Miri Tej

Squamous-sejtes karcinóma

Squamous-sejtes karcinóma

A basaloid laphámsejtes karcinóma (BSCC) az SCC kiváló minőségű variációja a bazaloid és a lapos komponensek esetében, valamint a multifokális megjelenítésre való hajlam.

Kapcsolódó kifejezések:

Tudjon meg többet a Squamous-cellás karcinómáról

Orális squamous cell carcinoma

Etiopathogenesis / Causative Factors

Az orális pikkelysejtes karcinóma (OSCC) etiológiás rizikófaktora általában a beteg etnikai hovatartozásától és a társbetegségtől függ. Az OSCC széles körű incidenciája és a kulturális sokszínűség világszerte érvényesítik ezt a tényt, és a túlélési egyenlőtlenség az amerikai afroamerikaiaknál példaértékű. A diétát, az életmódot és az elérhető rabló luxust is figyelembe veszik. 2

Szerhasználat

A dohányzás hosszú távú visszaélése az OSCC leggyakoribb etiológiai tényezője. Az alkohol, a szájhigiénia (különösen a polymicrobial supragingival plakk 3) és a táplálékhiány 4 statisztikai kiegészítő tényezők a dohány mellett. A rákkezdeményezés molekuláris mechanizmusa szerint a DNS-ből sértődik a nitrozamin-vegyületek és az alkoholfogyasztás javításának gátlása. Ezek a tényezők az OSCC világszerte közel 75% -át teszik ki. Azok a személyek, akiknél a dohányfüggetlenség évente több mint 30 darabot tartalmaznak, négyszer nagyobb hajlandóságot mutatnak az OSCC kialakulásához. Kizárólag a dohányzók, akik már több mint 16 éve kiléptek, ugyanolyan veszélyt jelentenek, mint a nemdohányzók. Azok a dohányosok, akik továbbra is füstölnek, 40% -os esélyt kapnak egy második primer fejlesztésére. A de novo rák kimutatása ezeknél a betegeknél a túlélést optimalizálja, és molekuláris markerekkel vizsgálják. Jelenleg a tizenévesek 23% -a dohányzik az Egyesült Államokban.

Sok déli ázsiai nép rág betel quid (53-1 ábra). A kávé számára társadalmi szempontból elfogadható serkentő szerepet játszik a szájüregi rákos megbetegedésben, amely a szájnyálkahártya elhízásával jár ebben a szubkontinensben, így genetikai hajlamra utal. A közelmúltban végzett vizsgálatok azt sugallják, hogy az epidermális növekedési faktor receptor (EGFR) célzása az EGFR túlexpresszió miatt előnyös lehet a betegek számára. 5 Ezen betegek közül sokuk is szubmukó fibrózissal rendelkezik, és a béta-citrinnel kombinálva a malignus transzformációból származó rák előfordulási aránya meghaladja a 7% -ot. 6

Co-morbid körülmények

Az orális lichen planus, a leukoplakia és az autoimmun gyulladásos megbetegedés hajlamos arra, hogy a rosszindulatú daganat felé haladjon. Más betegségek, mint például a Fanconi anémia, a szolid tumorokban szenvedő betegeknél előforduló genetikai rendellenesség, a graft-versus-host betegség immunszupprimált betegekben és a szifilisz szintén hajlamos rosszindulatú átalakulásra. Mindegyik hajlam a krónikus gyulladás és az azt követõ magas sejtforgalom következménye, amelyet immunmediált sejtproliferációval és apoptózissal kíséreltek meg – mind a prekancerózus elváltozások ismert iniciátorai.

Squamous Cell Carcinoma

Orvos által felülvizsgált

Közös
Évente több mint 200 000 amerikai eset

  • Orvosi diagnózist igényel
  • Tünetek: kemény mérleg, durva csomó vagy hiba
  • Szín: Általában halvány piros
  • Helyszín: Bárhol a bőrön a leginkább kitett nap
  • Kezelés: kivágás, Mohs műtét, sugárzás, kemoterápiás krém, lézeres kezelés, fotodinamikus terápia és curettage és elektródszitálás

ICD-10: C44,92
ICD-9: 173,92

Kapcsolódó blogbejegyzések:

A squamous cell carcinoma (SCC) a bőrrák második leggyakoribb formája bazális sejt karcinóma után. Az Egyesült Államokban évente mintegy 700 000 új esetet diagnosztizálnak.

A betegség gyakoribb a férfiaknál és az időseknél, de előfordulhat a fiatalabb embereknél is. A tisztességes bõrû betegek és a napsütés magas szintje a legnagyobb mértékben a bõrrák kialakulásának kockázatával jár. A napfénnyel károsodott elváltozások jelenlétét aktinikus keratocitáknak nevezzük, amelyek gyakran több rózsaszínű, durva sérülésként jelennek meg a napfénynek kitett területeken, amelyek magasabb rák kialakulásának kockázatát jelezhetik. Az aktinikus keratózisokat ezért néha “rosszindulatúnak” nevezik.

Bárki, aki egy laphámsejtes daganattal rendelkezik, nagyobb esélye van a másiknak, különösen az azonos bőrterületen vagy a közelben. Ez általában azért van, mert a bőr már visszafordíthatatlan napsérülést szenvedett.

A Squamous Cell Carcinoma tünetei

A laphámsejtes karcinóma gyakran a fej, a nyak, az alsó lábak és a kezek hátsó részében krónikus, napfénynek kitett területeken található meg. A laphámsejtes karcinóma krónikus sebekben és hegekben is előfordulhat égési sérülések és sugárkezelés miatt. Ha HPV fertőzés okozza, akkor kezdődik a köröm és megsemmisíti a köröm.

A leggyakoribb tünet egy durva csomó vagy hiba, bárhol a bőrön. A sérülések gyakran bőrszín vagy halvány pirosak, néha kemény mérlegek. Általában nem viszketnek.

Korai stádiumban (squamous cell carcinoma in situ) a rák felületesen növekszik a bőrön. A blush spot megjelenik, néha kis sebekkel és hámlással. Ilyen elváltozások néha rosszzanul diagnosztizáltak ekcéma foltként.

A második szakaszban (invazív laphámsejtes karcinóma) a rák mélyebben növekszik a bőrön, és jól meghatározott hús-színű vagy kissé vörös csomóként jelenik meg. A hámlás gyakran folytatódik. Bizonyos esetekben a rák olyan daganatok vagy fekélyek formájában jelenik meg, mint a kéreg. A rák ezután átterjedhet a test más részeire.

Mit tehetek?

Meg kell védenie a bőrt a napfénytől és a beltéri cserzéstől. Kerülje a szolárium használatát – a szoláriumot használó embereknek sokkal nagyobb a kockázata a laphámsejtes karcinóma kialakulásának.

Gyakran vizsgálja meg a bőrt. Ha olyan új csomókat talál, amelyek megváltoztatják a bõrükön a változásokat vagy fekélyeket, amelyek önmagukban nem gyógyulnak, akkor orvoshoz kell fordulni. Ezeket a sérüléseket mindig alaposan meg kell vizsgálni. Sok esetben jóindulatúak, de fontos, hogy kizárják a bőrrák lehetőségét.

Orvosi ellátást igényeljek?

A bőr biopszia az egyetlen módszer a bőrrák diagnosztizálására. A bőrgyógyász eltávolítja az érintett terület egy részét vagy egészét, és mikroszkóppal vizsgálja meg. A megállapításokat biopszia-jelentésben közlik. Korai felismerés és kezelés esetén a laphámsejtes karcinóma nagyon gyógyítható.

Squamous Cell Carcinoma kezelésére

A sebészeti kivágás általában a laphámsejtes karcinóma kezelési lehetősége. Az aktin keratoszokat általában folyékony nitrogénnel fagyasztva, de fotodinamikus terápiás (PDT) alkalmazásokkal és orvosi krémekkel is kezelik.

Kivágás
A bőrgyógyász általában kivágást végezhet irodai látogatás során. Az eljárás magában foglalja az érintett terület zsibbadását és a daganat és a bőr körül kivágását. Az orvos megvizsgálja az eltávolított bőrt, és megvizsgálja, hogy a környező bőr nem tartalmaz-e rákos sejteket. Több bőr eltávolítható, ha a biopszia másképp sugallja.

Mohs műtét
A Mohs műtét a sebészi pikkelysejtes daganatos megbetegedéseknél a legmagasabb gyógyítási ráta miatt specializált műtét. A sebészek kivágják a daganatot és kis mennyiségű, normális kinézetű bőrt. A sebész ezután megvizsgálja a mikroszkóp alatt végzett eltávolítást, és továbbra is eltávolítja a nagyon kis mennyiségű bőrt, amíg rákos sejteket nem vizsgálnak.

Egyéb kezelések közé tartozik a sugárzás, a kemoterápiás krém, a lézerkezelés, a fotodinamikus terápia és a curettage és az elektroszkóp.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!