Miri Tej

A májrák vizsgálata

A májrák vizsgálata

Ha a májrák egyes jelei és tünetei vannak, orvosa megpróbálja megtalálni, hogy májrák vagy valami más okozta-e őket.

Orvostörténet és fizikai vizsga

Kezelőorvosa megkérdezi a kórtörténetét, hogy ellenőrizze a kockázati tényezőket, és megtudjon többet a tüneteiről. Orvosa meg fogja vizsgálni a májrák és egyéb egészségügyi problémák jeleit is, valószínűleg különös figyelmet fordítva a hasra, és ellenőrzi a bőrét és a szeme fehérjét sárgás (sárgás színű) keresést.

Ha a tünetek és / vagy a fizikai vizsga eredményei arra utalnak, hogy esetleg májrákot szenved, akkor valószínűleg más tesztek is elvégezhetők. Ezek közé tartozhatnak képalkotási vizsgálatok, laboratóriumi tesztek és egyéb eljárások.

Képalkotó tesztek

A képalkotó tesztek röntgenfelvételeket, mágneses mezőket vagy hanghullámokat használnak a test belsejének képalkotásához. A képalkotó vizsgálatok számos okból végezhetők el, többek között:

  • Segítsen megtalálni a gyanús területeket, amelyek lehetnek rákosak
  • A májrák diagnosztizálásához
  • Segítséget nyújtani egy orvosnak egy biopsziás tűnek egy gyanús területre történő vezetéséhez, hogy mintavételt készítsen
  • Megtanulni, hogy milyen messze terjed a rák
  • Segítséget nyújt bizonyos kezeléseknek a májban
  • Annak eldöntéséhez, hogy a kezelés hatékony volt-e
  • A rák esetleges megismétlődésére

Azok az emberek, akiknek (vagy lehetnek) a májrákja, a következő tesztek közül egyet vagy többet kaphatnak.

Ultrahang

Az ultrahang gyakran az első olyan teszt, amely a májra néz.

Az ultrahang (ultrahang) a hanghullámok használata, hogy képeket hozhasson létre egy videó képernyőn. Ez a teszt kimutathatja a májban növekvő tömegeket (daganatokat), amelyeket szükség esetén rákos megbetegedésre lehet tesztelni.

Számított tomográfia (CT)

A CT egy olyan röntgenvizsgálat, amely a szervezet részletes keresztmetszeti képeit állítja elő. A hasi CT-vizsgálat segíthet a májdaganatok sokféle típusának azonosításában. Pontos információt adhat a daganatok méretéről, alakjáról és pozíciójáról a májban vagy másutt a hasban, valamint a közeli vérerekben. A CT-vizsgálatokat egy biopszia tűjének pontosan egy gyanús tumorba (a CT-irányított tűbiopszia). Ha úgy találják, hogy májrákja van, a mellkasi CT-t is meg lehet tenni annak érdekében, hogy a tüdőbe eljusson.

Mágneses rezonancia képalkotás (MRI)

A CT vizsgálatokhoz hasonlóan az MRI-vizsgálatok részletes képet mutatnak a lágyrészekről a szervezetben. Az MRI-vizsgálatok azonban röntgensugarak helyett rádiós hullámokat és erős mágneseket használnak. A rádióhullámokból származó energiát felszívják, majd felszabadítják a testszövet típusától és egyes betegségekből származó mintában. A számítógép a mintát nagyon részletesen ábrázolja a testrészekről.

Az MRI-vizsgálatok nagyon hasznosak lehetnek a májdaganatok vizsgálata során. Néha rosszindulatú daganatot árulnak el egy rosszindulatú daganattól. Használhatók arra is, hogy a véredényeket a májban és a környéken vizsgálják, és segíthetnek megmutatni, hogy a májrák terjedt-e a test más részeire.

Az angiográfia

Az angiogram egy röntgenvizsgálat, amely az ereket vizsgálja. A kontrasztanyagot vagy festéket beinjektálják egy artériába, hogy röntgenfelvételek készítsék az ereket.

Az angiográfiát fel lehet használni a májrák vérellátását elősegítő artériák kimutatására, amely segítheti az orvosokat abban, hogy eldöntsék, eltávolíthatók-e a rák és segítenek-e a műtét megtervezésében. Segítségükkel segíthet valamilyen nem sebészeti kezelést, például embolizációt (lásd az embolizációs terápiát a májrák esetében).

Az angiográfia kellemetlen lehet, mivel egy kis katétert (flexibilis üreges csövet) kell elhelyezni a májba vezető artériába, hogy a festéket befecskendezze. Általában a katétert az artériába helyezzük, és a májartériába vezetjük. A katéternek a helyén kell maradnia. A helyi érzéstelenítőt gyakran használják a terület zsibbadására a katéter behelyezése előtt. Ezután a festéket gyorsan beinjektáljuk, hogy körvonalazzuk az összes edényt, miközben a röntgenfelvételeket veszik.

Az angiográfiát CT-szkennerrel (CT angiográfia) vagy MRI-szkennerrel (MR angiográfia) is elvégezhetjük. Ezeket a technikákat gyakran használják a röntgen-angiográfia helyett, mert információt tudnak adni a máj véredényéről, anélkül, hogy szükség lenne katéterre az artériában. Még mindig szükséged lesz egy IV vonalra, hogy kontrasztfesték befecskendezhető legyen a véráramba a képalkotás során.

A csontvizsgálat segíthet megkeresni a rákot, amely terjedt (metasztatizált) a csontokra. Az orvosok általában nem rendelik meg ezt a vizsgálatot májrákos betegek esetében, kivéve, ha olyan tünetei vannak, mint a csontfájdalom, vagy ha van esély arra, hogy májtranszplantációra is jogosult legyen a rák kezelésére. .

A képalkotási tesztekkel kapcsolatos további információkért lásd a Vizsgálatok és tesztek találni és diagnosztizálni a rákot.

Egyéb vizsgálatok és eljárások

Más típusú vizsgálatokat is lehet végezni, ha az orvos úgy gondolja, hogy májrákot okozhat, de a képalkotás eredményei nem meggyőzőek.

A laparoszkópia

A laparoszkópia májrák esetén alkalmazható:

  • Annak érdekében, hogy az orvosok megerősítsék a rák diagnózisát biopszián keresztül
  • Megerősíteni a rák színét vagy mértékét
  • A műtét vagy egyéb kezelések tervezése

A laparoszkópiát általában járóbeteg-műtő központban végzik. Ebben az eljárásban az orvos egy vékony, megvilágított csövet helyez el egy kis videokamerával a végükön egy kis bemetszéssel (vágással) a hasrész elején, hogy megnézze a májat és más belső szerveket. (Néha több mint egy vágás készül.) Ez az eljárás a műtőben történik. Általában általános érzéstelenítés alatt áll (mély álomban), bár néha csak az embert nyugtathatja le (álmos), és a behatolás területe megduzzad.

Mivel a sebész csak apró metszést tesz lehetővé a csövek behelyezésére, a műtét után nem szabad sok fájdalmat okozni. Meg kell tudnod menni haza, miután visszaszerezed az érzéstelenítést.

A biopszia egy szövetminta eltávolítása, hogy rákos-e. Néha az egyetlen módja annak, hogy biztosak legyünk abban, hogy a májrák jelen van, egy biopsziát veszünk és mikroszkóp alatt nézzük.

Bizonyos esetekben azonban az orvosok meglehetősen biztosak lehetnek abban, hogy a májrák a képalkotó vizsgálatok eredményei alapján, mint a CT és MRI vizsgálatok. Ezekben az esetekben előfordulhat, hogy nincs biopszia. Az orvosok gyakran aggódnak amiatt, hogy a tűt a daganatba ragasztják, vagy más módon zavarják, anélkül, hogy teljesen eltávolítanák azt, segíthetnek a rákos sejtek más területeken való elterjedésében. Ez komoly aggodalomra ad okot, ha egy májátültetés lehetőséget jelent a rák gyógyítására, mivel a rák bármilyen elterjedése miatt az ember nem jogosult a transzplantációra. Ezért néhány szakértő azt ajánlja, hogy azok a betegek, akik transzplantációs jelöltek lehetnek, csak biopsziát végeznek a központban, ahol a transzplantációt elvégzik.

Ha biopsziára van szükség, akkor többféle módon is elvégezhető. További információ a biopsziákról és azok teszteléséről: Biopszia és citológiai minták vizsgálata a rákban

Tű biopszia: Egy üreges tű kerül a bőrön keresztül a hasba és a májba. A bőrt először a helyi érzéstelenítéssel fojtják el, mielőtt a tűt behelyezik. Különböző méretű tűk használhatók.

Laparoszkópos biopszia: A biopsziás mintákat laparoszkópiában is lehet venni. Ez lehetővé teszi az orvos számára, hogy a máj felszínét látja el, és mintákat vegyen abnormális megjelenésű területekről.

Sebészeti biopszia: Behatolásos biopszia (egy daganat eltávolítása) vagy excíziós biopszia (a teljes daganat eltávolítása és a normál májszövet környezete) elvégezhető egy művelet során.

Orvosa számos okból rendelhet laboratóriumi vizsgálatot:

  • A májrák diagnosztizálásához
  • Hogy segítsen meghatározni, mi okozta a májrákot
  • Hogy megtudja, milyen jól működik a máj, ami befolyásolhatja a kezelések típusát
  • Annak érdekében, hogy képet kapjon az általános egészségi állapotáról és arról, hogy milyen jól működnek a többi szervek, amelyek szintén befolyásolhatják a kezelések típusát
  • Annak megtekintése, hogy a kezelés milyen jól működik
  • Olyan jeleket keresni, amelyek miatt a rák a kezelés után visszatér

Alfa-fetoprotein vér (AFP) teszt

Az AFP rendszerint magas a magzat vérében, de rövid időn belül a születés után alacsony szintre csökken. A felnőttek szintjei májbetegségből, májrákból vagy egyéb rákos megbetegedésekből léphetnek fel.

Ha az AFP szintje nagyon magas a májdaganatos betegben, akkor jele lehet a májrák jelenlétének. De mivel a májrák nem az egyedüli oka a magas AFP-szinteknek és sok korai májtumoros betegnek normális szintje van az AFP-nek, nem sok segítséget jelent annak meghatározásában, hogy a máj tömege rákos lehet-e.

Ez a teszt néha hasznos az olyan emberekben, akik már diagnosztizáltak májrákot. Az AFP szintje segíthet meghatározni, hogy melyik kezelés lehet opció. A kezelés során a teszt segítségével segíteni tudsz egy ötletről arról, hogy mennyire jól működik, mivel az AFP szintje csökkenhet, ha a kezelés hatékony. A vizsgálatot a kezelés után is fel lehet használni, hogy megvizsgálja a lehetséges jeleket, amelyek miatt a rák visszahúzódott.

Egyéb vérvizsgálatok

Májfunkciós tesztek (LFTs): Mivel a májrák gyakran kialakul a májgyulladásban és / vagy a cirrhosisban károsodott májban, az orvosnak ismernie kell a máj állapotát a kezelés megkezdése előtt. Számos vérvizsgálat mérni tudja a vérben lévő egyes anyagok szintjét, amelyek megmutatják, hogy a máj jól működik.

Ha a májnak a rák által nem érintett része nem jól működik, előfordulhat, hogy nem lehet műtétet kipróbálni a rák gyógyítására, mivel a műtét szükségessé teheti a máj nagy részének eltávolítását. Ez gyakori probléma a májrákos betegekben.

Vérrögképző vizsgálatok: A máj olyan fehérjéket is termel, amelyek vérzést okoznak, amikor vérzik. A sérült máj nem elegendő lehet ezeknek a véralvadási tényezőknek, ami növelheti a vérzés kockázatát. Orvosa vérvizsgálatokat, pl. Protrombin időt (PT) rendelhet el a kockázat felmérése érdekében.

A vírusos hepatitis tesztjei: Orvosa vérvizsgálatokat rendelhet a hepatitis B és C ellenorzésére.

Vesefunkciós tesztek: Gyakran elvégzik a vér karbamid-nitrogén (BUN) és a kreatinin-szint tesztjét annak értékelésére, hogy a vesék mennyire jól működnek.

Teljes vérkép (CBC): Ez a teszt a vörösvértestek szintjét (amelyek oxigént hordoznak a szervezetben), a fehérvérsejteket (amelyek a fertőzést gátolják) és a vérlemezkék (amelyek segítik a vérrögöket). Elmagyarázza, hogy mennyire jól működik a csontvelő (ahol új vérsejtek készülnek).

Vérkémiai tesztek és egyéb vizsgálatok: A vérkémiai vizsgálatok során ellenőrizzük a vérben lévő anyagok mennyiségét, amelyek közül néhányat a májrák okozhat. Például a májrák növelheti a kalcium szintjét, míg a vércukorszint csökkenhet. A májrák néha emelheti a koleszterinszintet is, így ez ellenőrizhető is.

Az új vérvizsgálat 8 rák típusát képes felismerni

A kutatók új vérvizsgálatot fejlesztettek ki, amely nyolc általános típusú rákot észlelhet, beleértve a hírhedten elhanyagolható máj- és hasnyálmirigyrákokat. Néha az orvosok képesek lesznek ezt a módszert használni a rákos megbetegedések korai szakaszában – a tünetek megjelenése előtt -, ezáltal javítva a betegek sikeres kezelésének és túlélésének esélyeit.

A teszt, a CancerSEEK néven keres számos olyan vegyületet a vérben, amelyről úgy gondolják, hogy a rák korai jelei. Ezek közé tartozik a 16 különböző rákos “vezető gén” – tumorokkal társult gén – és nyolc fehérje – a vizsgálat leírását bemutató tanulmány szerint, amely a Science folyóiratban 18.

“Az a fajta végső elképzelés, hogy ugyanabban az időben, amikor koleszterinszintjét ellenőrizzük, amikor megszerzed az éves fizikai állapotodat, akkor is véred lesz a rák ellen” – mondta Joshua Cohen, az orvosi és a doktori hallgató a Johns Hopkins Egyetem Orvostudományi Iskolájában. [10 Tennivalók és nem akarnak csökkenteni a rák kockázatát]

Ráadásul úgy tűnik, hogy a vizsgálat öt rákos megbetegedésre képes, amelyeknél jelenleg nem állnak rendelkezésre szűrővizsgálatok: petefészek, gyomor, nyelőcső, máj és hasnyálmirigy. Ezek a rákok általában nem okoznak tüneteket, amíg el nem éri a betegség fejlettebb szakaszait, amikor a kezelés nehézkes lesz.

Folyékony biopsziák

Mi különbözteti meg a CancerSEEK tesztet a korábban kifejlesztett, úgynevezett “folyadékbiopsziás” tesztek közül – olyan tesztek, amelyek a vér rákjának markereit keresik – kétféle mutató (gének és fehérjék) használata, hogy pontosabb eredményeket érjenek el szélesebb körben rákot, Cohen azt mondta az Élő Tudománynak.

A vizsgálat egy mesterséges intelligencia algoritmust használ a vérmintában található gének és fehérje biomarkerek kombinációinak elemzésére, és meghatározza, hogy a beteg milyen típusú rákot okozhat, Cohen szerint. Az eszköz különösen fontos lehet a háziorvosok számára, akik igazolhatják a tesztet, majd továbbküldhetik a betegüket további tesztelésre az eredmények igazolására.

Például ha a vérvizsgálati eredmények gyomorrákra utalnak, az orvos javasolhatja a betegnek, hogy endoszkópiát kapjon az eredmények megerősítésére, mondta Cohen. Hasonlóképpen a vastagbélrákra utaló vizsgálati eredmények kolonoszkópiához vezethetnek.

Annak vizsgálata érdekében, hogy a vérvizsgálat mennyire jól működött, a kutatók körülbelül 1000 olyan betegen próbálkoztak, akiknek ismert rákos megbetegedései nem voltak metasztatizáltak vagy átterjedtek a test más részeire. Ezek a rákok közé tartozik a mell, petefészek, gyomor, máj, hasnyálmirigy, nyelőcső, vastagbél és tüdő. A kutatók körülbelül 800 egészséges, rák nélküli beteget is beiratkoztak a kontrollcsoportba.

A vizsgálat kimutatta a rákot 69-98 százalékos pontossággal, a tanulmány megállapította. És minél fejlettebb a rák, annál nagyobb a pontosság.

De a rákos megbetegedések korai szakaszában – például az elsődleges rákos megbetegedéseknél – a vizsgálat pontosan kimutatta a rákot az idő 40% -ában. Független szakértők ezt a viszonylag alacsony értéket tekintik a vizsgálat fő gyengeségének. [7 rákos megbetegedés a testedzéssel]

Alacsony érzékenység?

“A teszt érzékenysége az első fázisú rákban meglehetősen alacsony, körülbelül 40 százalék” – mondta Dr. Mangesh Thorat, a Queen’s Mary’s University of London-i Barts Clinical Trials Unit igazgatóhelyettese. Thorat nem vett részt az új tanulmányban.

“Még az első és a második kombinációval együtt, úgy tűnik, hogy körülbelül 60 százalék,” mondta Thorat Live Science. “Tehát a teszt még mindig hiányozni fog a rákos megbetegedések nagy részének azon a szinten, ahol diagnosztizálni akarjuk őket.”

A vizsgálat szerint a vérvizsgálat a kontrollcsoport 1% -ában is kimutatta a rákot. Ez vagy azt jelentheti, hogy a tesztnek 1 százalékos hamis pozitív aránya van (más szóval, hamisnak tartja a rákot az idő 1 százaléka), vagy hogy az egyének ténylegesen rákot diagnosztizáltak, Cohen szerint.

“A vizsgálatot egy olyan nagyszabású tanulmányban kell érvényesíteni, amely tízezer egészséges embert értékelne az érzékenység és a specifikusság megerősítése érdekében” – mondta Cohen. “Nagyon fontos, hogy megerősítsük az eredményeket, és bizonyítsuk, hogy ez a teszt valós világi környezetben fog működni.

Cohen szerint a kutatóknak meg kell növelniük a teszt érzékenységét és pontosságát további típusú biomarkerek bevonásával.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!