Miri Tej

Skin Rák Alapítvány

Skin Rák Alapítvány

Kezelési lehetőségek

A korai stádiumban kimutatott és azonnal eltávolított, squamous cell carcinomák szinte mindig gyógyíthatóak és minimális károsodást okoznak. Azonban a nagyobb és mélyebb daganat nő, annál veszélyesebb és potenciálisan eltorzulhat, és annál nagyobb a kezelés.

Ha nem kezelik, az SCC-k terjedhetnek (metasztatizálódnak) a helyi nyirokcsomókban, a távoli szövetekben és szervekben, és életveszélyesek lehetnek. Ezért minden gyanús növekedést késedelem nélkül orvosnak kell látnia. Egy szövetmintát (biopszia) mikroszkóp alatt vizsgálunk, hogy meg lehessen találni a diagnózist. Ha tumorsejtek vannak jelen, kezelésre van szükség.

Szerencsére számos hatékony mód van a laphámsejtes karcinóma felszámolására. A kezelés megválasztása a daganat típusától, méretétől, helyétől és a penetráció mélységétől, valamint a beteg korától és általános egészségi állapotától függ.

A kezelést szinte mindig járóbeteg-alapon végezhetik el az orvos irodájában vagy a klinikán. A legtöbb műtéti beavatkozás során helyi érzéstelenítőt alkalmaznak. A fájdalom vagy kényelmetlenség általában minimális, és ritkán ritkán fájdalmat okoznak.

Műtéti beavatkozások

Mohs Surgery

A Mohs műtét az arany standard számos SCC kezelésére (valamint számos bazálissejt-karcinómára és néhány melanomára). Ez magában foglalja azokat a kozmetikai és funkcionális szempontból fontos területeket, amelyek a szem, az orr, az ajkak, a fülek, a fejbőr, az ujjak, a lábujjak vagy a nemi szervek köré terjednek. A Mohs is ajánlott olyan rákos megbetegedésekre, amelyek nagyok, agresszívek vagy gyorsan növekszenek, amelyeknek homályos élei vannak, vagy az előző kezelés után újra fellépnek.

Az eljárás szakaszos, egy látogatás során, míg a beteg vár az egyes szakaszok között. A nagyon vékony szövetréteg eltávolítása után a sebész szakaszok színkódolják és térképeket készítenek a szöveten, majd mikroszkóp alatt vizsgálják egy helyszíni laboratóriumban. Ha maradt ráksejt, akkor a sebész pontosan tudja, hol van, és eltávolítja a szövetek egy másik rétegét a pontos helyről, miközben a lehető legtöbb egészséges szövetet takarja. Az orvos megismétli ezt a folyamatot, amíg rákos sejtek nem maradnak.

A seb nyitva maradhat a gyógyuláshoz, vagy a sebész öltéssel zárhatja. Ez a méretétől és helyétől függ. Bizonyos esetekben a sebre szükség lehet rekonstrukcióra a bőrcsappantyúval, ahol a szomszédos szövetet a sebbe vagy esetleg bőrszövetbe helyezzük.

Ez a módszer a daganatok 100 százalékát vizsgálja és a lehető legkisebb heget hagyja. A gyógyulási arány legfeljebb 99% lehet olyan bőrrák esetén, amelyet korábban nem kezeltek, és akár 94% -ot is jelentett egy olyan bőrrák esetében, amely az előző kezelést követően újra fellépett.

Excisziós sebészet

Az orvos egy szikételt használ a teljes rákos daganatok eltávolítására vagy kivágására, a biztonsági színhatár mellett a feltételezhetően normális bőr körül. Az orvos a sebészi helyszínen öltéssel zárja le a bőrt, és elküldi a szövetmintát egy laborba annak ellenőrzésére, hogy az összes rákos sejtet eltávolították-e. Ha a laboratóriumi bizonyítékot talál a biztonsági rátát meghaladó bőrrákról, akkor a betegnek másik műtétre is szüksége lehet.

A excisziós műtét alkalmazható a laphámsejtes karcinómákra, valamint a bazálissejt-karcinómákra és a melanómákra. Az olyan korai stádiumban felfedezett daganatok esetében, amelyek nem terjedtek túl a tumorrésszel, gyakran csak a kivizsgálás szükséges.

Curettage és electrodesiccation (elektrosebészet)

Ezt a technikát általában kisebb károsodásokra használják. Az orvos levágja a sérülést egy currettel (egy eszköz éles, gyűrű alakú hegyével), majd a daganat helyét egy elektrocautérium tűvel égeti meg, hogy megállítsa a vérzést és megöli a fennmaradó ráksejteket. Az orvos rendszerint többször megismétli ezt az eljárást, és minden egyes alkalommal mélyebb rétegszövetet kaparva és égetve biztosítja, hogy ne maradjanak daganatsejtek. A technika a felszíni inváziós pikkelysejtes karcinómákhoz közelítő sebészeti beavatkozási sebességet eredményezhet, nagy kockázatú tulajdonságok nélkül. Mindazonáltal nem ajánlott semmilyen invazív vagy agresszív SCC-t, a nagy kockázatú vagy nehezen kezelhető helyeken, például a szemhéjban, a nemi szerveken, az ajkakon és a fülön, vagy más olyan helyeken, amelyek kozmetikai szempontból nemkívánatos eredményeket kapnak. súlyos, hipopigmentált heg.

cryosurgery

Ezt az eljárást felületes SCC-khez használják. Az orvos elpusztítja a daganatszövetet fagyasztva folyékony nitrogénnel, gyapotrafecskendezővel vagy permetező eszközzel. Később a sérülés és a környező fagyott bőr hólyagosodhat vagy elszélledhet, és általában heteken belül leeshet. Nincs vágás vagy vérzés, és nem szükséges anesztézia. Az orvos többször is megismételheti az eljárást ugyanabban a munkamenetben, hogy segítse az összes rosszindulatú sejt megsemmisítését. A kezelés után pirosság, duzzanat, hólyagképződés és aprítás léphet fel, sötét bőrű betegekben elveszhetnek bizonyos pigmentek. Olcsó és könnyen kezelhető, a krónikus sebészet lehet a kezelés a választás a betegek vérzési rendellenességek vagy intolerancia anesztézia. Azonban a műtéti módszerekkel összehasonlítva alacsonyabb általános keményedési sebességgel rendelkezik. Az orvos szakértelmétől függően az ötéves kúra aránya meglehetősen magas lehet a kiválasztott, felületes laphámsejtes karcinóma esetén; de a cryosurgery-t ma nem használják invazív SCC-ként, mivel hiányozhatnak a daganat mélyebb részei, és mivel a krioterápia helyén hegesedő szövetek megzavarhatják a kiújulást.

Lézeres műtét

A lézerterápiát még nem engedélyezték az SCC számára, de néha másodlagos terápiaként alkalmazzák a felületes SCC-knél, ha más technikák sikertelenek. Az orvos bizonyos hullámhosszú fénysugarat használ fel bizonyos felületes SCC-k elpusztítására. Egyes lézerek elpárologtatják a bőrrákot, míg mások (nonablativ lézerek) a fénysugarat hővé alakítják, ami tönkreteszi a daganatot.

Sugárkezelés

Az orvos alacsony energiájú röntgensugarakat használ a tumor elpusztítására, nincs szükség vágásra vagy érzéstelenítésre. A tumor megsemmisülése több kezelést igényel néhány héten át vagy napi egy hónapon át. Az átlagos keményedési arány körülbelül 90%, mivel a technika nem biztosít pontos kontrollt a rákos sejtek azonosítására és eltávolítására a daganat szélén. A technika magában foglalhatja a hosszú távú kozmetikai problémákat és a sugárzási kockázatokat, valamint többszörös látogatást. Ezen okok miatt, bár ez a terápia korlátozza a szomszédos szövetek károsodását, elsősorban a sebészeti beavatkozások miatt nehezen kezelhető daganatokra, valamint azoknak a betegeknek alkalmazzák, akiknél a műtét nem tanácsos, mint például az idősek vagy a rossz egészségi állapotú betegek. Az SCC egyik legfejlettebb esetében sugárzásra lehet szükség műtét után.

Fotodinámiás terápia (PDT)

A PDT alkalmazható az arcra és a fejbőrre vonatkozó felületes SCC-khez, de nem ajánlott az invazív SCC-nek. Az orvos egy érzékenyítő, fényérzékeny anyagot alkalmaz a sérülésre és a környező területre. A beteg legalább egy órát vár, hogy ez felszívódjon a bőrbe. Az orvos ezután erős kék vagy vörös fényt vagy lézert használ a gyógyszeres terület aktiválásához. Ez szelektíven elpusztítja a sérülést, miközben minimális kárt okoz a környező egészséges szövetekben. Vörösség, fájdalom, hámlás, hámlás és duzzanat jelentkezhet. Az eljárás után a betegeknek legalább 48 órán keresztül szigorúan kerülniük kell a napsugárzást, mivel az UV expozíció növeli a gyógyszer aktiválódását és súlyos leégést okozhat.

Topikus gyógyszerek

Az 5-fluorouracil (5-FU) és az imikimod mind az FDA-nak, mind az aktinikus keratociták és a felszíni bázissejtek karcinómáinak kezelésére szintén vizsgálatot végeztek néhány felületes squamous cell carcinomák kezelésére. Beszámoltak Bowen-kór, nem invazív SCC sikeres kezeléséről. Az invazív SCC-t azonban nem szabad 5-FU-val kezelni. Néhány kísérlet kimutatta, hogy az imiquimod hatásos lehet bizonyos invazív SCC-kkel, de erre még nem vonatkozik az FDA. Az imiquimod serkenti az immunrendszert az interferon, a rákos és precanceros sejteket megtámadó vegyi anyag előállítására, míg az 5-FU a kemoterápia helyi formája, amely közvetlen toxikus hatással van a rákos sejtekre.

Kezelések a visszatérő és előrehaladott Squamous Cell carcinoma kezelésére

A squamous cell carcinomák általában egy ideig az epidermiszre (a felső bőrrétegre) korlátozódnak. Minél nagyobbak ezek a daganatok, annál nagyobb a szükséges kezelés. Végül behatolnak a mögöttes szövetekbe, ami nagy megterheléshez vezethet, néha akár az orr, a szem vagy a fül elvesztését is, és néha ideg- vagy izomkárosodást okozhatnak.

A “fejlett” széles körű kifejezés a bőr SCC-kre, amelyek széles körben elterjedtek, vagy több kezeléssel ellenálltak, és újra felléptek. Ezek tartalmazzák helyileg fejlett SCC – elsődleges daganatok, amelyek nagyon nagyok vagy a közeli szubkután szövetbe, az izmokba vagy az idegekbe szorulnak -, valamint a közeli nyirokcsomók vagy más testrészek metasztázisaiban szenvedő daganatokban. Évente mintegy 50 000 eset, vagy minden 20 esetből körülbelül 1, akár helyileg előrehaladott, akár elterjedt (metasztatizálódik) a távoli szövetekre és szervekre. Ha ez megtörténik, az SCC-k életveszélyesek lehetnek.

A metasztázisok leggyakrabban krónikus gyulladásos bőrelváltozások, valamint a fül, az orr, az ajak és a nyálkahártya területein jelentkeznek, beleértve a szájat, az orrnyálakat, a nemi szerveket, az anusokat és a belső szervek bélését.

Az ismétlődő, helyileg előrehaladott vagy áttétes SCC-k esetében az orvos a kezelés, beleértve a műtétet, a sugárzást és a kísérleti célzott terápiákat és immunterápiákat kombinálhatja. Először is, javasolhatja egy multidiszciplináris szakembercsapat értékelését. A csapat, amely magában foglalja a bőrgyógyász vagy Mohs sebész, valamint más orvosok és sebészek más szakterületek, megvitatja a különböző kezelési lehetőségeket, amelyek figyelembe vehetők, beleértve a részvételt a klinikai vizsgálat.

Napjainkban a terület gyorsan fejlődik, és klinikai vizsgálatok is rendelkezésre állnak, amelyek két vagy több létrehozott terápiát, például sugárzást, műtétet és valamilyen szisztémás terápiát vizsgálnak, valamint olyan újabb megközelítéseket, mint az immunterápiák, amelyek kihasználják saját immunitásának erejét rendszer a rák elleni küzdelemhez. Ha fejlett CSCC-t használ, fontos, hogy orvosával vagy csapatával naprakészen maradjon a klinikai vizsgálatok során bekövetkezett fejleményekről, és maradjon optimistán.

Mi a bazális és a vékony sejtes bőrrák?

A rák akkor kezdődik, amikor a test sejtjei elkezdenek növekedni. A szervezet szinte bármelyik részében lévő sejtek rákos sejtekké válhatnak. Ha többet szeretne tudni arról, hogy a rákok hogyan kezdenek elterjedni és terjedni, nézze meg, mi a rák?

A bőrrák akkor kezdődik, amikor a bőrben lévő sejtek kontrollálódni kezdenek.

A bőrsejtek típusai

A bőr felső rétegében 3 fő típusú sejt található (az úgynevezett felhám):

  • Squamous sejtek: Ezek az epidermisz külső részében lévő lapos sejtek, amelyek folyamatosan új formákká válnak.
  • Bázikus sejtek: Ezek a sejtek az epidermisz alsó részén vannak, az úgynevezett bazális sejtréteg. Ezek a sejtek folyamatosan osztódnak, hogy új sejteket képezzenek, hogy felváltsák a bőr felületét elkopó lapos sejteket. Mivel ezek a sejtek felfelé mozdulnak fel az epidermiszben, finomabbak lesznek, végül lapos sejtekké válnak.
  • A melanociták: Ezek a sejtek a barna pigmentet hívják melanin, amely barna vagy barna színűvé teszi a bőrt. A melanin a szervezet természetes fényvédőjeként működik, és védi a bőr mélyebb rétegeit a nap káros hatásaitól. A legtöbb ember számára, ha a bőr napsugárzásnak van kitéve, a melanocyták jobban előállítják a pigmentet, és a bőrt tanítják vagy sötétednek.

Az epidermisz az alsó membránból a bőr mélyebb rétegeitől el van választva. Amikor a bőrrák egyre fejlettebbé válik, általában ez a gát és a mélyebb rétegeken keresztül növekszik.

A bőrrák típusai

Basszussejtes karcinóma

Ez a leggyakoribb bőrrák. 10 bőrrák közül 8 az alapsejt-karcinóma (más néven basalis sejtrákot). Mikroszkóp alatt látható, hogy ezek a rákok a sejtek az alsó epidermális rétegben, a bazális sejtréteg.

Ezek a rákok rendszerint napfénynek kitett területeken, különösen a fej és a nyak területén jelentkeznek. Ezek a rákok lassan nőnek. Nagyon ritka, hogy egy bazális sejtrák terjed a test más részeire. De ha egy bazális sejtrákot kezeletlenül hagynak, akkor a közeli területekre nőhet, és behatolhatja a csontot vagy más szöveteket a bőr alatt.

Ha nem távolítják el teljesen, az alapsejtes karcinóma visszatérhet (visszatér) ugyanazon a helyen a bőrön. Azok a betegek, akiknél a bazális sejtek bőrrákja is van, nagyobb valószínűséggel új helyeket kapnak más helyeken.

Squamous cell carcinoma

A bőrrák körülbelül 2-ből 2 a laphámsejtes karcinóma (más néven pikkelysejtes daganatok). A rákok sejtjei úgy néznek ki, mint a bőr külső rétegeiben látható pikkelyes sejtek rendellenes változatai.

Ezek a rákok gyakran megjelennek a szervezet napfénynek kitett területein, mint például az arc, a fülek, a nyak, az ajkak és a kezek hátsó része. Máshol is előfordulhatnak sebek vagy krónikus bőrelváltozások. Ezek néha aktinikus keratózisban kezdődnek (lásd alább). Ritkábban a nemi szervek bőrén alakulnak ki.

A squamous sejtes rákok nagyobb valószínűséggel nőnek a bőr mélyebb rétegei közé, és elterjednek a test más részein, mint a bazális sejtes rákok, bár ez még mindig nem gyakori.

keratoakantoma olyan domború daganatok, amelyek a napfénynek kitett bőrön találhatók. Gyorsan növekedhetnek, de növekedésük általában lelassul. Számos keratoacanthoma zsugorodik, vagy akár teljesen el is távozik az idő múlásával, bármilyen kezelés nélkül. De egyesek tovább nőnek, és néhányan a test más részeire is terjedhetnek. Növekedésüket gyakran nehéz megjósolni, ezért sok bőrrák-szakértő úgy véli, hogy azok egyfajta laphámsejtes bőrrák, és ilyeneket kezelnek.

Ezek a rákok a melanocytákból, a bőr pigmentképző sejtjeiből alakulnak ki. A melanociták jóindulatú (nem rákos) növekedéseket is létrehozhatnak mol. A melanómák sokkal kevésbé gyakoriak, mint a bazális és a laphámsejtes daganatok, de nagyobb valószínűséggel nőnek és terjednek, ha nem kezelik őket. Melanóma és méhcselekmények a melanoma bőrrákban tárgyalták.

Kevésbé gyakori típusú bőrrák

Más típusú bőrrák sokkal kevésbé gyakori, és másképpen kezelik. Ezek tartalmazzák:

Ezek együttesen az összes bőrrák kevesebb mint 1% -át teszik ki.

Pre-rákos és elő-invazív bőrelváltozások

Ezek a betegségek bőrrák kialakulásához vezethetnek, vagy a bőrrák nagyon korai szakaszai lehetnek.

Actinic keratosis (szoláris keratózis)

Actinic keratosis (AK), más néven szaruhártya, egy rákos rákos állapot, melyet túlságosan nagy a napsütés okoz. AK-k általában kicsiek (kisebb, mint 1/4 hüvelyk átmérőjűek), durva vagy pikkelyes foltok, amelyek rózsaszín-vörös vagy hússzerűek lehetnek. Általában az arcokon, a fülön, a kezek hátán és a középkorú vagy idősebb emberek fegyverein kezdik a bőrt, bár más napsugárzásnak kitett területeken előfordulhatnak. Azok, akiknek vannak, általában többet alakulnak ki.

AKs általában lassan növekszik, és általában nem okoz semmilyen tüneteket (bár egyesek lehetnek viszketőek vagy fájdalmasak). Néha elmenekülnek, de visszajönnek.

Egyes AK-k pikkelysejtes bőrrákokká válhatnak. A legtöbb AK nem válik rákká, de nehéz lehet néha megmondani nekik, hogy eltekintenek a valódi bőrrákoktól, ezért az orvosok gyakran javasolják kezelésüket. Ha nem kezelik, akkor Önnek és orvosának rendszeresen ellenőriznie kell azokat a változásokat, amelyek a bőrrák jelei lehetnek.

Squamous cell carcinoma in situ (Bowen-betegség)

A squamous cell carcinoma in situ, más néven Bowen-betegség, a legkorábbi formája a laphámsejtes bőrrák. “In situ” azt jelenti, hogy ezeknek a rákoknak a sejtjei még mindig csak az epidermiszben (a bőr felső rétege) vannak, és nem mélyebb rétegekbe ütköznek.

A Bowen-betegség vöröses foltokként jelenik meg. Az AK-kkel összehasonlítva a Bowen-féle tapaszok általában nagyobbak (néha több mint ½ hüvelyk átmérőjűek), vörösebbek, pattogóak, és néha ráncosak. Mint az AK, a Bowen-betegség általában nem okoz tüneteket, bár lehet viszkető vagy fájó.

Mint a legtöbb más bőrrák (és AKs), ezek a tapaszok gyakran a napsugárzásnak kitett területeken jelennek meg. Bowen-betegség előfordulhat az anális és genitális területek bőrében (ahol az úgynevezett a Queyrat erythropláziája vagy Bowenoid papulózis). Ez gyakran kapcsolódik a humán papillomavírusok (HPV-k) szexuális úton terjedő fertőzéséhez, a vírusokhoz, amelyek genitális szemölcsöket is okozhatnak.

A Bowen-betegség néha előfordulhat az invazív pikkelysejtes bőrrák miatt, ezért az orvosok általában azt javasolják, hogy kezeljék. Azok, akiknek ezek vannak, szintén nagyobb kockázattal járnak a többi bőrrák esetében, így az orvoshoz való szoros követés fontos.

Jóindulatú bőrdaganatok

A legtöbb bőrbetegség jóindulatú (nem rákos), és ritkán, ha valaha is daganatos betegséggé válik. Sokféle jóindulatú daganat van, többek között:

  • A legtöbb típusú mol (lásd a melanóma bőrrákát többet a mólokról)
  • Seborrheic keratosisok: barnás, vagy fekete foltok viaszos textúrájú, esetenként kissé durva és morzsolódó felületre, ha a lábakon vannak (más néven stukkó keratózis)
  • hemangiomas: jóindulatú véredények növekedését, amelyet gyakran neveznek eper foltok
  • lipómákat: zsírsejtekből álló lágy daganatok
  • szemölcsök: durva felületű növények által okozott bizonyos típusú humán papilloma vírus (HPV)

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!