Miri Tej

A csontrák jelei és tünetei

A csontrák jelei és tünetei

Az érintett csontok fájdalma a csontrák leggyakoribb jele. Először a fájdalom nem állandó. Lehet, hogy rosszabb az éjszaka, vagy amikor a csontot használják, például a lábfájás járás közben. Amint a rák nő, a fájdalom mindig ott lesz, és rosszabbodik a tevékenységgel.

A fájdalom területének duzzadása hetekkel később nem fordulhat elő. Lehetséges, hogy a daganat helye attól függ, hogy mekkora a csomó vagy a tömeg.

A nyak csontjaiban előforduló rákok a torok hátsó részében egy csomót okozhatnak, ami ingerlést okozhat vagy nehezen lélegezhet.

A csontrák gyengítheti a csontot, de a legtöbb esetben a csontok nem törnek (törés). Azok a betegek, akiknél csonttumor mellett vagy egy csonttörés következtében törés következik be, rendszerint hirtelen súlyos fájdalmat jelentenek egy csontban, amely néhány hónapon keresztül fáj.

Egyéb tünetek

A gerinc csontjaiban jelentkező rák az idegekre nyomhat, zsibbadást, bizsergést vagy akár gyengeséget okozva.

A rák súlycsökkenést és fáradtságot okozhat. Ha a rák a belső szervekre terjed, más tüneteket is okozhat. Például, ha a rák terjed a tüdőbe, akkor nehézséget okozhat a légzés.

Ezek a tünetek gyakrabban a rákon kívüli egyéb állapotok miatt következnek be, mint pl. Sérülések vagy ízületi gyulladás. Mégis, ha ezek a problémák régóta ismeretlen ok nélkül folytatódnak, látnia kell orvosát.

Csont-daganatok

Amikor a sejtek abnormálisan és kontrollálatlanul oszlanak el, szövetek tömegét vagy töredékét alkothatják. Ezt az egységet tumornak nevezik. A csontok csontozódnak. Ahogy a tumor nő, a kóros szövetek eltávolíthatják az egészséges szövetet. A tumorok lehetnek jóindulatúak vagy rosszindulatúak.

A jóindulatú daganatok nem rákosak. Bár a jóindulatú csontdaganatok tipikusan a helyén maradnak, és valószínűleg nem halálos kimenetelűek, mégis abnormális sejtek, és kezelést igényelhetnek. A jóindulatú daganatok növekedhetnek, és összenyomhatják az egészséges csontszöveteket, és jövőbeli problémákat okozhatnak.

A rosszindulatú daganatok rákosak. A rosszindulatú csontdaganatok rákot okozhatnak a testben.

osteochondromák

A jóindulatú daganatok gyakoribbak, mint a rosszindulatúak. Az American Academy of Orthopedic Surgeons (AAOS) szerint a jóindulatú csontdaganat leggyakoribb típusa osteochondroma. Ez a típus az összes jóindulatú csontdaganat 35-40% -át teszi ki. Az osteochondromák serdülőkben és tinédzserként alakulnak ki.

Ezek a daganatok a hosszú csontok, mint például a kar vagy a lábcsontok aktívan növekvő vége közelében állnak. Pontosabban, ezek a tumorok hatással vannak a combcsont (combcsont) alsó végére, az alsó lábcsont felső szélére (tibia) és a felső karcsontra (humerus).

Ezek a daganatok csontból és porcból állnak. Az osteochondromák a növekedés rendellenességeinek tekinthetők. A gyermek egyetlen osteochondromát vagy sok közülük kialakulhat.

Nem-oszcilláló fibroma egykamrás

A nonossifying fibroma egykamrás egy egyszerű magányos csont ciszta. Ez az egyetlen igaz csípő ciszta. Általában a lábakban fordul elő, és leggyakrabban gyermekeknél és serdülőknél fordul elő.

Óriássejtes tumorok

Az óriássejtes tumorok agresszíven nőnek. Felnőtteknél fordulnak elő. A csont kerek végében találhatók, és nem a növekedési táblán. Ezek nagyon ritka daganatok.

Enchondroma

Az enchondroma egy porc ciszta, amely a csontvelőben nő. Amikor előfordulnak, gyermekkorban kezdődnek, és felnőttként továbbra is fennállnak. Általában az Ollier és a Mafucci-szindrómák szindrómái közé tartoznak. Enchondromák fordulnak elő a kézben és a lábakban, valamint a kar és comb hosszú csontjaiban.

Szálas diszplázia

A rostos dysplasia olyan génmutáció, amely rostos és sérülékeny csontokat eredményez.

Aneurysma csont-ciszta

Az aneurysma csont-ciszta a vérerek rendellenessége, amely a csontvelőben kezdődik. Gyorsan fejlődhet, és különösen destruktív lehet, mert hatással van a növekedési lemezekre.

Vannak olyan típusú rákok is, amelyek rosszindulatú csontdaganatokat termelnek. Az elsődleges csontrák azt jelenti, hogy a rák a csontokból származik. A Nemzeti Rákkutató Intézet (NCI) szerint az elsődleges csontrák az összes rák kevesebb mint 1% -át teszi ki.

Az elsődleges csontdaganatok három leggyakoribb formája az osteosarcoma, az Ewing-szarkóma daganatos család és a chondrosarcoma.

osteosarcoma

Az osteosarcoma, amely elsősorban gyermekekben és serdülőkben fordul elő, a második leggyakoribb csontrák. Ez általában a csípő, a váll vagy a térd körül alakul ki. Ez a tumor gyorsan növekszik, és hajlamos a test más részeire is terjedni.

Ennek a daganatnak a legelterjedtebb területei azok a területek, ahol a csontok leginkább aktívak (növekedési lemezek), a combcsont alsó vége és az alsó lábcsont felső vége. Az osteosarcoma néha osteogén szarkóma néven is ismert. Így kezeljük, és az osteosarcomával diagnosztizált emberek kilátásait.

Ewing-szarkóma daganatos család (ESFT)

Az Ewing-szarkóma daganatos családja (ESFT) a serdülőket és a fiatal felnőtteket sztrájkolja, de ezek a daganatok néha 5 éves korukban érinthetik a gyermekeket. Ez a fajta csontrák általában megjelenik a lábakban (hosszú csontok), a medence, a gerinc, a bordák, a felső karok és a koponya.

A csontcsontok csontjaiban kezdődik (a medulláris üregek). A csontok virágzása mellett az ESFT-k is lágy szövetekben, például zsír-, izom- és véredényekben növekedhetnek. Az NCI szerint az afrikai-amerikai gyerekek nagyon ritkán fejlesztik az ESFT-eket. A férfiak nagyobb valószínűséggel fejlesztik az ESFT-eket, mint a nők. Az ESFT-k gyorsan nőnek és terjednek.

chondroszarkóma

A középkorú emberek és az idősebb felnőttek nagyobb valószínűséggel vannak jelen, mint más korcsoportok a chondrosarcoma kialakulásában. Ez a fajta csontrák rendszerint a csípő, a váll, és a medence.

Másodlagos csontrák

A “másodlagos csontrák” kifejezés azt jelenti, hogy a rák a szervezetben valahol máshol elkezdődött, majd a csontra terjeszkedett. Általában az idősebb felnőtteket érinti. A leggyakoribb rákos megbetegedések a következők:

Myeloma multiplex

A másodlagos csontrák leggyakoribb típusát myeloma multiplexnek nevezik. Ez a csontrák tumorként jelenik meg a csontvelőben. A többszörös myeloma leginkább az idősebb felnőttekre hat.

A csontdaganatok okai nem ismertek. Néhány lehetséges ok a genetika, a sugárkezelés és a csontok sérülései. Az osteosarcoma összefüggésben áll a sugárkezeléssel (különösen a magas sugárzási dózisokkal) és más rákellenes gyógyszerekkel, különösen a gyermekek körében. A közvetlen okot azonban nem azonosították.

A daganatok gyakran előfordulnak, amikor a testrészek gyorsan fejlődnek. Azok az emberek, akiknek fémes implantátumokkal javított csonttörései vannak, később később is kialakulnak az osteosarcoma.

A csontrák leggyakoribb tünete a tompa fájdalom az érintett csontban. A fájdalom alkalmanként kezdődik, majd súlyos és állandó lesz. A fájdalom elég súlyos lehet ahhoz, hogy ébresszen fel az éjszakában.

Néha, amikor az emberek felfedezhetetlen csonttumorral rendelkeznek, az ami jelentéktelen sérülésnek tűnik, megtöri a már meggyengült csontot, ami súlyos fájdalmat okoz. Ezt patológiás törésnek nevezik. Néha duzzanat lehet a daganat helyén.

Vagy lehet, hogy nem lesz fájdalom, de észrevesz egy új szövetdarabot a teste egy részén. A daganatok éjszakai izzadást, izzást vagy mindkettőt is okozhatnak.

A jóindulatú daganatokban szenvedő embereknek nincsenek semmilyen tünetei. Lehet, hogy a daganat csak akkor jelenik meg, ha a képalkotó vizsgálat más orvosi vizsgálat megkezdésekor feltárja.

A jóindulatú csontdaganat, például az osteochondroma, nem igényel kezelést, hacsak nem kezd zavarni napi funkcióját és mozgását.

A törések, fertőzések és egyéb állapotok hasonlítanak a daganatokra. Biztos, hogy van egy csontdaganata, orvosa különféle teszteket rendelhet.

Először orvosa elvégzi a fizikális vizsgát, és a gyanús daganat területére összpontosít. Ellenőrzik a csontban lévő érzékenységet, és tesztelik a mozgásodat. Orvosa kérdéseket fog kérdezni a család orvosi előzményeiről.

Vér- és vizeletvizsgálatok

Orvosa megrendelheti a vizsgálatokat, beleértve a vér- vagy vizeletmintákat. Egy labor elemzi ezeket a folyadékokat különböző fehérjék kimutatására, amelyek tumor vagy más egészségügyi problémák jelenlétét jelzik.

Az alkalikus foszfatáz teszt egy közös eszköz, melyet az orvosok használnak a csontdaganatok diagnosztizálására. Amikor a csontszövetek különösen aktívak a sejtek képződésében, nagy mennyiségű enzim jelenik meg a vérben. Ez azért lehet, mert egy csont növekszik, például fiataloknál, vagy ez azt jelenti, hogy egy daganat abnormális csontszövetet termel. Ez a teszt sokkal megbízhatóbb azoknál a személyeknél, akik megálltak.

Képalkotó tesztek

Orvosa valószínűleg röntgenfelvételeket fog rendelni a daganat méretének és pontos helyének meghatározására. A röntgendiagnosztikától függően ezekre a további képalkotási vizsgálatokra lehet szükség:

  • A CT egy sor részletes röntgensugár a test belsejéből, amelyet több szögből vettünk.
  • Az MRI-vizsgálat mágneseket és rádióhullámokat használ, hogy részletes képet nyújtson a szóban forgó területről.
  • Positron emissziós tomográfia (PET) vizsgálat során az orvos kis mennyiségű radioaktív cukrot fog beadni a vénába. Mivel a rákos sejtek több glükózt használnak, mint a normál sejtek, ez a tevékenység segít a kezelőorvosában megtalálni a tumor helyét.
  • Az arteriogram az artériák és a vénák röntgensugara.

Orvosa biopsziát szeretne végrehajtani. Ebben a tesztben eltávolítjuk a tumort alkotó szövet mintáját. A mintát mikroszkóp alatt laboratóriumban vizsgálják. A biopsziák fő típusai egy tű biopszia és egy incisziós biopszia.

A tűbiopsziát orvosi rendelőjében vagy radiológusával lehet elvégezni az előzőekben említett képalkotási tesztekkel együtt. Akárhogy is, akkor helyi érzéstelenítéssel kell megakadályoznia a fájdalmat.

Kezelőorvosa behelyez egy tűt a csontjába, és kis daganatszövet eltávolítására használja. Ha egy radiológus végzi a tűbiopsziát, akkor a röntgensugárról, az MRI-ről vagy a CT-ről a képet fogja használni, hogy segítsen megtalálni a tumort, és tudja, hol helyezze be a tűt.

A behatolásos biopsziát, amelyet nyitott biopsziának is neveznek, egy műtőben történik általános érzéstelenítés alatt, így aludni fog az eljárás során. Orvosa bepermetezést végez, és eltávolítja a szövetet a metszésen keresztül.

A csontbiopszia befejezése fontos az állapot pontos meghatározásához.

Ha a daganat jóindulatú, előfordulhat, hogy nem kell intézkedést igényelnie. Néha az orvosok csak szemmel tartják a jóindulatú csontdaganatokat, hogy lássák, változik-e az idő múlásával. Ehhez rendszeres időközönként jön vissza az utánkövető röntgensugarakhoz.

A csontdaganatok növekedhetnek, ugyanazok maradnak, vagy végül eltűnnek. A gyermekeknek nagyobb valószínűsége van, hogy csontdaganataik eltűnnek, ahogy érettek.

Az orvos azonban a jóindulatú daganatot műtéti úton kívánja eltávolítani. A jóindulatú daganatok néha terjednek vagy átalakulnak rosszindulatú daganatokban. A csonttumorok törésekhez is vezethetnek.

Ha a daganat rosszindulatú, akkor szorosan együtt fog dolgozni egy orvossal, aki kezeli. Bár a rosszindulatú daganatok aggodalomra adnak okot, az ilyen állapotú emberek kilátása javul a kezelések fejlesztésén és finomításán.

Kezelése attól függ, hogy milyen típusú csontrák van, és hogy terjed. Ha a rákos sejtjei a tumorra és annak közvetlen területére korlátozódnak, ezt a lokalizált stádiumnak nevezik. Az áttétes állapotban a rákos sejtek már elterjedtek a test más részein. Ez megnehezíti a rák megbetegedését.

A rák kezelésének fő stratégiája a sebészet, a sugárzás és a kemoterápia.

A csontrákot általában műtéttel kezelik. A műtét során a teljes daganatát eltávolítjuk. A sebész gondosan megvizsgálja a daganatok margóit, hogy megbizonyosodjon arról, hogy a műtét után sem maradt rákos sejt.

Ha a csontrák kar vagy láb, akkor a sebész használhatja a végtagmentés műtétet. Ez azt jelenti, hogy míg a rákos sejtek eltávolításra kerülnek, az inak, az izmok, az erek és az idegek megtakarításra kerülnek. A sebész cseréli a rákos csontot egy fém implantátummal.

A kemoterápia előrehaladása jelentősen javította a gyógyulást és a túlélést. Új gyógyszerek folyamatosan kerülnek bevezetésre.

A sebészeti technikák is jelentősen javultak. Az orvosok sokkal nagyobb valószínűséggel képesek megmenteni a végtagokat. Azonban szükség lehet rekonstruktív műtétre, hogy a lehető legtöbb végtagot megtartsa.

Sugárkezelés

A sugárzást gyakran használják a műtéttel együtt. A nagy dózisú röntgensugarak a műtét előtt zsugorodnak, és megölik a rákos sejteket. A sugárzás csökkentheti a fájdalmat és csökkentheti a csonttörések esélyét.

kemoterápiás kezelés

Ha orvosa úgy gondolja, hogy a rákos sejtek valószínűleg elterjednek, vagy ha már vannak ilyenek, javasolhatnak kemoterápiát. Ez a terápia rákellenes gyógyszereket használ a gyorsan növekvő rákos sejtek megölésére.

A kemoterápia mellékhatásai a következők:

cryosurgery

A cryosurgery egy másik kezelési lehetőség. Ez a kezelés magában foglalja a rákos sejtek leölését úgy, hogy folyékony nitrogénnel megfagyják őket. Egy üreges csövet helyeznek a tumorba, és folyékony nitrogén vagy argon gáz pumpálódik. Bizonyos esetekben a kriokirurgia a csontdaganatok kezelésére alkalmazható a rendszeres műtét helyett.

Orvosa azt akarja, hogy szoros kapcsolatban maradjon velük, amíg gyógyul. Követési röntgensugarak és vérvizsgálatok szükségesek annak biztosítására, hogy az egész daganat eltűnjön, és hogy ne térjen vissza. Előfordulhat, hogy néhány hónapon belül nyomon követési teszteket kell végezni.

Milyen gyorsan tér vissza, attól függ, milyen típusú csontdaganat volt, milyen nagy volt és hol található.

Sokan hasznosnak tartják a rákellenes csoportokat. Ha csontdaganata rosszindulatú, kérdezze meg kezelőorvosát az erőforrásokról, vagy érdeklődjön olyan csoportokról, mint az American Cancer Society (ACS).

Ha a daganat jóindulatú, hosszú távú kimenetele valószínűleg jó lesz. A jóindulatú csontdaganatok azonban növekedhetnek, megismétlődhetnek vagy rákká válhatnak, így továbbra is részesülnek a rendszeres ellenőrzésekből.

Az Ön kilátása a rák típusától, méretétől, helyétől és általános egészségi állapotától függ. Az Ön kilátása is jó, ha a csont lokalizálódik.

Mind a rosszindulatú, mind a jóindulatú csontdaganatok visszatérhetnek. Azok a személyek, akiknél csontvelő volt, különösen korai életkorban, nagyobb kockázattal járnak más típusú rák kialakulására. Ha bármilyen tünete vagy egészségügyi problémája van, mindenképpen beszéljen orvosával azonnal.

A kilátások rosszabbak, ha a csontrák elterjedt. De vannak kezelések, és a technológia tovább halad. Sok csontrákkal rendelkező ember csatlakozik az új gyógyszerek és terápiák klinikai vizsgálataihoz. Ezek az előnyök az emberek jelenleg a rákos betegek és az emberek, akik kapnak diagnózist és kezelést a jövőben. Ha érdekli a klinikai vizsgálatokban való részvétel, beszéljen kezelőorvosával, vagy hívja az NCI-t az 1-800-4-CANCER-nél (1-800-422-6237).

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!