók
A lymphoma leggyakoribb tünete a megnagyobbodott nyirokcsomók.
A nyirokcsomók a szervezetben megtalálhatók. Ezek a nyirokrendszeri rendszer részét képezik, amely a nyirokfolyadékot szűri, megakadályozza a baktériumokat, amelyeket később a limfociták elpusztítanak. Normális körülmények között nem érezhetők, de bizonyos nyirokcsomók, amelyek a bőrhöz legközelebb helyezkednek el, apró csomókként érezhetők, amikor kibővülnek. A duzzadt területeken leginkább észlelhető területek közé tartoznak a nyak nyakában található nyirokcsomók, az alsó rész, az ágyék vagy közvetlenül a gallér csontja. Fontos megjegyezni, hogy a megnagyobbodott nyirokcsomók nem feltétlenül azt jelentik, hogy lymphoma van, és általában a fertőzés jele. Mégis, ha Ön vagy egy szeretett személy észreveszi a megnagyobbodott nyirokcsomókat, az orvoshoz való látogatás erősen ajánlott.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: