Nem kissejtes tüdőrák jelek és tünetek
A legtöbb tüdőrák nem okoz semmilyen tüneteket, amíg el nem terjednek, de néhány olyan beteg, akinek korai tüdőrákja van, tünetei vannak. Ha orvosához fordul, amikor először észleli a tüneteket, rákot diagnosztizálhat egy korábbi szakaszban, amikor a kezelés valószínűleg hatékonyabb lesz. A tüdőrák leggyakoribb tünetei a következők:
- Olyan köhögés, amely nem megy el, vagy rosszabbodik
- A vér vagy a rozsda színű köpet köhögése (köpet vagy váladék)
- Mellkasi fájdalom, amely gyakran rosszabb a légzés, köhögés vagy nevetés esetén
- Rekedtség
- Étvágycsökkenés és étvágytalanság
- Légszomj
- Fáradt vagy gyenge érzés
- Olyan fertőzések, mint a hörghurut és a tüdőgyulladás, amelyek nem mennek el, vagy nem tartanak vissza
- A zihálás új kezdete
Ha a tüdőrák a távoli szervekre terjed, akkor az okozhat:
- Csontfájdalom (például hátfájás vagy csípő fájdalmai)
- Idegrendszeri változások (például fejfájás, kar vagy lábak gyengesége vagy zsibbadása, szédülés, egyensúlyi problémák vagy rohamok), a rák terjedését az agyba vagy a gerincvelőbe
- A bőr és a szemek sárgulása (sárgaság), a rák terjedése a májba
- A testfelszín közelében lévő csomók a bőrre vagy a nyirokcsomókra (az immunrendszer sejtjeinek gyűjteményére) kiterjedő rák, például a nyakán vagy a kagyló felett
A legtöbb ilyen tünet valószínűleg a tüdőráktól eltérő tüneteket okoz. Mégis, ha bármilyen ilyen problémája van, fontos, hogy azonnal nézze meg kezelőorvosát, hogy szükség esetén megtalálhassa és kezelhesse az okot.
Néhány tüdőrák okozhat szindrómák, amelyek nagyon specifikus tünetek csoportjai.
Horner-szindróma
A tüdő felső részében kialakult rákok (néha a Pancoast tumorok) néha befolyásolhatja bizonyos idegeket a szemnek és az arc egy részének, ami a tünetek csoportját jelenti Horner-szindróma:
- Az egyik szemhéj csonkítása vagy gyengesége
- Egy kisebb pupilla (sötét rész a szem közepén) ugyanabban a szemben
- Csökkentett vagy hiányzó izzadás az arc ugyanazon oldalán
A Pancoast-daganatok néha súlyos vállfájást is okozhatnak.
Superior vena cava-szindróma
A superior vena cava (SVC) egy nagy véna, amely a fejből és a karokból vért visz vissza a szívbe. A jobb tüdő felső részének és a mellkas belsejében lévő nyirokcsomók mellett halad. A daganatok ezen a területen nyomhatják az SVC-t, ami a vért a vénákban elősegíti. Ez dagadást okozhat az arc, a nyak, a kar és a felső mellkasban (néha kékes-piros bőrszínnel). Fejfájást, szédülést és tudatváltozást is okozhat, ha az az agyra hat. Bár az SVC szindróma fokozatosan fejlődhet az idő múlásával, egyes esetekben életveszélyes lehet, és azonnal kezelni kell.
Paraneoplasztikus szindrómák
Egyes tüdőrákok olyan hormonszerű anyagokat hozhatnak létre, amelyek belélegzik a véráramba, és problémákat okoznak a távoli szövetek és szervek számára, annak ellenére, hogy a rák nem terjedt el ezekre a szövetekre vagy szervekre. Ezeket a problémákat nevezik paraneoplasztikus szindrómák. Néha ezek a szindrómák lehetnek a tüdőrák első tünetei. Mivel a tünetek a tüdőkön kívül a szerveket is érintik, a betegek és orvosaik először azt gyanakodhatják, hogy a tüdőrákon kívüli betegség okozza őket.
Néhány gyakoribb paraneoplasztikus szindróma, amelyet nem kissejtes tüdőrák okozhat:
- Magas vér kalciumszintje (hypercalcaemia), amely gyakori vizelést, szomjúságot, székrekedést, hányingert, hányást, hasfájást, gyengeséget, fáradtságot, szédülést, zavartságot és egyéb idegrendszeri problémákat okozhat
- Bizonyos csontok felnövekedése / megvastagodása, különösen az ujjbegyekben, ami gyakran fájdalmas
- Vérrögök
- Emelkedett emlőnövekedés férfiakban (gynecomastia)
Ismét a legtöbb ilyen tünet valószínűleg a tüdőráktól eltérő tüneteket okoz. Mégis, ha bármilyen ilyen problémája van, fontos, hogy azonnal nézze meg kezelőorvosát, hogy szükség esetén megtalálhassa és kezelhesse az okot.
A tüdő adenokarcinoma
A tüdő adenokarcinoma egy nem kissejtes tüdőrák egy típusa. Ez akkor fordul elő, amikor a rendellenes tüdősejtek sokszorosodnak az irányításból és daganatot képeznek. Végül a tumorsejtek terjedhetnek (metasztatizálják) a test más részeire, beleértve a
nyirokcsomók a tüdő körül és között
A tüdőrák egyéb típusaihoz képest az adenokarcinóma valószínűleg egy területen helyezkedik el. Ha igazán lokalizált, akkor a kezelésre jobban reagálhat, mint a többi tüdőrák.
Az adenokarcinóma a tüdőrák leggyakoribb formája. Általában a dohányosoknál találhatók meg. Ez azonban a legáltalánosabb típusú tüdőrák a dohányzókban. Ez is a tüdőrák leggyakoribb formája a nők és a 45 évnél fiatalabb személyek körében.
Mint a tüdőrák egyéb formái esetében is, az Ön adenokarcinóma kockázata növekedni fog
Füst. A dohányzás cigarettája messze a vezető tüdőrák kockázati tényezője. Valójában a cigaretta dohányosok 13-szor nagyobb valószínűséggel alakulnak ki tüdőrákban, mint a nemdohányzók. A szivar és a dohányzás szinte valószínűleg tüdőrákot okoz, mint a dohányzás.
Lélegezzük a dohányfüstöt. A dohányzók, akik belélegzik a füstöt a cigarettából, a szivarból és a dohányzásból, fokozzák a tüdőrák kockázatát.
Radon gáznak vannak kitéve. A radon színtelen, szagtalan radioaktív gáz a talajban. Belül az otthonok és más épületek alsó szintjére, és szennyezi az ivóvizet. A radon expozíció a tüdőrák második vezető oka. Nem egyértelmű, hogy az emelkedett radonszint hozzájárul-e a dohányzók tüdõrákához. A radon expozíció azonban hozzájárul a tüdőrák fokozódásához a dohányosoknál és azoknál, akik rendszeresen lélegzik a nagy mennyiségű gázból (például a bányászok). A radonszinteket radon tesztkészletben tesztelheti otthonában.
Azbeszttel vannak kitéve. Az azbeszt egy szigetelőanyag, tűzálló anyagok, padló- és mennyezeti burkolólapok, autófékbetétek és más termékek. Az azbesztnek kitett emberek (a bányászok, az építőmunkások, a hajógyár munkatársai, és néhány gépkocsi-szerelő) túladagolást jelentenek. Azok az emberek, akik azbeszttartalmú, romló anyagokkal rendelkező épületekben laknak vagy dolgoznak, szintén nagyobb a tüdőrák kockázata. Amellett, hogy nagyobb az adenocarcinoma kockázata, az azbesztnek kitett embereknél nagyobb a kockázata a mesothelioma kialakulásának. Ez a rák egyik típusa, amely a tüdőt körülvevő szövetben kezdődik. Mesothelioma is előfordulhat szöveteiben, ami körülveszi a hasi szerveket.
Rákkeltő anyagokkal vannak kitéve a munka során. Ezek közé tartozik az urán, az arzén, a vinil-klorid, a nikkel-kromátok, a széntermékek, a mustárgáz, a klór-metil-éterek, a benzin és a dízel kipufogógáz.
Sok ember, akiknél a tüdő vagy egyéb tüdő adenocarcinoma nem tüneteket mutat. A mellkasi röntgensugárzás vagy a CT-vizsgálat során észlelhető, amelyet szűrésre vagy más orvosi okok miatt végeznek el.
Az összes tüdőrák, köztük az adenokarcinóma hasonló tüneteket mutat. Tartalmazzák
olyan köhögés, amely nem megy el
köhögve a vért vagy a nyálkahártyát
légszomj
kellemetlen érzés lenyeléskor
Ha a rák túlterjedt a tüdőn, akkor más tüneteket is okozhat. Például csontfájdalmak lehetnek, ha elterjedt a csontjaidra.
Sok ilyen tünetet más körülmények okozhatnak. Lásd orvosa, ha tünetei vannak annak érdekében, hogy a probléma diagnosztizálható és megfelelően kezelhető legyen.
Kezelőorvosa kezdi meg az egészségügyi előzményeket. Ő fogja megkérdezni a dohányzási szokásait és arról, hogy dohányzókkal élsz. Orvosa is megkérdezi, hogy munkahelyén azbeszttel vagy más rákot okozó szerrel károsodott-e.
Ezután rendeli a képalkotó teszteket, hogy ellenőrizze a tüdejét tömegek számára. A legtöbb esetben először mellkasröntgen történik. Ha a röntgen bármilyen gyanúsat mutat, CT-vizsgálatot fog végezni. Ahogy a szkenner körül mozog, sok képre van szüksége. Ezután a számítógép egyesíti a képeket. Ez egy részletesebb képet alkot a tüdőkről, lehetővé téve az orvosok számára, hogy megerősítsék a tömeg és a daganat méretét és helyét.
Ön is rendelkezhet mágneses rezonancia képalkotó (MRI) vagy pozitron emissziós tomográfia (PET) vizsgálatával.
Az MRI-vizsgálatok részletes képet nyújtanak a test szervekről, de rádióhullámokat és mágneseket használnak a képek létrehozásához, nem pedig a röntgensugarakhoz.
A PET-vizsgálatok az anatómia helyett a szövet működését vizsgálják. A tüdőrák és sok más daganat a PET-vizsgálatban intenzív metabolikus aktivitást mutat. A radioaktív cukrot vénába injektálják. A rákos sejtek aktívabbak és több cukrot igényelnek, mint a környező szövetek. Ezzel a rákos területek fényesebbé válnak a vizsgálat során.
Ha rákot feltételeznek ezeken a képeken alapulva, több vizsgálatot fognak végrehajtani a diagnózis felállítása, a rák típusának meghatározása és annak megértése érdekében, hogy terjedt-e. Ezek a tesztek a következőket tartalmazhatják:
Köhögésminták – A köhögött nyálkahártya ellen rákos sejteket vizsgálunk.
Biopszia – Egy abnormális tüdőszövetből álló mintát eltávolítunk és laboratóriumban mikroszkóp alatt vizsgálunk. A szövetet gyakran kapják bronchoszkópia során. Szükség lehet azonban a sebészeti beavatkozásra a gyanús terület felfedezéséhez.
Bronchoszkópia – Ebben az eljárásban egy csőszerű eszköz kerül át a torokban és a tüdőbe. A cső végén lévő kamera lehetővé teszi az orvosok számára, hogy rákot keressenek, és eltávolítsanak egy kis darab szövetet biopsziára.
Mediastinoszkópia – Ebben az eljárásban egy tubusszerű eszközt használnak biopsziás nyirokcsomók vagy tömegek a tüdőbe. (Ezt a területet mediastinumnak hívják.) Az így kapott biopszia meg tudja határozni a tüdőrák típusát, és meghatározza, hogy a rák terjed a nyirokcsomókra.
Finom tűs aspiráció – CT vizsgálattal gyanús területet lehet azonosítani. Ezután egy apró tűt helyeznek be a tüdőbe. A tű eltávolítja a laboratóriumi vizsgálathoz egy kis szöveget. Ezután diagnosztizálni lehet a rák típusát.
Thoracentesis – Ha a mellkasban folyadék képződik, steril tűvel leereszthető. Ezután ellenőrizzük a rákos sejteket.
VATS (video-asszisztált torakoszkópia) – Ebben az eljárásban a sebész behelyez egy rugalmas csövet egy videokamerával a végén a mellkason metszésen keresztül. Ezután rákot kereshet a tüdő és a mellkas közötti térben. A rendellenes tüdőszövet is eltávolítható.
CT, PET és csontvizsgálat – Ezek a képalkotó vizsgálatok kimutathatják az agyban, a csontokban vagy a test más részein terjedő tüdőrákot.
Thoracotomiából. Előfordulhat, hogy a mellkasban nagyobb bemetszés szükséges ahhoz, hogy laboratóriumi vizsgálatokat végezzen.
Miután a rákot diagnosztizálták, “színpadra” kerül. A színpad a daganat méretét és az elterjedése mértékét jelzi. Az I-III. Szakaszokat tovább osztják “A” és “B” kategóriákba. Az I. fázisú tumorok kicsiek és nem támadták meg a környező szöveteket. A II. És III. Stádiumú tumorok behatoltak a környező szövetekbe és / vagy szervekbe, és terjedtek a nyirokcsomókra. A IV. Stádiumú daganatok túlnyúltak a mellkason.
Várható időtartam
A tüdő adenokarcinoma tovább fog növekedni és terjedni, amíg kezelik.
Megelőzés
Az adenokarcinóma és a tüdőrák egyéb formáinak kockázatának csökkentése érdekében,
Ne dohányozzon. Ha már dohányzik, beszélje meg kezelőorvosával, hogy kapja meg a szükséges segítséget.
Kerülje a használt füstöt. Válassza a füstmentes éttermeket és hoteleket. Kérdezd meg a vendégeket, hogy füstöljék a szabadban, különösen akkor, ha gyermekei vannak otthonában.
Csökkentse a radon expozícióját. Nézze meg otthonát a radon gáz ellenőrzésére. A 4 picocuries / liter feletti radonszint nem biztonságos. Ha magánvájata van, ellenőrizze az ivóvizet is. A radon tesztelésére szolgáló készletek széles körben elérhetők.
Csökkentse az azbesztnek való kitettséget. Mivel nincs biztonságos azbeszt-expozíció, az esetleges expozíció túl sok. Ha van régebbi otthona, ellenőrizze, hogy valamilyen szigetelés vagy egyéb azbeszttartalmú anyag van-e kitéve vagy romlik. Az azbesztet ezeken a területeken szakszerűen el kell távolítani vagy lezárni. Ha az eltávolítás nem megfelelően történik, több azbesztnek lehet kitéve, mint akkor, ha önmagában hagyta. Az azbeszttartalmú anyagokkal dolgozó embereknek engedélyezett intézkedéseket kell alkalmazniuk az expozíció korlátozása érdekében, és megakadályozzák az azbeszt porának otthoni viselését.
Az Amerikai Egyesült Államok Preventive Services Task Force az 55-80 év közötti felnőtteknél az alacsony dózisú számítógépes tomográfiával végzett éves szűrést ajánlja a tüdőrákra:
Van egy 30 éves dohányzási éve (a csomag éve úgy számolva, hogy megsokszorozza a füstölt cigaretták számát a füstölt évek számával), ÉS
Jelenleg füst vagy kilép az elmúlt 15 évben, ÉS
Egészségesek ahhoz, hogy tüdőrákos műtéten átmentek.
A kezelés a rák állapotától, valamint a páciens állapotától, a tüdőfunkciótól és egyéb tényezőktől függ. (Néhány betegnek más tüdőfeltételei is lehetnek, például emphysema vagy COPD-krónikus obstruktív tüdőbetegség.) Ha a rák nem terjedt el, a műtét általában a választás. Háromféle műtét létezik:
A Wedge resection csak a tüdő egy kis részét távolítja el.
A Lobectomy eltávolítja a tüdő egyik lebenyét.
A pneumonectomia eltávolítja az egész tüdőt.
A nyirokcsomókat eltávolítják és megvizsgálják, hogy megértsék a rák terjedését.
Egyes sebészek a video-asszisztált torakoszkópiát (VATS) használják a kis, korai stádiumú tumorok eltávolítására, különösen akkor, ha a daganatok a tüdő külső széléhez közel helyezkednek el. (A VATS is használható a tüdőrák diagnosztizálására.) Mivel a VATS metszései kicsiek, ez a technika kevésbé invazív, mint egy hagyományos “nyitott” eljárás.
Mivel a műtét eltávolítja a tüdő egészét vagy egészét, a légzés később még nehezebb lehet, különösen más tüdőbetegeknél (emphysema). Az orvosok a műtét előtt vizsgálhatják a tüdőfunkciókat, és megjósolhatják, hogy a műtét milyen hatással lehet rá.
Attól függően, hogy a rák milyen mértékben terjedt el, a kezelés magában foglalhatja a kemoterápiát (rákellenes szerek) és a sugárkezelést. Ezeket elő lehet adni a műtét előtt és / vagy után.
Amikor a tumor jelentősen elterjedt, a kemoterápia ajánlott lassítani a növekedést, még akkor is, ha nem tudja gyógyítani a betegséget. Kimoterápia kimutatták, hogy fokozza a tüneteket és meghosszabbítja az életet a fejlett tüdőrák esetén.
A sugárterápia enyhíti a tüneteket is. Gyakran használják az agyban vagy a csontokban terjedő tüdőrák kezelésére és fájdalmat okoz. Használható önmagában vagy kemoterápiával a tüdőrák kezelésére, amely a mellkasra korlátozódik.
Azok a személyek, akik más súlyos egészségügyi problémák miatt nem képesek ellenállni a műtétnek, sugárterápiát kaphatnak, akár kemoterápiával, akár anélkül, hogy csökkentsék a tumort.
Napjainkban a rákos szöveteket specifikus genetikai rendellenességek (mutációk) tesztelésére lehet használni. Az orvosok ezután képesek a rák kezelésére “célzott terápiával”. Ezek a terápiák a mutációhoz kapcsolódó kémiai reakciók megakadályozásával vagy megváltoztatásával kiszoríthatják a rák növekedését. Például bizonyos célterápiák megakadályozzák, hogy a rákos sejtek vegyi “üzeneteket” kapjanak, és azt mondják, hogy nőnek.
A specifikus genetikai mutációk ismerete segít megjósolni, melyik terápia a legjobb. Ez a stratégia különösen hasznos lehet bizonyos betegeknél, például a tüdő adenocarcinoma esetén, akik soha nem füstöltek. Ezeknek a mutációknak a vizsgálatát rendszerint tüdő adenokarcinómákban szenvedő betegeknél végzik.
A különböző mutációkra vonatkozó új felfedezések teljesen megváltoztathatják a tüdő adenokarcinóma terápiáját a jövőben. Az első terápia vagy a későbbi terápia szükségszerűen nem igényel kemoterápiát.
A kezelés befejezése után a tüdőrákos betegeknek vissza kell térniük a rendszeres utógondozásra. Még akkor is, ha a rákot eredetileg remisszióba helyezték, akár hónapok, akár évekkel később is visszatérhet.
Mikor hívja a szakembert?
Hívja orvosának azonnal, ha tünetei vannak a tüdőrákban, különösen akkor, ha füstölnek vagy azbeszttel vannak kitéve.
A kilátások a rák színpadától és a beteg egészségi állapotától függenek. Általánosságban elmondható, hogy a prognózis gyenge, különösen akkor, ha a tüdőrák a mellkason túlterjedt, vagy a tüdőben nyirokcsomókat szenvedett.
A tüdő adenokarcinóma csak akkor gyógyítható meg, ha a teljes tumort műtéti úton eltávolítják vagy sugárzással elpusztítják. Azonban számos tüdőrákot diagnosztizálnak olyan szakaszban, amikor ez nem lehetséges. A betegek kevesebb mint egyötöde túlél öt évet vagy annál hosszabb ideig.
Tudjon meg többet a tüdő adenokarcinómájáról
Tünetek és kezelések
Külső források
Nemzeti Rákkutató Intézet (NCI) USA. Nemzeti Egészségügyi IntézetekKözösségi Osztály OfficeBuilding 31, Room 10A0331 Center Drive, MSC 8322Bethesda, MD 20892-2580Phone: 301-435-3848Toll-Free: 800-422-6237TTY: 800-332-8615http: //www.nci.nih.gov /
American Cancer Society (ACS) 1599 Clifton Road, NEAtlanta, GA 30329-4251Toll-Free: 800-227-2345http: //www.cancer.org/
American Lung Association61 Broadway, 6. emeletNew York, NY 10006Phone: 212-315-8700Toll-Free: 800-548-8252http: //www.lungusa.org/
Nemzeti Szív, Tüdő és Vér Intézet (NHLBI) P.O. Box 30105Bethesda, MD 20824-0105Phone: 301-592-8573TTY: 240-629-3255Fax: 301-592-8563http: //www.nhlbi.nih.gov/
Amerikai Környezetvédelmi Ügynökség (EPA) Ariel Rios Building1200 Pennsylvania Ave., N.W.Washington, DC 20460Phone: 202-272-0167http: //www.epa.gov/
További információ
Mindig vegye fel a kapcsolatot az egészségügyi szolgáltatóval, hogy biztosítsa, hogy az oldalon megjelenített információk az Ön személyes körülményeire vonatkozzanak.
Drugs.com mobilalkalmazások
A legegyszerűbb módja a kábítószer-információ keresésének, a tabletták azonosításának, a kölcsönhatások ellenőrzésének és a személyes gyógyszeres feljegyzések létrehozásának. Android és iOS eszközök számára elérhető.
feltételek Magánélet
Iratkozzon fel e-mail értesítések fogadására, amikor új cikkeket tesz közzé.
Drugs.com pontos és független információkat szolgáltat több mint 24 000 vényköteles gyógyszerkészítményről, over-the-counter gyógyszerekről és természetes termékekről. Ez az anyag csak oktatási célokat szolgál, és nem orvosi tanácsadásra, diagnózisra vagy kezelésre szolgál. Az adatforrások közé tartozik a Micromedex® (2018. június 1.), a Cerner Multum ™ (2018. június 5.), a Wolters Kluwer ™ (2018. június 4.) és mások. A tartalomforrások és attribútumok megtekintéséhez olvassa el a szerkesztési irányelveinket.
Megfelelünk a HONcode szabványnak a megbízható egészségügyi információkról – itt ellenőrizzük
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: