Hólyagrák kezelése szakaszonként
A legtöbb esetben a hólyagrák kezdeti kezelése a daganatos klinikai stádiumon alapul, ami azt jelenti, hogy a hólyag falának növekedése és a húgyhólyag túlterjedése milyen mély. Más tényezők, mint például a daganat nagysága és minősége, valamint az egészséges személy egészsége, szintén befolyásolhatják a kezelési lehetőségeket.
A 0-os fokozatú húgyhólyagrák kezelése
A 0 hólyagrák nem invazív papilláris karcinóma (Ta) és lapos nem invazív carcinoma (Tis). Mindkét esetben a rák nem támadta meg a hólyag falát a belső rétegen.
A hólyagrák ezen korai szakaszában leggyakrabban transzurethralis resectio (TURBT) kezelésére kerül sor. Ezt követheti megfigyelés (további kezelés nélkül történő szoros követés) vagy intravezikális terápia, hogy megpróbálja megőrizni a rák visszatérését.
Az intravesicalis kezeléseknél a Bacille-Calmette Guerin (BCG) immunterápia jobbnak tűnik, mint a kemoterápia, mindkettőnél a rákos megbetegedések visszatartása és rosszabbodása miatt. De ez is inkább több mellékhatással jár.
A 0-os szakaszban a húgyhólyag-rákokat ritkán kell kiterjedtebb műtéttel kezelni. A cisztektomia (a húgyhólyag eltávolítása) csak akkor merül fel, ha sok felszínes daganat van, vagy ha a felszínes rák tovább nő (vagy úgy tűnik, hogy elterjed) a kezelés ellenére.
mert alacsony minőségű nem invazív papilláris (Ta) tumorok, a TURBT után adott lehetőségek közé tartozik a megfigyelés, az intravesicalis kemoterápia egyszeri adagja (általában mitomicinnel) a műtét napján, vagy heti intravezikális kemoterápia, ami néhány héttel a műtét után kezdődik. Ha a rák visszajön, a kezelések megismételhetők.
Magas fok a nem invazív papilláris (Ta) tumorok nagyobb valószínűséggel visszatérnek a kezelés után, így a műtét után gyakran intravezikális Bacille-Calmette Guerin (BCG) ajánlott. Egy másik lehetőség a mitomicin intravezikális kemoterápiája. Az egyiket rendszerint néhány héttel a műtét után kezdik, és hetente több héten keresztül kapja meg. A harmadik lehetőség az intravezikális kezelés nélküli szoros megfigyelés.
A lapos, nem invazív (Tis) tumorok esetén a BCG a műtét után választott. Az ilyen daganatokban szenvedő betegek gyakran kapnak heti 6 heti intravesicalis BCG-kezelést, néhány héttel a TUR után. Néhány orvos javasolja a BCG kezelés megismétlését 3-6 havonta.
Nyomon követés és kilátások a kezelés után
A 0-es stádiumú rák kezelését követően legalább három évig legalább három-hat hónapig cisztoszkópiát kell alkalmazni, hogy megkeresse a visszatérő rák vagy az új hólyag tumorok jeleit.
A 0a (nem invazív papilláris) hólyagrákos betegek kilátása kiváló. Ezek a rákok majdnem mindig gyógyulnak a kezeléssel. A hosszú távú követés során több felszínes rákot találnak a húgyhólyagban vagy máshol a húgyutakban. Bár ezeket az új rákokat kezelni kell, ritkán mélyen invazív vagy életveszélyes.
A 0is stádiumú (lapos, nem invazív) hólyagrák hosszú távú kilátása nem annyira jó, mint a 0a rákos megbetegedések esetében. Ezeknek a rákoknak nagyobb a kockázata a visszatérésnek, és súlyos rákká válhatnak, amely a húgyhólyag mélyebb rétegei felé terjeszkedik vagy más szövetekre is kiterjed.
Az I. stádiumú hólyagrák kezelése
Az I. fázisú hólyagrák a hólyag falának kötőszövetrétegébe nőtt, de nem érte el az izomréteget.
A transzurethrális reszekció (TURBT) jellemzően ezeknek a rákoknak az első kezelése, de a daganatok mértékének meghatározására szolgál, nem pedig kúrák kúrájára. Ha nincs más kezelés, akkor sok beteg később új hólyagrákot kap, ami gyakran előrehaladottabb. Ez valószínűbb, ha az első rák kiváló minőségű.
Még ha a rák is megtalálható alacsony minőségű, a második TURBT-t gyakran javasolják néhány héttel később. Ha az orvos úgy érzi, hogy az összes rákot eltávolították, akkor intravesikális BCG-t vagy mitomicint adnak. (Kevésbé a szoros nyomon követés önmagában lehet egy lehetőség.) Ha nem minden rákot eltávolítottak, az opciók közé tartoznak az intraveziciás BCG vagy a cystectomy (a hólyag egy része vagy egészének eltávolítása).
Ha a rák magas fok, ha sok tumor van jelen, vagy ha a tumor nagyon nagy, amikor először találjuk, akkor radikális cisztektomia javasolt.
Azoknál az embereknél, akik nem elégségesek cisztektómia szempontjából, a sugárterápia (gyakran a kemoterápia mellett) lehet a kezelés lehetősége, bár a gyógyulás esélye nem olyan jó.
A II. Stádiumú hólyagrák kezelése
Ezek a rákok betörtek a hólyag falának izomrétegére. A transzurethrális reszekció (TURBT) jellemzően ezeknek a rákoknak az első kezelése, de a daganatok mértékének meghatározására szolgál, nem pedig kúrák kúrájára.
Amikor a rák behatol az izomba, a radikális cisztektomia (a húgyhólyag eltávolítása) a szokásos kezelés. A húgyhólyag közelében lévő nyirokcsomókat is gyakran eltávolítják. Ha a rák csak a húgyhólyag egy részében található, akkor néhány beteget parciális cystectomiával kezelhetünk. Csak kis számú beteg jó jelölt erre.
Bár ebben a stádiumban a rákot nem észlelték a húgyhólyagon kívül, egyes esetekben előfordulhat, hogy a szervezetben máshol is rákosodik a rák. Ezért a kemoterápiát gyakran vagy műtét előtt (neoadjuváns kemo) vagy műtét után (adjuváns kemo) adják be annak érdekében, hogy csökkentsék a rák visszatérésének esélyét.
Számos orvos szívesen nyújt kemoterápiát a műtét előtt, mert kimutatták, hogy segít a betegeknek hosszabb ideig élni, mint a műtét. Amikor a kemoterápiát először adják be, a műtét késik. Ez nem jelent problémát, ha a kemo ráncolja a húgyhólyagrákot, de káros lehet, ha a daganat a kemoterápia során tovább növekszik.
Egy másik lehetőség néhány beteg számára lehet egy második (és kiterjedtebb) transzurethrális reszekció (TURBT), amelyet sugárzás és kemoterápia követ. Néhány ember ezt jobban kedvelheti, mert lehetővé teszi számukra, hogy megőrizzék a húgyhólyagukat, de nem világos, hogy az eredmények olyan jóak, mint a cisztektomia után, ezért nem minden orvos egyetért ezzel a megközelítéssel. Ha ezt a kezelést alkalmazza, gyakori és gondos nyomonkövetési vizsgákra lesz szüksége. Egyes szakemberek ismételt cisztoszkópiát és biopsziát javasolnak a kemoterápia és a sugárzás során. Ha rákot találnak a biopsziás mintában, valószínűleg szükség van a cystectomyra.
Azoknál a betegeknél, akiknek más súlyos egészségügyi problémái miatt nem lehet súlyos működésük, a TURBT, a sugárzás, a kemoterápia vagy ezek kombinációi lehetnek lehetőségek.
III. Stádiumú hólyagrák kezelése
Ezek a rákok elérik a húgyhólyag külső részét, és a közeli szövetekbe vagy szervekké válhatnak.
A transzurethrális reszekciót (TURBT) jellemzően először segítik meghatározni, hogy a rák milyen mértékben nőtt. A radikális cisztektomia (a hólyag és a közeli nyirokcsomók eltávolítása) ezután a standard kezelés. Részleges cystectomy ritkán van lehetőség a III. Stádiumú rákos megbetegedések esetében.
A neoadjuváns kemoterápiát (kemo) gyakran a műtét előtt adják. Csökkentheti a daganatot, ami megkönnyítheti a műtétet. Ez különösen hasznos lehet a T4a tumorok számára, amelyek a húgyhólyagon kívül növekedtek. A kemo is megöli a rákos sejteket, amelyek már elterjedtek a test más területeire. Ez a megközelítés segít a betegeknek hosszabb ideig élni, mint a cisztektomia. Amikor a kemoterápiát először adják, a húgyhólyag eltávolítására irányuló műtét késik. A késleltetés nem jelent problémát, ha a kemó a húgyhólyagrák zsugorodását okozza, de káros lehet, ha a tumor a kemoterápia során tovább növekszik.
Néhány beteg kapja a kemo műtétet követően (adjuváns kezelés), hogy megöljenek minden olyan rákos sejtet, amely a műtét után maradt, és túl kicsi ahhoz, hogy lássa. A cystectomy után adott Chemo segíthet a betegeknek a rákos megbetegedéseknél hosszabb ideig maradni, de eddig nem tisztázott, hogy segít-e hosszabb ideig élni.
Egyedi, kis daganatos betegek esetében egy lehetőség lehet egy második (és kiterjedtebb) transzurethrális reszekcióval (TURBT) történő kezelés, amelyet kemoterápia és sugárzás kombinációja követ. Ha ez nem sikeres, és rákot találnak, amikor a cisztoszkópia megismétlődik, a páciensnek szüksége lehet cisztektómiára.
Azoknál a betegeknél, akiknek más súlyos egészségügyi problémák miatt nem lehet jelentős mőködésük, a kezelési lehetıségek közé tartozhatnak a TURBT, a sugárzás, a kemoterápia, az immunterápia vagy ezek kombinációja.
IV. Stádiumú hólyagrák kezelése
Ezek a rákok elérik a hasi vagy kismedencei falat (T4b tumorok), vagy elterjedtek a közeli nyirokcsomókban vagy a test távoli részeiben. A IV. Stádiumú rákokat nagyon nehéz teljesen megszabadulni.
A legtöbb esetben a műtét (még a radikális cisztektómia) sem képes eltávolítani az összes rákot, ezért a kezelés általában a rák növekedésének és terjedésének lassítására irányul, hogy hosszabb ideig élhessen és jobban érezhesse magát. Ha Ön és kezelőorvosa kezelési lehetőségként kezelik a műtétet, győződjön meg róla, hogy megértette a műtét célját – függetlenül attól, hogy megpróbálja kúrálni a rákot, segíteni hosszabb ideig élni, vagy megelőzni vagy enyhíteni a tüneteket a rákban – a kezelésre.
A IV. Stádiumú hólyagrákok esetében, amelyek nem terjedtek el távoli helyekről, a kemoterápia (sugárzással vagy anélkül) rendszerint az első kezelés. Ha a rák a kezelésre visszaszorul, a cisztektomia lehet egy lehetőség. Azok a betegek, akik nem tolerálják a kemo (más egészségügyi problémák miatt) sugárterápiával vagy immunterápiás szerekkel, például az atezolizumabal vagy a pembrolizumabmal kezelhetők.
A IV. Stádiumú hólyagrákokra, amelyek a távoli területekre terjednek, a kemo általában az első kezelés, néha a sugárkezeléssel együtt. Azok a betegek, akik nem tolerálják a kemo (más egészségügyi problémák miatt) sugárterápiával vagy immunterápiás szerekkel, például az atezolizumabal vagy a pembrolizumabmal kezelhetők. A cystectomy nélkül történő vizeleteltérést néha azért tették meg, hogy megakadályozzák vagy enyhítsék a vizelet elzáródását, ami egyébként súlyos vesekárosodást okozhat.
Mivel a kezelés valószínűleg nem gyógyítja meg ezeket a rákbetegségeket, a klinikai vizsgálatban való részvétel új kezelési formákat kínálhat, amelyek segíthetnek hosszabb élettartamban vagy a tünetek enyhítésében.
A húgyhólyagrák kezelése, amely előrehalad, vagy visszatér
Ha a rák folyamatosan növekszik a kezelés folyamán (előrehaladása), vagy visszatér (visszatér), a kezelési lehetőségei attól függenek, hogy hol és mennyire terjed a rák, milyen kezelésekkel rendelkezik már, valamint az egészségére és a vágyakozásra. Fontos, hogy megértsd a további kezelés célját – ha megpróbálod gyógyítani a rákot, lassítani a növekedést, vagy segíteni a tüneteket -, valamint az előnyök és a kockázatok valószínűségét.
Például a nem invazív hólyagrák gyakran visszatér a hólyagba. Az új rák ugyanazon a helyen található, mint az eredeti rák vagy a hólyag más helyeiben. Ezeket a tumorokat gyakran kezelik ugyanúgy, mint az első tumor. De ha a daganat visszajön, a páciensnek szüksége lehet egy cystectomy-ra (a húgyhólyag eltávolítására).
A test távoli részében fellépő rákokat nehezebb eltávolítani műtéttel, és más kezelésekre, például kemoterápiára, immunterápiára vagy sugárkezelésre lehet szükség. Ha többet szeretne megtudni egy ismétlődő eseményről, olvassa el a megismétlődés megértésének weboldalát.
Egy időben világossá válhat, hogy a standard kezelések már nem szabályozzák a rákot. Ha továbbra is kezelni szeretné a kezelést, gondoljon arra, hogy részt vesz az újabb hólyagrákos kezelések klinikai vizsgálatában. Bár ezek nem mindig mindenki számára a legjobb megoldás, akkor előnyösek lehetnek Önnek, valamint a jövőbeni betegeknek.
A melanoma bőrrák kezelése szakaszonként
Az orvos által ajánlott kezelés (ek) típusa függ a melanoma színétől és helyszínétől, valamint az egészségi állapotától. Ez a rész felsorolja azokat a lehetőségeket, amelyeket általában a melanoma minden egyes szakaszában figyelembe vesznek.
A 0-fázisú melanoma kezelése
A 0. stádiumban a melanómák nem nőttek mélyebben, mint a bőr felső rétege (az epidermisz). Általában műtéttel (széles kivágás) kezelik a melanóma eltávolítását, és körülötte a normál bőr kis területét. Az eltávolított mintát ezután egy laborba továbbítják, amelyet mikroszkóppal kell vizsgálni. Ha rákos sejteket látnak a minta szélén, a terület ismételt kivágása megtörténhet.
Egyes orvosok az imikimod krémet (Zyclara) vagy a sugárterápiát alkalmazzák a műtét helyett, bár nem minden orvos egyetért ezzel.
Az arcon érzékeny területeken előforduló melanómák esetén egyes orvosok a Mohs műtétet, vagy akár imikimod krémet használhatják, ha a műtéti beavatkozás lehet, bár nem minden orvos egyetért ezzel a felhasználással.
Az I. stádium melanoma kezelése
Az I. fázisú melanomát széles excízióként kezelik (műtét a melanom eltávolítására, valamint körülötte normál bőrfelület). A normál bőr eltávolítása a melanóma vastagságától és helyétől függ.
Egyes orvosok javasolhatják az őrszem nyirokcsomó biopsziáját, különösen akkor, ha a melanoma az IB szakasz, vagy más olyan tulajdonságokkal rendelkezik, amelyek valószínűbbé váltak a nyirokcsomókban. Önnek és orvosának meg kell vitatnia ezt a lehetőséget.
Ha rákos sejteket találunk a sentinel nyirokcsomó-biopsziában, gyakran ajánlott a nyirokcsomó disszekció (a rák melletti nyirokcsomók eltávolítása), de nem világos, hogy ez javítja-e a túlélést. Egyes orvosok ajánlhatnak adjuváns (kiegészítő) kezelést az interferonnal a nyirokcsomó-műtét után. Más gyógyszerek, esetleg vakcinák lehetnek opciók a klinikai vizsgálat részeként, hogy megpróbálják csökkenteni a melanoma visszatérésének esélyét.
A II. Stádiumú melanoma kezelése
Széles kimetszés (a melanoma eltávolítására irányuló műtét és a körülírt normál bőrhatás) a II. Stádiumú melanoma standard kezelése. A megszüntetett normál bőr mennyisége a melanóma vastagságától és helyétől függ.
Mivel a melanóma a melanoma közelében lévő nyirokcsomókra terjedt el, sok orvos ajánlott egy őrszem nyirokcsomó biopsziát is. Ez egy olyan lehetőség, amelyet Önnek és orvosának meg kell vitatnia. Ha ez megtörtént, és az őrszempont csomópont rákos sejteket tartalmaz, akkor a nyirokcsomó-disszekció (ahol az összes nyirokcsomót sebészeti úton távolítják el) valószínűleg egy későbbi időpontban történik.
Néhány beteg esetében (például a rákot tartalmazó nyirokcsomókkal) az orvosok javasolhatják az interferon kezelést a műtét után (adjuváns terápia). Egyéb gyógyszerek, esetleg vakcinák is ajánlhatók klinikai vizsgálat részeként, hogy megpróbálják csökkenteni a melanoma visszatérésének esélyét.
III. Stádiumú melanoma kezelése
Ezek a rákok már elérték a nyirokcsomókat, amikor a melanoma először diagnosztizáltak. A III. Stádiumú melanóma sebészeti beavatkozása általában az elsődleges tumor széles kivágását igényli, mint a korábbi stádiumokban, a nyirokcsomó disszekcióval együtt.
A műtét után adjuváns kezelés immunoterápiával (pl. Nivolumab [Opdivo], ipilimumab [Yervoy] vagy interferon) vagy célzott terápiában BRAF génváltozások) segíthet csökkenteni a melanoma visszatérésének kockázatát. Egyéb gyógyszerek, esetleg vakcinák is ajánlhatók klinikai vizsgálat részeként, hogy megpróbálják csökkenteni a melanoma visszatérésének esélyét. Egy másik lehetőség az, hogy sugárterápiát adjanak azoknak a területeknek, ahol a nyirokcsomókat eltávolították, különösen, ha sok csomó tartalmaz rákot.
Ha melanóma található a közeli nyirokcsomókban, vagy éppen a bőr alatt (ismert tranzit tumorok), mindent el kell távolítani, ha lehetséges. Más lehetőségek közé tartozik a T-VEC vakcina (Imlygic), a Bacille Calmette-Guerin (BCG) vakcina, az interferon vagy az interleukin-2 (IL-2) injekciója közvetlenül a melanoma; sugárkezelés; vagy imikimod krémet alkalmazva. A karon vagy lábszáron lévő melanómák esetén egy másik lehetőség izolált végtag-perfúzió (a végtagját hevített kemoterápiás oldattal infúziók segítségével). Egyéb lehetséges kezelések közé tartozhat a célzott terápia, az immunterápia, a kemoterápia vagy az immunterápia és a kemoterápia (biokémia) kombinációja.
Néhány betegnél a klinikai vizsgálatok során újonnan kezelt kezelések részesülhetnek. A III. Stádiumú melanóma sok betege nem gyógyítható meg a jelenlegi kezelésekkel, ezért gondolhatnának arra, hogy részt vesz a klinikai vizsgálatban.
A IV. Stádiumú melanoma kezelése
A IV. Stádiumú melanómákat gyakran nehéz gyógyítani, mivel már elterjedtek a távoli nyirokcsomókban vagy a test más területein. A bőrbetegségeket vagy a tünetekkel járó megnagyobbodott nyirokcsomókat sebészeti beavatkozással vagy sugárterápiával kezelik.
A belső szervek metasztázisai néha eltávolításra kerülnek, attól függően, hogy hányan vannak, hol vannak és mennyire valószínű, hogy tüneteket okoznak. A tünetekkel járó, de nem eltávolítható metasztázisokat sugárkezeléssel, immunterápiával, célzott terápiával vagy kemoterápiával kezelhetik.
A széles körben elterjedt melanómák kezelése az utóbbi években megváltozott, mivel az immunterápia újabb formái és a célzott gyógyszerek kimutatták, hogy hatékonyabbak, mint a kemoterápia.
Immunterápiás gyógyszerek neve ellenőrzőpont-inhibitorok mint például a pembrolizumab (Keytruda), a nivolumab (Opdivo) és az ipilimumab (Yervoy), kimutatták, hogy segítenek azoknak a betegeknek, akiknek a fejlett melanóma hosszabb ideig él. Ezeknek a gyógyszereknek néha súlyos mellékhatásai lehetnek, ezért a betegeket, akik kapják őket, szorosan figyelni kell. Más típusú immunterápia is segíthet, de ezek csak klinikai vizsgálatokon keresztül érhetők el.
Az összes melanómának körülbelül a felében a rákos sejtek megváltoznak a BRAF gén. Ha ez a génváltozás megtalálható, új kezelési terápiás gyógyszerek, például a vemurafenib (Zelboraf), dabrafenib (Tafinlar), trametinib (Mekinist) és cobimetinib (Cotellic) kezelés hasznos lehet. Előfordulhat, hogy az új immunterápiás gyógyszerek előtt vagy után kipróbálják őket, de egyszerre nem használják őket. Az ellenőrzőpont-gátlókhoz hasonlóan ezek a gyógyszerek is segíthetnek néhány embernek hosszabb ideig élni, bár nem bizonyították, hogy gyógyítja ezeket a melanómákat.
A melanómák egy kis része megváltozott a C-KIT gén. Ezeket a melanómákat célzott gyógyszerek, például imatinib (Gleevec) és nilotinib (Tasigna) segíthetik, bár ezek a gyógyszerek nem ismertek ezeknek a melanómáknak a gyógyítására.
Az interferonnal vagy az interleukin-2-vel végzett immunterápia segítheti a IV. Stádiumú melanoma életének kis hányadát. Ezeknek a gyógyszereknek a nagyobb dózisa hatékonyabbnak tűnik, de súlyosabb mellékhatásai is lehetnek, ezért szükség lehet a kórházban.
A kemoterápia segíthet néhány embernek a IV. Stádiumú melanoma kezelésében, de más kezelések általában először próbálkoznak. A dakarbazin (DTIC) és a temozolomid (Temodar) a leggyakrabban használt kemo-gyógyszerek, önmagukban vagy más gyógyszerekkel kombinálva. Még akkor is, ha a kemoterápia összezsúfolja ezeket a rákokat, a rák több hónapon belül ismét növekedni kezd.
Egyes orvosok javasolhatják a biokémiai kezelést, amely a kemoterápia és az interleukin-2, az interferon vagy mindkettő kombinációja. Ez gyakran zsugorodik a daganatokban, ami a betegek számára jobban érezheti magát, bár nem bizonyították, hogy a betegek tovább élnek.
Fontos, hogy alaposan megfontolja az ajánlott kezelés lehetséges előnyeit és mellékhatásait az indítás előtt.
Mivel a jelenlegi IV. Stádiumú melanóma nehezen gyógyítható a jelenlegi kezelésekkel, a betegek esetleg arra is gondolni szeretnének, hogy részt vesznek egy klinikai vizsgálatban. Számos tanulmány most új célzott gyógyszerekre, immunterápiákra, kemoterápiás gyógyszerekre és különböző kezelések kombinációira néz.
Bár a IV. Stádiumú melanóma gyakran nehezen gyógyítható, az emberek egy kis része nagyon jól reagál a kezelésre és sok évig túlél a diagnózis után.
A visszatérő melanoma kezelésére
A kezdeti kezelés után visszatérő melanoma kezelése az eredeti melanoma stádiumától függ, milyen kezelésekkel rendelkezik egy személynek, ahol a melanoma visszatér, és más tényezők is.
A melanoma visszatérhet a bőrön az eredeti daganat helye közelében, néha a műtéti hegben is. Általánosságban elmondható, hogy ezeket a helyi (bőr) recidíva-kat műtéttel kezelik, hasonlóan az elsődleges melanoma kezeléséhez. Ez magában foglalhat egy őrszem nyirokcsomó biopsziát. A daganat vastagságától és helyétől függően más kezelések is figyelembe vehetők, például az elszigetelt végtag perfúziós kemoterápia; sugárkezelés; vagy helyi immunterápiás kezelések, mint például T-VEC vakcina (Imlygic), BCG vakcina, interferon vagy interleukin-2 tumor injekció. Szisztémás kezelések, mint például immunterápia, célzott terápia vagy kemoterápia is lehetnek lehetőségek.
Ha a kezdeti kezelés alatt a közeli nyirokcsomókat nem távolították el, a melanoma visszatérhet ezekhez a nyirokcsomókhoz. A nyirokcsomó-kiújulást nyirokcsomó-disszekcióval kezeljük, ha ez megtörténhet, néha olyan kezelésekkel, mint az interferon vagy a sugárkezelés. Ha a műtét nem lehetséges, a sugárterápia vagy a szisztémás kezelés (immunterápia, célzott terápia vagy kemo) alkalmazható.
A melanoma a test távoli részeiben is visszatérhet. Szinte bármelyik szervet érintheti. Leggyakrabban a melanoma visszatér a tüdőben, csontokban, májban vagy agyban. Ezeknek a recidivációknak a kezelése általában ugyanaz, mint a IV. Stádiumú melanoma esetén (lásd fent). A karon vagy lábon fellépő melanómák izolált végtag perfúziós kemoterápiával kezelhetők.
Az agyban megjelenő melanoma nehéz kezelni. Egyszeri daganatok néha eltávolíthatók műtéttel. Az agy sugárterápiája (sztereotaktikus sugársebészet vagy egész agysugárzás) is segíthet. Rendszeres kezelések (immunterápia, célzott terápia vagy kemo) is megpróbálhatók.
A melanoma más szakaszaihoz hasonlóan a recidív melanomában szenvedők is el akart gondolkodni a klinikai vizsgálatban való részvételről.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: