Nem-Hodgkin-limfóma
Alacsony minőségű nem Hodgkin-limfóma kezelése
Az alacsony fokú nem-Hodgkin-lymphoma (NHL) lassan növekszik. Ismerje meg a korlátozott és fejlett, alacsony fokú NHL-kezelést.
Hogyan döntik el az orvosok a kezelést?
Az alacsony szintű (indolens) NHL-kezelés típusától függ:
- a lymphoma stádiuma, amikor diagnosztizálják
- az adott tünetek
- az általános egészség és a fitness
Korlátozott, alacsony minőségű NHL kezelés
Korlátozott betegség általában azt jelenti, hogy Önnek van az 1. vagy a 2. fokozatú NHL.
Az alacsony fokú NHL leggyakoribb típusa a follikuláris limfóma. Korlátozott betegség esetén valószínűleg sugárterápiát kap az érintett nyirokcsomóknál. Ez segíthet a lymphomának hosszú ideig történő szabályozásában, és gyógyíthatja.
Kezelés a fejlett alacsony minőségű NHL-hez
Az előrehaladott betegség általában azt jelenti, hogy a 3. vagy a 4. fázisú lymphoma van. Néhány ember, akiknél a 2. stádiumú terjedelmes limfóma a körülményeiktől függően előrehaladott állapotban van.
A fejlett, alacsony fokozatú NHL kezelés célja, hogy a lehető leghosszabb ideig ellenőrizze, és ne gyógyítsa meg. A kezelés sok éven át gyakran szabályozza a betegséget.
Általában bizonyos kezelés után a lymphoma nem mutatható ki tesztek vagy tünetek egy ideig. Ezután visszatér a limfóma, és több kezelésed van. És a lymphoma ismét eltűnik.
A lymphoma eltűnésének idejét remissziónak nevezik. Az elengedés sok évig tarthat. De a második és a későbbi remények általában rövidebbek, mint az első remisszió.
A kezelés fázisai
A fejlett, alacsony fokú NHL kezelésnek több fázisa van. Ezek:
- nézni és várni
- első vonalbeli kezelés
- karbantartási kezelés
- második vonalbeli kezelés
Vigyázz és várj
Orvosa eldöntheti, hogy nem kap kezelést, ha nincs diagnosztizált tünete. Ehelyett szemmel tartják Önt. Ezt a nézőt hallgathatja és várni.
Az orvosa úgy dönt, hogy ezt tenné, mert nincsenek tünetei, és a lymphoma nagyon lassan növekszik. Minden kezelésnek mellékhatásai vannak, ezért az orvosok nem akarnak olyan embereket kezelni, akiknek nincs szüksége.
Jelenleg nincs bizonyíték arra, hogy megmutatnánk, hogy a fejlett, alacsony fokozatú NHL-t szedő embereknek azonnal meg kell adni a kezelést, ha nincsenek tüneteik.
Első vonalbeli kezelés
Ez az első kezelés. Kezelőorvosa felajánlhatja a kezelést, ha tünetei vannak, vagy nagyon nagy nyirokcsomók vannak.
A follikuláris limfóma esetében a legvalószínűbb, hogy a kemoterápia és a célzott immunterápia egy típusa, amit monoklonális antitestnek (MAB) neveznek. Például az R-CVP a következőket tartalmazza:
- a kemoterápiás szerek ciklofoszfamidot és vinkrisztint tartalmaznak
- a szteroid prednizolon
- egy MAB nevű rituximabot
Lehet, hogy klorambucil kemoterápiás tabletta van, ha nem elég ahhoz, hogy kombinált kemoterápiát kapjon. Ezeket otthon is megteheti. Lehet, hogy a szteroid prednizolonnal rendelkezik.
Karbantartási kezelés
Ha Ön remisszióban van, bizonyos típusú alacsony fokozatú limfóma fenntartó kezelést igényelhet. A fenntartó kezelés segíthet a limfóma későbbi visszaszorításában.
A follikuláris limfóma esetében lehet, hogy a rituximab 2 havonta 2 évig tart.
Második vonalbeli kezelés
Néhány alacsony fokozatú limfóma bizonyos idő elteltével visszatér. Szüksége van további kezelésre, ha ez megtörténik. A következő kezelés nagy része másodlagos kezelésnek nevezik.
Orvosa számos dolgot megfontol, mielőtt eldönti, mi lesz a legjobb kezelés az Ön számára. Például megvizsgálják, hogy a lymphoma mennyire reagált az első kezelésre. És mennyi ideig volt az elengedés. Azt is megkérdezik, mit akarsz tenni.
A második vonal kezelésének sokféle lehetősége van. Lehet, hogy kombinációja kemoterápiás gyógyszerek és egy gyógyszer, mint a rituximab. Vagy lehet önmagában gyógyszer, például a kemoterápiás gyógyszer bedamustine.
Ha nehéz kijátszani a kórházba, orvosa választhat a kezelést, ami azt jelenti, hogy nem kell ilyen gyakran mennie.
Lehet, hogy ismét fenntartó kezelést kap, ha a betegsége remisszióvá válik. Kezelőorvosa megvitatja a további kezelés lehetőségét, ha visszatér a lymphoma.
Intenzív kezelés
Egyes kórházak a világon nagyon intenzív kezelést próbálnak kipróbálni az alacsony minőségű NHL-t. Ez a kezelés intenzív kemoterápiát és radioterápiát tartalmaz, amelyet őssejt vagy csontvelő transzplantáció követ.
Klinikai vizsgálatok a kezelés javítása érdekében
Orvosa megkérdezheti, hogy részt kíván-e venni egy klinikai vizsgálatban. Az orvosok és a kutatók próbákat tesznek a meglévő kezelések javítása és új kezelések kifejlesztése érdekében.
Follicularis lymphoma
A follicularis lymphoma (FL) egy nem-Hodgkin-lymphoma (NHL) típusú. Fejlődik, amikor a szervezet abnormális B-sejteket – a limfómasejteket hoz létre. A B-sejtek fehérvérsejtek, amelyek a fertőzést gátolják. A limfómasejtek általában nyirokcsomókban felépülnek, de az FL más testrészekben is elkezdheti.
A leggyakoribb tünet a fájdalommentes duzzanat a nyakban, a hónaljban vagy az ágyékban. Egyéb tünetek lehetnek:
- fáradtság
- fogyás
- éjjeli izzadás
- magas hőmérséklet (fevér).
Az FL diagnosztizálásához az orvos eltávolítja a nagyított nyirokcsomó részeit vagy egészét, és ellenőrzi a limfómasejteket. Vizsgálatokat és vizsgálatokat is végez, hogy megtudja, mennyi érintett a nyirokcsomók csoportja, és hogy a limfóma elterjedt-e.
Az FL lassan növekszik, és nem mindig kell azonnal kezelni. Ha kezelésre van szüksége, akkor gyakran a kemoterápia és a célzott terápiás gyógyszer kombinációja, a rituximab nevű gyógyszer kombinációja. Vannak, akik sugárkezelésben részesülhetnek. Lehet, hogy meghívást kapsz egy klinikai vizsgálatba, amely az FL kezelési módjait vizsgálja. Beszélhet erről a limfóma orvosával.
Ellenőrizte: Január 31, 2018
Következő felülvizsgálat: 2020
Mi a follicularis lymphoma (FL)?
A legjobb, ha ezt az információt a nem-Hodgkin-lymphoma (NHL) általános tájékoztatásával olvashatja. Ha további kérdései vannak, forduljon orvosához vagy a nővérhez a kórházban, ahol kezelés alatt áll.
A follicularis lymphoma (FL) lassan növekvő típusú NHL. Fejlődik, amikor a B-sejtek (más néven B-limfociták) abnormálisak. A B-sejtek fehérvérsejtek, amelyek a fertőzést gátolják.
A kóros B-sejtek (limfóma sejtek) rendszerint a nyirokcsomókban felépülnek, de befolyásolhatják a test többi részét.
Az FL okozta és kockázati tényezői
Az FL okai ismeretlenek. Mint más rákos megbetegedések, nem fertőző, és nem adható át más embereknek. A leggyakoribb kor, amellyel diagnosztizálni kell FL 65-65.
Több információ van a limfóma kockázati tényezőiről.
FL jelek és tünetek
Gyakran az FL első jele a fájdalommentes duzzanat a nyakon, a hónaljban vagy az ágyékban. Ezt a limfómasejtek okozzák a nyirokcsomókban, ami megnöveli őket.
Egyéb tünetek lehetnek étvágytalanság és fáradtság (fáradtság). Néha limfómasejtek alakulhatnak ki a csontvelőben, ahol vérsejtek készülnek. Ez a normálnál alacsonyabb vérszintet eredményezhet a vérben. Ha a vörösvérsejtek száma túl alacsony a vérben, akkor lehet sápadt, fáradt és könnyen lélegzetelállító. Az orvosok ezt a vérszegénységet hívják. Ha a vérben lévő véralvadásgátló sejtek száma (vérlemezkék) a vérében túl alacsony, akkor könnyedén vérzik vagy vérzik.
B tünetek
Néhány embernek is van:
- éjszakai izzadás
- magas hőmérséklet (fevér), nyilvánvaló ok nélkül
- megmagyarázhatatlan fogyás.
Ezeket B-tüneteknek nevezik.
Lymphoma diagnosztizálása
A limfóma leggyakoribb vizsgálata a kibővített nyirokcsomó részének vagy egészének eltávolítása (biopszia). Ez helyi vagy általános érzéstelenítés alatt végezhető. A biopsziát ezután egy laboratóriumba továbbítják, hogy ellenőrizzék a limfómasejteket. Vannak biopsziák is, amelyeket a test más területeiről vettünk.
- vérvétel
- röntgensugarak és szkennerek
- csontvelő minták.
Az orvosok mindegyik tesztből származó információkat használják, hogy többet tudjanak a lymphomáról, például a színpadról és a fokozatáról.
Áttekintés és osztályozás FL
A limfóma állapota azt írja le, hogy melyik testterületet érinti a limfóma. Ez az információ segít az orvosoknak megtervezni az Ön számára megfelelő kezelést.
A limfóma állapotát általában 1-4. Számmal írják le. Az 1. és 2. lépéseket korai stádiumú, korlátozott vagy lokalizált limfóma néven is nevezik. A 3. és 4. stádiumokat előrehaladott lymphoma-nak is nevezik.
Amellett, hogy megadja az egyes szakaszok számát, az orvos gyakran adja hozzá az A vagy a B betűt. A azt jelenti, hogy nincsenek B-tünetek. B azt jelenti, hogy B-tüneteid vannak.
Néha a limfóma befolyásolhatja a nyirokcsomókon kívüli területeket. Ezt extranodális lymphoma-nak hívják, és a színpad tartalmazza az E betűt (extranodális).
A nem-Hodgkin-limfómák két csoportra oszthatók:
- Alacsony fokú (indolens) limfómák, amelyek általában lassan nőnek.
- Magas fokú (agresszív) lymphomák, amelyek gyorsabban fejlődnek.
Az FL alacsony fokú lymphoma és általában lassan fejlődik. Néha megváltoztathatja (átalakul), hogy magas fokú lymphoma legyen.
FL kezelése
Az FL gyakran lassan fejlődik. Néhány embernek esetleg nem kell kezelést azonnal, vagy akár hónapokig vagy évekig. Ezt nézi és várakozik
Még akkor is, ha nincs szüksége kezelésre, rendszeres ellenőrzéseket végeznek a kórházban. Szakértője megvizsgálja Önt és vérvizsgálatot végez. Ez a vörösvérsejtek, a fehérvérsejtek és a vérlemezkék (teljes vérvétel – FBC) szintjének ellenőrzése.
A kezelés a lymphoma stádiumától és attól függ, hogy problémái vannak-e. A leggyakrabban alkalmazott kezelés a kemoterápia és a célzott terápiás gyógyszer rituximab kombinációja. A legtöbb ember járóbeteg-ellátásban részesül.
A legtöbb ember számára a kezelés célja, hogy megszabaduljon a limfóma lehető legtöbbjétől. Ha a kezelés után nincs lymphoma jele, ezt teljes remissziónak nevezik.
A kezelés után sok embernek van egy ideje, és nincsenek aktív betegség jelei. Ezt remissziónak nevezik. Ha visszatér a limfóma, újra kezelhetõ, és sok éven át ellenõrizhetõ.
Célzott terápia
A célzott terápiákat néha biológiai terápiaként ismerik. Megakadályozzák a rákos sejtek növekedését. Ezek a gyógyszerek csak “célozzák” a rákos sejteket, így kevésbé hatnak az egészséges sejtekre.
A rituximab
A rituximab nevű célzott terápiás gyógyszert gyakran alkalmazzák az FL kezelésére. Úgy működik, hogy a fehérjéket a B-sejtek felületén célozza meg. Ezáltal a szervezet elpusztítja ezeket a sejteket.
A rituximab vénába vagy bőr alá történő injekcióként kap. Adható önmagában, de általában kemoterápiával adják. Néhány ember, akik jó reagálást mutatnak a kemoterápiára és a rituximabra, ezután akár 2 évig is megteheti a rituximabot. Ezt fenntartási kezelésnek nevezik
Egyéb célzott terápiák
A célzott terápia más típusai alkalmanként használhatók az FL kezelésére
Az egyik típus 90Y-ibritumomab tiuxetan (Zevalin®). A radioaktív anyag alacsony dózisához kapcsolódik. Sugárzást szállít a limfómasejtekbe.
kemoterápiás kezelés
A kemoterápia fontos kezelést jelent az FL számára, és gyakran nyeri el a limfómát remisszióvá. Általában rituximabbal együtt adják.
A kemoterápia tablettákká vagy vénába (intravénásan) adható. Ön csak egy kemoterápiás szerrel kapható, vagy két vagy több kemoterápiás hatóanyagot (kombinált kemoterápiát) kaphat.
A FL kemoterápiás kezelések közé tartoznak a következők:
- R-CVP – ez a rituximabból, a kemoterápiás gyógyszerekből ciklofoszfamidból és vinkrisztinből és prednizolonból (szteroidokból) áll. A csepegést vénába adják, általában háromhetente egyszer.
- R-CHOP – ez a rituximab, a kemoterápiás gyógyszerek ciklofoszfamid, doxorubicin (hidroxid aunomicin) és vinkrisztin (Oncovin ®), valamint a prednizolon. Ezeket vénába csepegtetik, általában háromhetente egyszer.
- R-klorambucil – ez a rituximab és kemoterápiás tablettákból áll, amelyeket klorambucilnak neveznek.
- R-bendamustin – ez a rituximab és a kemoterápiás gyógyszer bendamustin. Ezt a kezelést csepegtetik a vénába. Ezt rendszerint 2 egymást követő napon 4 hetente adják meg.
Vannak egyéb kemoterápiás gyógyszerek és kombinációk is, amelyeket FL kezelésére lehet használni. A limfóma orvosa meg tudja mondani, hogy melyik a legmegfelelőbb az Ön számára.
Szteroid terápia
A szteroidok olyan gyógyszerek, amelyeket gyakran kemoterápiával adnak a lymphomák kezelésére. Segítenek abban is, hogy jobban érzed magad, és kevésbé betegedhetsz. A prednizolon tabletta a leggyakrabban használt szteroid az FL kezelésére.
Őssejt-kezelés (transzplantátumok)
Ezt a kezelést néha a kezelés után visszatért lymphoma kezelésére használják. Ez egy intenzív kezelés, így nem mindenki számára alkalmas.
Az őssejtek olyan típusú vérsejtek, amelyek képesek az összes többi vérsejtet. Az őssejt-kezelés két különböző típusa létezik:
Nagy dózisú őssejt-kezelés (autológ őssejt-transzplantáció)
Néhány embernek van kezelésük, hogy a limfóma remisszióvá váljon. Ezután saját őssejtjeiket összegyűjtik a vérből, és tárolják. Ezután nagy dózisú kemoterápiával próbálják megakadályozni a fennmaradó lymphoma sejteket. Ezt követően őssejtjeiket csepegtetéssel (például vérátömlesztéssel) visszük vissza. Az őssejtek segítik a vérsejtek számát a kemoterápia hatásaiból.
Donor transzplantáció (allogén transzplantáció)
Néhány ember kemoterápiával rendelkezik a lymphoma remisszióvá tételére, és más betegek (donor)
Sugárkezelés
A sugárterápia nagy energiájú sugárzást használ a rákos sejtek elpusztítására, miközben a lehető legkevesebb kárt okoz a közeli egészséges sejteknek. Az FL általában érzékeny a sugárterápiára.
Első kezelésként alkalmazható, ha a limfómasejteket a test ugyanazon részében lévő 1 vagy 2 nyirokcsomócsoportban (1. vagy 2. stádium) tartalmazzák. Néhány embernél ez gyógyíthatja a limfómát.
A radioterápiát a nyirokcsomó egyik területén visszatérő limfóma kezelésére is felhasználhatjuk. A radioterápiát néha a tünetek, például a fájdalom kezelésére is adják.
Klinikai vizsgálatok
A limfóma orvosa beszélhet Önnel arról, hogy a klinikai vizsgálat részeként kezelést kapott. A klinikai vizsgálatok új kezeléseket vagy új kezelési módokat tesztelnek.
Nyomon követés a kezelés után
A kezelés után rendszeres ellenőrzéseket végez. Ezek a találkozók jó alkalmat kínálnak arra, hogy beszéljen orvosával vagy ápolójával az esetleges aggodalmakról. Orvosa meg fogja tudni, hogyan érzi magát általánosan, és ellenőrizze, hogy a kezelés bármely mellékhatásából visszaszerzett. További információk vannak a nyomon követésről.
Támogatás
Mindenkinek megvan a saját módja a megbetegedés és a különböző érzelmek kezelésére. Hasznosnak találhatja a családdal és a barátaival, az orvosával vagy a nővérrel kapcsolatos dolgokat. A rákellenes szakembereinket is felszabadíthatjuk 0808 808 00 00. Az alábbi szervezetek is információkat és támogatást nyújtanak:
- A Bloodwise támogatást és tájékoztatást nyújt a vérrákos betegek, köztük a limfóma által érintetteknek.
- A Limfóma Szövetség érzelmi támogatást, tanácsadást és tájékoztatást nyújt a Hodgkin-limfóma és a nem-Hodgkin-lymphoma minden vonatkozásában. Lymphomában élő emberek országos hálózata és helyi csoportjai vannak.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: