Miri Tej

Nem-Hodgkin-limfóma tesztjei

Nem-Hodgkin-limfóma tesztjei

A legtöbb nem-Hodgkin-lymphoma (NHL) ember látja az orvosát, mert úgy érezte, hogy egy csomó nem ment el, az NHL egyéb tüneteit, vagy csak nem érzi jól magát, -fel.

Ha olyan jelek vagy tünetek jelentkeznek, amelyek arra utalnak, hogy lymphoma lehet, akkor a vizsgálatokat és teszteket elvégezni kell, hogy biztosan megismerhessék, és ha igen, meghatározzák a pontos lymphoma típusát.

Orvostörténet és fizikai vizsga

Kezelőorvosa alapos orvosi előzményeket szeretne kapni, beleértve a tüneteiről, a lehetséges kockázati tényezőkről és egyéb egészségügyi állapotokról szóló információkat.

Ezután az orvos megvizsgálja Önt, különös figyelmet fordítva a nyirokcsomókra és a test egyéb területeire, amelyekre hatással lehet, beleértve a lépet és a májat is. Mivel a fertõzések a nagy nyirokcsomók leggyakoribb okai, az orvos fertõzéseket keres a testrészben a duzzadt nyirokcsomók közelében.

Az orvos meg is rendelheti a vérvizsgálatokat, hogy fertőzés jeleit vagy más problémákat keressenek. Ha az orvos gyanítja, hogy a lymphoma okozhat tüneteit, javasolhatja a duzzadt nyirokcsomó vagy más érintett terület biopsziáját.

Az NHL sok tüneteit egyéb problémák is okozhatják, mint például fertőzés vagy más típusú rák.

Például a megnagyobbodott nyirokcsomókat gyakrabban okozzák a fertőzések, mint a lymphoma. Emiatt az orvosok gyakran antibiotikumokat írnak fel, és várnak néhány hetet, hogy lássák, a csomópontok zsugorodnak-e. Ha a csomópontok megmaradnak vagy tovább nőnek, az orvos rendelhet biopsziát. Vagy egy csomópont egy kis darabja, vagy gyakrabban az egész csomópont eltávolítható a mikroszkóp alatt és más laboratóriumi vizsgálatokhoz.

A biopsziára lehet szükség azonnal, ha a nyirokcsomó mérete, szerkezete vagy elhelyezkedése vagy más tünetek jelenléte erősen lymphomára utal.

Biopsiák a nem-Hodgkin-limfóma diagnosztizálására

A biopszia az egyetlen módja annak, hogy megerősítsük az embernek az NHL-t. Többféle biopszia létezik. Az orvosok döntik el, melyiket használják az egyes személyek helyzetén alapulva.

Excisional vagy incisional biopszia: Ez a legelőnyösebb és leggyakoribb biopszia, ha limfóma gyanúja merül fel. Ebben az eljárásban egy sebész vágja át a bőrt a nyirokcsomó eltávolítására.

  • Ha az orvos eltávolítja az egész nyirokcsomót, akkor ez egy excisziós biopszia.
  • Ha egy nagyobb daganat vagy csomó egy kis részét eltávolítják, úgy nevezik incisziális biopsziának.

Ha a kibővített csomópont közvetlenül a bőr alatt van, akkor ez meglehetősen egyszerű művelet, amely gyakran helyi érzéstelenítéssel (zsibbadó gyógyszer) történhet. De ha a csomó a mellkasban vagy a hasban van, a beteg szedálódik vagy általános érzéstelenítést kap (a betegek mélyen alvó állapotba kerülnek). Ez a módszer szinte mindig elegendő mintát ad a nem-Hodgkin-lymphoma pontos típusának diagnosztizálásához.

Tű biopszia: A tű-biopsziák kevésbé invazívak, mint a mesterséges vagy incisziós biopsziák, de a hátránya, hogy nem elegendő egy mintát a limfóma diagnosztizálásához (vagy annak meghatározásához, hogy melyik típus). A tű-biopsziáknak két fő típusa van:

  • A finom tűs aspiráció (FNA) biopszia, az orvos egy nagyon vékony, üreges fecskendővel ellátott tűt használ, hogy kis mennyiségű szövetet kivágjon (aspirált) a megnagyobbodott nyirokcsomóból vagy tumortömegből.
  • A magos tűbiopszia, az orvos egy nagyobb tűt használ egy kicsit nagyobb szövetdarab eltávolítására.

A biopszia egy nagyított csomópont alatt a bőr alatt, az orvos célozhatja a tűt, miközben érzi a csomópontot. Ha a csomópont vagy a daganat mélyen a test belsejében található, akkor az orvos a CT segítségével vagy ultrahang segítségével irányíthatja a tűt (lásd később a képalkotási vizsgálatok leírását).

A legtöbb orvos nem használja a tűs biopsziákat a limfóma diagnosztizálására. De ha az orvos gyanítja, hogy nyirokcsomóját fertőzés vagy más szerv (pl. Mell, tüdő vagy pajzsmirigy) fertőzése vagy más rákos megbetegedése miatt bôvítik, a tüdõ biopszia lehet az elsô típusú biopszia. A limfóma diagnosztizálásához és osztályozásához még szükség lehet egy excíziós biopsziára, még miután egy tűbiopsziát elvégeztünk.

Ha a limfómát már diagnosztizálták, néha biopsziákat néha arra használnak, hogy ellenőrizzék a test más részeiben jelentkező abnormális területeket, amelyek a lymphoma elterjedése vagy a kezelés után visszatérő állapotában fordulhatnak elő.

Egyéb biopsziák

Ezeket az eljárásokat rendszerint nem a limfóma diagnosztizálására végzik, de segíthetnek abban, hogy meghatározzák a már diagnosztizált lymphoma fokát (mértéke).

Csontvelő aspiráció és biopszia: Ezeket az eljárásokat gyakran elvégzik, miután a limfómát diagnosztizálták, hogy segítsen meghatározni, hogy elérte-e a csontvelőt. A 2 tesztet gyakran egyszerre végzik el. A mintákat rendszerint a kismedencei (csípő) csont hátulján veszi, bár egyes esetekben más csontokból is kiválaszthatók.

A csontvelő aspiráció, feksz az asztalon (vagy az oldalán vagy a hasán). A csípő feletti bőr tisztítása után az orvos helyi érzéstelenítéssel zavarja a területet és a csont felületét, ami rövid szúrás vagy égő érzést okozhat. Egy vékony, üreges tűt helyezzük a csontba, és egy fecskendőt használunk kis mennyiségű folyékony csontvelő kiszívására. Még az érzéstelenítéssel is, a legtöbb betegnek még mindig rövid fájdalma van, amikor a csontvelőt eltávolítják.

A csontvelő biopszia általában a törekvés után történik. Egy kis darab csontot és csontvelőt eltávolít egy kissé nagyobb tűvel, amely a csontba kerül. A biopszia rövid fájdalmat is okozhat.

Lumbális szúrás (gerincvelő): Ez a teszt a lymphoma sejteket keresi a cerebrospinális folyadékban (CSF), amely az agy és gerincvelő folyadék. A legtöbb limfóma embernek nincs szüksége erre a tesztre. Az orvosok azonban bizonyos típusú lymphomára rendelhetik, vagy ha egy személy tünetei azt sugallják, hogy a limfóma elérte az agyat.

Ehhez a teszthez hazudhatsz az oldaladon, vagy leülhetsz. Az orvos először zsibbad egy területet a hát alsó részén a gerinc fölött. Egy kis üreges tűt helyeznek a gerinc csontjai közé, hogy visszavonják a folyadékot.

Pleurális vagy peritoneális folyadék mintavétel: A lymphoma, amely a mellkasra vagy a hasra terjed, folyadék képződhet. A pleurális folyadék (a mellkas belsejében) vagy a peritoneális folyadék (a hasban belül) eltávolítható úgy, hogy üreges tűt helyez a bőrön keresztül a mellkasra vagy a hasra.

  • Ha ezt az eljárást használják a folyadék eltávolítására a tüdő környékéről, az a thoracentesis.
  • Amikor a folyadékot a hasról belül gyűjtik, az a paracentézis.

Az orvos egy helyi érzéstelenítőt használ, hogy a tűt behelyezve beindítsa a bőrt. Ezután a folyadékot visszavonják, és a mikroszkóp alatt vizsgálják a limfómasejteket.

Laboratóriumi vizsgálatok biopsziás mintákon

Minden biopsziamintát és folyadékot mikroszkóp alatt vizsgálnak egy patológus (a rákos sejtek felismerésére specializálódott orvos). A sejtek mérete és formája, valamint azok elrendezése nem csak akkor mutathat meg, ha a betegnek van lymphoma, hanem azt is, hogy milyen típusú lymphoma van. De általában más típusú laborvizsgálatokra is szükség van.

Flow citometriás és immunhisztokémiai: Mind az áramlási citometria, mind az immunhisztokémia esetében a sejtmintákat olyan antitestekkel kezelik, amelyek bizonyos fehérjékhez kötődnek a sejteken. A immunhisztokémia érdekében a sejteket mikroszkóp alatt vizsgálják, hogy megismerik-e az ellenanyagokat, vagyis ezeknek a fehérjéknek. Ahhoz, hogy az áramlási citometriát alkalmazzanak, egy speciális gépet használnak az antitestek keresésére.

Ezek a vizsgálatok segíthetnek meghatározni, hogy a nyirokcsomó dagadt-e a lymphoma, más rák vagy nem rákos betegség miatt. A tesztek szintén használhatók immunfenotipizálás – annak meghatározása, hogy milyen típusú limfóma van a sejtekben vagy a sejteken belül bizonyos fehérjék alapján. A különböző típusú limfociták különböző fehérjékkel rendelkeznek a felszínükön, ami megegyezik a limfocita típusával és az érettségével.

Kromoszóma tesztek: A normális emberi sejtek 23 pár kromoszómával (DNS-szálak) rendelkeznek, amelyek mindegyike egy bizonyos méretű, és bizonyos szempontból a mikroszkóp alatt néz ki. De bizonyos típusú limfómákban a sejtek változásaik vannak a kromoszómákban, például túl sok, túl kevés vagy kóros kromoszómával. Ezek a változások gyakran segítenek azonosítani a lymphoma típusát.

  • citogenetika: Ebben a laboratóriumi vizsgálatban a sejteket mikroszkóp alatt vizsgálják, hogy megnézzék, vannak-e kromoszómák rendellenességek. A teszt hátránya, hogy általában 2-3 hétig tart, mivel a sejtek pár héten belül laboratóriumi edényekben nőnek, mielőtt a kromoszómák készen lettek volna a mikroszkóp alatt megtekinteni.
  • Fluoreszkáló in situ hibridizáció (FISH): Ez a teszt jobban megvizsgálja a limfómasejt DNS-t, speciális fluoreszcens festékeket használva, amelyek csak a specifikus génekhez vagy a kromoszómák részeihez kötődnek. A FISH megtalálja a legtöbb kromoszómaváltozást, ami normál citogenetikai vizsgálatokban látható, valamint néhány génváltozás kicsi ahhoz, hogy citogenetikai vizsgálattal kimutatható legyen. A FISH nagyon pontos és néhány napon belül rendszerint eredményeket ad, ezért ezt a tesztet sok orvosi központban használják.
  • Polimeráz láncreakció (PCR): A PCR egy nagyon érzékeny DNS-teszt, amely génváltozásokat és bizonyos kromoszómaváltozásokat túl kicsi ahhoz, hogy mikroszkóppal meg lehessen mutatni, még akkor is, ha nagyon kevés lymphoma sejt van jelen a mintában.

Képalkotó tesztek

A képalkotó vizsgálatok röntgensugarakat, hanghullámokat, mágneses mezőket vagy radioaktív részecskéket használnak a test belsejének képalkotásához. Ezek a tesztek több okból is elvégezhetők, többek között:

  • Egyes tünetek lehetséges okainak (mint például a mellkasban megnyújtott nyirokcsomók megkeresése a mellkasi fájdalom vagy a légzési nehézség miatt)
  • A limfóma szakaszának (mértéke) meghatározásának elősegítése
  • Hogy segítsen megmutatni, hogy a kezelés működik-e
  • A kezelés után visszatérő lymphoma lehetséges jeleinek felkutatása

Mellkas röntgen

A mellkas lehet x-rayed, hogy keresse meg a nagyított nyirokcsomók ezen a területen.

Számítógépes tomográfia (CT) vizsgálat

A CT-vizsgálat számos röntgenfelvételt kombinál, hogy részletes, keresztmetszeti képeket készítsen a szervezetéről. Ez a vizsgálat segít megmondani, hogy a testében lévő nyirokcsomók vagy szervek megnagyobbodtak-e. A CT-vizsgálatok hasznosak lymphomák keresésére a hasban, a medence, a mellkas, a fej és a nyak területén.

CT-irányított tűbiopszia: A CT-t felhasználhatjuk egy biopszia tűjének gyanús területre történő irányításához is. Ehhez az eljáráshoz a CT szkennelési táblán fekszik, miközben az orvos áthelyezi a biopsziás tűt a bőrön és a terület felé. A CT-vizsgálatokat addig ismételjük, amíg a tű a helyén van. A biopsziamintát ezután eltávolítják, hogy mikroszkóp alatt vizsgálják.

Mágneses rezonancia képalkotás (MRI) vizsgálat

A CT-vizsgálatokhoz hasonlóan az MRI-vizsgálatok a lágyrészek részletes ábrázolását mutatják be a szervezetben. Az MRI-vizsgálatok azonban röntgensugarak helyett rádiós hullámokat és erős mágneseket használnak. Ezt a tesztet nem használják olyan gyakran, mint a CT-k vizsgálata a limfóma számára, de ha orvosa aggódik a gerincvelő vagy az agy terjedésében, az MRI nagyon hasznos ezen területek megtekintésére.

Ultrahang

Az ultrahang hanghullámokat és visszhangjaikat használva belső szervek vagy tömegek képeit hozza létre. A leggyakoribb ultrahang-típusban egy kicsi, mikrofon-szerű eszköz, a transzduktor a bőrre helyezzük (amelyet először gélen kenni). Hanghullámokat ad, és felveszi a visszhangokat, miközben leereszkednek a szervekről. A visszhangokat számítógéppel számítógép képernyővé alakítja.

Az ultrahang segítségével a testfelszín közelében lévő nyirokcsomókat lehet vizsgálni, vagy a hasban belülről nézve megnagyobbodott nyirokcsomók vagy szervek, mint a máj és a lép. Azt is felismeri a vesék, hogy már duzzadt, mert a kiáramlás a vizelet blokkolja a nagyított nyirokcsomók. (Nem használható a mellkas nyirokcsomóinak vizsgálatára, mert a bordák blokkolják a hanghullámokat.)

Pozitron emissziós tomográfia (PET) vizsgálat

A PET-beolvasás során egy kevéssé radioaktív cukor formájában fecskendeznek be, amely elsősorban rákos sejtekben gyűjti össze. Ezután egy speciális kamerát használnak a szervezetben található radioaktivitás területének képalkotására. A kép nem részletes, mint egy CT vagy MRI vizsgálat, de hasznos információkkal szolgálhat az egész testről.

A PET-vizsgálat számos okból használható lymphomában szenvedő személynél:

  • Segítenek megmondani, hogy a megnagyobbodott nyirokcsomó lymphomát tartalmaz-e.
  • Segíthetnek a testben lévő kis területek észlelésében, amelyek lehetnek limfómák, még akkor is, ha a terület CT-vizsgálatban normálisnak tűnik.
  • Segítenek megmondani, hogy a lymphoma reagál-e a kezelésre. Egyes orvosok megismétlik a PET-vizsgálatot 1 vagy 2 kemoterápiás kezelés után. Ha a kemoterápia működik, a nyirokcsomók már nem vesznek fel radioaktív cukrot.
  • Ezeket a kezelés után lehet alkalmazni annak eldöntésére, hogy a megnagyobbodott nyirokcsomó még mindig limfóma van-e, vagy csak hegek.

PET / CT vizsgálat: Néhány gép egyszerre végezhet PET-beolvasást és CT-vizsgálatot. Ez lehetővé teszi az orvos számára, hogy összehasonlítsa a nagyobb radioaktivitású területeket a PET-szkenneléssel, a CT részletesebb megjelenésével. A PET / CT vizsgálatok gyakran segítenek jobban meghatározni a lymphoma területét, mint a CT-t.

Ezt a vizsgálatot általában nem végezzük, kivéve, ha egy személy csontfájdalmat vagy laboratóriumi vizsgálati eredményeket mutat, amelyek azt sugallják, hogy a limfóma elérte a csontokat.

A csontok vizsgálatához egy radioaktív anyagot hívnak technetium vénába fecskendezik. Csont sérült területeire utazik, és egy speciális kamera felismeri a radioaktivitást. A limfóma gyakran okoz csontok károsodását, amelyet fel lehet venni egy csontvizsgálat során. A csontvizsgálatok azonban nem mutatják a különbséget a rákos megbetegedések és a nem rákos megbetegedések, például az ízületi gyulladás és a törések között, így további vizsgálatokra lehet szükség.

Egyéb vizsgálatok

Vérvétel

A vérvizsgálatok bizonyos típusú sejtek és vegyszerek mennyiségét mérik a vérben. Nem használják a limfóma diagnosztizálására, de néha segítenek meghatározni, hogy a lymphoma milyen fejlett.

  • A teljes vérkép (CBC) a különböző sejtek vérszintjét méri. Olyan személy esetében, akiről már ismert, hogy limfóma van, az alacsony vérsejtszámok azt jelenthetik, hogy a limfóma a csontvelőben nő, és befolyásolja az új vérsejtképződést.
  • Vérkémiai tesztek gyakran végeznek vese- és májfunkciókat.
  • Ha limfómát diagnosztizáltak, a laktát dehidrogenáz (LDH) szint ellenőrizhető. Lymphomában szenvedő betegeknél gyakran nő az LDH szintje.
  • Bizonyos típusú limfóma esetén, vagy ha bizonyos kezelések alkalmazhatók, az orvosa javasolhatja, hogy vizsgálatokat végezzenek annak megállapítására, hogy Ön bizonyos vírusokkal fertőzött-e, például hepatitis B vírus (HBV), hepatitis C vírus (HCV), vagy humán immunhiányos vírus (HIV). Az ilyen vírusokkal való fertőzések befolyásolhatják a kezelést.

A szív és a tüdő működésének vizsgálata

Ezeket a vizsgálatokat nem használják a limfóma diagnosztizálására, de előfordulhat, hogy bizonyos kemoterápiás gyógyszereket kapnak, amelyeket gyakran használnak a limfómák kezelésére, amelyek hatással lehetnek a szívre vagy a tüdőre.

  • Az Ön szívműködését ellenőrizheti egy echocardiogram (a szív ultrahangja) vagy a MUGA szkennelés.
  • A tüdő funkcióját ellenőrizni lehet tüdőfunkciós tesztek, amelyben belélegzik egy géphez csatlakozó csövet.

Lymphoma tünetei

A limfóma kihívást jelenthet a korai szakaszában történő diagnosztizáláshoz. A korai tünetek lehetnek nem létezőek vagy meglehetősen enyhék. A limfóma tünetei szintén nem specifikusak. A gyakori tünetek könnyen figyelmen kívül hagyhatók vagy figyelmen kívül hagyhatók. Tartalmazzák:

  • fáradtság
  • éjjeli izzadás
  • hidegrázás
  • láz
  • megmagyarázhatatlan fogyás
  • viszkető

A fáradtság és a szédülés a limfóma tünete lehet. A fáradtság azonban az elégtelen alvás vagy rossz táplálkozás jele lehet. A tartós fáradtság olyan, amit az orvosnak ki kell kérnie. Még ha nem is a limfóma okozza, lehet, hogy más kezelésre szoruló állapot jele.

Becslések szerint a rákos betegek közül 9-ből 9 ember tapasztalja a fáradtságot, és ez az egyik leggyakoribb lymphoma tünete. Az egyéntől függően ez a fáradtság enyhe vagy súlyos lehet.

A láz természetes válasz a fertőzésre, de előfordulhat a fejlett limfóma jele is. A legtöbb limfómával kapcsolatos fevér viszonylag alacsony minőségű. Gyakran kísérik a hidegrázás.

Éjszakai izzadás fordulhat elő, ha alvás közben lázas. A lymphomához társuló intenzív éjszakai izzadás az áztató nedves lapok felébresztheti. A túlzott izzadás néha a nap folyamán is előfordulhat.

Beszélje orvosával minden olyan megmagyarázhatatlan fevert, amely két hétig megismétlődik. Ezek a lymphoma jelei lehetnek.

A hirtelen, megmagyarázhatatlan testtömeg 10% vagy annál nagyobb testsúlycsökkenése a lymphoma jele lehet. A többi limfómás tünethez hasonlóan más egészségügyi állapotok is okozhatnak.

Lymphomával a rákos sejtek többet tudnak elégetni a szervezet energiaforrásaiból, míg a tested megpróbálja leküzdeni ezeket a sejteket. Ez hirtelen fogyáshoz vezethet, különösen mivel sok limfómák jellemzően gyorsan növekednek.

Beszélje meg a kiterjedt és nem szándékos súlycsökkenést orvosával. Komoly egészségügyi probléma lehet. Ha egy hónap alatt veszítesz testtömegének 5 százalékát, vagy hat hónapon belül 10 százalékot, akkor találkozzon orvosával.

A limfóma néha viszkető kiütést okozhat. A bőrkiütések leggyakrabban a bőr limfómái. Vöröses vagy lilás pikkelyes területekként jelenhetnek meg. Ezek a bőrkiütések gyakran előfordulnak bőrrétegekben, és könnyen összekeverhetők más olyan állapotokkal, mint az ekcéma. A lymphoma előrehaladtával terjedhet. A limfóma a bőrön belül csomókat vagy csomókat is képezhet.

A Hodgkin-limfómában szenvedő betegek körülbelül egyharmada viszketést tapasztal, bár kevésbé gyakori a nem-Hodgkin-limfóma esetében. A viszketés kiütések nélkül jelentkezhet. Úgy gondolják, hogy a citokineknek nevezett vegyi anyagok, amelyek felszabadulnak a rákos sejtek ellen, hozzájárulnak ahhoz, hogy a bőr viszket. Bármilyen kiütést, amely két hét után nem oldódik meg, az orvosnak további értékelést kell találnia.

A csecsemőmirigy egy kicsi, kétlábú szerv, amely a szegycsont mögött és a tüdőben helyezkedik el. Ez része az immunrendszernek. Esetenként a lymphoma befolyásolja a mellkasi mirigyeket, és ez mellkasi fájdalmat okozhat.

Ritkán a limfóma a nyirokcsomókat érinti a hát alsó részén. A duzzanat nyomás alá helyezheti a gerincvelő idegeit. Azonban sokkal több valószínűséggel fordul elő a hátfájás, mint a limfóma. Azonban bármilyen testtartású fájdalmat az orvosnak értékelnie kell.

Több mint 67 különböző altípusú limfóma van. Két fő kategóriába sorolhatók: Hodgkin-limfóma és nem-Hodgkin-limfóma (NHL). Ezeket a két kategóriát elválasztja a rák kialakulása, terjedése és kezelése. Hatféle Hodgkin limfómája létezik. Az NHL sokkal gyakoribb, és évente az Egyesült Államokban minden egyes lymphoma esete közel 90% -át teszi ki.

A limfóma közvetlenül befolyásolja a nyirokrendszert, amely számos testrészet tartalmaz. Ez befolyásolhatja a test különböző részeit, amelyek a nyirokszövetet tartalmazzák, mint például:

  • nyirokcsomók és nyirokerek
  • bőr
  • lép
  • csecsemőmirigy
  • mandulák
  • gyomor
  • kettőspont
  • vékonybél
  • csontvelő
  • végbél
  • orrpolip

Az esetleges limfóma első látható jele gyakran nagyított nyirokcsomó. A nyirokcsomók finom, vagy akár fájdalmasak lehetnek az érintésre. Sok embernek azonban nincs fájdalma. Az NHL-k nagyobb valószínűséggel fájdalmas duzzanatot okoznak.

A nyirokcsomók széles körben elterjedtek az egész testben. Egyesek mélyek, míg mások meglehetősen közel vannak a felszínhez. A felszínesebb helyeken történő duzzadás sokkal észrevehetőbb lehet. Ezek közé tartozik a nyaki nyirokcsomók a hónaljban, a nyakban és az ágyékban.

Az egyik helyszínen lévő egycsomó nem feltétlenül jelent lymphomát. A duzzadt nyirokcsomókat valószínűleg fertőzés okozza, mint a rák. Például a nyak nyirokcsomóinak duzzanata gyakran kapcsolódik a torokfertőzésekhez. A limfociták vagy a fehérvérsejtek a fertőzés alatt áradják a csomópontokat.

A hónalj vagy a hasrész csomópontjaiban a duzzanat nagyobb azonnali figyelmet igényel. Kevésbé valószínű, hogy összefüggésben állnak az átmeneti fertőzésekkel.

A limfóma különbözőképpen jelenhet meg a gyermekeknél, mint a felnőtteknél, és a tünetek attól függően változnak, hogy a lymphoma hol van a testben.

A felnőttek limfóma jellegzetes tünetei a gyermekeket is érinthetik. Ezek tartalmazzák:

  • megnagyobbodott vagy duzzadt nyirokcsomók, amelyek fájdalmasak lehetnek vagy nem
  • láz
  • fogyás
  • éjjeli izzadás
  • fáradtság

A gyermekek azonban más tünetekkel is szembesülhetnek. A lymphomában szenvedő gyermekek gyakori tünetei a következők:

  • duzzadt has
  • hasi fájdalom
  • teljes érzés után nagyon keveset eszik
  • köhögés vagy légszomj

Ha gyermeke gyakori fertőzésekkel vagy ezek bármelyik tüneteivel rendelkezik, forduljon orvosához az értékeléshez.

Bár ezeknek a jeleknek a többsége valószínűleg más betegségek és állapotok következménye, még mindig fontos, hogy ellenőrizze a gyermekeit.

Ha lymphomára emlékeztető tüneteket tapasztal, az orvos teszteket futtat, hogy meghatározza a mögöttes okot. A limfóma esetében az orvosok először diagnosztizálják az állapotot, majd meghatározzák, hogy milyen fejlett.

Előfordulhat, hogy előzetesen vérvizsgálatot végeznek abnormalitások megvizsgálására, beleértve a vörös- és a fehérvérsejtszámot is. Ha nyirokcsomókkal rendelkezik, valószínűleg szövetmintát vagy biopsziát is kapnak a nyirokcsomóból, hogy rákos sejteket keressenek.

Ha orvosa gyanítja, hogy a limfóma terjedt vagy jelen lehet a csontvelőben, akkor rendelhetnek csontvelő biopsziát. Ebben az eljárásban, amely helyi érzéstelenítés alatt történik, a csontvelőt a csontból egy üreges tűvel veszik.

Orvosa az alábbi teszteket is alkalmazhatja a mellkas, a has, vagy a medence belső nézetére. Ezek tartalmazzák:

Ezek a tesztek segítséget nyújtanak orvosának abban, hogy kóros nyirokcsomókat és tumorokat keressenek, és lehetővé tegyék számukra, hogy értékeljék a szervek és a szövetek egészségét.

A limfóma kezelés attól függ, hogy milyen típusú lymphoma van, hol található, és milyen fejlett.

A kemoterápiát, az immunterápiát és a sugárzást általában számos típusú limfóma kezelésére alkalmazzák. Ezek a kezelések összpontosítanak a rákos sejtek megölésére és a daganatok méretének csökkentésére.

Néha csontvelő-transzplantációt lehet alkalmazni a beteg csontvelő helyettesítésére, hogy a szervezet képes legyen az egészséges vérsejtek előállítására.

Ritkán orvosa javasolhatja a műtétet. A műtét gyakoribb, ha a limfóma nem terjedt el, és a testrészekben, például a lépben, a gyomorban vagy a pajzsmirigyben kezdődik.

A kilátások nagymértékben függnek attól, hogy milyen típusú lymphoma van és milyen fejlett a diagnózis idején. Más tényezők, például az életkor, hozzájárulnak a kilátásokhoz is. A 60 év alattiak általában jobb túlélési arányt mutatnak. Az NHL teljes 5 éves túlélési aránya 69 százalék, a 10 éves túlélési arány pedig 59 százalék. De annyira az egészségi állapotától és a kezelésre adott választól is függ.

A férfiak és a nők között különböznek a limfómák?

Az NHL, a lymphoma leggyakoribb osztályozása gyakoribb a férfiaknál, de a nők jobban járnak.

A tipikus korai tünetek, mint a fáradtság, az éjszakai izzadás és a megnagyobbodott nyirokcsomók hasonlóak mind férfiakban, mind nőknél. A nyirokrendszeren kívül a gyomor-bélrendszer, a fej és a nyak, valamint a bőr a leggyakoribb hely mindkét nemben. Azonban a mell, a pajzsmirigy és a légutakat érintő limfómák gyakoribbak a nőknél. Az emlő limfóma a nőknél és a herék lymphoma a férfiakban rendkívül ritka, és az NHL összes esetének csak 1-2% -át teszi ki.

A limfóma kezelésében a nők jobb eredményt mutatnak, mint a férfiak. Tény, hogy a hólyagrák kivételével a nők jobban járnak mind a kezelés, mind a közös rákos megbetegedések túlélése szempontjából. Ez különösen igaz az 55 évnél idősebb nőknél. A rák és a férfiak közötti kilátások különbségei, beleértve a lymphomát, nem ismertek jól. A kutatás folytatódik e témában.

Judith Marcin, MD A válaszok orvosaink véleményét képviselik. Minden tartalom szigorúan tájékoztató jellegű, és nem tekinthető orvosi tanácsnak.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!