Miri Tej

Milyenek a méhnyakrák kockázati tényezői?

Milyenek a méhnyakrák kockázati tényezői?

A kockázati tényező bármi, ami megváltoztatja az esélyét arra, hogy betegséget kapjon, például a rákot. A különböző rákok eltérő kockázati tényezőkkel bírnak. Például a bőr erős napfénynek való kitettsége a bőrrák kockázati tényezője. A dohányzás sok rákos megbetegedés kockázati tényezője. De kockázati tényező, vagy akár több, nem jelenti azt, hogy megkapja a betegséget.

Több kockázati tényező növeli a méhnyakrák kialakulásának esélyét. Az ilyen kockázati tényezők közül bármelyik nő ritkán előidézi a méhnyakrákot. Bár ezek a kockázati tényezők növelik a méhnyakrák kialakulásának esélyeit, sok ilyen kockázatú nő nem fejti ki ezt a betegséget. Amikor egy nő méhnyakrákot vagy rákkeltő változásokat alakul ki, előfordulhat, hogy nem lehet azt mondani, hogy egy adott kockázati tényező volt az oka.

A kockázati tényezőkre való gondolkodás során segít azoknak, akiket meg lehet változtatni vagy elkerülni (pl. A dohányzás vagy az emberi papillomavírus fertőzés), nem pedig azokat, amiket nem tehet (például az életkor és a családtörténet). Azonban még mindig fontos tudni a kockázati tényezőkről, amelyeket nem lehet megváltoztatni, mert még fontosabb azoknál a nőknél, akiknek ezek a tényezők rendszeres Pap-teszteket kapnak a méhnyakrák korai felismerésére.

A méhnyakrák kockázati tényezői a következők:

Humán papillomavírus (HPV) fertőzés

A humán papillomavírus (HPV) fertőzése a méhnyakrák legfontosabb kockázati tényezője. A HPV több mint 150 kapcsolódó vírus csoportja. Néhány közülük egyfajta növekedésnek nevezik papilloma, amelyek gyakrabban nevezik a szemölcsök.

  • A HPV megfertőzheti a sejteket a bőr felületén, és a nemi szervek, anus, a száj és a torok bélését, de nem a vért és belső szerveket, mint a szív vagy a tüdő.
  • A HPV egy személyről a másikra terjedhet bőr / bőr kapcsolat esetén. A HPV terjedésének egyik módja a szexuális aktivitás, beleértve a hüvelyi, anális és még az orális szexet is.
  • A különböző HPV-típusok a test különböző részeiben szemölcsöket okoznak. Néhányan közös szemölcsöket okoznak a kéz és a lábukon; mások hajlamosak a szemölcsökre az ajkakon vagy a nyelvön.

Bizonyos típusú HPV okozhat szemölcsöket a nőstény és férfi nemi szerveken és az anális területen. Ezeket hívják alacsony kockázatú típusok mivel ritkán kapcsolódnak a rákhoz.

Más típusú HPV-ket neveznek magas kockázatú típusnak, mivel erősen kötődnek a rákos megbetegedésekhez, beleértve a méhnyakrákot, a vulva és a női hüvelyi rákot, a férfiak péniszrákát, valamint az anus, a száj és a torok rákját mind férfiakban, mind pedig nők.

A HPV-fertőzés gyakori, és a legtöbb emberben a szervezet képes tisztázni a fertőzést. Néha azonban a fertőzés nem megy el, és krónikussá válik. A krónikus fertőzés, különösen, ha bizonyos magas kockázatú HPV-típusok okozzák, végül bizonyos rákot, például méhnyakrákot okozhat.

Bár jelenleg nincs gyógymód a HPV fertőzés számára, vannak módszerek a HPV által okozott szemölcsök és abnormális sejtnövekedés kezelésére.

Amikor valaki füstöl, azok és a körülöttük lévők rákot okozó vegyi anyagoknak vannak kitéve, amelyek a tüdőkön kívül más szervekre is hatással vannak. Ezek a káros anyagok a tüdőn keresztül szívódnak fel, és a szervezetben a véráramban hordozódnak.

A dohányzó nők körülbelül kétszer olyan valószínűek, mint a nemdohányzók, hogy méhnyakrákot kapjanak. Dohánytermékeket találtak a dohányzó nők nyaki nyálkahártyáján. A kutatók úgy vélik, hogy ezek az anyagok károsítják a méhsejtek DNS-ét, és hozzájárulhatnak a méhnyakrák kialakulásához. A dohányzás az immunrendszert kevésbé hatékonnyá teszi a HPV fertőzések leküzdésében.

Meggyengült immunrendszer

Az emberi immunhiányos vírus (HIV), az AIDS-t okozó vírus, károsítja a nő immunrendszert, és nagyobb kockázatot hordoz a HPV fertőzésekre.

Az immunrendszer fontos szerepet játszik a ráksejtek elpusztításában és lassítja növekedésüket és terjedését. A HIV-ben szenvedő nőknél a méhnyakrák előfordulása gyorsabbá válhat invazív rákká, mint általában.

A méhnyakrákot veszélyeztető nők egy másik csoportja azok, akik az immunválaszukat elnyomó gyógyszereket szednek, például az autoimmun betegség kezelésére (amelyben az immunrendszer a test saját szöveteit idegenként és támadásokként látja, mint egy csíra ) vagy azok, akik szervátültetettek.

Chlamydia fertőzés

A Chlamydia viszonylag gyakori típusú baktériumok, amelyek megfertőzhetik a reproduktív rendszert. A szexuális kapcsolatot elterjedt. A Chlamydia fertőzés kismedencei gyulladást okozhat, ami a meddőséghez vezethet.

Néhány tanulmánynál magasabb a méhnyakrák kockázata azoknál a nőknél, akiknél a vérvizsgálat és a nyaki nyálkahártya bizonyított a múltbeli vagy a jelenlegi klamidia fertőzésnek. A chlamydiával fertőzött nőknek gyakran nincsenek tüneteik. Tény, hogy nem tudják, hogy egyáltalán fertőzöttek, hacsak nem tesztelik a chlamydia kismedencei vizsga során.

A gyümölcsök és zöldségek alacsony étrendje

Azok a nők, akiknek a tápláléka nem tartalmaz elegendő gyümölcsöt és zöldséget, fokozhatják a méhnyakrák kockázatát.

Túlsúlyosnak lenni

A túlsúlyos nőknél nagyobb valószínűséggel alakul ki a méhnyak adenokarcinoma.

Az orális fogamzásgátlók hosszú távú használata (fogamzásgátló tabletták)

Bizonyíték van arra, hogy az orális fogamzásgátlók (OC) hosszú ideig történő alkalmazása növeli a méhnyakrák kockázatát. A kutatások azt sugallják, hogy a méhnyakrák kockázata nő, annál hosszabb ideig nővér veszi az OC-ket, de a kockázatok ismét leállnak, miután az OC-k leálltak, és a megállás után körülbelül 10 évig visszatér a normális szintre.

Az American Cancer Society úgy véli, hogy egy nőnek és orvosának meg kell vitatnia, hogy az OC-k használatának előnyei meghaladják-e a potenciális kockázatokat.

Intrauterin eszköz (IUD) használata

Néhány kutatás azt sugallja, hogy azok a nők, akik valaha is alkalmaztak egy méhen belüli eszközt (IUD), csökkentették a méhnyakrák kockázatát. A kockázatra gyakorolt ​​hatás még olyan nőknél is megfigyelhető volt, akik kevesebb mint egy éve voltak IUD-el, és a védőhatás az IUD-k eltávolítását követően maradt.

Az IUD alkalmazása csökkentheti az endometrium (méh) rák kockázatát is. Az IUD-k azonban némi kockázattal járnak. Egy olyan nő, aki érdeklődik a IUD használatával, először beszélnie kell orvosával a lehetséges kockázatokról és előnyökről. Továbbá egy nőnek több szexuális partnerrel kell használnia az óvszereket, hogy csökkentse a szexuális úton terjedő betegségek kockázatát, függetlenül attól, hogy más fogamzásgátló módszert is alkalmaz.

Többszörös teljes munkaidős terhesség

Azok a nők, akiknek 3 vagy több teljes idejű terhessége volt, fokozott a méhnyakrák kialakulásának veszélye. Senki sem tudja, miért igaz ez. Emellett a vizsgálatok arra utalnak, hogy hormonális változások a terhesség alatt, mivel a nők jobban fogékonyak a HPV fertőzésre vagy a rák növekedésére. Egy másik gondolat az, hogy a terhes nőknek gyengébb immunrendszere lehet, amely lehetővé teszi a HPV fertőzést és a rák növekedését.

17 évesnél fiatalabb az első teljes terhesség alatt

A 17 évesnél fiatalabb nők, akiknek első teljes terhességük volt, majdnem kétszer nagyobb valószínűséggel kapják meg a méhnyakrákot később az életben, mint azok a nők, akik 25 éves vagy annál idősebb életkorig várják a terhességet.

Gazdasági helyzet

Számos alacsony jövedelmű nőnek nincs könnyű hozzáférése a megfelelő egészségügyi ellátáshoz, beleértve az Pap-teszteket is. Ez azt jelenti, hogy nem kapnak szűrést vagy kezelést a méhnyakrák megelőzésére.

Dietilstilbestrol (DES)

A DES egy olyan hormonális gyógyszer, amelyet 1940 és 1971 között néhány nőnek adtak át a vetélés megakadályozására. Azok a nők, akiknek az anyái elvitték a DES-et (terhesek velük), gyakoribbá teszik a hüvely vagy a méhnyak világossejtes adenokarcinómáját, mint azt általában várták. Az ilyen típusú rák rendkívül ritka azoknál a nőknél, akik nem voltak kitéve a DES-nek. Kb. 1 eset hüvelyi vagy méhnyakrák-sejtes adenokarcinóma minden 1000 olyan nőnél, akiknek anyái a terhesség idején a DES-et szedték. Ez azt jelenti, hogy a “DES lányok” 99,9% -a nem fejti ki ezeket a rákokat.

A DES-hez kapcsolódó tiszta sejt adenokarcinóma gyakoribb a hüvelyben, mint a méhnyak. A kockázat úgy tűnik, hogy a legnagyobb az olyan nőknél, akiknek az anyák a terhesség első 16 hetében szedik a gyógyszert. A DES-hez kapcsolódó, tiszta sejtes adenokarcinómában diagnosztizált nők átlagos életkora 19 év. Mivel a DES terhesség alatt történő használatát az FDA 1971-ben megállította, még a legfiatalabb DES lányok is 40 évesnél idősebbek – a legmagasabb kockázati koron túl. Mégis, nincs korhatár, amikor ezek a nők úgy érzik, hogy biztonságban vannak a DES által okozott rákban. Az orvosok nem tudják pontosan, hogy mennyi ideig maradnak veszélyben ezek a nők.

A DES-lányok szintén fokozott veszélyt jelenthetnek a laphámrák és a HPV-vel összefüggő méhnyakrák megelőzésére.

Tudjon meg többet a DES Expozícióban: Kérdések és válaszok. Olvassa el honlapunkon, vagy hívja (1-800-227-2345), hogy ingyenes példányt küldjön Önnek.

A méhnyakrák családtörténete

A méhnyakrák néhány családban is működhet. Ha az édesanyád vagy a nővér méhnyakrákja van, a betegség kialakulásának esélyei magasabbak, mint ha senki sem élhet a családban. Néhány kutató azt gyanítja, hogy ennek a családi szokásnak egyes eseteit egy öröklött állapot okozza, ami miatt néhány nő kevésbé képes leküzdeni a HPV fertőzést, mint mások. Más esetekben a már diagnosztizált páciensnél ugyanabban a családban lévő nőknél valószínűbb, hogy egy vagy több más nem genetikai kockázati tényező van ebben a szakaszban.

A méhnyakrák örökletes

A méh a méh alsó része. Az Egyesült Államokban évente körülbelül 12 000 nőt diagnosztizálnak a méhnyakrák. [1]

A legtöbb méhnyakrák magas kockázattal járó humán papillomavírus (HPV) fertőzésekhez kapcsolódik. A vakcinák már rendelkezésre állnak bizonyos HPV-típusú fertőzések megelőzésére, és a leghatékonyabbak, ha egy nő szexuális aktivitásba kerül.

Előfordulhat, hogy a méhnyak rákos és prekancerózus változása először kismedencei vagy papteszten keresztül észlelhető. A méhnyakrák precancerus változásainak azonosítása és kezelése megakadályozhatja az invazív méhnyakrák kialakulását.

Ha a méhnyakrák vagy a prekancercia gyanúja merül fel, az orvos egy colposzkópot (megvilágított mikroszkópot) használhat a méhnyak jobb megjelenítésére, és biopsziát végezhet a szövetminta eltávolítására további értékelés céljából.

Megelőzés és szűrés

Az egyén fejlődő rák esélye mind genetikai, mind nem-genetikai tényezőktől függ. A genetikai tényező örökletes, megváltoztathatatlan tulajdonság, míg egy nem genetikai tényező változó az ember környezetében, amely gyakran megváltozhat. A nem genetikai tényezők közé tartoznak a táplálkozás, a testmozgás vagy a környezetünkben jelenlévő más anyagoknak való expozíció.

Örökletes vagy genetikai tényezők

Jelenleg a kutatók nem azonosították az örökletes tényezőket, amelyek hozzájárulnak a méhnyakrák kialakulásához.

Környezeti vagy nem genetikai tényezők

HPV fertőzés: A méhnyakrák legtöbb esete magas kockázati típusú humán papillomavírus (HPV) fertőzés okozta. Úgy gondolják, hogy a HPV 16 és 18 típusok az összes méhnyakrák nagyjából 70% -át teszik ki, de számos más, magas kockázatú HPV-típus is hozzájárul a méhnyakrákhoz. A genitális fertőzésekkel járó HPV típusok szexuális úton terjednek és rendkívül gyakoriak. Számos fertőzés önállóan oldódik meg, de egyesek továbbra is fennállnak, és a méhnyak, a vulva, a vagina, a pénisz és az anus előtti vagy rákos megbetegedéséhez vezetnek. A HPV szintén hozzájárul a fej- és nyakrák egyes esetekben.

Emberi immunhiány vírus (HIV): A HIV-1 vagy a HIV-2 fertőzés hozzájárulhat a méhnyakrák kifejlődéséhez az immunrendszer elfojtásával.

Dohányzás: A cigaretta dohányzás következetesen kapcsolódik a méhnyakrák kialakulásának fokozott kockázatához. A dohányzás és a méhnyakrák közötti kapcsolat magyarázható legalábbis részben a magas kockázatú HPV fertőzések megnövekedett tartós fennállása miatt a dohányzó nők esetében [2].

Megelőzés

HPV vakcina: Az olyan vakcinák alkalmazása, amelyek megakadályozzák a fertőzést két nagy kockázatú HPV-vel, várhatóan lényegesen csökkenti a méhnyakrák előfordulását. A Gardasil® és a Cervarix® mind a 16-os, mind a 18-as típusú HPV-típusokkal szemben védelmet nyújt. A Gardasil a 6-os és a 11-es HPV-típusok ellen is védelmet nyújt, amelyek a legtöbb genitális szemölcs kezelést jelentik. Ezeknek a vakcináknak a használata képes a méhnyakrák legtöbb (de nem minden) esetének megszüntetésére. A vakcinázott nőket továbbra is a méhnyakrákra kell szűrni. Fontos megjegyezni, hogy ezek a vakcinák a HPV fertőzés megelőzésére szolgálnak; a vakcinák nem kezelik a meglévő fertőzéseket vagy a méhnyakrákot. Mivel a HPV-fertőzés nagyon gyakori és gyakran előfordul, miután egy személy szexuálisan aktívvá válik, a vakcinázás valószínűleg a legnagyobb hatással jár, ha egy lány szexuálisan aktívvá válik.

Óvszerhasználat: Mivel a védőoltás nem véd a magas kockázatú HPV-típusok ellen, a vakcina más megközelítéssel történő alkalmazását kiegészítve a HPV megelőzésére fontos. Az óvszer konzisztens használata csökkentheti a HPV fertőzés kockázatát [3].

A méhnyakrákban előforduló változások észlelése és kezelése: Úgy gondolják, hogy a méhnyakrák előzményei a méhnyakrák precancerus változásai. E változások észlelése és kezelése megakadályozhatja az invazív méhnyakrák kialakulását. A rendes méhnyakrák szűrése (az alábbiakban tárgyaljuk) a legjobb megközelítést kínálja a korai felismeréshez.

Szűrés és korai felismerés

Többféle rák esetében a rákszűrés terén elért előrehaladás a korábbi rákfelderítéshez és jobb eredményekhez vezetett. A “szűrés” kifejezés bizonyos vizsgálatok vagy tesztek rendszeres használatát jelenti azon személyeknél, akiknek nincs rákos tünete, de veszélyeztetik a rákot.

Az American Cancer Society azt javasolja, hogy a méhnyakrák szűrése körülbelül három évvel kezdődjön, miután egy nő hüvelyi kapcsolatba kezd, de legkésőbb 21 évesen. [4]

Papanicolaou (Pap) teszt: A rákos szűrést Pap-teszttel használják a méhnyakon lévő rendellenes sejtek kimutatására. Páciensvizsgálat során a méhnyakból származó sejteket egy kis fából készült spatulával vagy ecsettel veszik fel, és mikroszkóp alatt vizsgálják.

Ha a Pap-teszt kóros sejteket azonosít, akkor a nők kolposzkópiát kaphatnak további értékelés céljából. [5] Egy kolposzkópiában az orvos egy colposzkónak nevezett mikroszkópot használ, hogy jobban megnézze a méhnyakot. Ha rendellenes területeket azonosítanak, az orvos biopsziát végezhet (eltávolít egy szövetmintát további értékeléshez). A biopszia eredményei lehetővé teszik az orvos számára, hogy diagnosztizálja a rákot vagy a prekancerózisokat.

HPV tesztelés: Az a felismerés, hogy egyes HPV-típusok méhnyakrákot okozhatnak, egy olyan teszt kifejlesztéséhez vezetett, amely azonosította a magas kockázatú HPV fertőzött nőket. A HPV-vizsgálat egyik felhasználása a nõk határozatlan értékelését jelenti a Pap-teszt eredményeivel kapcsolatban. A HPV-vizsgálatot a méhnyakrák szûrése során kombinálhatjuk a Pap-teszteléssel is, de ez nem javasolt fiatal nõknél (30 év alattiaknál), mert sok fiatal nõnek HPV-fertõzése van, ami nyilvánvaló lesz, anélkül, hogy súlyos méhnyakrákot okozna.

Tudj meg többet

A méhnyakrák kezelésére vonatkozó legfrissebb információk megismeréséhez kattintson a megfelelő szakaszra.

A méhnyakrák prekancerikus változásai: A méhnyakrák rendellenességei, amelyek az invazív méhnyakrák kialakulásához, ha nem kezelik.

I. szakasz: A rák nem terjedt el a méhen túl.

II. Szakasz: A rák a méhnyakot (parametria) vagy a hüvely felső részét körülvevő szöveteket foglalja magába, de nem terjedt el a nyirokcsomókra.

III. Szakasz: A rák a kismedence alsó hüvelyére vagy oldalaira terjed, a vese elvezetését akadályozza, és / vagy a közeli nyirokcsomókat is magában foglalja.

IV. Stádium: A rák behatol a húgyhólyagba vagy a végbélbe, vagy elterül a medencében.

Újra visszatérő / relapszusos: A méhnyakrákot még mindig észlelték, vagy a műtétet, sugárterápiát és / vagy kemoterápiát indító kezdeti kezelést követően (felbukkantak / visszaesettek) visszatértek.

Irodalom:

[1] American Cancer Society. A rák tényei és adatai 2010.

[2] Koshiol J, Schroeder J, Jamieson DJ és mtsai. Dohányzás és idő a humán papillomavírus HIV-szeropozitív és HIV-szeronegatív nők fertőzésére. American Journal of Epidemiology. 2006; 164: 176-183

[3] Winer RL, Hughes JP, Feng Q et al. Az óvszerhasználat és a genitális humán papillomavírus fertőzés kockázata a fiatal nők körében. Új Anglia Journal of Medicine. 2006; 354: 2645-54.

[4] American Cancer Society. Az American Cancer Society irányelvei a rák korai felismerésére. Hozzáférés 2010. június 25-én.

[5] Wright Jr. TC, Massad S, Dunton CJ et al. 2006-os konszenzus iránymutatások a rendellenes méhnyakrák szűrővizsgálatával rendelkező nők kezelésére. American Journal of Szülészet és Nőgyógyászat. 2007. 346-355.

[6] Wright Jr. TC, Massad S, Dunton CJ et al. 2006-os konszenzus iránymutatások a rendellenes méhnyakrák szűrővizsgálatával rendelkező nők kezelésére. American Journal of Szülészet és Nőgyógyászat. 2007. 346-355.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!